Снимка: Архив infostock.bg
140-годишната БНБ се „ражда" два пъти, оцелява при над 10 кризи и реформи. 16 декември 1878 г. вечерта. Чиновникът от финансовия отдел на Временното руско управление в България Константин Бух приключва работата си по съставянето на проектоустав за учредяване на Българска народна банка. Дни по-късно той го представя на княз Дондуков-Корсаков. Князът полага печат върху документа на 25 януари 1879 г. Това е символичният рожден ден на банката.
Новата институция е замислена уж като автономна, по под контрола на финансовото министерство. Заедно с "кръщелното"
при раждането си тя получава стартов капитал от 2 милиона
френски франка Разрешено й е да набира влогове, да съхранява ценности, да продава благородни метали, чуждестранни монети. Строго й е забранено да кредитира държавата.
Истинският рожден ден на БНБ е 6 юни 1879 г., когато тя реално започва да работи. Първата банкова операция е между нея и държавата - финансовото министерство й превежда 8 687 043 лв., 2 милиона от които са за капитал, останалите са държавен депозит. Замисълът е да обслужва населението и стопанския оборот. На 17 август 1879 г. срещу залог е отпуснат първият заем от 1500 лева, а месец по-късно е извършена и първата сконтова операция за 13 620 лв. Банката обаче няма клонове и оперира главно в София, която тогава има скромните 20 500 жители. Затова БНБ иска от финансовия отдел право да открие клонове в смятаните за търговски центрове Свищов, Русе, Варна и Търново. Въпреки опитите да съживи влогонабирането и кредитирането, през 1880 г. БНБ спира да приема влогове. Тогава тя има само 86 клиенти, сред които двама софиянци, и държавното съкровище. В търсене на изход централната банка иска разрешение да отпуска заеми на Земеделските каси и на Румелийското правителство.
През юли 1879 г. пратеници на две руски банкерски къщи от Петербург представят на правителството проект за "нова народна банка" на акционерен принцип, но парламентът го отхвърля. Години по-късно - през 1883-а, вече Държавният съвет ще утвърди нов устав, с който БНБ се превръща в безименно акционерно дружество с основен капитал от 12 млн. лв., разделен на 40 000 акции по 300 лв. едната. Идеята е една трета от тях да изкупи държавното съкровище, а останалите - частни акционери. Опитът обаче е неуспешен не само защото няма желаещи, а и заради идването на власт на правителството на Петко Каравелов през 1884 г., който е убеден привърженик на това да има държавна банка.
Продават пак хотел "Дунав" в Пловдив, цената е 3,5 млн. лв. Емблематичният 14-етажен пловдивски хотел "Дунав" се продава отново от частен съдебен изпълнител за 3,5 млн. лв. Цената е двойна по-ниска от обявената през ноември м.г. Обявата е пусната преди няколко дни, срокът за оферти е 19 февруари.
През ноември същият хотел бе пуснат с първоначална цена 6,6 млн. лв., но очевидно никой не е проявил интерес.
"Дунав" е един от големите хотели в района на Пловдивския панаир, който пловдивчани наричаха дълги години "виетнамските общежития".
Той бе купен преди години от "Заводски строежи ПС Пловдив", но от няколко години не работи. Само първите етажи се използват от общински служби заради удобното разположение, а леглата и ресторантското оборудване отдавна са разпродадени.
136 партии загряват за изборите. Над 130 партии могат да се явят на изборите тази година, показа проучване на „Труд", след като започнаха да се сформират многолюдни предизборни коалиции. През 2019 г. ще се проведат местен и европейски вот.
За сравнение - за местните избори през 2015 г. документи в ЦИК подадоха 81 партии и три коалиции, съставени от общо 11 партии. Отказана беше регистрация на 10, останалите 82 взеха участие във вота.
136 партии са вписани към момента в регистъра на Софийския градски съд (СГС). А 137 формации подадоха навреме и според изискванията годишни финансови отчети за 2017 г. в Сметната палата. Още 3 внесоха редовни документи със закъснение. Две партии подадоха отчети, които държавните одитори не признаха за отговарящи на изискванията за форма, съдържание и начин на представяне - управлявалата два мандата НДСВ и близката до Алексей Петров „Нова сила".
Срокът за политическите формации да се отчетат за 2018 г. изтича на 31 март т.г. Годишните отчети, участие на избори поне веднъж на 5 години и провеждане на конгрес поне веднъж на 5 г. са единствените законови изисквания към партиите, за да се водят действащи.
Рекордни 30 партии са разпуснати от СГС през 2018 г., показа справка на „Труд" в „Държавен вестник", където тези решения задължително се публикуват.
Началото беше дадено с първата партия на Веселин Марешки - „Национално движение за свобода и демокрация" (НДСД), която нямаше дейност. Тя беше заличена по искане на прокуратурата след обжалване с решение на Върховния касационен съд от 7 февруари м.г. Това стана след разкритията на „Труд", че Марешки е лидер на две партии едновременно в нарушение на закона.
Очакват лихвите да тръгнат нагоре. Очаква се лихвите да тръгнат нагоре, след като през последните години имаше тенденция за постоянен спад. "За икономиката и банковия сектор на България 2019 г. ще протече при очаквания за промяна в лихвения цикъл и по-вероятно забавяне на темпото на икономически растеж, предвид сигналите от заобикалящата външна икономическа среда и курса на паричната политика на водещите централни банки", посочва председателят на Асоциацията на банките в България Петър Андронов в своя публикация в бюлетина на АББ. "За тези развития банките вече подготвят своите клиенти", допълва той.
Европейската централна банка (ЕЦБ) прекрати в края на 2018 г. програмата си за покупка на облигации на стойност 2,6 трлн. евро, като дава сигнал, че смята да увеличи лихвите след лятото. Но редица участници на пазара залагат на увеличение в минимални размери чак към средата на 2020 г. А преди това увеличение да се усети в България ще мине още доста време.
Двама от членовете на Управителния съвет на ЕЦБ и водещи кандидати за поста на председател на ЕЦБ дадоха скептична оценка за възможността банката да увеличи лихвите през тази година. Беноа Кьоре и Франсоа Вилерой дьо Гало заявиха пред Bloomberg в Давос, че ЕЦБ прави оценка на икономическото забавяне на еврозоната и вероятното увеличаване на лихвите ще зависи от тази оценка. Мандатът на сегашния председател на ЕЦБ Марио Драги изтича през октомври. Според Кьоре е рано да се каже дали лихвите ще бъдат увеличени през 2019 г.
За банковата система в България 2019 г. ще премине под знака на процедура за оценка на качеството на активите и стрес тест, които ще бъдат извършени от ЕЦБ в процеса по присъединяване към валутния механизъм ERM II и към банковия съюз, посочва Андронов. Резултатите от проверката на банките трябва да бъдат обявени през юли. На фона на увеличеното кредитиране, банките внимават да не разхлабват кредитните стандарти, да не допускат неразумно финансиране на бизнеса и населението, допълва той. Банките изчистват портфейлите си като необслужваните заеми намаляха до 8,8% в края на септември 2018 г. (при 16,9% в края на 2014 г.).
Заваляха критики към промените в движението по пътищата. Силно шофьорско недоволство предизвикаха публикуваните за обществено обсъждане в края на миналата седмица проекти на два нови закона - за движение по пътищата и за водачите на МПС. Те предвиждат по-високи глоби, задължителни зимни гуми от ноември до март, ограничение на скоростта в населени места до 30 км в час и забрана за млади водачи да карат мощни коли. Една от най-драстичните санкции е отнемането на книжката при три тежки нарушения на правилата за движение в рамките на две години. След такова отнемане на книжката нарушителят ще трябва отново да се яви на изпит. Целта на промените е да се намалят жертвите на пътя, посочват от МВР.
"Това е милиционерски закон от 80-те години, според който за всички пътно-транспортни произшествия са виновни единствено шофьорите. Не виждаме къде са отговорностите и наказанията за институциите, които с действия или бездействия причиняват ПТП, например заради дупки или паднали дървета по пътя", коментира пред БНТ Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка. Според него в новите пътни закони не се предлагат никакви подобрения към изискванията за обучение на водачите на МПС. "Рестрикциите към младите шофьори да карат автомобили до 67 к.с. или ако са по-мощни да са задължително с придружител, няма да сработят. Единствено ще доведат до това през първите 6 месеца тези водачи просто да не карат мощните си автомобили. Няма обаче да има и кой да ги обучава да не карат агресивно", коментира Иванов.
Според Христо Радков от Българското обединение на шофьорите в момента няма доказателства, че младите водачи причиняват голяма аварийност на пътя през първите шест месеца и затова той определя санкциите за тях като експеримент. "В предложения законопроект няма нищо по-различно от философията на стария закон и затова едва ли ще намали травматизма по пътищата", заяви Радков.
"Колкото и високи глоби да сложим, ако няма кой да ги събира, няма смисъл", коментира Алекси Стратиев, бивш началник на Пътна полиция. "Не глобата определя поведението на шофьора, а наличието на контрол на пътя", смята той. "По отношение на контрола у нас се работи старовремски - полицаят контролира всичко, включително и скоростта, и движението в бус лентите, докато в Европа има модерни системи за контрол, които заместват човешкия труд", обясни Стратиев.
От шофьорската гилдия са недоволни, че правителството се кани да създаде поредните държавни структури, чиято единствена функция е да осигурят работа на определени хора -нов Съвет по пътна безопасност към Министерския съвет наред с Държавната агенция "Безопасност на пътното движение".
Част от училищата няма да постигнат 20% скок на заплатите. Сериозно напрежение сред учителската гилдия предизвиква обещаното от 1 януари увеличение на учителските заплати с 20%. На много места учители се оплакват, че още не са получили очаквания скок, други пък изразяват съмнения, че изобщо ще вземат договорената добавка от 20 на сто към възнагражденията си. Това показа проверка на "Сега" сред учители и директори по горещата за преподавателите тема.
"Някак изведнъж прословутите 20% на учителските заплати се оказаха едва 10", оплаква се в Туитър учителка с псевдоним Sunshine witch. Друга споделя, че все още няма яснота кога изобщо ще получи увеличението си. Трета прогнозира, че както и други пъти, и този път това ще се случи чак през март.
Според Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета и директор на 119-о училище в София, в някои училища излишно се създава напрежение с твърдения, че не може да се увеличат заплатите на учителите. По думите му необходимото условие да се реализира увеличението е налице - нормативната база е реализирана в пълен формат, за разлика от минали години, когато това е ставало чак през март.
"Започнаха обсъжданията на формулите по общини. Тук ролята ни като директори е изключително съществена, за да изработим балансирани формули като добра база за наличие на средства през годината по всички дейности. Министърът е пуснал указание към общините за промени във формулите, така че всяко училище да получи средства за 20% увеличение. Всеки добър счетоводител вече е сметнал необходимите средства най-напред за заплати, а после и очаквани разходи за издръжка. Пак от него се очаква да си изиска от общината необходимо 1 /12 средства за януари и февруари със завишение от 20%, за да стигнат средствата ни за изплащане на заплати", обясни наскоро той. Според Стаматов учебните заведения, които няма да успеят да постигнат заложеното увеличение, ще са съвсем малък брой - между 5 и 10 на сто, т.е. между 120 и 240 на брой.
Прогнозите на колегата му Асен Александров, директор на 51-во училище в столицата, също са, че ако има училища, които няма да постигнат заветните 20%, то те ще са стотина, или около 4-5% от системата. Причините могат да се търсят в по-малкия брой ученици през т.г., водещи до по-нисък бюджет, в по-високите заплати на преподавателите, изчислени на базата на повече ученици, както и в неоптимизирания персонал. По думите му обаче и те би трябвало да успеят да увеличат възнагражденията на преподавателите си с поне 15 на сто.
Центърът около "Графа" отново ще бъде разкопан. Ако сте въздъхнали с облекчение, че центърът на София ще бъде скоро отворен, сте подценили способностите на софийската община да обърква големи проекти.
Централните части и улиците около "Граф Игнатиев" отново ще бъдат разкопани. Причините са две. Първо, променена е схемата за поставяне на подземни контейнери за битови отпадъци и тепърва ще се изграждат шахти на 18 локации в района. И второ, "Топлофикация" се е сетила, че не е завършила ремонта на тръбите си в части от Зона 2, и сега ще трябва да се чака краят на отоплителния сезон - през април, за да се случи и това.
От Столична община уточниха, че в действителност ще се подменя стара канализация - в района на "Шести септември" и "Шишман", където тепърва предстои ремонт. "Няма да бъдат разкопавани участъци, където вече е положена настилка", заявявиха от кабинета на кмета Йорданка Фандъкова.
Контейнери без наклон
Системата за подземни клетки за битови отпадъци е част от големия проект за ремонт на Зона 2 (пространството около ул. "Граф Игнатиев", "Солунска", "6-ти септември", "Ген. Парнесов", "Цар Шишман", площад "Славейков", пл. "Гарибалди", пл. "Патриарх Евтимий" и градината пред храма "Свети Седмочисленици") от столичния център, който се изпълнява от "Джи Пи груп" за около 24 млн. лв.
Новите 18 контейнера са планирани около градинката на "Седмочисленици", пл. "Славейков", "Гарибалди", "Паренсов" и др.
Шахтите за подземните контейнери започнаха да се изграждат още през лятото на миналата година и предизвикаха недоволство на хора от квартала, които се притесняваха от мръсотия и миризми.
Тепърва обаче ще събират възражения за местоположението на контейнерите. Това може да стане до 30 януари, след като схеми на съоръженията бяха качени на страницата на столичния район "Средец".
Първоначалният проект за контейнерите не е предвиждал също така наклон и връзка с канализацията за оттичане на мръсотията. Такива притеснения бяха изказани от районния кмет на "Средец" Мария Ачкова през 2017 г.
Архитектът: Търсим варианти
Сигнал за проблеми с проекта за подземните контейнери беше подаден и през лятото на 2018 г. от общински съветници. Изграждането им беше временно спряно и ще се поднови от следващия месец по нова схема, изработена от авторите на проекта за ремонт на "Графа" - "А.Д.А. - Агенция дизайн и архитектура" АД.
"Всички контейнери, за които има техническа възможност да бъдат заустени в канализацията, ще бъдат", коментира пред "Капитал" арх. Иво Пантелеев, ръководител на проектантския екип и създател на А.Д.А. Той обясни още, че в момента тече процес на съгласуване със "Софийска вода" за конкретно решение за всеки контейнер.
Подземните контейнери са добро решение най-вече при липса на пространство. Въпреки заявките на Столичната община за по-масовото им изграждане такива има само на Женския пазар, а тези на "Солунска" и "Витошка" не се поддържат. По думите на арх. Пантелеев подземни контейнери са планирани и за централната Зона 4 (около храм-паметник "Ал. Невски"). Там обаче има много археология и проектите минават на сложен съгласувателен процес.
Нов провален опит на "Евроинс" да купи гръцкия застраховател Credit Agricole Life. Българската застрахователна група "Евроинс" получи трети пореден отказ от гръцката централна банка да придобие Credit Agricole Life. Така сделката, обявена още в средата на 2015 г., се превръща в същинска сага за иначе активно растящия чрез придобивки в региона застраховател. В становището на компанията за решението се казва, че ще продължи да развива бизнеса си в Гърция органично.
Новият момент са за пръв път прехвърчалите искри в иначе публичното спокойствие около протяжните опити за финализиране на сделката. Решението на регулатора съдържа някои доста остри твърдения за практиките и финансовото състояние на българския застраховател. Същевременно реакцията на "Евроинс" по темата също беше нервна, като, освен че изразява учудване и разочароване, нарича аргументацията на централната банка "непрофесионална".
Посичащо решение
Решението на централната банка, която в Гърция осъществява функции и като застрахователен надзор, не съдържа много детайли и числа, а по-скоро лаконично в четири точки обрисува най-съществените проблеми и съответно на кои законови текстове противоречат.
На първо място се посочва, че бизнес моделът и стратегията на развитието на кандидат-купувача, групата, към която принадлежи, и акционерите й са силно зависими от външно финансиране и вътрешногрупови сделки между компаниите.
Макар и без подробности, това твърдение не е без основание, като прехвърлянето на пакети между групата "Еврохолд" (собственика на "Евроинс"), групата "Синтетика" (формално обособена отделно чрез изваждане на активи от "Еврохолд" през 2010 г.) и близката им пенсионна компания "Бъдеще" е регулярна практика.
"Вътрешногрупови сделки в ЕИГ няма. Доколкото има такива при компанията майка - "Еврохолд", те са в изключително малък размер и по същество са съвсем присъщи за дейността на холдинга. Например, когато бъде закупен автомобил от марките в автомобилната ни компания, съвсем естествено е клиентът да предпочете да ползва лизинг от лизинговата ни компания и застраховка от застрахователното ни дружество. Това е т.нар. услуга "Всичко под един покрив" и тя се предпочита от повечето клиенти", гласи обяснението на дружеството.
"Вместо да се фокусира в защитата на застрахованите, като ефективно и пряко адресира значителните проблеми в последните години при най-голямата си инвестиция - "Евроинс Румъния", групата се впуска в необясними по наша преценка управленски решения в нови начинания", пише регулаторът.
На това "Евроинс иншурънс груп" (ЕИГ) отговаря, че е добре позиционирана и капитализирана за ръст и експанзия не само в Гърция, а и в целия регион, като накратко разказва за повечето си придобивки в последните години. Компанията подчертава и че при това е минала през оценки и одобрения на пет различни застрахователни регулатора, включително и в България и Румъния, които като членки на ЕС съблюдават строгите изисквания на директивата Solvency II.
Освен това гръцкият надзор се притеснява и от задлъжнялостта на групата на купувача, което може сериозно да застраши възможността в дългосрочен план да оказва подкрепа на придобиваното дружество. От гръцката централна банка не харесват и операцията, чрез която ЕИГ стана гарант по емисия облигации на компанията си майка, която беше използвана, за да се увеличи капиталът на застрахователната група. Според текста на решението без това тя щеше да е с много по-лоши капиталови показатели. На това от "Евроинс" отговарят с известни данни от отчетите си, които според нея я ситуират като един от водещите независими застрахователи в Централна и Източна Европа с над 330 млн. евро брутен премиен приход, 2.5 млн. клиенти и 1600 служители.
Накрая се изразява и съмнение доколко "Евроинс" има ноу-хау в животозастраховането, доколкото основният бизнес на групата е в общото застраховане. Отговорът на ЕИГ предвидимо е, че е активна във всички сегменти, предлага пълен набор от услуги и съответно има богат опит.
Търсят се 250 спешни лекари в държавата. Над 250 незаети места за лекари има в центровете за спешна помощ в страната и техните филиали. На практика те работят с наполовина по-малко медици, отколкото е необходимо, установи репортерска проверка на „Монитор".
От дефицита не е пощадена и столицата. „В столицата липсват хора за 66 екипа.
За град с тези мащаби те трябва да бъдат 80, но сформираме между 12 и 14", каза говорителят на ЦСМП за София - град и област Катя Сунгарска.
32 са лекарите в центъра в Добрич, като работещите там са общо 184 човека. Те отговарят и за филиалите в Балчик, Каварна, Тервел, Шабла и Генерал Тошево. „Свободните места за доктори са 10", поясни шефът на ЦСМП в Добрич д-р Огнян Господинов. По думите му натовареността на професията е причина за незаетите щатове. "След като индексираха заплатите и облекчиха процедурата за специализации на младите лекари, кандидатите за работа в центъра се увеличиха", уточни д-р Господинов. Само през 2018-а там са назначени 20 новодипломирани медици от Медицинския университет във Варна. От тях обаче вече са започнали да напускат заради неблагоприятните условия на труд. Младите доктори се задържат около година. Според шефа на ЦСМП Добрич по-голям проблем от незаетите щатове е текучеството.
Шефът на ЦСМП във Варна д-р Мая Рашева също смята, че текучеството на кадри създава сериозни трудности. Там също назначават млади лекари всяка година, но те се задържат за кратко. В спешния център на областта работят предимно пенсионери.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |