Снимка: Архив infostock.bg
За първи път чуждите туристи в България надминаха 9 милиона. Въпреки сравнително ниския на фона на последните години ръст на чуждите туристи в България -само 4,4% спрямо година по-рано, през 2018 г. страната ни за първи път в историята си е посетена от над 9 милиона чужди туристи, сочат данни на статистиката, публикувани в понеделник. Броят им е 9,273 млн.
Това е най-силната за родния туризъм година в историята. През първата половина на 60-те години чуждите туристи у нас са били между 720 хил. и малко над 1 милион годишно и едва през 80-те години плавно достигат 3 милиона, сочат данните на НСИ. През 2015 г. например те бяха малко над 5 млн.
В региона България е сравнително силно посещавана страна с цел туризъм спрямо територията и ресурсите си, показва сравнението със съседите. По данни за 2017 г. например Гърция е посетена от 26 млн. чужди туристи, Румъния - от 12 млн., Хърватия - от 18 млн., а Сърбия - от 3,6 милиона.
Пазар номер едно за входящ туризъм през миналата година е Румъния, следвана от Гърция, Германия, Турция, Македония и Русия.
В същото време България се оказва една от 12-те страни-членки на ЕС, в която нощувките в хотелите, платени от чужденци, надвишават тези, направени от граждани на самата държава, съобщи Евростат. У нас чужденците правят около 67% от всички регистрирани нощувки, като на първите места по този показател са типично туристически държави като Малта, Кипър и Хърватия. На другия полюс е Румъния, в която само 20% от нощувките са на чужди граждани.
Рибарниците няма да слагат водомери. Рибните стопанства в България няма да бъдат задължавани да слагат водомери, както изисква сега от тях Законът за водите. Предложение за промяна на тези текстове на закона, които са в сила от няколко месеца, са внесли в парламента депутатите от ГЕРБ Иван Вълков, Десислава Танева и още двама техни колеги.
Мотивът за промяната е, че близо 80 на сто от рибарниците у нас нямат техническа възможност да монтират водомери, когато черпят вода за дейността си от други водоизточници. Много често водният басейн, от който се снабдяват с вода рибните стопанства, е далеч от тях, те нямат контрол върху уредите, а и по пътя до рибарника има възможност за нерегламентирано ползване на вода, мотивират се депутатите.
Освен това често при наводнения и други природни бедствия през рибарниците протича вода, която не е желана, но не може да бъде отклонена, защото това би застрашило речния отток. Според вносителите на промените много стопани на рибарници напоследък се отказват от дейността си заради непосилните разходи, а това поставя в риск изпълнението на оперативната програма за морско дело и рибарство (2014-2020 г.).
Качват насила младите шофьори на стари коли. Новият закон за движение по пътищата качва по принуда младите шофьори на стари коли. Изискването начинаещите водачи да управляват само автомобили с мощност до 50 kW, равняващи се на 67 конски сили, в първите шест месеца след взимането на книжка ги задължава да натрупат опит зад волана на отдавна спрени от производство модели.
На пръстите на едната ръка се броят колите, които младите шофьори могат да си купят от магазина, преди да изтече 6-месечната им "карантина", показа проверка на "Труд".
Към днешна дата вносителите на нови автомобили в България предлагат в своите официални сайтове само пет превозни средства с мощност под 50 kW или 67 к.с. Това са техническите "близнаци" Volkswagen Up, Skoda Citigo и Seat Mii в базовия им вариант с трицилиндров 1000-кубиков бензинов мотор с ресурс от 44 kW (60 к.с.) и с цена от 19 000 лева нагоре.
Тези градски модели с дължина 3,6 м и малък багажник са пуснати преди 8 години и вече се намират в края на жизнения си цикъл.
Другите възможности за младите шофьори, които искат да се качат веднага след изпита на чисто нова кола, също са с малки размери. Това са базовата Skoda Fabia за 20 680 лв. с горепосочения трицилиндров двигател с 44 kW (60 к.с.) и електрическото мини Citroen C-Zero за 47 530 лв., което с мощността си от 49 kW (67 к.с.) се вписва точно под чертата от предвидените в закона 50 kW.
За всички останали модели и марки на пазара на нови автомобили младите шофьори трябва да чакат половин година от взимането на книжка. Ако имат желание през това време да трупат опит на коли с мощност до 50 kW, изборът им също не е голям и се свежда до малки и стари превозни средства, които са далеч от съвременните стандарти за безопасност и екологичност. В първите си 6 месеца водачите могат да се качат на любимия на народа Volkswagen Golf, само ако е произведен преди повече от 20 години и е оборудван с мотори с обем 1,3 и 1,4 л бензин и 1,6 дизел.
Плащаме с евро у нас от 2022 г. Най-краткият срок за замяна на българския лев с евро е януари 2022 г„ каза финансовият министър Владислав Горанов по време на дискусия за пътя на България към еврото. Според него това е съвсем реален срок за въвеждане на валутата. Страната трябва да престои поне две години в чакалнята за еврозоната. След това трябва да се направи оценка дали сме изпълнили всички изисквания и да се гласуват необходимите промени. "Но ако получим по-слаба подкрепа от страните в еврозоната за приемането на еврото в България, ще обмислим дали да предприемем тази стъпка", каза финансист №1. По думите му страната ни е спазила изискванията на Европейската централна банка и очакваме през юни 2019 г. резултатите от стрес тестовете на банките. Горанов няма притеснения в тази област и очаква добри резултати.
Зам.-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис, който отговаря за въпросите на еврото и социалния диалог, е на официално двудневно посещение у нас. По време на дискусията той коментира, че се очаква България да се включи в банковия съюз на ЕС, но за целта е нужно да се направят реформи в мерките срещу изпирането на пари и в още няколко други сектора. Но по думите му вече има позитивни стъпки и в тази посока.
"България ще има повече ползи, ако приеме еврото, отколкото загуби", каза Домбровскис. Според него плюсовете за България от единната валута ще са по-ниски лихви, отпадането на разходите за обмяна на лев с евро, многото ползи за бизнеса и туризма и най-вече привличане на чужди инвестиции.
"Присъединяването към еврозоната може да помогне за икономическото развитие на страната. Но за увеличаване на доходите са нужни и политики в тази насока", заяви той в отговор на въпрос дали доходите ни ще се увеличат след приемане на единната валута.
Медицината изпревари правото по брой студенти. Медицината вече е изпреварила правото по брой на обучаващи се студенти. Това съобщи вчера просветният министър Красимир Вълчев във Варна.
Данните от най-новото издание на рейтинговата система показват устойчив ръст в броя на студентите по медицина у нас. Ако през 2013 г. кандидат-медиците са били 6004 души, а през 2016 г. - 8798, то през 2018 г. вече броят им скача до 10 885 души. За сметка на това следващите право намаляват постепенно от 11 475 през 2013 г., на 10 605 през 2016 г. до 9954-ма през 2018 г. Т.е. за първи път от години кандидат-медиците са повече от кандидат-юристите. Така медицината се нарежда на 4-то място по брой студенти след икономика, администрация и управление и педагогика, а правото остава на пето място.
Промяната в интересите на младежите е закономерна на фона на отличната реализация на завършилите медицина. Голяма част от тях заминават да работят за по-високи заплати в чужбина. Затова управляващите често говорят как трябва да се вземат мерки за задържането на медиците у нас. Медицинските специалности са много търсени и от чужденци, които идват да следват в България.
Въпреки добрите показатели на медицинските специалности обаче и към днешна дата имаме недостиг на специалисти по здравни грижи, особено на медицински сестри, посочи министър Вълчев, според когото в следващите години се очаква глобален недостиг на кадри във всички сфери. Затова според него е важно системите на висшето и на професионалното образование да имат профилно съответствие с потребностите на пазара на труда. Според Вълчев е трудно да се прогнозира от колко кадри ще имаме нужда в сферата на здравеопазването и на образованието, затова и усилията на МОН са насочени преди всичко към преструктуриране на приема в университетите и промяна във финансирането им.
Просветният министър повтори тезата си, че приемът трябва да продължава да се редуцира в още по-голяма степен в стопанските, правните и социалните науки, където нерационалното търсене е избуяло в последните години, а да се увеличава в други като природо-математическите, аграрните, инженерните и педагогическите специалности. С изцяло освободен прием, стипендии и допълнително финансиране на висшите училища трябва да се насърчава и интересът на младежите към физическите и химическите науки, енергетиката, химическите технологии, математиката, смята министърът.
ЕС отчита ръст с 20% на бежанците, идващи от Турция. C 20% се е увеличил броят на бежанците, които са пристигнали през 2018 г. в ЕС през Турция, се казва в доклад на Еврокомисията, цитиран от германския в. "Велт ам зонтаг". Общият брой мигранти, пристигнали от Турция през м.г., е бил 50 789, а през 2017 г. те са били 41 720, което е увеличение с 22%, става ясно от документа. Огромна част от бежанците идват от Сирия, Ирак, Афганистан. Според публикуваните данни 47 939 души са преминали от Турция в Гърция, като почти 16 000 от тях са пристигнали по суша. Заради нарастващия приток на бежанци към Гърция центровете по островите там са препълнени. В тях има около 14 600 души при капацитет на лагерите от едва 7000 души. От Турция бежанците поемат към Италия - 2383 души, България - 349, и Кипър -118, се казва още в доклада на ЕС. 90% от мигрантите, пристигащи в ЕС, при пътуванията си разчитат на помощта на престъпни организации. През март 2016 г. ЕС и Турция се договориха Анкара да спира мигрантите да влизат в ЕС срещу финансова помощ от 6 млрд. евро, припомня в. "Велт ам зонтаг".
Междувременно италианският вицепремиер и министър на вътрешните работи Матео Салвини обяви, че се готви да предприеме съдебни действия срещу екипажа на кораба "Сий уоч 3" на германска правозащитна организация, плаващ под холандски флаг с 47 мигранти на борда. Преди седмица той спаси бежанците от либийска гумена лодка, но никой не иска да ги приеме. "Разполагаме с доказателства, че капитанът и екипажът на "Сий уоч 3" са поставили в опасност живота на хората на борда, отказвайки да изпълнят точните указания, които им бяха дадени преди няколко дни, да свалят тези хора на най-близкото пристанище, но не в Италия!", написа Салвини в социалната мрежа Туитър. Той подчерта, че корабът, който хвърли котва близо до Сицилия, е можел да акостира преди това в Либия, Тунис или Малта. Салвини настоя Холандия и Германия да поемат отговорността за плавателния съд. Холандският министър по въпросите на миграцията Марк Харберс обаче заяви, че страната му не е длъжна да намери решение, тъй като "Сий уоч 3" е действал по своя инициатива.
Facebook отваря голям център за преглеждане на съдържание в София. Най-голямата социална мрежа в света - Facebook, официално обяви, че ще отвори офис в София, който да се занимава с контрола и модерирането на съдържание. Центърът за преглеждане на съдържание, както се наричат различните подобни офиси на Facebook по света, ще бъде в партньорство с TЕLUS International, една от най-големите аутсорсинг компании в България. TELUS ще оперира самия офис. Новината бе съобщена ексклузивно пред "Капитал" от Шавон Комиски, ръководител на отделa по политика за съдържанието в компанията.
"През следващата година в този център ще работят около 150 служители, които ще преглеждат съдържанието и ще оказват подкрепа на множеството различни общности във Facebook", се казва в официалното съобщение на компанията. Броят на хората в офиса ще зависи от броя на докладваните постове и снимки, които Facebook получава. В случай че броят им се увеличи, от социалната мрежа ще работят отново с TЕLUS International по набиране на нови хора.
Офисът в София е част от европейското разширяване на Facebook, след като през 2018 г. със същата цел бяха отворени и центрове в Барселона и Латвия. Общо този екип на Facebook по света наброява 30 хил. души, които се занимават със сигурността на мрежата, половината от които разглеждат съдържание. Служителите в тези центрове преглеждат съдържание, което потенциално може да нарушава правилата на социалната мрежа и има нужда от човешка намеса. Останалата част от модерацията на Facebook се извършва чрез изкуствен интелект.
Езици, но не и български
Екипът в София ще преглежда докладвани постове на турски, руски и казахски език. Той ще бъде обучен от TELUS International. Офисът ще започне работа до седмици, а в момента вече тече работата по обучението на хората. "Това, което TELUS International могат да направят за нас, е да ни помогнат да разглеждаме бързо милионите доклади, които получаваме всеки ден. Нашият партньор може да намери хора и да ги обучи много бързо", коментира Комиски.
Декларирането на действителните собственици ще става по преценка на фирмата. Новият Закон за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП) не въвежда абсолютно задължение за всички търговски дружества в България да декларират действителните си собственици. Всяка фирма, учредена в България, ще преценява дали се налага да подаде такава декларация, или това не е необходимо, защото от данните, декларирани до момента в Търговския регистър, и така е видно кой е действителният й собственик. Извън това категорично не съществува задължение за подаване на декларация за едноличните фирми (ЕТ, ЕООД), чиито действителни собственици са физическите лица, вписани по партидите им като еднолични собственици. А също и при аналогични условия за ООД със съдружници с най-малко 25 на сто дялово участие.
Това става ясно от съобщение на Агенцията по вписванията (АВ) по повод на започващата кампания по вписването в Търговския регистър и регистъра на юридически лица с нестопанска цел (ТРРЮЛНЦ) на данните за действителните собственици по Закона за мерките срещу изпирането на пари. В него се казва, че агенцията е осигурила възможност за вписването на тези данни в поставения й от закона срок до 31 януари. Финалният етап на тази операция беше проведен през последния уикенд, когато временно бе преустановен достъпът до услугите на ТРРЮЛНЦ от петък вечерта до неделя вечерта.
Всеки да решава сам
В съобщението на АВ се казва още, че "заявяването [на данните за действителните собственици по ЗМИП] има декларативен характер и в този смисъл търговците и юридическите лица с нестопанска цел следва да преценят съобразно §2 от Допълнителните разпоредби на Закона за мерките срещу изпирането на пари дали да подадат декларация за действителните си собственици". Прави се изрично уточнение, че агенцията няма правомощия да дава задължителни указания по прилагане на ЗМИП, което би следвало да означава, че това е експертна позиция.
Независимо от това съобщението на Агенцията е полезно и навременно, доколкото от 1 февруари започва 4-месечната кампания по заявяването на действителните собственици на търговските дружества и юридическите лица с нестопанска цел, които са длъжни да заявят тези данни за вписване в регистъра съгласно новия Закон за мерките срещу изпирането на пари, приет през март. м.г. Там се предвижда информацията и данните за действителните собственици да се вписват по партидите на учредените в България юридически лица и други правни образувания в Търговския регистър, в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и в регистър БУЛСТАТ. В последния се вписват данни за действителните собственици на действащите у нас представители на чужди дружества. Междувременно на 8 януари беше обнародван и Правилникът за прилагане на ЗМИП, според който вписването на действителните собственици на фирмите и юридическите лица с нестопанска цел се извършва въз основа на заявление по образец, което се подава в регистъра заедно с нотариално заверена декларация.
Остават въпроси
И до момента обаче текстовете на закона, които предвиждат задължение за деклариране на действителните собственици, са тълкувани разнопосочно. Според някои новият закон създава безусловно задължение за всички фирми да декларират кой е истинският им притежател, докато голяма част от юристите, които се занимават с дружествено право, защитават позицията, че това не се налага - декларация трябва да подават само фирми, чийто действителен собственик не е известен.
По неофициални данни над 400 000 са фирмите, които попадат в обхвата на задължените да направят преценка дали да декларират действителния си собственик. Според адвокати, които работят в тази материя, нито АВ разполага с практически капацитет да приеме заявления за толкова дружества в този срок, нито нотариусите в страната могат да заверят толкова декларации. Съвсем друго би било, ако броят на фирмите и лицата, задължени да декларират, се редуцира значително само до тези, чийто действителен собственик в момента не е вписан в регистъра.
Жените взимат със 130 лв. по-ниска пенсия от мъжете. Жените взимат средно със 130 лв. по-ниска пенсия от мъжете. Средно по 410 лв. са парите за старини, които получават мъжете, докато при жените сумата е 279,11 лв., показва онлайн справка в Националния осигурителен институт. Така разликата между силния и нежния пол вече е 130 лв., като от септември 2018 г. до януари тази година тя се е задълбочила с 29 лв.
Най-малко получават пенсионерките в Кърджали - средно по 230 лв. на месец, а най-много в София - по 345 лв. Причината за разликата в парите за старини между мъжете и жените се дължи на по-високите заплати, които взима силният пол, както и по-късната възраст, на която се пенсионират. През настоящата година дамите ще могат да излязат в заслужена почивка на 61 г. и 4 месеца, докато мъжете ще трябва да изчакат до 64 г. и 2 м.
Почти три четвърти от нежния пол се трудят в сектора на услугите като продавачи или в държавната администрация, където възнагражденията са по-ниски, показват данните на Националния статистически институт за 2017 г. Средната заплата при силния пол е малко над 1000 лв., докато при жените е 842 лв. От малко над 2 млн. пенсионери 975 257 взимат между 200 и 300 лв., което означава, че всеки втори нашенец, който е излязъл в заслужена почивка, попада в тази група. 74 на сто от тях са жени. Най-голям е броят на нашенците, които трябва да ограничат месечните си разходи до тази сума в областите София, Пловдив, Варна, Благоевград и Бургас.
Още по темата:
Икономическият печат на 28 януари 2019 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |