Снимка: Архив infostock.bg
НАП: Няма да удължаваме срока за касовите апарати. Отсрочка за новите касови апарати няма да има, съобщиха ТАП н четвъртък.
До края на следващата седмица анализ за готовността на бизнеса за смяната, подготвен от експертите на агенцията, ще бъде докладван във финансовото министерство, а то ще вземе финалното решение.
Ако то не бъде променено, фирмите, регистрирани по ДДС, трябва да имат нови апарати до 31 март, тези без регистрация - до 30 юни, а големите вериги - до 31 декември т.г.
До въвеждане на нови изисквания към фискалните устройства се стигна, след като проверки на приходната агенция установиха, че общата сума на укрити обороти с манипулирани касови апарати достига до 350 млн. лв. на година
Данните до момента показват, че 70% от бизнеса вече работят с фискални устройства, които отговарят на новите изисквания. Анализът показал, че повечето регистрирани по ДДС фирми ползват софтуер за продажбите и много малък дял от тях работят само с касов апарат.
Проблем със срока може да имат фирмите, които работят със софтуер за продажбите и за тях сегашните срокове могат да се окажат предизвикателство, отчитат експертите на Галя Димитрова.
Ръст на доходите от заплати с 9.9%, от пенсии с 13.6, на икономиката - c 3.1. Ръст на доходите от заплата с 9,9 на сто и от пенсии с 13,6 на сто. Това сочат данни на НСИ за последното тримесечие на 2018 г. спрямо година по-рано. Ръстът на икономиката за същия период е 3,1 на сто.
Средно на човек от домакинство доходът от заплата в края на миналата година е бил 858 лв., а в края на 2017-а - 781. От пенсия парите са се вдигнали от 380 на 432 лв. От самостоятелна заетост доходът нараства от 102 на 105 лв., докато този от социални обезщетения и помощи намалява от 49 на 39 лв.
Средният разход на член на домакинство е нараснал с 10,3%. Основно парите се харчат за храна (30,2%), жилище (17,8%), данъци и социални осигуровки (12,7%) и транспорт и съобщения (11,1%).
Най-голямо увеличение при разходите за една година има при тези за здравеопазване (10,6%), транспорт и съобщения (17,4%), данъци и осигуровки (14,4%), свободно време, култура и образование (29,4%).
Потреблението на основни хранителни продукти средно на лице от домакинство е останало без съществена промяна за една година, сочат още данните. Увеличение има при консумацията на кисело мляко, яйца, плодове. Намалява на хляб и тестени изделия, а без промяна е това на месо, фасул, картофи и захар.
В последните три месеца на 2018 г. БВП на страната нараства с 3,1% на годишна база и стига до 29,9 млрд. лева. Спрямо третото тримесечие на 2018 г. ръстът е 0,7%.
Въпреки че нарастването на икономиката остава над 3 на сто, то е най-слабото на тримесечна база от края на 2017 година. А на годишна база е най-ниският резултат от последните три месеца на 2014 година, след като в началото на миналата година икономиката нарасна с 3.5% пъpвот тримесечие и с 3.4% пpез второто.
Фонд за протестъри създават в Евросъюза. Европейският парламент гласува да се финансират неправителствени организации, които организират протести срещу правосъдието. Това е предвидено в поправка, минала само с 3 гласа разлика на пленарната сесия на Европейския парламент в Страсбург в сряда.
Създаването на нова хранилка за протестъри беше вмъкнато като допълнение в проекта на Европейската комисия за нова програма „Правосъдие", която има съвсем различна цел - подобряване на съдебното сътрудничество между държавите членки на ЕС.
Поправката е внесена от австрийския евродепутат Йозеф Вайденхолцер, заместник-председател на групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите (ПЕС) и от финландката Хайди Хаутала от Група на Зелените/Европейски свободен алианс.
Четирима български евродепутати са гласували „за" - Неджми Али и Искра Михайлова от ДПС/АЛДЕ и Момчил Неков и Георги Пирински от БСП/ПЕС. Против са били Ангел Джамбазки от ВМРО/ЕКР, Асим Адемов, Андрей Ковачев, Ева Майдел, Андрей Новаков, Емил Радев, Владимир Уручев от ГЕРБ/ЕНП и Светослав Малинов от ДСБ/ЕНП. „Въздържал се" са гласували Филиз Хюсменова от ДПС/АЛДЕ и Петър Курумбашев от БСП/ПЕС.
Допълнението е прието с 325 гласа „за" и 322 „против" при 21 „въздържал се", основно с гласове на социалистите, зелените и либерали. От консерваторите знаково единствена „за" противно на всичко останали в своята група е гласувала румънката Моника Маковей.
Приетата законодателна резолюция гласи, че финансиране съгласно новия регламент могат да получат „организациите на гражданското общество и други съответни заинтересовани страни". Парите ще се дават за „структурна подкрепа за конкретни дейности", сред които са изредени „застъпничество", „изграждане на мрежи", „обществена мобилизация и образование".
В КАТ не анулират глоби, отменени от съда. Наказателни постановления по актове и електронни фишове на КАТ, които са обжалвани и отменени от съда продължават да стоят в досиетата на шофьорите. При спиране от патрул за проверка на пътя и справка в таблета, катаджиите виждат, че даден човек има неплатени глоби, затова му вземат книжките и спират от движение автомобила му. Причината е, че съдебното решение не е отразено в системата за нарушения и наложени наказания.
За проблема разказа вчера пред "Труд" Борислав Тасев, председател на Съвета на съдебните заседатели към Софийския градски съд. Младият мъж е с две висши образования като юрист и политолог и вече е водил три дела, при които е отменил неправилно издадени наказателни постановления за пътни нарушения. А за това, че са му вземали книжката дори само за един ден, е осъдил на два пъти "Пътната полиция" за обезщетения по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, причинени на граждани.
"Преди дни отново бях спрян за проверка, полицаят видя в таблета, че имам неплатена глоба по връчен електронен фиш, - разказа Тасев пред "Труд". - Веднага му обясних какъв е случаят. Фишът ми за движение с превишена скорост в района на град Севлиево ми беше връчен на 27 ноември м.г. На 28 ноември подадох жалба в Районния съд в Севлиево. На 10 януари 2019 г. той бе отменен с решение на съда. От страна на КАТ то не бе обжалвано и влезе в сила на 30 януари 2019 г. Нещо повече -понеже Районният съд в Севлиево има сайт, а аз знам номера на делото, отворих решението през смартфона си и го показах на патрулния полицай. Той каза, че това не е негова работа, той си гледа таблета. Затова ми взе документите и ми спря автомобила от движение. На 13 февруари изгубих цял ден в КАТ-София, докато ми върнат книжката и талона на колата, за което отново смятам да водя дело за неимуществени вреди", поясни юристът.
Неофициално вчера от КАТ-София обясниха, че част от съдебните решения или изобщо не пристигат, или идват с голямо закъснение по служебен ред. Имали са и единични случаи, при които са анулирани глобите на друг шофьор, а не на този който е обжалвал.
ГЕРБ и ДПС обезсмислиха изборите. С впечатляващ дори за техните възможности хаос и необяснимо бързане депутатите приеха вчера промени в Изборния кодекс, с които управляващата коалиция на практика пое пълен контрол над изборния процес. Обезсмислена бе минималната възможност на гражданите да разместват партийните листи, а на опозиционни партии или независими кандидати - да оспорват нередности при гласуването.
Според приетите текстове част от решенията на Централната избирателна комисия, която ГЕРБ няма намерение да сменя, въпреки че мандатът й изтича, няма да могат да се обжалват пред Върховния административен съд (ВАС). Досега всичките 48 вида решения можеха да се атакуват. Сега жалбите и сигналите за нарушения на районните избирателни комисии вече няма да могат да се гледат там, а в местните съдилища, където възможностите за натиск върху съдиите са по-големи.
Ако ВАС върне решение на ЦИК за ново обсъждане, то може да бъде прегласувано с обикновено мнозинство, а не с квалифицирано от 2/3 от гласовете, както беше досега. Същото важи и за останалите по-малки изборни комисии - и там решенията вече ще се вземат с обикновено мнозинство. Тъй като при назначаването на изборните комисии се запазва съотношението между парламентарно представените партии и коалиции, всичко вече ще се решава от управляващата коалиция.
По предложение на БСП отпадна вторият протокол от секционните избирателни комисии. Досега единият протокол отиваше в ЦИК, другият оставаше в секционната комисия. Често имаше разминаване между двата документа, на базата на което се стигаше до оспорване на резултатите. Сега обаче няма дори теоретична възможност да се провери дали протоколът, изпратен в ЦИК, не е сгрешен.
Не бе прието предложението на БСП членовете на секционните избирателни комисии да имат поне средно образование. Така те дори може да не могат да прочетат какво подписват. При предишни избори се появиха записи на членове на РИК, които трудно сричат документите, които трябва да прочетат.
Отхвърлено бе и предложението да отпадне забраната на социологически проучвания в деня за размисъл и в изборния ден. В сряда предложението бе подкрепено от депутатите от ГЕРБ в правната комисия, но вчера бе отхвърлено на извънредно заседание на същата комисия. Резултатите от социологическите проучвания ще продължат да се оповестяват в 20.00 часа, когато приключва изборният ден, а при нарушения ще продължи да се налага глоба или имуществена санкция в размер от 2000 до 5000 лева.
Безумни изисквания заради прането на пари подлудиха бизнеса и НПО. Десетки хиляди фирми, кметове, политически партии, фондации, спортни клубове трябва да изпратят до петък в Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) планове за обучение на служителите си през 2019 г. Причината? Законът за мерките срещу изпирането на пари, който изисква писането и предаването на такива планове в ДАНС.
Това безсмислено упражнение и трупане на бумащина ще се повтаря всяка година, пише в новопоявилия се правилник за прилагане на закона. То е и поредният стресиращ ангажимент по закона за мръсните пари, според който бизнесът и неправителствените организации (НПО) трябва да подават декларации кои са истинските им собственици. Заради същия закон десетки хиляди фирми и НПО-та ще трябва да пишат и вътрешни правила. Санкциите за нарушителите са сериозни - от 1000 до 10 000 лв. за физически лица и 2000 до 20 000 лв. за фирми. А за финансовия сектор - банки, застрахователи и др., глобите стигат до 50 000 лв.
Само неправителствените организации са над 40 000. Сред задължените да пишат планове и вътрешни правила и да се обучават периодично са БНБ, търговските банки, инвестиционните посредници, пенсионните фондове, лизинговите компании, фирмите за пощенски и куриерски услуги, заложни къщи, обменни бюра и др. Законовите задължения обхващат също одитори, счетоводители, нотариуси, правни консултанти, съдебни изпълнители, брокери на имоти, а също и търговците на едро, търговците на оръжие и на горива, както организаторите на хазартни игри. И администрацията - държавна и местна, трябва да е грамотна и подготвена да разпознава сигналите, че зад дадена сделка, договор, плащане има нещо съмнително и може да "пере" криминални пари. Това важи за министри и кметове, за НАП и митниците, за агенциите за приватизация и за обществени поръчки.
За целта тези организации трябва да имат и вътрешни правила "за противодействие на прането на пари и финансирането на тероризма". Тези правила също трябва да бъдат представени в ДАНС - до 12 май. Агенцията любезно е качила на сайта си примерен план. От него става ясно колко проформа е това изискване и как ще е поредната загуба на време и ресурси на задължените лица. В плана еталон пише, че всички служители трябва да минат обучение до 30 юни.
Фирма на Ковачки блокира търга за строежа на "Турски поток" в България. Свързаното с Христо Ковачки дружеството "Атоменергоремонт" е подало жалба срещу поръчката за строителство на газопровода от турската до сръбската граница, по който "Газпром" ще транзитира газ за Европа от "Турски поток". Търгът за 2.8 млрд. лв. бе обявен от държавната компания "Булгартрансгаз" на 21 декември, като срокът за приемане на оферти изтичаше този петък - 15 февруари. Жалбоподателят обаче е поискал от Комисията за защита на конкуренцията налагане на временна мярка "спиране" на поръчката заради несъгласие с дадени от държавния газов оператор разяснения по документацията.
Макар че КЗК все още не се е произнесла по искането на "Атоменергоремонт", от "Булгартрансгаз" обясниха, че в изпълнение на разпоредбата на чл. 203, ал. 3 от Закона за обществените поръчки са спрени всички действия по хода на процедурата до влизане в сила на съответното решение на антимонополния орган. В зависимост от това решение срокът за подаване на оферти ще бъде удължен колкото е необходимо, за да се спази първоначално обявения брой дни.
Дори и КЗК да не наложи временно спиране и процедурата да бъде възобновена още следващата седмица, строителството на мащабния газов проект неминуемо ще се забави, тъй като жалбата трябва да бъде разгледана и по същество. А предвид огромния бюджет на процедурата в хода й неминуемо ще има още жалби. Което пък прави почти невъзможен планът на държавата да въведе тръбопровода в експлоатация през 2020 г.
Какъв е проблемът
По принцип "Атоменергоремонт", както предполага името й, се занимава основно с ремонт и поддръжка на ядрено оборудване и често печели поръчки на АЕЦ "Козлодуй". Но в предмета на дейност на дружеството са включени и "разпределителни и промишлени газопроводи и съоръженията към тях". Доколко реален е интересът на "Атоменергоремонт" към изграждането на продължението на "Турски поток" през България е трудно да се каже от сега. Но от наличната информация се разбира, че фирмата не обжалва "просто така" процедурата, а има конкретни забележки към проекта на договор за изпълнение.
Жалбата не е публична, но "Капитал" успя да разбере, че "Атоменергоремонт" недоволства от заложената от "Булгартрансгаз" схема за плащане на строителството и най-вече от липсата на достатъчно гаранции, че тръбопроводът ще носи съответните приходи.
Инвестбанк: Венецуелските преводи отговарят на всички регулаторни изисквания. Преводите от Венецуела към сметка на адвокат в Инвестбанк са отговаряли на всички изисквания. Това заявиха от самата кредитна институция ден след разразилата се буря покрай обявените от главния прокурор Сотир Цацаров и директора на ДАНС Димитър Георгиев проверки по сигнал от САЩ за нелегални преводи от Petróleos de Venezuela по сметка на адвокат Цветан Цанев. Според информацията на разследващите оттам те са превеждани към сметки в други банки на фиктивни основания.
От Инвестбанк обаче опровергават частично изявленията на властите, като заявяват, че нямат взаимоотношения с венецуелската държавна петролна компания.
По всички правила
"Средствата по доверителната адвокатска сметка са постъпили у нас законно при изпълнение на всички регулаторни изисквания по Валутния закон, Закон за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП), Закона за адвокатурата и спазване на международните санкции, както на ЕС, така и на OFAC", казват от Инвестбанк. "Специализираното звено в банката извършва постоянен контрол за съответствие на платежните операции на всички наши клиенти на територията на Република България и чужбина", допълват още оттам.
От това изказване не става категорично ясно, но предвид обемите на сумите (80-140 млн. долара по различни източници) вероятно транзакциите са рапортувани до ДАНС по изискванията на ЗМИП. Това повдига още по-остро въпросът защо българските власти се задействат чак след международен натиск.
Друго солидно разминаване е твърдението на Инвестбанк, че "не са налични транзакции, свързани с Държавната петролна компания на Венецуела (PDVSA - Petróleos de Venezuela, S.A.), каквито твърдения се появиха в
медийни публикации и изяви.
Къде са спали другите
Друг любопитен момент в защитната теза на Инвестбанк е, че тя няма и не е имала кореспондентски отношения с венецуелски банки. "Преди средствата да постъпят в Инвестбанк, те са преминали през минимум две банки кореспонденти, тъй като ние нямаме преки кореспондентски отношения с венецуелски банки", се казва в изявлението на банката.
"Входящите и изходящите преводи по доверителната сметка са обработвани от различни банки от ЕС и САЩ включително, без да има затруднения при тяхното изпълнение. Банките кореспонденти също извършват задължителна проверка по отношение на мерките срещу изпирането на пари и спазването на въведени международни санкции както по отношение на държави, така и по отношение на лица от международни санкционни и забранителни списъци", казват още от банката.
Правописна грешка ни жили с един милиард. Правописна грешка в адресите на сайтове, имена на марки и названия на продукти ни жили с около един милиард лева годишно. Това показва проучване на „Монитор", което се основава на редица доклади от Европейската комисия и по-точно от Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO).
Според последните публикувани данни страната ни е загубила над 500 млн. евро заради фалшиви стоки.
Експертите посочват, че те са имали близки наименования до оригиналните продукти, като разминаването е било само в една буква, замаскирана като правописна грешка. Неточности е имало и в ужким легални сайтове, които също са се разминавали с една или две букви, така че само да приличат на оригиналните домейни, но да не препращат потребителите към страниците на истинските производители.
Според проучванията на ЕК всеки българин губи по 150 лева годишно заради фалшивите стоки. Загуба има и в работните места, които се изчисляват на 17 хил. годишно, и то само заради ментетата. Причината за по-слабата заетост е, че законните производители произвеждат по-малко, отколкото биха произвеждали при липсата на фалшифицирани продукти и заради това наемат по-малко работници.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |