Снимка: Архив infostock.bg
Започнаха рокадите по върховете на митниците. Първите рокади в митниците, след като бяха преструктурирани, вече са факт, научи "24 часа". Предстояли още смени по върховете на приходната агенция, твърдят запознати.
Заместник-директорът на Агенция "Митници" Юлиан Мирков е бил освободен от поста на 23 януари със заповед на финансовия министър Владислав Горанов.
От митниците потвърдиха за промяната. Оттам обясниха също, че Мирков посочил в молбата си лични причини за напускането си.
Юлиан Мирков е в системата на митниците от 2004 г. От 2009 г. той оглавяваше митническото разузнаване и разследване в Митница "Столична", а от 2013 г. е и заместник-началник.
Новият заместник на шефа на митниците Георги Костов е Георги Александров. Той идва в София няколко дни след като бе посочен от ръководството на агенцията като началник на Митница "Тракийска".
Неговото място там пък е заел Георги Костадинов - засега временно като изпълняващ длъжността.
С поста си се е разделил и директорът на Митница "Северна морска" Светлан Савов. Длъжността му е поела Виолета Конова, която му бе заместничка.
Рокадите започнаха, след като от 7 януари митниците бяха основно преструктурирани.
С нов устройствен правилник след промени в Закона за митниците аерогара София, Бургас, Варна, Лом, Пловдив, Свищов, Столична, Русе и Югозападна бяха трансформирани в пет териториални дирекции - "Тракийска", "Югозападна", "Дунавска", "Северна морска" и "Южна морска". Финансовият министър получава правото да създава, преобразува и закрива териториални дирекции.
2 млpд. лв. cе събират във фонда за cигypност на енергийната система. Над 2 млрд. лв. ще бъдат събрани във фонд "Сигурност на електроенергийната система" през 2019 г., е предвидено в бюджета на фонда, одобрен от МС в сряда. Негов шеф е Деян Червенкондев.
Близо 34% от тези пари ще са от продажба на квоти въглеродни емисии.
Със събраните средства ще бъдат покривани разходите на НЕК, произтичащи от задълженията за изкупуване на ток по преференциални цени, включително за минали периоди. Предвидено е пари от фонда да бъдат плащани за премии на когенерациите и веитата с преференциални цени. Те бяха задължени да продават ток на борсата и разликата между борсовата цена и тази по дългосрочните им договори се покрива.
Фондът бе създаден през юли 2015 г. В него се събират по 5% от месечните приходи на производителите и вносителите на ток, както и на преносните компании. Там постъпват и приходите от продажба на квоти, както и парите от таксата "задължение към обществото".
Аудиокомпромат за 700 000 лева срещу министър Банов. Аудиокомпромат срещу министъра на културата Боил Банов представи пред журналисти депутатът от БСП Елена Йончева. Пуснат бе запис, на който се чува как министърът на културата Боил Банов опрощава 700 000 лв. на частна фирма.
"Средствата са европейски, а въпросните 700 000 лв. са неустойка за фирма, която работела по проект за ремонта на Ларгото, културно-комуникационен комплекс "Сердика" 2-3 етап", обяви Йончева.
Тази афера "Ало, Банов съм", не е схема на г-н Банов, а схема на правителството на Борисов. Какъв е интересът на тогавашния зам.-министър да опрости тези 700 000 лева и защо защитава интерес на частна фирма, а не на държавата?", попита депутатката.
На "Позитано" 20 Йончева пусна аудиозапис от 2016 г„ направен от служител на министерството на културата. По това време Банов е зам.-министър и дава указания на независимия строителен надзор как да бъдат подправени документи, за да не плати изпълнителят неустойка от 700 хиляди лв.
"На Ларгото има отчетени 33 дни закъснение. Ние трябва да им искаме 700 000 лв. неустойка. За да не се съдим Юг., които не е ясно какво ще дадат - да намерим периоди в строителството, примерно два пъти по 15 дни, в които не е имало в строителни книжа отчетено нищо и да пуснем акт 10 и акт 11 за спиране, за да може да излезе на чисто, че няма закъснение".Това иска Банов от Атанас Ангелов, който е от независимия строителен надзор.
Отпуск по телефона искат чиновници. Чиновниците ще може да подават заявление за излизане в отпуск или за командировка по мобилния си телефон или от компютъра. Това ще стане факт, ако бъде реализиран проект за навлизане на IT технологиите в управлението на човешките ресурси във ведомствата, който се разработва от Световната банка, научи „Труд". По този начин вече работят в Световната пакта, като от мобилния си телефон служител на институцията може да поиска отпуск от 4 часа и бързо да получи одобрение от мениджъра си, който е в чужбина. А всички процеси по обработката на документите се правят в централизирано звено.
Проучване на Световната банка е показало, че в България има ведомства, в които за да излезе човек в отпуск трябва да получи 12 подписа върху хартиеното заявление. А това е голямо разхищение на време и човешки труд. В същото време вече е разработен български софтуер, който позволява управлението на персонала в администрацията да става без хартия, а само електронно. До няколко месеца се очаква вицепремиерът Томислав Дончев да получи доклад от Световната банка с възможните сценарии за реформа в държавната администрация. След това Съветът по административни реформи ще трябва да реши дали да бъдат предприети действия за реализация на идеите. Като има няколко варианта. Най-ефективният е да има една агенция или звено, което да обработва електроните заявленията за отпуск и командировки за всички държавни администрации. Възможно е обаче такова звено да има и към всяко министерство.
Депутатите сътвориха правен абсурд със закона за горивата. Безпрецедентен правен абсурд сътвориха депутатите около отлагането на спорния закон за горивата. На извънредно заседание във вторник ресорната парламентарна комисия за борба със сивата икономика трябваше да гледа на второ четене отсрочването му с 6 месеца. То бе поискано от премиера Бойко Борисов, след като дребните търговци на горива заплашиха с протести по почина на "жълтите жилетки" във Франция. Те обявиха готовност за протести заради високите финансови изисквания, които ще извадят по-голямата част от тях извън пазара. Отлагането бе одобрено на първо четене миналата сряда.
Между двете четения обаче законът влезе в сила от понеделник, 28 януари. Това породи куп недоразумения и опасения, че отлагането му може да бъде атакувано в Конституционния съд. При обсъждането на правителствения проект за отлагане на влизането в сила на закона миналата сряда бившият вицепремиер и сегашен депутат от Обединени патриоти Валери Симеонов поиска в същия ден той да бъде приет и на второ четене. Вместо това депутатът от ГЕРБ Делян Добрев предложи, а депутатите дружно одобриха, тридневен срок за предложения между първо и второ четене. Това автоматично вкара обсъждането след датата, от която законът действа. Въпрос на тълкуване е дали става дума за подкрепа за откровено лобисткия закон, но е факт, че има влязъл в сила нормативен акт, който не може да работи.
На помощ да разплете сложната ситуация във вторник бе извикан и шефът на правната комисия Данаил Кирилов. След близо 4 часа дебати как да се излезе от правния батак, комисията гласува в крайна сметка законът да остане в сила от 28 януари. С "до 6 месеца" обаче се отлага приемането на наредбата за регистрирането на търговците и превозвачите по новите правила. Така на практика, въпреки че е действащ, законът няма да се прилага до появата на наредбата. "Според мен това е правен абсурд, въпреки че не съм юрист", не скри изумлението си депутатът от ГЕРБ Валентин Николов.
Допълнително усложняване на ситуацията породи и желанието на председателя на комисията Емил Димитров-Ревизоро наред със сроковете да се приемат и направените предложения на различни депутати за поправки в закона. По принцип идеята на отлагането бе да има време да се изслушат всички засегнати страни и да се направят необходимите корекции. На заседанието обаче Ревизоро, който е и основен вносител на закона, лобираше той да не се отлага и скоростно да се приемат поправките, които удовлетворяват повечето искания на недоволните браншове.
И България вече е готова за Brexit без споразумение. И България се готви за Брекзит без сделка, като правителството прие вчера план за действие. Основната му цел е в максимална степен да се намалят проблемите, пред които може да се изправят българите на Острова. Планът предвижда промени в Закона за чужденците в България, изпращането на още двама консулски служители в Лондон, откриване на консулска служба в Единбург, Шотландия, консултации за българите във Великобритания и други. България ще приема самостоятелни мерки единствено по въпроси, по които ЕС не предвижда общ подход за действие и само ако възникне необходимост за запълване на правния вакуум, отбелязват от Министерския съвет. Във Великобритания живеят по официални данни около 90 000 българи, а по неофициални -много повече. Около 7000 британци пък пребивават у нас.
Възможността за Брекзит без споразумение нараства с наближаването на 29 март, когато Великобритания официално трябва да излезе от ЕС. Във вторник късно вечерта британският парламент прие законодателна поправка, с която изиска от премиера Тереза Мей да внесе промени в договореното вече споразумение с ЕС за Брекзит. Депутатите искат да се замени предпазният механизъм, целящ да бъде избегнато връщането на физическа граница между британската провинция Северна Ирландия и Република Ирландия. Още преди вота Мей обяви, че тази поправка, внесена от Консервативната партия, ще й даде възможност да поднови преговорите с ЕС. Депутатите отхвърлиха две поправки, които щяха да дадат на парламента възможност да предотврати излизане от ЕС без сделка, ако Мей не успее да прокара сегашното споразумение през февруари. Снощи се състоя среща между Тереза Мей и лидера на опозиционната Консервативна партия Джереми Корбин.
Отпор
Лидерите на ЕС категорично се противопоставиха на искането на Лондон за предоговаряне на вече постигнатото споразумение. "Споразумението е най-доброто средство за гарантиране, че Обединеното кралство ще излезе от ЕС в условията на ред. Предпазният механизъм за избягване на връщането на физическа граница между Ирландия и Северна Ирландия е част от сделката, която не подлежи на предоговаряне", заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск. Той потвърди общата позиция на ЕС в телефонни разговори с държавните глави и правителствените ръководители на 27-те страни членки.
Най-накрая беше намерен удобен шеф за АПИ. Областният управител на Ловеч Георги Терзийски е новият председател на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" - едно от ведомства в държавата, които разпределят най-много пари за поръчки за строителство и поддръжка на пътищата и магистралите. Назначението му се случва точно 20 дни след като пътната агенция остана без ръководство заради проблемите с електронните винетки.
Изборът на Терзийски обаче е изненадващ, тъй като той няма опит в управлението на пътни проекти и като цяло професионалният му опит е много далеч от инфраструктурния сектор. Вероятно става дума за изцяло партийно назначение, защото по неофициална информация няколко експерти от строителния бранш са отказали да застанат начело на АПИ поради изключителната концентрация на скандали във ведомството през последните месеци. Миналата седмица например се твърдеше, че поста ще заеме Стилян Кротнев, който е бил началник на отдела за проектите по програма "Транспорт" в АПИ и директор на дирекция за пътни проекти в регионалното министерство.
Любопитно е, че според биографията му Терзийски е отличен оратор - нещо, което видимо липсваше при досегашните пътни шефове. Множеството проблеми около пускането на електронните винетки, а и преди това около качеството на ремонтите показаха липса на комуникативност в ръководството на АПИ и нищо чудно сега правителството да се е спряло върху Терзийски именно с надеждата, че ще може да се обяснява по-добре пред обществото. А от това ще има нужно особено при предстоящото пускане на тол-системата за камионите и редицата ключови ремонти, които са планирани за 2019 г.
Кой е Георги Терзийски
Първото, което прави впечатление от биографията на новия шеф на АПИ, е това, че той няма никакъв опит с пътищата. По образование Георги Терзийски е икономист (в УНСС) и юрист (в Русенския университет). Преди да влезе в областната администрация, е работил в инспектората на Агенцията по заетостта (1996 - 2002 г.), а след това и в Главната инспекция по труда, където през първите четири години е инспектор, а от 2006 до 2009 г. е директор на звеното. Оттам Терзийски преминава в частния сектор - в ловешката фирма за промишлено оборудване за прецизни стругарски и фрезови обработки "Грико машининг", чийто собственик е Гриша Генов.
В областната администрация на Ловеч Георги Терзийски влиза при втория кабинет на Бойко Борисов в края на 2014 г. Тогава той е назначен за заместник областен управител - пост, който напуска при служебното правителство на Огнян Герджиков, за да се завърне като областен управител на Ловеч при третия кабинет н Борисов.
Интересно е да се припомни, че и бившият министър на регионалното развитие Николай Нанков също е бил областен управител на Ловеч, преди да влезе в правителството. Което пък повдига съмнения, че Терзийски е лансиран именно от него.
Подпис за милиарди
Ролята на Георги Терзийски ще е наистина важна, тъй като през тази година се очаква развръзката по някои от най-важните и скъпи пътни проекти. Още през март е планирано да бъдат направени три първи копки на магистрала "Хемус", а по-късно ще започне и работата по магистралата от София до Калотина, както и довършването на южната дъга от столичното околовръстно между кв. "Младост" и магистрала "Тракия".
"Градус" планира поне 10 млн. лв. инвестиции през тази година. Производителят на пилешко месо и изделия "Градус" е изпълнил голяма част от целите в инвестиционния си план, заложени при листването на борсата, съобщи пред "Капитал" изпълнителният директор на компанията Ангел Ангелов. През лятото на миналата година компанията успя да направи най-голямото IPO за последните 10 години и второто в историята на местния пазар листване по привличане на средства в размер на 81 млн. лв. Половината от тях постъпиха в дружеството чрез увеличение на капитала, а останалите отидоха в основателите на компанията и основни акционери - братята Лука и Иван Ангелови.
"Вече имаме конкретни резултати от публичното предлагане на борсата по отношение на инвестициите в основните ни дейности, свързани с производство на разплодни яйца и пилешко месо. Шест месеца след набирането на средствата ние сме преизпълнили инвестиционната си програма за 2018 г. и оставаме при най-ликвидните компании на българската финансова борса", каза Ангелов. Според отчета на фондовата борса за последното тримесечие "Градус" е на 4-то място по оборот и по брой на сделките с акции.
Направените инвестиции
В предварителната си инвестиционна програма "Градус" предвиждаше най-много средства - 15 млн. лв., да отидат за разширяване на капацитета на фермите за родителски стада с цел увеличаване на произвежданите разплодни яйца. В края на миналата година с получените от борсата средства са били изцяло обновени наличните центрове на компанията в Русе и Стара Загора. В средата на октомври чрез дъщерното си дружество "Градус-98" компанията завърши изграждането на нов център за основно стадо родители в русенското село Черна вода с инвестиция 3.5 млн. лв. Базата се състои от 6 сгради и 12 халета, като всяко е с 864 кв.м функционална застроена площ. Предвидените средства за инвестиции в разширяване на капацитета на производство на пилешко месо с цел навлизане на сектор хорека по план са в размер на 5.8 млн. лева.
В дългосрочен план мениджмънтът предвижда увеличаване на производството на пилешко с 30%. След получаването на средствата от борсата компанията е изградила нов център за бройлери в старозагорското село Маджерито, а инвестицията възлиза на малко над 2.38 млн. лева. Обектът се състои от 6 сгради, 12 халета, като всяко хале е със застроена площ 900 кв.м. Базата функционира с пълния си капацитет, който е от 233 хиляди птици бройлери. Тази година ще бъде завършен и другият център за бройлери на компанията, който също се намира в Маджерито и е със същия капацитет, съобщават от компанията. Там ще бъдат инвестирани около 2.5 млн. лв. чрез дъщерното дружество "Лора-2004".
По 20 българи за едно място в бюрата по труда. Средно по 20 българи се борят за едно работно място в бюрата по труда. При 214 266 нашенци, записани на борсата, обявените позиции са малко над 10 000, става ясно от данните на eлeĸтpoнния пopтaл нa Aгeнция пo зaeтocттa е-тpyдoвa бopca. Това означава, че за едно място потенциално се съревновават по 20 безработни, като на областно ниво те варират - под 10 души в София и над 37 в Благоевград.
Всеки втори българин, който е на борсата, пък е между 30 и 49 г., а всеки четвърти е над 55 г. Готвачът в столицата е по-добре платен, отколкото в провинцията, става ясно още от портала. Месечната ставка в София е над 1000 лв., докато в Несебър, Велинград и Рила например е по 560 лв., в Стара Загора пък достига до 750 лв. Единствено Пловдив успява да догони столицата, където заплатата на готвач със стаж от 2 години достига хилядарка. По-добре платени са в Поморие, които прибират по 1800 лв. в джоба си, но трябва да имат поне 5 години опит в кухнята. Подобна е и ситуацията със счетоводителите в София и в провинцията. Разлика в предлаганите заплащания при учителите в страната няма - по 920 лв.
59 на сто от обявените заплати в Агенцията по заетостта са под 1000 лв. Има и по-ниски възнаграждения от 560 лв., като те са за работно време под 8 часа. Най-често почасовата работа е за почистване на къщи или офиси или гледане на дете. Традиционно с най-ниско заплащане са позициите, които не изискват квалификация, като бармани, сервитьори, портиери и продавачи, охранители и шивачи. Това означава, че при минимално възнаграждение от 560 лв., като средното за страната по данни на НСИ е 1135 лв, те взимат 49% от средната заплата
Само 8% от безработните у нас са с начално образование, а 21% със средно. Тези, които имат образование и опит пък могат да си намерят и добре платена работа. Заплатите при тях достигат до 3 бона. Точно толкова обещават на ИТ, които имат опит в разработването на софтуери и стаж над година.
Още по темата:
Икономическият печат на 30 януари 2019 година
Икономическият печат на 29 януари 2019 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |