Снимка: Архив infostock.bg
Китайци, тypци, италианци и българи ще строят жп магистрала „Тракия". В началото на следващата седмица ще стане ясно кой ще строи т.нар жп магистрала "Тракия" в участъка от Елин Пелин до Костенец. По трасето скоростта на движение трябва да се увеличи на 160 км в час. Прогнозната стойност е 1,024 млрд. лв. без ДДС, парите идват от ЕС.
Огромното финансиране привлече голям интерес от кандидати, а в петък са били отворени ценовите оферти. Участъкът е разделен на три лота.
Първият - Елин Пелин-Вакарел, е с прогнозна стойност 554,1 млн. лв. Той е с дължина 19,64 км, има 2 тунела, 8 мостове и естакади.
Най-ниска е цената на сдружението "Джен-Дуй ЖП Елин Пелин" - 498 800 012 лв. В него са турските компании "Дженгиз Иншаат Санайи ве Тиджарет Аноним Ширкети" и "Дуйгу Мюхендислик Иншаат Туризм Дъш Тиджарет ве Санайи Лимитед Ширкети".
Първата построи у нас в консорциум с друга турска фирма - "Мапа", магистрала "Люлин".
Консорциум "ЖП Елин Пелин-Костенец", с участници "Сан Хосе Конструктора", Е.П.О.С и ГБС е предложил 565,385 млн. лв.
Гръцката фирма "Терна" е с цена от 495 млн. лв., Консорциум ЗСТ с участници китайскта "Чайна Комюникейшън Кънстракшън Къмпани" и българската "Трейс Груп Холд" е с оферта 589,995 млн. лв.
Вторият участък - от Вакарел до Ихтиман, е с прогнозна стойност 116,154 млн. лв.
Консорциум "Салчеф - Гигастрой", в който са италианските "Салчеф" и българската "Гигастрой", предлага 126,395 млн. лв. Полската "Тракция ПРКиИ" оферира 120,307 млн. лв.
"Фейсбук" отваря в България център за цензура на мнения. 150 души ще работят в офис на социалната мрежа "Фейсбук" в България. Те ще се занимават с модерирането на постове, които качват потребители, и ще следят за обиди и недопустимо съдържание.
Офисът ще е в партньорство с аутсорсинг фирмата TELUS, потвърдиха от компанията за "24 часа".
Засега 150-те служители ще модерират постове на турски, руски и казахски език. При голям брой докладвани мнения и коментари с обидни текстове и снимки щял да бъде разширен с допълнителни хора.
Българските потребители ще продължат да бъдат следени от офиси извън страната. Не било изключено обаче екипът да бъде разширен и с модератори на български език.
Откриването на офис в София е част от европейското разширяване на "Фейсбук". През миналата година интернет гигантът откри такива центрове в Латвия и Испания. Офиси има и в Ирландия, където е регистрирана и централата за Европа, както и в Германия.
Около 30 хил. са служителите на "Фейсбук" по света, които се занимават със сигурността и съдържанието на социалната мрежа.
По-голямата част от модерацията обаче се извършва чрез изкуствен интелект, а до служителите достигат само най-сложните случаи.
Усещането за корупция - най-силно в България. България се нарежда на 77-мо място в Индекса за възприятие на корупцията за 2018 г„ публикуван от международната неправителствена организация „Трансперънси интернешънъл" и обхванал 180 държави.
Страната ни получава 42 от 100 точки в класацията и продължава да заема последно място в Европейския съюз, в който средната стойност е 64,6 т.
Първа в глобалната класация е Дания с 88 точки, следвана от Нова Зеландия (87 т.), Финландия, Сингапур, Швеция и Швейцария - по 85 т. Последни са Южен Судан, Сирия - 13 т. и Сомалия - 10 т. Преди България са Мароко, Тунис, Суринам и Република Южна Африка - със 73 т. Следват ни Буркина Фасо, Гана, Индия с 41 т. при средна стойност на индекса в световен мащаб за 2018 г. 43 т.
За първа година САЩ не влизат в топ 20, а се нареждат на 22-ро място със 71 т. Русия пък е 138-ма с 28 т.
Стойности на индекса под 50 пункта са показател за систематичен проблем с корупцията и за неефективна борба и резултат под този сочи, че в дадената страна няма демокрация, посочва анализът на „Трансперънси интернешънъл". Държавите с пълна демокрация имат резултат от 75 точки и нагоре, а тези с непълна са от 49 до 74 т. По този начин в индекса България е категоризирана като „хибриден режим, който има елементи на автократични тенденции". В най-ниската категория са автократичните режим с под 34 точки.
Лихвите без промяна до есента. Не очаквам нищо съществено да се случи до края на лятото, отговори управителят на БНБ Димитър Радев на въпрос дали влизаме в нов цикъл на повишение на лихвите. Със сигурност политиката на ЕЦБ за по-ниски лихви трябва някога да приключи, но няма да е нещо фрапантно, допълни той.
При влизането ни в еврозоната няма друг вариант освен присъединяване със сегашния курс от 1,95583 лв. за евро, бяха категорични Димитър Радев и финансовият министър Владислав Горанов на среща на правителството с бизнеса. "За нас това (курсът на лева към еврото, б. р.) е религиозен въпрос", заяви Димитър Радев. Преди да влезем в чакалнята за еврото трябва да бъде направен преглед на активите и стрес тест на избрани банки. "Определени са банките, одиторите, методологията и макроикономическите сценарии за целите на стрес теста", каза Димитър Радев.
Министерство ще похарчи 300 000 лвеа за реклама на еврофондовете. Нова година - нови стотици хиляди левове за реклама. Така изглежда първият месец на годината според справка в Агенцията за обществени поръчки. Оказва се, че държавните чиновници са дали простор на цялото си въображение в усвояването на европейските пари.
В първите дни на новата година от икономическото министерство са пуснали обществена поръчка за 125 000 лв. без ДДС за изработване на нови рекламни клипове за популяризиране на програма "Конкурентоспособност". Избраната фирма ще трябва да направи до 12 броя 30-секундни рекламни клипове, като парите са осигурени от самата програма. По-интересно обаче е друго - ведомството на Емил Караниколов се готви да похарчи 300 000 лв. без ДДС за чадъри, USB зарядни за кола, чанти, раници, батерии, брошури и др. с логото на програмата за бизнеса. Поръчката включва и доставка на специални рекламни комплекти за пътуване - надуваема възглавничка с меки ръбове, маска за очи и тапи за уши в калъф.
Министерството на туризма също работи за популярност. То е отправило покана за сключване на договор с Българска федерация по тенис. Срещу 50 000 лв. сдружението се ангажира с "рекламно присъствие" по време на официалните събития на Sofia Open 2019, като туристическото лого на България ще трябва да е на паното с всички останали партньори. Предвижда се и "рекламно присъствие" около Централния корт в зала "Арена Армеец" в София, а също и рекламен банер на официалния сайт www.sofiaopen.bg.
За организиране на събития по програма "Транспорт" пък ресорното министерство ще даде 250 000 лв. без ДДС. Парите ще бъдат "инвестирани" в организиране и провеждане на: семинар, пресконференция, обучение, дискусия, работна среща, форум, кръгла маса, конференция, публична лекция и други събития. На подобни форуми лекторите обикновено разказват на участниците неща за еврофинансирането, които могат да бъдат прочетени в интернет - на портала на съответното ведомство или на сайта на оперативната програма. А беседите са придружени с кафе паузи, заключителни почерпки и раздаване на брошурки и сувенири, рекламиращи еврофондовете.
Враца изпревари София по ръст на икономиката през 2017 г. Враца се нарежда на първо място по ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) през 2017 г., показват данни на Националния статистически институт (НСИ), публикувани в понеделник. Повишението е с над 20% и достига 11 684 лв. на човек от населението. За сравнение, през предходната 2016 г. това число е било 9579 лв. Въпреки че е най-бедният не само у нас, а и в Европа, Северозападният регион отчита 10% повишение на БВП през 2017 г. и до 8938 лева на глава от населението. Данните за област Враца по традиция са по-добри, отколкото за региона, като те се дължат и на добрите резултати на АЕЦ "Козлодуй".
Секторът на услугите в столицата осигурява почти една трета от националната икономика през 2017 г. В него са генерирани почти 35 млрд. лева. Въпреки това икономическият център София остава назад с доста нисък ръст спрямо предходната година. БВП в столицата на глава от населението е 30 295 лв., или с 6% повече спрямо 2016 г. На този фон София-област отчита ръст от 18% до 15 527 лева, с което без изненада, се нарежда като най-богатата област в България.
Стара Загора също показва завидни резултати, като повишението на икономиката там е с цели 8% или 17 550 лв. на човек от населението през 2017 г. Година по-рано произведеният БВП е бил 16 248 лв. на човек. Раздвижването в областта най-вероятно се дължи на ТЕЦ "Марица-изток 2".
Най-слабо се представят областите Ловеч, Търговище и Ямбол. Годишният ръст на икономиката в Ловеч е едва 1% за 2017 г. Данните показват съответно 3% и 5% повишение за Търговище и Ямбол.
Въпреки че Силистра отчита 10% повишение за 2017г., областта остава с най-нисък БВП на глава от населението - едва 6687 лв.
След еврото: По-евтино банкиране, повече инвестиции и производства. Позитивите от приемането на еврото за България ще бъдат несравнимо много повече от негативите, но за населението и бизнеса те няма да дойдат мигновено с изпращането на лева. Подобрението ще се случва плавно през структурните реформи в икономиката и с по-стриктните регулации, правораздаване и надзор, които се изискват от държавите по пътя им към единната валута. За да бъде безпрепятствен преходът, страната трябва да е извършила необходимите реформи преди приемането на еврото, очаквано да се случи най-рано през 2022 година, а подготовката не бива да пропуска добрата комуникация с населението. Това са някои от ключовите послания на участници в годишната среща на бизнеса с правителството, която "Капитал" организира за 13-а година в София. Повечето изводи са направени на база на вече случилото се в други източноевропейски страни и на база на показателите и ангажиментите по ERM II на България.
Без очакване за фойерверки
С въвеждането на еврото България ще спестява по 400 млн. евро, или 0.8% от брутния си вътрешен продукт (БВП), годишно само от транзакционни разходи, които в момента идват от превалутиране и обслужване на търговския оборот. Ще последва увеличение на кредитния рейтинг на държавата, понижение на лихвите по заемите за бизнеса и населението, ще потекат повече чужди инвестиции в производствени сектори на икономиката. Това очерта икономистът Даниел Грос в изследване, направено специално за събитието (всеки от гостите на срещата получи копие от анализа).
Според Грос най-важен от всичко ще бъде трансформиращият характер на процеса, тъй като на практика той ще доведе до структурна промяна в базата на икономическия растеж в дългосрочен план. "Еврото ще помогне да участвате в европейската система за добавяне на стойност", каза Грос, давайки пример как в сравними държави износът на машини и автомобили започва да доминира, докато експортът на България продължава да е основно от метали, минерални продукти и храни, които ограничават потенциала пред растежа в дългосрочен план. "Това са все продукти, които не са интегрирани в индустриалната машина за добавяне на стойност", обърна внимание Грос.
По думите му, въпреки че в момента в общественото говорене фокусът е насочен към еврото, много по-важното събитие за България е участието й в общия банков надзор. "Там дори няма негативи. Там няма и цена за вход", изтъкна Даниел Грос, съпоставяйки ресурсите на местния банков сектор с милиардите в европейския фонд за възстановяване и преструктуриране на банки. Според икономиста тази структура дава гаранция, че в бъдеще няма да бъде допускан голям банков провал, носещ със себе си значителни разходи, включително и при хипотетичния сценарий, ако в затруднения изпадне голяма банкова група с представителство у нас.
Опитът на Братислава
Като пример за това, което може да очаква България по пътя й към еврото, опитът на Словакия представи експертът от "Татра банка" (част от "Райфайзен груп") Бернхард Хенхапел. Десет години след събитието за малката държава резултатите са впечатляващи: при БВП на глава от населението 54% спрямо средноевропейското равнище през 2002 година (което е измерител за богатството в дадена държава) през 2017 година показателят е на 81%. За 83% от словашките компании еврото е донесло повече позитиви, като годишните спестявания само от транзакционни разходи се изчисляват на 200 млн. евро.
"Още преди присъединяването имаше съгласие между компаниите, търговските асоциации, политиците и националната банка. Това помогна за предварителната подготовка и за добрата комуникация с населението за случващото се, за да няма проблеми в нощта, когато банкоматите изведнъж трябваше да подават не словашки крони, а евро и в супермаркета да работят с новата валута", разказа експертът.
Според него урокът от опита на Словакия е, че реформите трябва да се извършат преди приемането на еврото, а в подготовката е ключово да се наблегне върху добрата комуникация с населението.
Световната банка открива в София център за изнесени услуги с 200 служители. Световната банка (СБ) е избрала София за втория глобален център за изнесени услуги на организацията. Плановете са в него да работят около 200 специалисти. Новината дойде от премиера Бойко Борисов по време на годишната среща на бизнеса с правителството, организирана от "Капитал". Кратко съобщение има и на сайта на банката.
Втори след Шенай
Новият офис в българската столица ще отговаря за вътрешните корпоративни и IT операции на банката. Той е вторият подобен в света след този в Ченай, Индия, открит през 2001 г., в който в момента работят над 2000 служители. Засега е известно, че българската държава е предоставила възможността центърът да се намира в "София тех парк". Той трябва да започне работа в средата на тази година.
Основни конкуренти на България за новата локация на Световната банка са били Хърватия и Сърбия. Критериите, по които са оценявани държавите, са включвали размер на разходите, възможностите за работа в различни часови зони, наличието на специалисти и IT инфраструктура в съответната страна и др. Решението е било взето наскоро, като според източници на "Капитал" и трите държави са отговаряли на техническите изисквания, но София е била избрана заради комбинацията от фактори като ефективност на разходите и умения.
Растящ сектор
Българският сектор за изнесени услуги продължава да расте, като според данните на Българската аутсорсинг асоциация заетите в него са били 67 300 души в края на 2017 г., или около 2.4% от работния пазар в България. От тях над 52 хиляди се занимават с аутсорсинг на бизнес процеси (BPO), а почти 27 хил.- с IT-аутсорсинг (ITO). Фирмите в сектора са около 500.
Второ обвинение и 50 хил. лв. гаранция за изпълнителния директор на КТБ. Изпълнителният директор на КТБ Александър Панталеев е с второ обвинение. Специализираната прокуратура го обвини в присвояване в особено големи размери за отпуснат кредит, съобщи BTV. Обвинението е повдигнато по делото на Елена Йончева.
Според обвинението, Панталеев е действал в съучастие с другия изпълнителен директор на фалиралата банка - Георги Христов, който още не е получил обвинението си. Двамата вече са подсъдими по мегаделото за КТБ. Специализираната прокуратура твърди, че Панталеев е бил подбуден от Цветан Василев, за да отпуснат на Елена Йончева 25 милиона евро. Наложената мярка за неотклонение на Панталеев е 50 хиляди лева, но ще се обжалва.
Обвиненият отказа коментар.
Още по темата:
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |