Снимка: Архив infostock.bg
17 жалби блокират жп проекти за 1,8 млрд. лв. 17 жалби в КЗК блокират най-големите проекти на Национална компания "Железопътна инфраструктура", които са за над 1,8 млрд. лв.
Най-много -10, са обжалванията за мегапроекта за 1,024 млрд. лв. без ДДС за модернизацията на жп линията Елин Пелин-Костенец. Този участък бе разделен на три лота, за да се строят едновременно.
За първия - от Елин Пелин до Вакарел, бе класиран първи консорциумът "Джен-Дуй ЖП Елин Пелин". В него са турските фирми "Дженгиз" и "Дуйго". Той предложи най-ниска цена от 498,8 млн.
За строител на втория участък - от Вакарел до Ихтиман, бе избран консорциум "Салчеф -Гигастрой", в който са италианската "Салчеф" и българската "Гигастрой". Той е предложил цена от 126,395 млн. лв.
Третият лот е от Ихтиман до Костенец. Прогнозната цена е 354,045 млн. лв.Първи бе класиран консорциум "Булрейл 2018 г.", който даде по-ниска цена от другите - 283,8 млн. лв. В него са китайската "Чайна Комюникейшън Кънстракшън Къмпани" и българската "Трейс - София".
От министерството на транспорта съобщиха, че 7 от десетте жалби са заради отстраняване на кандидати, а другите обжалват оценката на техническите предложения и класирането.
Една жалба блокира другия голям жп проект - от Костенец до Септември, част от жп магистралата от София до Пловдив. Тя е заради отстраняване на участника на етап оценка на техническото предложение.
1000 лева глоба за хавлия върху дюни. Преминаване с кола през дюни, спиране или паркиране ще струва на шофьора глоба от 1000 до 3000 лв. Това предвиждат промени в закона за Черноморското крайбрежие, които кабинетът прие в сряда. При повторно нарушение санкцията е до 6000 лв. Тази мярка е най-вече срещу нерегламентираното поставяне на каравани.
Опъването на хавлия или палатка върху дюни се наказва с глоба от 500 до 1000 лв. До 5000 лв. е санкцията за поставяне на преместваемо съоръжение.
Сериозни мерки са предвидени в закона за осигуряване на достъпа на хората до плажа. От 2000 до 4000 лв. е глобата за този, който ограничава правото на свободен и безплатен достъп или определя такси. При рецидив санкцията стига до 6000 лв.
Който в нарушение на закона поставя заграждения, се наказва с глоба от 3000 до 5000 лв. или с имуществена санкция от 5000 до 10 000 лв. Когато нарушението е извършено повторно, наказанието е от 4000 до 8 000 лв.
Когато концесионер не позволява достъп до свободната част на плажа, ще бъде глобен с 1000 до 5000 лв.
До 10 000 лв. е санкцията, ако някой реши да постави съоръжения на плаж, който не е даден на концесия и се води неохраняем.
За строителни работи в периода от 15 май до 1 октомври е предвидена глоба от 1000 до 10 000 лв., а при повторно нарушение - до 20 000 лв.
Издаването на по-голямата част от актовете за нарушения ще става от кметовете и областните управители, а други - от министъра на туризма.
Умира аптеката, която работи като бакалия. Близо половината аптеки в страната може да бъдат закрити. Причината е, че нямат компютри и софтуер, а някои от тях имат ток само по няколко часа на ден. За това предупредиха фармацевти от цяла България, които вчера се вдигнаха на протест. В него се включиха над 720 аптеки.
Повод за недоволството им е европейска директива, която за много от тях е финансово непосилна. Според документа на Брюксел - 62/2011, за да се избегне търговията с фалшиви медикаменти, всяка аптека в ЕС вече трябва да има специален софтуер, свързан със здравната каса, както и устройство за верификация - нова система за разчитане на маркировката на медикаментите.
По директивата всички медикаменти, произведени след 9 февруари вече имат двуизмерен код, който трябва да бъде сканиран при отпускането им в аптеките. Така фармацевтът ще може да установи дали лекарството е оригинално или фалшиво. Аптеките, които не могат да извършват тази проверка (верификация), няма да могат да изпълняват рецепти и следва да затворят или да се превърнат в дрогерии.
Изчисления на "Труд" показват, че около 18 млн. лв. са общо разходите, които аптеките в България трябва да направят, за да заработи верификацията повсеместно и да отговарят на новите изисквания на ЕС.
От 4323 аптеки у нас, 1683 нямат компютри, съответно инсталиран софтуер, скенер и четци за верификацията, а други 148 имат някакъв софтуер, за който не ясно приложим ли е към новата система.
Чакаме арабски инвестиции в земеделието. Съвместно дружество ще се създаде между Министерството на земеделието, храните и горите и Компанията за инвестиции в земеделието и животновъдството на Саудитска Арабия, реши правителството.
Новата компания ще бъде акционерно дружество, регистрирано в България, с капитал 784 000 лева. Участието на акционерите е петдесет на петдесет. Тя ще подкрепя бизнес проекти на български компании чрез изготвяне на проучвания и бизнес планове от реномирани международни организации. Целта й е да се засилят бизнес-контактите и преговорите между фирми от двете страни, за да се привлекат инвестиции в българското земеделие, животновъдство и преработвателна промишленост.
Идеята за създаването на съвместното дружество беше обявена в края на миналата година при посещението на министър Румен Порожанов в Саудитска Арабия. Един от конкретните проекти, по който ще работи тя, е изграждането на завод за фураж край Шумен.
Големите вериги бензиностанции изравниха цените на горивата. Въпреки че трябва да са в жестока конкуренция за клиенти, големите вериги бензиностанции обявяват еднакви цени на основните горива - масовия бензин А95 и обикновения дизел. Това е видно от данните на специализирания портал Фуело.нет.
В сряда, 20 февруари, например пет основни вериги имат еднакви средни цени на бензин А95 - 2.04 лева за литър. Това са "Шел", ОМВ, "Лукойл", "Еко" и "Петрол". Еднаква е средната цена и за обикновения дизел - 2.24 лева за литър. Абсолютно равни са и цените им за пропан-бутана - гориво, което традиционно се използва масово у нас. Подобно съгласуване на цените можеше да бъде видяно и преди седмица.
По традиция най-ниски цени държат бензиностанциите от веригата ВМ, свързвана с Веселин Марешки. Вчера там А95 се предлагаше за 1.81 лева на литър, а дизелът - за 1.98 лева за литър.
Парадоксалното изравняване на цените на дребно трудно може да намери логично обяснение. След рязкото покачване на цените на горивата през есента на миналата година Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) започна пореден секторен анализ, за да установи дали няма съгласувани практики. До момента обаче от него резултат няма.
Цените на автомобилните горива вървят нагоре от последната седмица на януари насам, като средното поскъпване при бензина и дизела довчера е с 9 стотинки за литър. В проценти увеличението е съответно с 4.64 и 4.21. Според експерти тенденцията за нарастване вероятно ще продължи и в идните седмици заради несигурността около цените на суровия петрол.
Движението на цените нагоре започва след 23 януари и достига сегашен връх в началото на тази седмица, като графиките на повишението на средните цени на бензина и на дизела на практика съвпадат. Така например на 23 януари средната цена на бензин А95 е била 1.94 лева за литър, за да достигне 2.03 лева за литър на 19 февруари. При дизела цената тръгва от средно 2.14 лева за литър и достига 2.23 лева на 19 февруари.
Кабинетът прехвърли на парламента спора за малките общини. Правителството прехвърли на Народното събрание спора дали селските кметове трябва да имат по-голяма финансова самостоятелност. На вчерашното заседание на кабинета бяха одобрени промени в закона за местното самоуправление, които обаче не се приемат от големите общини. Според поправките в закона всеки общински съвет при гласуването на бюджета на общината ще бъде задължен да одобри конкретни разходи за всички малки кметства в рамките на общината. Отделно градоначалникът на голямата община се задължава да предостави навреме гласуваните средства на по-малките кметове. При неизпълнение на това правило той дори може да бъде глобен с 500 до 2000 лв. Причина за новите разпоредби е протестът на селските кметове през есента срещу наложилата се практика с техните пари да се разпорежда кметът на голямата община, въпреки че са им гласувани от общинските съвети. Тогава на среща с премиера Бойко Борисов те получиха уверение за промяна на това положение.
Големите кметове обаче не са съгласни с предложените от правителството промени, става ясно от стенограма от правителственото заседание. Финансовият министър Владислав Горанов предупреждава кабинета, че от сдружението на големите ще има отпор. Още повече че част от промените предвиждат в комисиите за подбор на кандидатите по обществени поръчки и при разглеждане и оценка на офертите да се включват и представители на малките кметства. Целта е те да участват в целия процес по подготовката на проектите, строителните работи и приемането на обектите, които се намират в населеното място.
В крайна сметка Горанов предлага законопроектът да бъде одобрен от Министерския съвет и внесен в Народното събрание, където да продължи дебатът. Според него кабинетът не може да бъде арбитър в спора между кметовете. Премиерът подкрепя това мнение.
Домусчиев купува "Нова тв". Кирил Домусчиев е на финала на преговорите по подписването на договор за покупка на "Нова телевизия", съобщиха няколко източника на "Капитал". Той е готов да плати за медиата сумата от 185 млн. евро - точно колкото предлагаше неуспелият първи кандидат - чешкият милиардер Петр Келнер. Очакванията са договорът да е факт до петък, след което трябва да се получи разрешение от КЗК и тогава да се плати цената и да се прехвърлят акциите.
Официално от продавача - шведската MTG, не коментираха пред "Капитал". Преди малко над месец обявиха единствено, че са започнали нови преговори за продажба на телевизията. По информация на "Капитал" другият кандидат е бил Спас Русев, но Домусчиев е предпочетен заради по-високата цена.
Кирил Домусчиев заяви в сряда следобяд пред "Капитал", че: "в момента не водя преговори и отказвам всякакви коментари". Това естествено не означава, че преговорите не са приключили и че наистина точно днес не се занимава с темата.
Много вероятно е сделката да стане през регистрираното наскоро дружество "Адванс медиа груп", което е собственост на холдинга на братята Кирил и Георги Домусчиеви.
Така за първи път през последните над десет години една от двете големи частни телевизии ще спре да е собственост на западна компания и ще премине в българско владение.
БЕХ няма да плати глобата за монопол от 77 млн. евро до крайния срок 19 март. Българският енергиен холдинг (БЕХ) и дъщерните му дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" са обявили процедури за избор на кредитни институции, които да издадат банкови гаранции в полза на Европейската комисия (ЕК) за обезпечаване на наложената в края на миналата година глоба от 77 млн. евро. Това означава, че санкцията по т.нар. газово дело, заведено от ЕК след жалба на "Овергаз" заради отказан достъп до газопреносната мрежа, няма да бъде действително платена до посочената от Брюксел дата на падежа - 19 март 2019 г. Причината е намерението да се обжалва както самото решение на ЕК, с което беше наложена глобата за злоупотреба с държавен газов монопол, така и размерът на санкцията.
При неуспех обаче ще бъдат начислени съответните лихви за забавеното плащане, с което крайната дължима сума може да нарасне значително. Ако обаче по някакъв начин българските държавни компании успеят да оборят заключението на ЕК, ще се разминат само с разходите по издаването и поддържането на банковите гаранции.
Какъв е планът
По принцип Еврокомисията наложи три отделни глоби от по 25 689 333 евро на БЕХ, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". Но тъй като газовият оператор "Булгаргаз" не разполага със собствени средства и като цяло не е в отлично финансово състояние, неговата глоба ще бъде гарантирана от БЕХ. Затова холдингът иска издаването на банкова гаранция в размер на 51 378 667 евро.
Що се отнася до оператора на преносната мрежа "Булгартрансгаз", дружеството има по сметките си над 500 млн. лв. и спокойно може да необходимата гаранция, като сложи на депозит 10% от тях.
От публикуваните покани става ясно, че целта е да бъдат получени най-малко по 5 оферти от кредитни институции, като с първите три ще бъдат подписани рамкови договори за срок от 5 години. Целта е дружествата да са сигурни, че през този период ще могат да разполагат с необходимата гаранция за пред ЕК, дори ако някой от избраниците откаже да предостави въпросния документ.
Изискванията към кандидатите са централите им да бъдат на територията на ЕС с изключение на Великобритания, да имат дългосрочен кредитен рейтинг с индекс не по-малко от А3 по Moody's или еквивалент, както и да не изискват задължителното използване на други услуги освен предоставянето на самата гаранция. Сроковете за подаване на офертите са 26 февруари за БЕХ и 28 февруари за "Булгартрансгаз". В случай че има по-малко от 5 оферти във всяка една от процедурите, съответните срокове ще бъдат удължени с по 5 работни дни.
Защитават БГ киселото мляко в Брюксел до дни. Д о броени дни документите за вписване на българското кисело мляко в регистрите на Брюксел, като наименование за произход, ще бъдат внесени. Работата е на финала. Това съобщи при откриването на мегафорума за агробизнес, храни, вино и оборудване в Панаира в Пловдив председателят на обединението „Български традиционни млечни продукти" Димитър Зоров.
Той уточни, че фирмите членове на обединението, понасят най-голямата тежест на процедурата, а заявленията така трябва да бъдат направени, че да не се допускат опровержения на данните. След като всичко приключи, всяка родна мандра може да използва наименованието „Българско кисело мляко" с едно условие - да спазва технологичната документация по БДС при производството. Изискването за вписване според правилата на ЕС е единственият начин родните производители на мляко и млечни продукти да си осигурят защита на продукцията. Документацията се подава в Министерството на земеделието и храните, откъдето се изпраща до Брюксел. Ако няма възражения, наименованието трябва да бъде вписано до половин година в европейския регистър. По този начин българското кисело мляко ще бъде защитено от претенциите на съседни на България държави.
Общо 650 фирми от 30 държави участват в тазгодишните международни изложби „Агра", „Винария", „Фудтех" и „Вкусове от Италия". 35 компании се завръщат на мегафорума, на който присъстват производители и дистрибутори от над 170 бранша. Съпътстващата програма включва над 30 събития, а в конкурса за иновации за награди се борят общо 68 новости в световен, европейски и български мащаби.
Тенденцията тази година е върху здравословните храни и напитки, които подпомагат възстановителните процеси в човешкия организъм след прекарани болести.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |