Снимка: ОИСР
Правителството одобри сключването на Споразумение за извършване на Икономически преглед на страната ни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), съобщи преслужбата на Министерския съвет в сряда.
Каква е целта на прегледа
Осъществяването на Икономически преглед е задължителна стъпка по пътя към членството на България в Организацията. В края на миналата година правителството потвърди сътрудничеството на България с ОИСР и конкретизира действията, които страната ни следва да предприеме за присъединяване. Едно от тях е именно Икономическият преглед, припомня пресслужбата на Министерския съвет.
В рамките на прегледа се очертават макроикономическите предизвикателства, пред които страната е изправена и областите, в които се очаква подобрение: пазар на труда, конкуренцията, иновациите, човешкия капитал, финансовите пазари, устойчивото развитие, социалното осигуряване, данъчното облагане и др.
Очаква се в резултат на прегледа да се подобрят реформите във всички сектори на социално-икономическия живот на България и да се привлекат нови инвестиции.
Процедурата
България получи положителен отговор от ОИСР за кандидатурата си, заявена от Анхел Гурия, генералния секретар на „клуба на богатите", както определят ОИСР. Той бе на посещение в България през април миналата година и се срещна с премиера Борисов и с президента Радев. Тогава гостът каза, че неформално страната ни е член на ОИСР, защото в рамките на Организацията страната ни участва в 10 различни нейни комитета и в 12 инструмента в рамките на ОИСР.
Преди това, през февуари 2018 година вицепремиерът Томислав Дончев, който отговаря от изпълнителната власт за присъединяването, се срещна с представители на ОИСР и обсъди потенциално сътрудничество в областта на политиката на управление в публичния сектор, стратегическото планиране и засилване на администрацията за координация на политиките.
Вижте още: Първа крачка за присъединяване на България към ОИСР
Повод за срещата беше намерението на правителството за провеждане на тематичен преглед от страна на ОИСР на управлението в публичния сектор, предвиден в приетата от МС от 20.12.2017 г. Пътна карта за действията на Република България по присъединяването към ОИСР.
Финансирането
Целият процес и процедури за присъединяването на България към ОИСР започна през 2018 година и ще продължи до 2020 година и ще ни струва общо 5 509 591 лв. Парите са предназначени за вноски за участие в комитетите и работните групи на ОИСР, изготвяне на обзори и партньорски проверки на организацията, както и допълнителни действия за ускоряване на присъединяването ни.
Първата част от тази сума, възлизаща на 1 882 587 лева, бе отпусната от Министерския съвет на 31 октомври миналата година. По този начин беше финансово осигурената „пътна карта" за действията на нашата страна по членство.
Пътната карта
Без приемане на т. нар. „пътната карта", което стана на 12 декември 2017 година, реално покана за членство в ОИСР не може да се очаква.
В „пътната карта" са заложени дейности за ускоряване на подготовката за присъединяване към организацията, започва и същинският процес за присъединяването. „Пътната карта" е по-скоро технически документ, който съдържа информация за нужните консултации с комисии и как те ще оценяват държавата, график за срещите, списък със сферите, които генералният секретар ще оценява, описание на формалните стъпки в процеса и нужните ресурси, които държавата трябва да задели за присъединяването.
Допълнително съветът може да реши да допълни документа с други изисквания от политическо и икономическо естество. Срокът за приемане на държава от началото на процеса отнема поне година, но зависи изцяло от преценката на съвета. Така например на Латвия отнема три години от началото на преговорите до самото членство, а на Полша и Словакия - съответно две и шест.
Каква е ползата
ОИСР, чието седалище е в Париж, е международна организация на развитите държави, която има за цел сътрудничество за намиране на решения на общите проблеми в икономическата и социалната сфера и в областта на околната среда. В организацията членуват 35 държави. Присъединяването на България към ОИСР е един от външнополитическите приоритети на страната, за който има политически консенсус при няколко правителства от 2001 г. насам. Присъединяването към ОИСР е "сертификат" за качеството на реформите във всички сектори на социално-икономическия живот на страната и позитивен знак към инвеститорите за стабилността на икономиката и финансовата система.
В момента в ОИСР, наричана още "клуб на богатите", членуват 35 държави, сред които САЩ, Канада, Австралия, Чили, Исландия, Израел, Япония, Република Корея, Мексико, Нова Зеландия, Норвегия, Турция и Швейцария. Всички страни членки на ЕС, с изключение на България, Румъния, Хърватска, Кипър и Малта, са и членове на ОИСР.
Последната, която получи „зелен" светофар в "клуба на богатите", беше Латвия през 2016 г.
За преговори за възможно разширение са поканени Бразилия, Индия, Индонезия, Китай, Русия и ЮАР, става ясно от сайта на организацията.
България е заявявала три пъти желанието си за членство в ОИСР, като първото е от 2007 г.
Още по темата:
Правителството задели 1.88 млн. лв. за кандидатурата на България в ОИСР
Забавяне на световния растеж през 2019 година, прогнозира ОИСР
ОИСР: Рискът от търговска война застрашава глобалния икономически растеж
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |