Снимка: Архив infostock.bg
НАП ще прави анализ на готовността на бизнеса да сменя касови апарати. Националната агенция за приходите в момента анализира готовността на бизнеса за подмяната на касовите апарати. Това заяви говорителят на НАП Росен Бъчваров пред "24 часа".
Представители на приходната агенция и на финансовото министерство не присъстваха на инициирана от БСК дискусия по смяната на фискалните устройства.
Затова около 90 представители от браншови организации и фирми дискутираха помежду си проблемите, които им създават новите изисквания към касовите апарати. Те са записани в променена наредба за тях, която вече е в сила.
Според нейните изисквания от около 400 хил. работещи фискални устройства, половината трябва да бъдат сменени, а на останалите да се ъпгрейдва софтуера.
Сроковете за фирмите, регистрирани по ДДС, са до 31 март, за тези, които имат оборот под 50 000 лв. и не са в този регистър - 30 юни. Големите вериги пък трябва да имат нов софтуер за управление на интегрираните си системи до 31 декември т.г.
"Ако у нас нещата се правят в 12 без 5, а сега е 12 без 6, в тази една минута трябва да обясним на администрацията какво трябва да промени, за да не се стига до нежелани ефекти върху икономиката и обществото", заяви председателят на БСК Радосвет Радев.
Шефът на Българския институт по метрология Паун Илчев съобщи, че до момента има заявени 58 модела касови апарати, 38 от които са обработени, а останалите ще бъдат готови до 2 седмици. С конкретни казуси в обсъждането участваха представители на Българската петролна и газова асоциация, Българската асоциация по информационни технологии, Конфедерацията на автобусните превозвачи и други.
Решават за строежа на тунел "Железница" до дни. До няколко дни се очаква да бъде подписан договорът за строежа на тунел "Железница" на магистрала "Струма", научи "24 часа" от няколко независими източника.
В началото на годината ВАС е отвхърлил окончателно жалбата на гръцката "Актор" срещу избрания изпълнител и това отпушва парафирането на споразумението за изграждането на съоражението.
През август 2018 г. поръчката за "Железница" бе спечелена от обединението "АМ Струма тунел 2018", в което влизат "Джи Пи груп", "Глобал кънстръкшън" и "Виа план" с цена от 185 млн. лв. без ДДС. Процедурата бе замразена заради жалбата на "Актор". След това - през октомври миналата година, "Джи Пи груп" обяви намерение да се оттегли от проекта заради манипулативната среда, която връхлетя строителната компания.
Вторият в класирането - "ГБС Инфраструктурно строителство", обаче не е подновил офертата си за строежа на тунела. Заради жалбата на гърците компаниите, участвали в поръчкатае трябваше да удължат предложенията си.
"Главболгарстрой", която даде цена от 191 млн. лв. без ДДС, на 16 януари е уведомила АПИ, че няма да поднови участието си. Обединение от фирми, водено от ГБС, беше избрано за строител на трасето преди тунел "Железница" с дължина 720 м с цена от 28,4 млн. лв. без ДДС.
Ако "Джи Пи груп" откаже да подпише договора, АПИ ще трябва да започне процедурата за избор на изпълнител отново. Това обаче вероятно ще забави цялата магистрала и България може да изгуби европейското финансиране за нея, което е над 2 млрд. лв.
Тунел "Железница" трябва да бъде завършен най-късно до 2023 г. заедно с цялата магистрала "Струма".
Сагата със съоръжението продължава вече няколко години, а процедурите бяха пускани и спирани. По време на служебното правителство през 2017 година от АПИ изчезнаха документите на единия кандидат за отсечката и търгът бе спрян.
Със забавянето на процедурите срокът за изграждането на тунел "Железница", който ще се намира в района на Симитли и ще бъде с дължина 2 км, все повече се скъсява. Заради сложността на съоръжението първоначално се предвиждаше строителството да продължи 1400 дни. Досегашните забавяния на процедурите за избор на изпълнител обаче намалиха този срок с една година и сега той е 1060 дни.
Хакери точат ножа за евроизборите според ГЕРБ. Нормално е не само да очакваме, но да сме готови за всякакви тип опити за зловредно вмешателство в изборния процес, заяви вицепремиерът Томислав Дончев. Според него „няма изборен процес, за който да не може да бъде направен опит да бъде „ударен". Дончев припомни, че е имало предишни атаки на избори и даде пример с 2015 година.
„Тогава имаше изключително мощна атака, опит да бъде спрян изборният процес", припомни той.
Ден по-рано председателят на предизборния щаб на ГЕРБ Цветан Цветанов каза следното: „Убеден съм, че Русия ще се намеси в изборите в България. Виждам какво се случва в държавите от ЕС. Какви са притесненията. В някои от министерствата в държавите членки се създадоха специални звена, които да работят точно за тази пропагандна дейност, която правят".
През 2015 година за пръв път у нас е направен опит за най-мащабната хакерска атака в историята на изборите. Пред „Труд" вицепремиерът Томислав Дончев обясни, че става дума за т. нар. Ddos атака, на която са били подложени сайтовете на Централата избирателна комисия и Министерство на външните работи.
Индийците намаляват офертата за бизнеса на ЧЕЗ. Продажбата на бизнеса на CEZ в България не върви гладко, пишат чешки медии. CEZ започна преговори с втория кандидат India Power, след като българската компания "Инерком" не успя да осигури регулаторна подкрепа и финансиране за сделката, съобщава чешкото издание lidovky.cz. Според него индийската компания ще предложи на CEZ по-ниска цена за активите. Това са потвърдили от централата на CEZ за изданието. "Не сме получили актуализирана обвързваща оферта от India Power, за да знаем нейната цена", казва говорителят на CEZ Алис Хоракова. Затова от CEZ все още не се отказват от сделката с "Инерком".
Решението за продажбата на "ЧЕЗ България" беше взето от Надзорния съвет на CEZ през януари 2018 г. Според изданието India Power е предложила 355 млн. евро, които обаче е искала да изплати за пет години. "Инерком" е предложила 342,4 млн. евро, която обаче трябваше да плати веднага.
Прокуратурата влезе в кръгова отбрана за отравянето от типа "Скрипал" у нас. След близо 4 години мълчание за отравянето на оръжейния търговец Емилиян Гебрев през април 2015 г. българските власти неочаквано излязоха от нелегалност, свикаха спешна среща в кабинета на премиера Бойко Борисов с участието на главния прокурор Сотир Цацаров, шефа на МВР Младен Маринов и шефа на ДАНС Димитър Георгиев и влязоха в обяснителен режим. Цацаров категорично отрече разследването да е било забавяно, както и че за отравянето е използвано отровното вещество "Новичок". Но пространното му обяснение пред медиите остави много въпроси без отговор.
Причината за изненадващото активизиране е разследването на британския сайт "Белингкат" и неговия руски партньор "Инсайдър", в което се свързват отравянето на бившия руски агент Сергей Скрипал и дъщеря му миналата пролет и инцидентът с Гебрев и още двама души у нас. В двата случая са използвани токсични вещества от една и съща група, а преди престъпленията в двете държави е засечен руският агент Сергей Федотов. За разследването съобщиха Си Ен Ен, "Таймс", "Телеграф", "Нюзуик" и това принуди българските власти да задействат кризисен пиар. Първо председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов обеща, че комисията за контрол на спецслужбите в Народното събрание ще се занимава със случая "Гебрев". А вчера Борисов организира спешната среща, на която бе поканена и британският посланик Ема Хопкинс.
Прокуратурата и МВР потвърдиха основните моменти от разследването на "Белингкат" - че Гебрев е бил отровен, че Федотов е бил три пъти в България, като при два от случаите това е станало точно преди оръжейният търговец да се почувства зле и да влезе спешно в болница. Цацаров обясни, че преди 3 години и половина е започнало разследване за опит за убийство с неизвестен извършител. Тогава Гебрев е приет спешно в болница след вечеря със свои полски партньори в ресторант на столичен хотел. Малко след това със същите симптоми в болница са приети синът му Христо и един от директорите на "Емко", които също са присъствали на вечерята.
КЕВР не е проверявала НЕК от години. На фона на честите проверки в ЕРП-тата Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) не е извършвала планова проверка на държавните НЕК и "Електроенергиен системен оператор" от 2016 г. насам. Това е станало ясно на едно от закритите заседания на регулатора в края на януари.
Отговорна за проверките на дружествата е дирекция "Електроенергетика и топлоенергетика", но тя е прехвърляла проверките на НЕК и ЕСО в графиците за планови проверки за следващите години. Така реално до момента двете дружества все още остават непроверени от регулатора, става ясно от изказване на Светла Тодорова, един от членовете на КЕВР.
"НЕК и ЕСО са прехвърляни от година в година и накрая през 2017 г. вече са изчезнали от графика и проверки никога не са правени", изтъква Тодорова по време на заседанието с представители на дирекциите към регулатора, цитирана от "Инвестор". По нейните думи, след като двете дружества са престанали да присъстват в графика през 2017 г., никой от дирекция "Електроенергетика и топлоенергетика" не е проверил какво всъщност се случва.
Липсата на проверки притеснява и председателя Иван Иванов. Ако НЕК и ЕСО не бъдат включени в графика за проверки през настоящата година, "ще се създаде впечатление, че има неравноправно третиране на държавните дружества от Българския енергиен холдинг в сравнение с трите ЕРП-та", изтъква той. И дава две седмици графикът на проверките да бъде коригиран. На същото мнение е и Евгения Харитонова от регулатора, която отбелязва, че двете дружества трябва да бъдат проверени в рамките на годината.
"ЕСО има три проекта с общ интерес, тъй като се проверяват инвестиции с отпуснати пари от Европейската комисия. Не е ясно докъде са стигнали с тези проекти и изобщо не се следи какво правят и какво не правят от ЕСО", подчертава Харитонова.
Държавата най-накрая предложи промени в Закона за концесиите. Министерството на транспорта най-сетне предложи очакваните промени в Закона за концесиите, като от петък те са публикувани за обществено обсъждане на strategy.bg. Редакциите се правят заради процедурата за отдаването на летище София на частен оператор.
За нуждата от корекции на законодателството се знае от месеци, като в хода на процедурата се очертаха няколко притеснителни за кандидатите изисквания, разписани в Закона за концесиите. Първоначално концесията привлече голям брой западноевропейски кандидати, но липсата на редакция на нормативната база постави под въпрос дали повечето от тях ще подадат оферти.
Месеци наред управляващите не събраха кураж да задвижат промените и срокът за подаване на оферти беше удължаван пет пъти, като за последно той беше преместен от 5 февруари на 3 април. Сега от ведомството демонстрират, че бързат, поне ако се съди по срока за обществено обсъждане - той е в спешния порядък от 14 дни, а не в класическия вариант от месец.
Предложените промени са точно в трите направления, за които кандидатите настояваха. Те предвиждат изменения в текстовете за безкрайната солидарна отговорност, обезщетенията при прекратяване на концесионния договор, начина на разрешаване на спорове между страните по концесионния договор, като сега предложението е за концесия с трансграничен интерес, да може да се предвиди и решаването на спорове по договора от арбитражен съд.
Дотук три групи заявиха официално участие: Manchester Airports Group заедно с Beijing Construction and Engineering Group International, операторът на летището в Барселона - AENA aeropuertos, в партньорство с австралийския фонд First State, и индийската инфраструктурна компания GMR Group.
Другите известни неофициално кандидати са Aéroports de Paris Group, летището във Франкфурт Fraport, фондът Meridiam заедно с европейски летищен оператор.
Безкрайната отговорност
Основното, което е в състояние да спре кандидатите от подаването на оферти, е разписаното в Закона за концесиите изискване за отговорността, което според консултанти надхвърля евродирективата и бързо трябва да се промени. Проблемът е, че според сегашните текстове инвеститорите в проектната компания ще отговарят за всичко, дори не до размера на участието си. А практиката по света е рискът да се носи от специално създадената компания, а само финансовите отговорности да се гарантират.
"Действащият в момента текст предвижда, че независимо от създаването на определена правна форма участващите в групата икономически оператори, както и едноличният собственик на капитала на проектното дружество, отговорят солидарно с проектното дружество", пише в мотивите на промените. "Постигането на пълно съответствие с директивата предполага отговорността на всеки икономически оператор да се определя спрямо ресурсите, които е предоставил при включването си в проектното дружество, както и концедентът да има правото и възможността да ограничи размера на тази отговорност по най-разумния за постигане на изискванията и целите на концесията начин, което се и съдържа в законопроекта", продължава още текстът.
4 млн. лв. гълта ремонтът на „Свети Александър Невски". Ремонтът на храм-паметника „Свети Александър Невски" ще възлезе на 4 млн. лв. На толкова го е изчислила комисията по "Техническа експертиза за оценка на състоянието на Патриаршеския храм-паметник" на Университета по архитектура, строителство и геодезия, на която беше възложена тази задача. Това съобщиха от Синодалната палата и подчертаха, че цифрата е неколкократно по-малка от тази, която първоначално е била назовавана преди с техническото заснемане да се заемат специалистите от УАСГ.
Състоянието на храма е толкова добро, че може да се определи с думата чудо, заявил ректорът на университета проф. Стоян Марков.
От Синодалната палата и комисията, съставена от владици и служители на църквата, обясниха, че „следващият етап от реализирането на цялостния проект - ремонт на Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" - проектиране на ремонтните дейности, би следвало отново да бъде възложено на УАСГ поради показаните от тях изключителен професионализъм, чувство за отговорност и пиетет към тази национална светиня".
Същевременно комисията се е обърнала с молба към Министерство на културата в скоро време да предложи начина, по който да бъде извършена експертиза и на стенописите, които също трябва да бъдат възстановени и реставрирани след ремонта.
Архиереите ще запознаят с резултатите от експертизата премиера Бойко Борисов, благодарение на когото стартира инициативата за реставрирането на храма.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |