Снимка: Архив infostock.bg
Промяна в закон отпушва плажните концесии. Промяна в Закона за концесиите ще върне стария ред за концесиониране на морските плажове - по Закона за устройство на черноморското крайбрежие.
Проектът за промяна на концесионния закон бе публикуван за обществено обсъждане в четвъртък, ден след като Националният борд по туризъм призова управляващите за спешна промяна на концесионния закон. Така ще се отпушат процедурите за отдаване на черноморските плажове, блокирани в момента заради оспорена в съда наредба.
Промяната, ако бъде гласувана от парламента, ще е победа за туристическия министър Николина Ангелкова в спора й с бившия вицепремиер Валери Симеонов. Той настояваше плажовете да се дават на концесия така, както всички останали активи, подлежащи на концесиониране. Когато се приемаше новият концесионен закон в средата на 2017 г., Симеонов настояваше плажовете да се дават по новия ред още от 1 януари 2018 г. и се съгласи само на една година отсрочка, която изтече преди месец и половина.
Мотивите, които изтъква сега туристическото министерство за връщане на стария ред, са няколко. Единият е, че европейската директива за концесиите се отнася само за активи с годишен приход от над 5 млн. евро, а българските плажове масово са под тази граница. Другият основен мотив е, че в момента има голям брой неохраняеми плажове. "Държавният интерес е морските плажове да бъдат отдадени на концесия, за да може държавата да печели от дейностите, а не да извършва разходи за тях", е написало туристическото министерство по този повод в мотивите.
Кой ще оглави КФН ясно до седмица. Комисията за финансов надзор (КФН) след 1 март остава без председател, след като Карина Караиванова поема поста на представител на България в Европейската банка за възстановяване и развитие в Лондон. По тази причина шефът на един от най-важните регулаторни органи за българския бизнес подаде оставка пред парламента и до седмица ще стане ясно кой поема комисията.
Най-логичният избор за депутатите е настоящият заместник на Караиванова - Бойко Атанасов. Той оглавяваше Националната агенция за приходите в кабинета "Борисов 2", а по време на "Борисов 3" бе зам. финансов министър. Вероятно с избора на председател членът на КФН Владимир Савов ще получи ресора "Застраховане" на Ралица Агайн, която бе зам,-председател.
Депутатите приеха оставката на Караиванова и гласуваха правилата за избор на нов шеф на финансовия регулатор. Кандидатури ще се внасят в 7-дневен срок. А изискването за председател на КФН е да има безупречна професионална репутация, магистърска степен в подходяща област и стаж по специалността поне 5 от последните 10 години.
Джендър диверсия в българското село. Джендъризмът влиза в българските училищата чрез анкета на Европейската комисия, която пробутва въпрос за третия пол на деветгодишни деца. Тя е част платформата за дигитализация в образованието, наречена SELFIE, и е достигнала до 900 наши училища, с подкрепата на Министерството на образованието и науката (МОН).
В 28 страни членки на ЕС, сред които и България, анкетата съдържа въпрос за пола, като възможните отговори са четири. Освен "момче" и "момиче", има опции "друго" и "предпочитам да не казвам".
Проверка в системата показва, че достъпът до нея е ограничен. В нея могат да влязат учители, директори или служители в училищата, но не и обикновени потребители, които искат да се запознаят с въпросите и възможните отговори към тях.
"Министерството на образованието и науката не е участвало в разработването и одобряването на въпросите в анкетата. Целта й не е определянето на половата принадлежност. По информацията, с която разполагаме - причината да има такъв вариант за отговор е, че някои държави са го възприели, включително и нормативно. Инструментът SELFIE съдържа въпроси, които са еднакви за всички страни, разработен е от Европейската комисия. Министерството на образованието и науката е разпространило анкетата, в която са участвали над 900 училища. Този въпрос не можеше да бъде махнат от анкетата, която не е преведена в България", посочиха в позиция за "Труд" от МОН.
Очаква се утре министър Красимир Вълчев да изпрати писмо, в което да поиска от Европейската комисия да премахне опцията "друго" от възможните отговори на въпроса.
ГЕРБ и "Атака" искат да орежат парите на отсъстващите депутати. След като години наред не се впечатляваха от рехавото присъствие в пленарната зала, в разгара на политическата криза управляващите внезапно решиха, че ще бъде справедливо да лишат напълно от заплати всички, които не ходят на работа в парламента. От мнозинството даже не скриха, че става въпрос за наказателна мярка срещу БСП. Соцдепутатите вече седмица бойкотират Народното събрание в знак на протест срещу погрома, който ГЕРБ и ДПС организираха над преференциалното гласуване.
Инициативата поде лидерът на „Атака" Волен Сидеров, който повтори свое предложение от 2013 г., но тогава насочено срещу ГЕРБ. „В момента, когато не ходиш на работа по неуважителни причини, дори и когато не ходиш цял месец, получаваш 1/3 от брутната заплата и 1/3 от представителните пари. Грубо пресметнато, това надхвърля 1000 лева. Кой в България не ходи на работа изобщо и взема 1000 лева? Ами това е една нелоша заплата за българските стандарти. Ние искаме това да отпадне", подчерта Сидеров. Той посочи, че партията му е готова да направи писмено предложение и очаква подкрепата на ГЕРБ, особено ако бойкотът на БСП „продължи с месеци". По думите му така и „онези от нашите, които не са редовни, ще се стреснат".
От ГЕРБ веднага откликнаха. „Отсъствието на колегите действително налага обследване на правилника с оглед санкционните последици във връзка с неприсъствието", коментира шефът на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ, цитиран от „фокус". И посочи, че при бойкота им през 2013 г. депутатите на ГЕРБ не са получавали нищо от Народното събрание. Това едва ли е съвсем така, тъй като правилникът на парламента тогава бе същият. А и според медийни публикации депутатите на ГЕРБ са си докарвали пълна заплата, като са вземали пари от партийната субсидия, сключвайки консултантски договори със своята формация.
Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева коментира пред в. "Сега", че към момента няма внесено предложение за промяна на парламентарния правилник. Тя обаче не изключи това да се случи в следващите дни. "Всяка парламентарна група ще реши дали да подкрепи една такава промяна", каза Караянчева.
Цените на жилищата растат и заради бюрокрацията. Мудната организация и бездействието на българската администрация затрудняват значително бизнеса и реализирането на нови проекти. От това се оплакаха от Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП) на пресконференция в четвъртък. Освен пречките пред инвеститорите напрежение се създава и за обикновените граждани. Според председателя на асоциацията Георги Шопов заради административните затруднения новите жилища в София са по-малко от необходимото. Този факт заедно със силното търсене води и до сключване на сделки на по-високи цени.
Нелепи са и оправданията на администрацията за забавянето от тяхна страна. Обясненията били от типа "колежката е болна", казаха от асоциацията. В резултат нужните разрешения за започването и завършването на строежа се точат неоправдано във времето. Заради подобно безхаберие изграждането на една жилищна сграда от проекта до влизането на живеещите у нас отнемало по 5-10 години, докато в развитите страни този срок е около две-три години.
Решение на проблемите с администрацията според предприемачи е да се въведе принципът на мълчаливото съгласие. Така чиновниците ще имат срок за отговор, но ако го изпуснат, се приема, че администрацията е дала своето съгласие.
Пример за друг произвол, твърдят от асоциацията, са частните терени, чието предназначение се променя например от строителство за озеленяване. Държавата или общината нямат срок, в който да отчуждят терена. В същото време собственикът не може да го загради, но е длъжен да плаща доста солена такса смет, която е от 3 до 9 хиляди лв. годишно, т е. трупат се допълнителни разходи. С годините теренът запустява и се ползва за паркиране, вместо да се превърне в градинка в квартала.
Наложително е да се приеме нов Общ устройствен план (ОУП) на София, казват от асоциацията. Това би трябвало да стане до 2020 г., а заложените параметри да са с визия поне за следващите 15-20 години. В новия план трябва да се премахне разделението между "спални" и бизнес зони, изтъкват членовете на асоциацията. Идеята е да се обособят райони от типа "град в града", като се открива възможност за работа и живеене в рамките на едно място или се обособят зони със смесено предназначение. Световната практика сочи, че именно това е едно от решенията за намаляване на трафика между градските райони и за подобряване на транспортните връзки.
Сто дни преди изборите парламентът откри процедура за смяна на ЦИК. В деня, в който изтичаше срокът за започване на процедурата за смяна на Централната избирателна комисия (ЦИК) - 21 февруари, Народното събрание прие правила за избор на нов състав. До две седмици депутати ще могат да номинират кандидати, а неправителствени организации ще имат за целта 12 дни. Петгодишният мандат на действащата комисия изтича на 21 март, а Изборният кодекс предвижда процедурата по смяната да започне не по-късно от месец преди това. Така Народното събрание започна процедурата дефакто на ръба на нарушението на закона.
Процедурата
Седем дни след като документите на кандидатите за нови членове се появят на сайта на парламента, ще има публично изслушване. Два дни след това ще бъдат селектирани най-подходящите. Четирима ще трябва да минат през гласуване в Народното събрание - съответно за председател, двама зам.-председатели на комисията и един секретар. Останалите места - до общо 18, ще се попълнят като парламентарно представените партии и коалиции направят предложения за назначаване до президента.
Квотите в ЦИК трябва да следват съотношението на групите в Народното събрание. Партии и коалиции, които имат евродепутати, но не са представени в парламента, имат право също на място в комисията, извън 18-те. Според председателя на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) новият състав на ЦИК може да започне работа около 18-19 март 2019 г. Първите избори, които трябва да подготви са европейските, които в България най-вероятно ще се проведат на 26 май.
Проблемите
Краткият срок между избора на комисията и вота беше един от аргумените на ГЕРБ и част от патриотите да отхвърлят предложението на БСП за смяна на ЦИК миналата седмица. След общественото напрежение покрай промените в Изборния кодекс и специално границите на преференциите, ГЕРБ реши да преразгледа и позицията си за ЦИК. Така се стигна до откриване на процедурата.
Има обаче и поне още една причина, заради която представителите на мнозинството първоначално бяха склонни, в нарушение на закона, да отложат избирането на нов състав на комисията - президентът Румен Радев участва в процедурата. Въпреки че в кодекса не е посочено изрично дали той има право на преценка за кандидата, преди да подпише указа за назначаването му, на теория може да откаже да го направи. По този начин може и индиректно да влияе върху разпределението на квотите в комисията. Като например да не назначи всички кандидати, изпратени от дадена партия или коалиция. Подобен случай имаше в мандата на президента Росен Плевнелиев.
ВАС: Компанията "Девин" може да използва марката Devin. Върховният административен съд (ВАС) окончателно потвърди правото на бутилиращата компания "Девин" ЕАД да използва словната марка "Девин"/Devin. Решението не подлежи на обжалване.
Делото бе образувано по жалба на "Табаков консулт", което през годините има връзки с "Балдаран" - другата бутилираща компания от Девин, от февруари 2014 г. ВАС е третата и последна инстанция, която отхвърля искането за заличаване на марката, след като това вече бе направено от Патентното ведомство и от Административен съд - София-град.
По името на находището
Според жалбата регистрацията на словната марка "Девин"/Devin би довела до "неоправдано монополизиране на името на находището, което според обичайните правила в сектора трябва да остане свободно за ползване от третите лица (настоящи и бъдещи ползватели)". В жалбата е посочено също, че "монополизирането на името на находище от едно лице чрез регистрацията му като словна марка е в противоречие с добросъвестната търговска практика", тъй като би довело до "незаслужена търговска облага" за притежателя на марката и би поставило в "неравноправно икономическо положение останалите участници на съответния пазар", следователно води до "ограничаване на свободната пазарна конкуренция".
Съдът: Напълно законно е
Магистратите обаче постановяват, че словната марка Devin напълно отговаря на всички действащи законови изисквания, регистрирана е в съответствие с националните и международните правни норми и по никакъв начин не противоречи на обществения ред и добрите нрави.
В своето решение ВАС подчертава, че марката "Девин"/Devin е използвана в пълно съответствие с добрата търговска практика в сектора. Съдът констатира, че както при регистрацията й през 1994 г., така и при двете последващи нейни подновявания Патентното ведомство константно приема, че марката е коректно регистрирана и отговаря на всички законови изисквания.
Администратнивният орган е посочил, че към към момента на регистрирането на марката находищата на минералните води в района на гр. Девин не са използвани за бутилиране на минерални води за питейни нужди. След 1990 г. "Девин" АД е получило концесия и е вложило средства за разработване на находището и рекламиране на минералната вода, използвайки регистрираната марка "Девин".
150 дарили винетка на друг водач или държавата. Сбърка ли водач регистрационния си номер при закупуването на електронен винетен стикер, той няма как да получи заплатената сума обратно и губи тези пари. Това стана ясно след сигнали на граждани за нови проблеми със системата за е-винетка. Около 150 жалби на граждани са подадени от граждани при продадени от пътната агенция 1,5 млн. такси.
Оказва се, че всеки може да купи и валидира винетка на несъществуващи номера. За сгрешени по вина на потребителя символи от регистрационния номер на превозното средство суми не се възстановяват от Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ). Отговорността за правилното деклариране на регистрационния номер на превозното средство е на потребителите. Най-често водачите въвеждат грешно регистрационния си номер, като например въвеждат SV вместо СВ или V вместо В.
Впоследствие се оказва, че нямат валидни винетни такси, заплатени реално, а парите са преведени на АПИ. Често се бъркат цифри или други букви от номерата. Така 150 водачи вече по погрешка или купуват винетки на други шофьори или даряват пари в сметките на държавата.
Според ръководителя на отдел "Информационно обслужване" в Националното ТОЛ управление проф. Олег Асенов, законодателят ясно е постановил, че отговорност за въвеждането на грешни данни на машините за самообслужване при таксуване на електронна винетка носи потребителят. По регламент регистрационните номера в България са с букви, които могат да бъдат намерени и на латиница, затова въвеждането, независимо дали е на кирилица или на латиница, трябва да съответства на буквения израз на регистрационния номер. Системата обаче не може да проследи валидността на номера.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |