Снимка: Архив infostock.bg
България е 12-а в ЕС по дял на зелените централи. България е на 12-о място в Европейския съюз по дял на електроенергията, произведена от зелени централи. Това показват публикувани от Евростат данни, които се отнасят към края на 2017 г.
Страната ни е и една от десетте членки на съюза, които са надминали вече националните цели за дял на енергията от ВЕИ в крайното енергийно потребление към 2020 г. 18 страни членки не са ги достигнали.
По дял на енергията от възобновяеми енергийни източници България на практика е надминала държави като Германия, Гърция, Испания, Италия и др. У нас към края на 2017 г. делът на зелената енергия е 18%, докато в Германия е 16%. Нейната национална цел е постигане на 18-процентен дял към 2020 г. Страната членка с най-нисък дял на зелени източници в енергопроизводството, е Люксембург - едва 6% при национална цел от 12% през 2020 година.
Бившите транспортни и съобщителни войски ще участват в обществени поръчки. Бившите транспортни войски и тези на съобщенията няма да се преобразуват в търговски дружества, а ще си останат държавни предприятия.
В специален закон за тях от 2012 г. се предвиждаше до 6 месеца да бъдат преобразувани в еднолични акционерни дружества. Досега това не е станало.
Сега се преценява, че те трябва да останат държавни предприятия, става ясно от публикуван за обществено обсъждане проектозакон за държавните предприятия "Транспортно строителство и възстановяване" и "Съобщително строителство и възстановяване".
Проектът предвижда те да бъдат субсидирани от държавния бюджет през министерството на транспорта за онази част от дейността, която им се възлага от държавата.
На двете предприятия се възлагат публични задачи, свързани с транспортни и съобщителни отбранителни способности. Изпълнението на обществените услуги им се възлага с договори от министъра на транспорта. Той е и техен принципал.
Другата новост е, че на двете държавни предприятия им се позволява да бъдат изпълнители по договори за обществени поръчки. Тоест ще могат да се явяват на търгове. Те могат да изпълняват и да възлагат обществени поръчки, свързани с отбраната или сигурността на страната, които имат за предмет класифицирана информация, представляваща държавна тайна, пише в проектозакона.
Гольовците заклали Вальо насред Кюстендил. Пияни цигани от клана Гольовците предизвикаха кърваво меле в центъра на Кюстендил. При касапницата бе убит 35-годишния Валери Дъбов, петима души бяха ранени, а осем арестувани. За издиравне бе обявен 19-годишен ром, по прякор Гучи.
От полицията завяха, че избухналата свада не е била на етническа основа, а битова -заради големи количества алкохол. Въпреки това над 100 жители на Кюстендил се събраха на мирен протест с искане по-бързо да бъде заловен извършителят. Хората не скриха, че в града има напрежение заради безнаказаността на Гольовците, които живеят в квартал "Изток", както и заради някои от институциите, които не си вършат работата.
Скандалът и боят започнал на разсъмване в дискотека "Иридиум" между две компании, едната от които била циганска. След намесата на охранители най-агресивните роми били изведени навън, а през това време Гольовците се обадили да повикат подкрепления.
Към 7,30 ч пристигнали 10-ина роми, въоръжени с ножове, мачете и бухалки и заедно със събратята си погнали другата компания по Ларгото на града. Сблъсъците продължили и в района на джамията "Ахмед бей" и в подходите към кооперативния пазар. Там прозвучали и изстрели от газов пистолет.
По неофициална информация близо до джамията станала и смъртоносната схватка, при която Гучи пробол с нож в сръцето Валери Дъбов и избягал. Младият мъж, наричан от всички Вальо, издъхнал на място в локва кръв.
Бедни общини продължават да „късат от залъка" си за МВР. Министерство на вътрешните работи (МВР) е получило дарения за 1 195 421 лв. за миналата година въпреки бюджета си от над 1 млрд. лв., показва регистърът на сайта му. 536 хил. лева са дадени от чужди посолства.
Както винаги нищо не може да попречи на полицията да получава подаръци от бедни общини. Те са дали на ведомството 434 644 лв. Това е изпитаната практика за безпроблемно получаване на подаръци, откакто през 2011 г. стана известно, че полицията е получавала дарения от хора, които разследва. Оттогава заобикалянето на забраната върви с пълна сила през общините и собствените фирми на МВР.
Много кметства години наред плащат бензина на полицейските патрулки. През м.г. общината в Несебър е дарила 66 хил. лева във ваучери за гориво, Приморско - 18 392 лв., Созопол - 12 000 лв., дори Камено е отделило 3376 лв. Общините в бедния североизточен край на България - Кайнарджа и Тутракан, които едва свързват двата края, са подарили над 11 хил. лв. в гориво на местната полиция.
Рекордьорът по дарения за 2018 г. сред общините е столичната - тя е дала на СДВР филтри за фини прахови частици за еднократна употреба, сонди, газанализатори, аксесоари към тях и филтри за водна батерия на стойност 68 хил. лв. Столичната полиция е получила от Държавния фонд „Земеделие" компютри, лазерни принтери, копирни и сканиращи устройства, както и 3 автомобила "Лада Нива" за 24 хил. лева.
Автомобили е получило и пловдивското Първо районно управление. Кметствата Куклен и Родопи са му дарили „Ланд Ровер" за 10 хил. лева и "Шкода Фабия" за 5 хил. лева. Пожарната в Кюстендил пък е получила от общината "товарен автомобил" за 53 000 лв.
Община Варна е помогнала със строителни материали за 53 000 лв. „Пожарна безопасност". Полицията в Ямбол също е получила от общината пари за ремонт - 20 хил. лева.
Продължава практиката горските и ловните стопанства да дават дърва за огрев на МВР. През миналата година 12 стопанства са го направили. Най-голямото дарение за огрев е за 2574 лева за пожарните служби в Омуртаг и Антоново.
Обучението срещу прани не пари става нов сладък бизнес. Новият закон за прането на пари, който предвижда задължителни обучения за десетки хиляди души, отвори добра бизнес ниша за организаторите на семинари. Фирми вече предлагат обучения и обещават сертификати. Цените, на които "Сега" попадна в онлайн обявите, са между 180 и 240 лв. на участник, като за повече записани от дадена фирма има отстъпки. На финала обучените ще държат изпит и който има по-малко от 70% верни отговора, ще ходи на поправителен.
Освен бизнеса задължени да се обучат са кметове, политически партии, фондации, спортни клубове. Всички те трябваше да изпратят до петък в ДАНО уведомленията си за обучение на служителите си през 2019 г., а до май трябва да пратят и подробни планове. ДАНС блокира в последния ден от седмицата - и физически, и дигитално. Пред агенцията се изви опашка, а предоставеният имейл се препълни и спря да приема изпратените планове, алармираха счетоводители. Това е една от професиите, засегнати от новите правила, а форумите за счетоводство прегряха от възмущение. Трудности в последните дни имаше и със сайта на ДАНС. Вероятно тези сцени ще се повтарят всяка година, тъй като плановете за обучение ще трябва да се представят в ДАНС ежегодно.
"Това е поредната кампания с нулев резултат. Ефектът от това задължение ще е главно за куриерските фирми, които ще генерират огромни приходи от тази иначе безсмислена дейност", написа счетоводител в професионален форум. Негов колега напомни, че на обучение подлежат и чистачките и портиерите. "Сега половин България трябва да станат доносници по закон, за да си свършат службите работата. Ние, счетоводителите, подаваме предостатъчно информация на кого ли не. Да се хващат "експертите" в институциите да работят и анализират данни, които ние им снасяме", написа трети.
Цената на тока в България през последните дни е с 20% по-ниска е тази в региона. Българската независима енергийна борса продължава да регистрира най-ниските цените за електроенергията в Югоизточна Европа. През тази седмица (11-15 февруари) средната стойност на сделките в сегмента "Ден напред" е 79.91 лв./МВтч за базова мощност, докато на пазарите в Румъния, Унгария и Сърбия цените са около 98 лева за мегаватчас. Най-ниски в целия регион са били тарифите за понеделник, а най-високи - за 14 февруари.
Тенденцията електроенергията в България да е най-евтина започна от началото на февруари, след като предния месец българският пазар бе най-скъпият с цени от над 140 лв./МВтч. На практика за първите 15 дни на този месец токът се търгува за 76.47 лв./МВтч, което е с 46% по-малко спрямо същия период на януари. При останалите пазари понижението е значително по-малко - от 17% в Сърбия, до 30% в Румъния и Унгария.
Това съществено разминаване в цените показва, че ефект върху българския пазар оказват и други фактори освен метеорологичните условия, които са сходни за всички страни в региона - по-топлото време предполага по-слабо търсене, а в същото време повечето слънчеви часове и силния вятър водят до голямо предлагане от ВЕИ. Всъщност основната промяна идва от предлагането на контролираните от държавните дружествата на БЕХ - АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица изток 2" и НЕК, които осигуряват над 70% от електроенергията. Показателно е, че след критиките от страна на работодателските организации в края на януари министърът на енергетиката Теменужка Петкова обеща въпросните компании да увеличат предлагането и скоро след това цените започнаха да се понижават с бързи темпове.
МВР със супермодерна лаборатория за криминалистика, микроскоп сравнява гилзи. Само една от пет извършени експертизи влиза като доказателство по дела в съдебната зала. Статистиката е на МВР, а причината за нея не се крие в ниския КПД на криминалистите и експертите от вътрешното ведомство, а в огромното количество доказателства, които те се налага да обработват.
За разлика от останалите вещи лица само експертите от МВР не получават пари за изготвянето на експертиза. Парите за нея отиват в бюджета на ведомството. Това разказа пред „Монитор" Лилия Симеонова, дългогодишен експерт и началник-сектор „Базова научно-техническа лаборатория" в Областната дирекция на МВР - София, а сега преподавател по теория и практика на криминалистическата експертиза в Академията на МВР.
„Ние за всяка експертиза пишем сметка - брой отработени часове, направените разходи за консумативи, използваната апаратура. Тази сметка се плаща на МВР безусловно, но нека поне част от тези пари или други пари да бъдат предвидени за защитаването на експертизата пред съда. От 100 направени експертизи по досъдебни производства около 20 стигат до съда. В гражданските дела страната, която я поръчва, я плаща.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |