Снимка: Архив infostock.bg
600 млн. плаща OTП за Експресбанк, Виолина Маринова остава начело на обединената банка. Унгарската ОТП Банк официално обяви, че придобива бизнеса на френската Сосиете Женерал Експресбанк в България. Това става чрез дъщерната Банка ДСК.
До 2020 г. двете банки ще продължат да работят като две отделни юридически лица. Новото име на "Сосиете Женерал" ще бъде Експресбанк ОТП.
Това обявиха в сряда на пресконференция в София главният изпълнителен директор на ОТП Банк Шандор Чани, главният изпълнителен директор на Банка ДСК Виолина Маринова и председателят на Надзорния съвет на Банка ДСК Лаело Бенчик.
Цената на сделката не бе съобщена. От отговорите на Чани и Бенчик обаче стана ясно, че най-вероятно тя ще бъде около 600 млн. евро, с колкото ОТП Банк увеличи капитала на Банка ДСК в края на 2018 г.
"Виолина Маринова ще бъде начело на екипа, който ще осъществява интегрирането на двете банки и ще остане начело на Банка ДСК, разчитаме на нейния професионализъм", съобщи Чани.
„Ще бъде съставен нов борд за управление, в който ще влязат и колегите от "Сосиете", заяви още Шандор Чани.
Превозвачи: Стачка на 18 февруари, спираме всички автобуси. Ведомства: Нямат причина. С национален протест на 18 февруари заплашиха превозвачи -тогава нито един междуградски автобус няма да пътува. Това заяви в сряда Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи.
От бранша настояват за бързи мерки от държавата в няколко посоки, за да не се достига до крайни действия. Едно от исканията е отпадане на толсистемата и автобусите да продължат да плащат винетни стикери.
Превозвачите се обосноваха с това, че договорите за обществен превоз с общините са сключени основно по реда на Закона за обществените поръчки и цените на билетите са фиксирани без право на промяна до изтичане на срока.
С въвеждането на толсистемата щяло да има непредвидени разходи и цената на билетите ще скочи, което обаче било нарушение на договорите.
От бранша нямали и информация каква ще е таксата на километър, а до въвеждането на новото таксуване оставали само 4 месеца.
Нелегалните курсове, които стигали до 70%, са друг проблем, посочен от превозвачите. Според тях в страната имало около 3000 микробуса, които се водят леки автомобили и извършват нелегален превоз на пътници. От тази практика държавата годишно губела около 300 млн. лв., за последните 2 години НАП са били сезирани многократно по случая, но без резултат и дори без отговор.
За последните 4 години били загинали 60 човека при катастрофи с въпросните микробуси в Европа. От бранша настояват нерегламентираното превозване да бъде криминализирано - тоест да се носи наказателна отговорност и да има предвиден и затвор като наказание.
Фокуси със сирене въртят търговци и производители. Сиренето с палма изчезна от магазините, след като от 14 януари влязоха в сила новите правила за имитиращите продукти, показаха проверки на „Труд" в големите вериги и кварталните магазини в цялата страна. Пред нас търговците обясниха, че търсенето не е достатъчно голямо, за да осигурят отделен щанд за сирене и кашкавал с палмова мазнина.
На 14 януари изтече срокът, който беше даден на търговци и производители да въведат промените в Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти. Според тях продуктите с растителни мазнини вече не могат да носят етикети "мляко", "сирене", "кашкавал" и други. Те трябва задължително да са в опаковка, на която близост до името на продукта трябва задължително да се посочи „Имитиращ продукт", както и ясно обозначение на съставките, които са използвани като частични или пълни заместители.
Освен информацията върху етикета задължително се посочва и количеството на съставки като сурово мляко, мазнини и протеини от немлечен произход, използвани в производството им. На тези, които са били опаковани и етикетирани преди влизането в сила на промените, се поставя допълнителен етикет. Тези продукти трябва да бъдат разположени на отделени щандове с надпис "Имитиращи продукти".
Оказва се обаче, че на витрините с млечни продукти в магазините се предлага насипно сирене на цена от 4-5 лева за килограм, което се продава за истинско. Такава цена за истинско сирене е невъзможна, категорично заявиха пред „Труд" производители и експерти. Според Богомил Николов, председател на Асоциация „Активни потребители" се наблюдава преориентиране от влагането на палмова мазнина към по-високо водно съдържание в сиренето.
За да се задържи водата в продукта, се добавят вещества - различни видове желета, каквато практика има в производството на кренвиршите, например. Това също е имитация, но друг вид, отсече Николов. Така на практика, за да се заобиколи законът, една имитация се заменя с друга.
Спас Русев купува втория по големина мобилен оператор в Албания. Българската компания „Албания Телеком Инвест" е новият собственик на втория по големина мобилен оператор в Албания - Telekom Albania. Компанията е била продадена срещу 50 милиона евро, съобщиха от досегашния собственик ОТЕ.
„Продажбата на Telekom Albania приключва една успешна инвестиция на ОТЕ Group в Албания", казва председателят и главен изпълнителен директор на ОТЕ Михаел Цамаз.
„Това е стратегическо решение в контекста на променените приоритети на групата и планове за растеж" посочва още той, уверявайки, че придобиването на компанията от силна предприемаческа инвестиционна група осигурява растежа й и създава условия за засилване на пазарната й позицията.
Зад компанията „Албания Телеком Инвест" стоят Спас Русев, най-големият акционер във Vivacom, както и българският инвеститор с албански произход Елвин Гури и неговата съпруга Ралица Агайн-Гури, която доскоро бе зам.-председател на Комисията по финансов надзор (КФН), допълва Money.bg.
Очаква се сделката, след обичайните регулаторни и финансови одобрения, да приключи през първото полугодие на 2019 година.
НАП даде ултиматум на търговците за бърза смяна на касовите апарати. Националната агенция по приходите (НАП) предупреди търговците, регистрирани по ДДС, че имат две седмици да започнат смяната на софтуерите си за управление на продажбите и касовите апарати съгласно новите технически изисквания. "Крайният срок е 31 март", подчерта директорът на НАП Галя Димитрова на среща с ръководството на Българската стопанска камара.
"Промяната е наложителна заради фискалните загуби от над 300 млн. лв. и укриването на обороти от над 1 млрд. лв. годишно. Те са възможни заради пълното отсъствие на регулация на софтуерите за управление на продажбите", посочи още Димитрова. Според нея промените ще подобрят конкурентната среда и ще повишат капацитета на НАП да контролира най-рисковите търговци.
Близо 3500 вече са подновените касови апарати и фискални принтери, управлявани от новия тип софтуер, отчетоха вчера от НАП. За седмица броят им се е удвоил и в момента вече над 170 000 касови бележки се отпечатват с QR код. Идеята е всеки потребител да може да сканира със своя смартфон кода и така да проверява дали бележката е истинска, т.е. дали покупката е отчетена в системата на НАП. На практика обаче това все още не може да стане, защото приходата агенция още не е готова със специалното мобилно приложение. То щяло да бъде пуснато до месец.
„Разбираме мотивите, но срокът е много кратък и трудно изпълним. Разчитаме НАП да действа партньорски спрямо добросъвестните търговци", каза на срещата председателят на БСК Радосвет Радев.
Срокът за смяна на софтуера за регистрираните по ДДС търговци изтича на 31 март, а за фирмите без ДДС регистрация - до края на юни. Големите търговски вериги пък трябва да отговорят на изискванията до 31 декември.
Промените бяха направени през септември миналата година в наредбата за фискалните устройства, като преди това бяха приети и изменения в Закона за ДДС. С тях се забранява едновременната употреба на касов апарат и софтуер за управление на продажбите, без те да са свързани помежду си. Освен това софтуерът не може да бъде използван от търговците, ако не е получил одобрение от НАП за съответствие с новите изисквания.
Съдът отряза кабинета за строежи в Пирин. Двегодишните протести на природозащитниците се увенчаха с успех - Върховният административен съд (ВАС) сложи край на намерението на правителството да се застрояват нови територии в Пирин и да бъде направен втори лифт.
С окончателно решение петчленен състав на съда отмени промените в Плана за управление на Национален парк "Пирин", приети от кабинета на 29 декември 2017 г. Министерският съвет и екоминистерството загубиха на първа инстанция делото, заведено от WWF Световен фонд за дивата природа, "Дунавско-Карпатска програма България" и Асоциация на парковете в България. Вторият лифт на Банско беше обещан от "Обединените патриоти" на община Банско и концесионера "Юлен". Според скептиците кабинетът ще намери нова вратичка, за да прокара строежа.
Все пак в решението си върховните съдии Милка Панчева, Наталия Марчева, Румяна Папазова, Георги Георгиев и Тодор Тодоров тълкуват, че Законът за защитените територии забранява строителството и допуска единствено ремонт, но не и изграждането на нови спортни съоръжения в парка. Измененията на Плана за управление на Национален парк "Пирин" попада в обхвата на Закона за защитените територии (ЗЗР), Закона за опазване на околната среда (300С) и Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и затова трябва да бъдат спазени изискванията за процедури за екологична оценка и оценка за съвместимост. Според съда министърът на околната среда и водите е бил длъжен да извърши екологична оценка. И е очевидно, че промяната в плана е свързана в областта на туризма, както и с териториалното планиране и земеползване, които са част от основанията по Закона за опазване на околната среда за задължителна екологична оценка.
В казуса "Пирин" миналото лято се намеси и главният прокурор Сотир Цацаров, който настоя кабинетът да промени концесионния договор с "Юлен", за да отстрани нарушенията по него. Това стана, след като проверка на прокуратурата по друг "зелен" сигнал потвърди, че концесионерът надвишава правата си - факт, който се знае от години. През ноември в "Шоуто на Слави" Цацаров дори заяви, че прокуратурата знае кой е истинският собственик на концесионера. Когато след това за такъв беше обявен ски шампионът Марк Жирардели, главният прокурор се изненада.
Правителството вече ще преговаря за F-16 без ограничения. Народното събрание очаквано гласува днес мандат на правителството да преговаря само със САЩ за покупка на изтребители на цена, която вече ще може и да надвишава досега одобрения бюджет за бойни самолети в размер на 1.8 млрд. лв. без ДДС. По неофициална информация американското предложение за 8 нови самолети F-16V е на стойност около 2.1 млрд. лв. и не отговаря на изискванията за разсрочено плащане и доставка на първите самолети до 2 години след евентуалното подписване на договора. Промяната в параметрите на проекта за нов самолет беше подкрепена от 130 народни представители, 84 бяха против.
"Нашето желание е хората, които всеки ден рискуват живота си, да имат модерно бойно средство", коментира по повод корекциите председателят на военната комисия Константин Попов, който е бивш началник на отбраната и на Военно-въздушните сили (ВВС). Военният министър Красимир Каракачанов пък се опита да успокои, че отклоненията от финансовата рамка ще са до нивото на предоставените до момента оферти и че ако преговорите със САЩ случайно се провалят, ще се премине към следващия участник в процедурата.
Днешното гласуване мина с ключовата политическа подкрепа на ДПС, без която промяната в параметрите на проекта едва ли щеше да да бъде възможна. Против изненадващо се обяви и партията НФСБ на Валери Симеонов, която участва в управляващата коалиция, както и "Атака", която поиска безвъзмездно предоставяне на F-16 в замяна на ползването на американските военни бази у нас. Както се знаеше още от миналата седмица, срещу сделката бяха представителите на БСП и "Воля" на Веселин Марешки. Гласуването в парламента стана в отсъствието на премиера Бойко Борисов, който през последните седмици запазва пълно мълчание по темата с изтребителите.
"Ние тук говорим за купуване на сигурност, а не купуване на бойни самолети", обяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ по време на дебатите, преди да уточни, че "категорично подкрепя решението и ще гласува за". И, намеквайки за "незаобиколимата" политическата роля на своята партия, реотрично попита: "Може ли ГЕРБ да осигури политическо и стратегическо мнозинство в парламента по такъв стратегически въпрос и ако не, какви управляващи са и в чий интерес...?"
"Правителството само се поставя в слаба позиция, допускайки отстъпление от гласуваната сума", коментира пък депутатът Кристиян Вигенин от БСП. Според него сега преминаваме от ситуация, при която поставяме изисквания към кандидатите да доставят изтребители, към вариант, при който има изисквания на един от кандидатите спрямо България. "Искате да гласуваме решение, което да гласува празен чек на правителството в нарушение на предишно решение на парламента.", обобщи Вигенин. Колегата му от левицата Румен Гечев пък акцентира върху финансовата част като отбеляза, че "сумата ще надхвърли 2.5 млрд. само за самолетите и въоръжението, които вероятно ще трябва да бъдат платени напълно през следващата година. Това ще е шок за българската икономиката."
Гарата в Стара Загора ще бъде ремонтирана за над 13 млн. лв. Лансираният oт няколко години проект за основно обновяване на централната гара в Стара Загора е на път да се реализира, след като Национална компания "Железопътна инфраструктура" започна процедура за избор на строител. Прогнозната стойност на поръчката е над 13 млн. лв., като най-голяма тежест в класирането на кандидатите ще има най-ниската цена.
Предвижда се ремонтът на гарата да продължи две години, а оферти се приемат до 21 март.
Основно обновяване
Гарата в Стара Загора е в тежко състояние от години, като още от 2014 г. беше обявено, че ще се търси европейско финансиране за нея. Такова е осигурено по програма "Транспорт", като част от проект за модернизация на шест гари в направлението София - Бургас. През миналата седмица компания "Железопътна инфраструктура" е обявила обществената поръчка за проектиране и строителство. От кандидатите се изисква да докажат, че през последните пет години са изпълнили поръчка със сходен обем.
Избраният изпълнител ще трябва да обнови целия гаров комплекс, включително инженерната инфраструктура, телекомуникациите, пероните, основната сграда, близкия подлез и др.
Класирането на подадените оферти ще бъде на база най-ниска цена, което има 60% тежест в крайната оценка. Останалите критерии са технология и организация на строителството с тежест от 30% и проектиране с 10%. Планира се ремонтът да продължи две години.
По-голям проект
Ремонтът на старозагорската гара е част от по-голям проект, финансиран по програма "Транспорт", в който трябва да бъдат обновени шест гари по направлението София - Бургас на обща стойност над 25 млн. лв. Освен старозагорската другата голяма гара, която е заложено да мине основна реконструкция, е тази в Карнобат, за която са заделени 6 млн. лв. При нея се планира и мини пречиствателна станция, стана ясно по време на представянето на проекта през 2017 г. Финансирането ще се ползва още за ремонт на гарите в Нова Загора и софийските Подуяне, Казичене и Искър.
От 60 до 200 лева по-голяма сметка за парно в София за декември. Студът и поскъпването на топлинната енергия с почти 50 процента сметките за парно за декември 2018 г. спрямо миналия отоплителен сезон. Това показа проверка на „Монитор". Фактурите са от днес в касите и могат да се плащат.
176 лева ще плати домакинство за отоплението на двустайно жилище в квартал Лозенец, с 58 лева по-ниска или 118 лева е била фактурата му за декември 2017 г.
За просторен двустаен в полупразна кооперация в центъра на София декемврийската сметка излезе 250 лв. или с трийсетина лева повече на годишна база. За двустаен, чиито обитатели не ползват топла вода сметката за декември 2018 г. е само 123 лв.
За отоплението на по-голям апартамент разликата е още по фрапираща и е с близо 200 лева по-висока.
През миналия отоплителен сезон семейството се е платило 420 лева за топлоенергията за последния месец на 2017 г. , а за декември 2018 г. сметката удря 616 кинта.
Скокът на фактурата спрямо по топлия ноември е още по-голям - стига до 68%. За топлото на двете стаи и кухнята през ноември 2018 г. сметката е била 105 лева или със 71 лева по-ниска отколкото за декември.
Средната месечна температура за декември 2018 г. в София е била +0,2 градуса, а година по-рано плюс 2,6 градуса. По-големият с почти 2,4 градуса студ е довел до по-голямо потребление. Междинно отчитане на общите топломери в абонатните станции на топлофикация показа, че към 20 декември консумацията на топлинна енергия е била с 14% по-горяма.
Още по темата:
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |