Снимка: Архив infostock.bg
2019 г.: БНБ ще отпечата 153 милиона броя банкноти. 153 милиона банкноти с пет различни номинала ще емитира тази година БНБ. За отпечатването им централната банка е заделила в бюджета си близо 18 млн. лв. Количеството на новоотпечатаните хартиени пари е с 82% повече спрямо 2018 г.
Първата нова емисия тръгна още от края на м.г. От 28 декември 2018 г. централната банка пусна в оборот нова столевка. Предишната емисия на банкнота с такъв номинал бе от 2003 г.
Още при представянето й подуправителят на БНБ Калин Христов съобщи, че се планират и още -от 50,20,10 и 5 лева, а поредността на тяхното отпечатване ще бъде в низходящ ред- от по-високите номинали към по-ниските.
Разходите за издръжка на паричното обращение, които БНБ е планирала в бюджета си, са 34,84 млн. лв. Това е с 28,1% повече в сравнение с миналата година.
При определянето на необходимото за 2019 г. количество банкноти и монети са отчетени увеличеното им търсене, подмяната на изхабените в процеса на обращение банкноти и поддържането на запаси от банкноти и разменни монети, е записано в мотивите към бюджета на централната банка за догодина.
За сравнение, през 2018 г. са отпечатани 84 млн. броя банкноти от четири номинала, а през тази броят на новите хартиени пари ще се удвои, а номиналите се увеличават с един до общо пет.
Инфлацията отстъпи от рекорда - за 2018 г. е 2,7 на сто. Годишната инфлация, която през по-голямата част от отминалата 2018 г. бе над 3 процента, а през октомври стигна дори 3,7%, в края на годината се укроти до 2,8%, показват данните на НСИ за декември. Инфлацията от началото до края на 2018 г. е 2,7%.
Причината за спада в самия край на годината е, че през 12-ия месец цените на стоките и услугите не са се променили и месечната инфлация през декември е 0%.
В някои групи стоки и услуги през декември има повишение на цените, но това се уравновесява от поевтиняването на други и най-вече на сухопътния транспорт, при който на месечна база има дефлация от 2,7%.
Тя от своя страна се дължи на силното поевтиняване на горивата. През декември спрямо ноември дизелът например е поевтинял с 6,6%, масовият бензин А-95 - с 8,4%, а бензин А-98 - с 6,2%. Пропан-бутанът, използван като моторно гориво, поевтинява на месечна база с 8,5%. Единственото гориво, което e поскъпнало през декември 2018-а, е метанът, но само с 0,4%. За сметка на това горивата за битови нужди са скочили с c 5,4%.
Грипът захапа половин България. Четири области на страната са обявили грипна епидемия към 15 януари - Бургас, Стара Загора, Шумен и Силистра(със стойности 280-300 болни на 10 000). Прекратени са свижданията в лечебните заведения, както и женските и детски консултации. Пред обявяване на епидемия са областите Русе, Ямбол, Перник, Пазарджик, Варна.
Повишава се заболеваемостта в София, Плевен, Враца, Смолян, Сливен и др.
Издадени са препоръки към лечебните заведения за извънболнична помощ -медицинските центрове, диагностично-консултативните центрове, както и тези за спешна медицинска помощ, при възможност да разкрият грипни кабинети и да спрат профилактичната дейност и ваксинации.
Заради висока заболеваемост и лоши метеорологични условия вчера беше преустановен учебният процес в 143 училища и детски градини. В грипна ваканция от 16 до 18 януари включително излизат школата в област Стара Загора, област Шумен и община Силистра, съобщиха от Министерството на образованието.
Всеки трети пенсионер е в риск от бедност. Всеки трети пенсионер у нас е в риск от бедност, показват данните на Евростат за 2017 г. За да бъдат определи като застрашени, възрастните хора трябва да имат доход по-малък от 60% от средния за страната след отчитане на социални плащания като обезщетения за безработица, майчинство, отопление, социални жилища и пр.
Процентът на пенсионерите в България, които са в риск от бедност, е бил най-нисък през 2014 г. - 21,1%, но нараства през последните години, като през 2017 г. стига 32,4 на сто.
По този показател страната ни е на четвърто място, след Естония - 46%, Латвия -44% и Литва - 37%.
В повечето от 27-те държави членки на ЕС, делът на пенсионерите, изложени на риск от бедност, е между 10% и 25%. Най-ниските проценти са във Франция - едва 7% на сто, Словакия - 8%, Дания, Унгария и Люксембург - с по 9%.
В целия ЕС в периода между 2010 и 2017 г. делът на жените пенсионери, изложени на риск от бедност, е с около 2-3 процентни пункта по-висок от този за мъжете.
Половината аптеки може да затворят заради изисквания на ЕС. Почти половината от аптеките у нас не са готови за въвеждането на новия начин за продажба на лекарствата и искат срокът за старта на системата - 9 февруари, да бъде отложен. Голяма част от тях дори нямат аптечен софтуер, без който тепърва няма да могат да работят с новия вид кодове, които ще се поставят на опаковките на медикаментите. Ако не са чекирани данните от кода и пратени към обща европейска база данни, продуктът не може да бъде продаден.
Затова от Инициативния комитет на магистър-фармацевтите поискаха да се удължи срокът за въвеждане на т.нар. верификация на лекарствата с рецепта. Тя започва в целия ЕС на 9 февруари и трябва да спре разпространението на фалшиви медикаменти. Затова производителите ще слагат уникален двуизмерен код на всяка опаковка, а аптеките трябва да сканират кода със специален четец, преди да дадат лекарството на пациента.
Но само 2492 аптеки от общо 4323 в страната работят със здравната каса и разполагат с аптечен софтуер, сочат данни на инициативния комитет. Отделно 148 аптеки имат някакъв софтуер и компютър. 1683 нямат софтуер, а без такъв не могат да отпускат лекарства по новия начин. Отделно редица аптеки са заявили, че нямат ток или интернет по над 3 часа седмично, като най-сериозен е проблемът в малките населени места, където има по един възрастен фармацевт, който не би могъл да се справи с технологичните изисквания.
Фармацевтите са притеснени и от разходите по въвеждането на верификацията. Те трябва да си купят четци, които струват около 200 лв., да плащат за поддръжка на софтуера, освен това може да се наложи да наемат отделен служител, който да се занимава само с новите кодове и така месечно новите им разходи да стигнат 1200 лв.
Заради липса на софтуер и компютри аптеките не са готови за въвеждането и на другата нова система - за проследяване на липсата на лекарства на пазара. Тя беше въведена със законови промени и цели агенцията по лекарствата да има информация кои медикаменти може да са на път да изчезнат от пазара и така временно да спира износа им.
Затова фармацевтите искат правителството през оперативна програма на ЕС да поеме новите им разходи и да не плащат такси към доставчиците на IT услуги. Не е ясно обаче как може да се отложи въвеждането на верификацията, която стана задължителна за целия ЕС с директива, приета още през 2011 г. Според нея всички лекарства, отпускани с рецепта, трябва да имат на опаковките си двуизмерен 2D-matrix баркод с 4 елемента: уникален код на лекарството, партиден номер, срок на годност, сериен номер.
БДЖ натрупа над 298 дни закъснения за година. Влаковете на БДЖ са натрупали през миналата година закъснения от общо 430 000 минути. Преизчислено в дни, това прави почти цяла година - около 298.6 денонощия. Шокиращите данни бяха изнесени вчера от новото ръководство на холдинг БДЖ. Шефовете на държавните железници се заканиха да опитат да "изкарат БДЖ от XIX век", но това ще стане не с нови машини, а с влакове под наем.
В плановете на новите шефове е да сложат край на неизгодните договори и съмнителните търгове, както и да променят условията на вече обявени търгове. Нови заеми няма да се теглят, а натрупаните задължения щели да се погасяват със собствени средства. Към момента това изглежда почти невъзможно, но конкретни разчети не бяха дадени. Стана ясно обаче, че част от стабилизацията е отказ от купуването на нови влакове. "Финансовото състояние на дружеството е стабилно, полагаме усилия за по-качествена услуга", увери Никола Василев, изпълнителен директор на холдинг БДЖ. Разчита се основно на държавната субсидия, която осигурява около половината от приходите на железниците.
През миналата година са били отменени 717 композиции при налични 560 влака, което означава 70-80% изпълнение на графика. "Ние сме в недостиг на локомотиви и вагони", призна Григори Григоров, председател на Съвета на директорите на холдинг БДЖ. Затова железниците ще наемат локомотиви и вагони, за да обезпечат нормалната си работа. За целта са готови да отделят два милиона лева от бюджета си през тази година и вече преговарят с български и чуждестранни компании. Процедурите за ремонт при възлагане на външни подизпълнители отнемат между 6 месеца и година. За нови влакове пък щяло да се мисли след около пет години. Очевидно оптимизъм на новото ръководство дава и фактът, че през 2019 г. няма да се отделят пари за нови локомотиви и вагони.
Все пак за целта ще бъде направен анализ. "Въпросът е кое е по-изгодно на БДЖ - да има нов подвижен състав, или да го наема, каквато е международната практика", каза Григоров. "Единственият вариант да изпълним графика е да наемем допълнителен подвижен състав в помощ на това, което разполагаме в момента", обясни и изпълнителният директор на холдинг БДЖ Никола Василев. И той призна, че без допълнителен ресурс графикът едва ли би могъл да бъде изпълнен.
Британските депутати отхвърлиха категорично сделката за Brexit на Мей. Едва 73 дни преди Brexit британските депутати гласуваха срещу единствения план как страната да напусне ЕС, като така поставиха процеса в хаос. Сделката на премиера Тереза Мей бе отхвърлена с 230 гласа, което е най-голямата загуба за настоящо правителство в историята, пише ВВС.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че съжалява за този развой и призова Лондон да "изясни намеренията си по отношение на следващите си стъпки възможно най-скоро". "Ако е невъзможно да има сделка и никой не иска сделка, кой ще има смелостта да назове единственото възможно решение?", коментира той.
Сега са възможни всякакви варианти за бъдещето на Великобритания, включително Brexit без сделка, отлагане на напускането и дори втори референдум.
"Присъда за некомпетентност"
Резултатът е 432 срещу 202 за отхвърляне на споразумението, договорено с ЕС, което определя правилата на британското излизане от ЕС на 29 март. Лейбъристкият лидер Джереми Корбин внесе вот на недоверие към правителството, който ще се проведе в сряда в 21 ч. и може да доведе до избори. По думите на Корбин този ход ще позволи на парламента "да даде присъдата си за огромната некомпетентност на този кабинет". От Северноирландската юнионистка партия (DUP) коментираха, че ще подкрепят Мей във вота на недоверие.
Около 118 консерватори са гласували с опозиционните партии срещу сделката на Мей. Обичайно подобна мащабна загуба на ключово правителствено законодателство би била последвана от оставката на премиера. Но в изявление Мей подчерта намерението си да продължи. "Парламентът се изказа и правителството ще се вслуша", каза тя. И предложи разговори с другите партии, за да се реши какво да се прави оттук нататък. Премиерът посочи, че планира да се върне в парламента в понеделник с алтернативен план, ако оцелее след вота на недоверие.
"Първо трябва да чуем дали имаме доверието на парламента. Поради това потвърждавам, че депозирам молбата за вот на доверие тази вечер, за да има време утре той да бъде дебатиран. Ако парламентът ни даде доверие, правителството ще продължи в спешен план да потърси напредък по Brexit с подкрепата на парламента. До понеделник ще представим плана си как да продължим. Британците гласуваха за Brexit и ги уверяваме, че ще бъде изпълнена волята им. Работата на правителството е да свърши точно това", заяви Мей.
Лидерът на Шотландската национална партия Иън Блекфорд каза, че депутатите му ще подкрепят лейбъристите. Но е възможно преди вота на недоверие собственото правителство на Мей да се отрече от нея и изобщо да не се стигне до гласуване в парламента. Същевременно твърдите брекзитъри заявиха, че сега премиерът е получила "огромен мандат да се върне в Брюксел" и да договори по-добра сделка без спорния т.нар. ирландски резервен план.
Първи реакции от Брюксел
"Със съжаление посрещам резултата от гласуването в Камарата на общините тази вечер. Призовавам Великобритания да изясни намеренията си възможно най-скоро. Времето почти изтече", написа в първата си реакция председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер. Той отбелязва, че от страна на страна на ЕС процесът на ратификация на споразумението да оттегляне на Великобритания продължава и го определя като честен компромис и възможно най-добрата сделка. "С вота от тази вечер рискът за хаотично напускане на Обединеното кралство се увеличи. Макар да не желаем това да се случи, Европейската комисия продължава с подготовката на мерки, за да може ЕС да е напълно готов", смята още Юнкер.
Парламентът решава в сряда дали да има преговори само за F-16. На отделни закрити заседания във вторник парламентарните комисии по отбрана и по финанси подкрепиха искането на българското правителство да получи по-широки правомощия в преговорите със САЩ за закупуване на изтребители F-16V. Конкретните официални аргументи на политиците "за" и "против" актуализацията на модернизационната програма не се чуха, тъй като заседанията на двете комисии бяха секретни.
Министерският съвет предлага да отпаднат задължителните изисквания, заложени в проекта за инвестиционен разход за придобиване на нови бойни самолети, гласуван от предишния парламент отново с подкрепата на ГЕРБ. Причината правителството да иска нов мандат от парламента е, че американската оферта за F-16 не се вписва в поне два от задължителните параметри, гласувани в проекта - да е под 1.8 млрд. лв. без ДДС и първите две машини да бъдат доставени в срок от 2 години от подписването на договора.
Министерският съвет също така предлага да започнат ексклузивни преговори със САЩ, въпреки че предложение на основния конкурент за шведските изтребители Gripen на фирмата Saab се вписва в зададените към момента задължителни условия.
Според доклада на съвместната политико-военна група по сделката, обаче, в офертата не фигурирали цените за евентуални лицензионни такси за американско оръжие, които според правителството можели да оскъпят самолетите над отпуснатия бюджет. Вицепрезидентът на компанията Saab Красимира Стоянова обаче отрича това и твърди, че цените на въпросните лицензи са под 1% от общата стойност на проекта.
Очаква се парламентът да гласува мандат на правителството за преговори на пленарното си заседание утре.
Ключово за крайния изход ще е поведението на ДПС, което може да осигури на ГЕРБ мнозинство, в случай че лагерът на патриотите или част от него реши да бламира предложението.
От БСП вече обявиха, че ще бъдат против, същото се очаква и от страна на "Атака" и "Воля".
Ако правителството получи зелена светлина, на практика то ще може да преговаря за F-16 без финансов таван.
По неофициална информация щатската оферта е на стойност около 2.1 млрд. лв., но от американска страна обещаха да се постараят да я вместят "в рамките на отпуснатия бюджет".
След гласуването на комисията по отбрана военният министър Каракачанов също обяви, че очаква цената на F-16 да спадне в процеса на договаряне, който според неговите прогнози би трябвало да продължи в рамките на следващите 3-4 месеца.
10 пъти хванали радиоактивен скрап през 2018-та. 10 случая на засичане на радиация в метални отпадъци са били регистрирани от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), съобщиха от ведомството. В по-голяма част от случаите събитията са регистрирани при преминаване на товари през автоматичните системи за радиационен контрол на входовете на големите металургични компании, както и на граничните пунктове на страната.
При 3 от регистрираните случаи товарът е върнат на изпращача. Два от тях са през февруари миналата година. При първия на граничния пункт на пристанище Варна-Запад автоматичните датчици засичат излъчване от радионуклида Радий (Ra-226) в камион с месингов скрап, идващ от Китай. Вторият е засечен медодобивния комбинат на „Аурубис България"в ремарке с медни отпадъци, идващи от Малта. Третият случай с върнат товар е през юни, когато в камион превозващ разнородни отпадъци е засечен радиоактивен Йод (I-131). Останалите 2 случая на върнати партиди със скрап са в металурлгичния завод на „Стомана Индъстри" в Перник. В единия във вагон със скрап от съседна Румъния е засечен Радий, а в другия - идващ от Сърбия източникът на радиация е останал неизвестен.
Практиката е показала, че най-често в отпадъците лъчението е предизвикано от нанесено флуоресциращо покритие, съдържащо Ra-226 върху циферблати на различни контролни уреди или от отделни предмети, замърсени с естествени или техногенни радионуклиди. Поддържаната база данни в АЯР за събития с радиоактивни източници показва, че за последните 20 години около 80% от случаите са свързани с метален скрап, в който са открити материали с повишена радиоактивност.
Останалите случаи са свързани с откриване на безстопанствени източници, кражба на радиоактивни вещества, нелегален трафик, инциденти при работа и други, уточняват от АЯР.
Още по темата:
Икономическият печат на 15 януари 2019 година
Икономическият печат на 14 януари 2019 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |