Снимка: Архив infostock.bg
Германци вдигнаха рейтинга на България. Германската анализаторска компания Scope ratings повиши дългосрочния кредитен рейтинг на България от ВВВ до ВВВ+, съобщи компанията.
Първата причина, подкрепяща решението на Scope, е силата на публичните финанси в страната.
Друг важен фактор за повишаването на оценката било намаляването на държавния дълг у нас чрез политиката на финансовото министерство, оглавявано от Владислав Горанов.
От компанията подчертават, че се разглеждат положителните крачки в подобряването на бюджетното салдо от 2014 г. "Бюджетът за 2019 г. предвижда дефицит от 0,5% от БВП, което отразява увеличаване на заплащането в публичния сектор".
Вторият фактор е ангажиментът на България за реформи. "След неуспеха на КТБ през 2014 г. България предприе стъпки, включително стрес тест на финансовата система и реформи за надзора", посочват от компанията. От Scope изтъкват, че напредъкът на реформите се запазва и след одобрението на поредица от процедурни стъпки за влизане на България в ERM II и Европейския банков съюз до средата на 2019 г.
11 общини искат пътища без винетки. 11 са общините, които искат живеещите в тях да не плащат винетки за определени пътища, съобщиха от МРРБ. 5 от тях са изпратили писма, че са съгласни шосетата от републикански да станат общински, а 6 настояват посочени от тях участъци да си останат в републиканската мрежа, но да се премести табелата за начало и край на града и така от колите да не се искат винетки.
На 22 януари пътната агенция изпрати писмо до всичките 265 общини да декларират местоположението на пътните знаци, с които се обозначават началото и края на населеното място. Отговорили са до този момент 184.
Варна заявява желание за промяна на собствеността на 6 участъка. Тя иска пътя от Варна до Златни пясъци, както и участък от магистрала "Хемус", който свързва града с летището. Други участъци са от изхода на Варна до кръстовището до новите гробища, от изхода на града до пресечка с общински път VAR 1080, отсечката осигурява единствен достъп до с. Казашко и е алтернативен маршрут за с. Тополи. Иска се общинско да стане и шосето след пътния възел на Аспаруховия мост до началото на с. Константиново и връзката с общински път до с. Звездица. Последният участък е от изхода на Варна до разклона за "Добрева чешма".
Белица иска прекласиране на републиканския път Краище-Белица в общински.
Челопеч настоява за 7 км от път I-6, които са в землището на общината, както и участък от предвиден за изграждане на обходен път.
Агенция "Пътна инфраструктура" вече подготвя споразумение за прехвърляне на път от "Кирилови ливади" на община Рила.
Павликени иска да е общински участък от път на изхода за Бяла черква.
Жилят ни с милиони в интернет за парфюми и маратонки. Сайт за фалшиви парфюми е направил печалба от 1 милион лева с продажби в България, Румъния и Гърция. Това съобщи пред "Труд" шефът на отдел "Киберпрестъпност" в ГДБОП комисар Явор Колев.
Сайтът и още 14 интернет страници за търговия с различни стоки менте бяха затворени преди дни при мащабна операция на антимафиоти.
Само един от сайтовете има близо 16 милиона посещения през годините и над 43 000 регистрирани потребители. Осъществил е над 25 000 продажби за над 1 милион лева. Но за тях не е платил и лев данък. При акцията бяха иззети над 9500 мъжки и дамски парфюма на 30 водещи световни марки, над 300 чифта маратонки, чанти и повече от 600 броя слънчеви очила.
Сайтовете с фалшиви стоки използват фиктивни фирми, като постоянно променят имената им и адресите им. Така собствениците им опитват да се скрият от НАП, за да не плащат данъци, казаха киберполицаи.
Почти цялата стока - от дрехи и обувки до лекарства, най-често се купува от Китай. Тя преминава през Дубай и Турция. Родните "търговци" я взимат най-често от южната ни съседка и я разпространяват у нас. "Китайските продукти са с най-ниска себестойност, заради евтината работна ръка и материали.
Основните фабрики за производство на легални търговски марки са изнесени там и много лесно може да бъдат откраднати технологии и модели", разказа Явор Колев. Той обясни, че фалшивите парфюми идвали у нас от Далечния Изток със себестойност 1-2 долара. После в сайтовете се продавали за около 40 лева. "Името копира напълно търговската марка, дизайна на продукта, но съдържанието е неясно и е опасно", каза Явор Колев. Той допълни, че 400 са сайтовете, които са регистрирани в НАП и са напълно легални.
Заемите до 250 хил. нарастват най-бързо. Заемите за граждани в размер между 100 хил. и 250 хил. лв. нарастват най-бързо. За година броят им се увеличава с над 20% и към края на 2018 г. надминава 26,4 хил. Общата отпусната чрез тях сума на домакинствата също нараства с над 20% и достига 3,79 млрд. лв., сочат данните на БНБ. Това са предимно кредити, с които хора с високи доходи инвестират в бъдещето си като купуват дом или плащат образованието на децата си в чужбина. Но част от тези заеми са взети от хора със свободни професии като лекари и адвокати, за да ги вложат в бизнеса си.
На второ място по ръст са големите заеми за домакинствата със суми между 250 хил. и 500 хил. лв. Техният брой се увеличава със 17% за година и достига 2860. Тези кредити не са много на брой, но чрез тях на хората е предоставено финансиране за 937 млн. лв. Повечето от тези заеми също са вложени в разширение на бизнеса на физически лица.
Любопитно е, че ръст в кредитирането за домакинствата има при всички заеми в размер до половин милион лева. Но при по-големите има сериозен спад. За година хората със заеми за над 1 млн. лв. намаляват с 11,7% и достигат 272-ма. А кредитите между половин и един милион се свиват с 22% до 613 броя.
Общият обем на банковите заеми за домакинствата за година нараства с 11,2%, или с 2,2 млрд. лв. и достига 21,8 млрд. лв. Заемите за граждани се увеличават по-бързо от тези за бизнеса. Кредитите за фирми за година са нараснали с 5,5%, или с 1,71 млрд. лв. до 32,9 млрд. лв. Над 73% от тази сума са отпуснати чрез големи кредити в размер над 1 млн. лв. Именно при тези големи корпоративни заеми има най-голям ръст. При малките заеми за фирми има минимален ръст или дори спад.
Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените. Новата формула за изчисление на пенсията, в която вече влиза само осигурителният доход след 1 януари 2000 г., ощетява 37% от осигурените. Това сочат данни на НОИ, предоставени на "Сега" във връзка със сигнали на хора, на които им предстои пенсиониране по новите правила. В социалните мрежи вече има оплаквания за драстично намалени пенсии в резултат на промените, включително от очаквана максимална пенсия към минимална.
Прогнозите на НОИ за 2019 г. са възраст и стаж за пенсия да навършат 81 052 души. Това означава, че само тази година близо 30 000 българи ще бъдат ощетени от последното вмешателство в пенсионната система.
От тази година влязоха в сила няколко рестриктивни промени във формулата за изчисление на пенсията. По план от 2019 г. трябваше да се премахнат трите най-благоприятни години стаж преди 1997 г. - промяна, известна от 2015 г. В последния момент обаче - в края на миналата година, със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и без никакъв дебат бяха зачеркнати и годините между 1997 и 2000 г. Така от тази година вече се брои само осигурителният доход от 2000 г. насам. Управляващите представят това като сериозно улеснение за хората, на които предстои пенсиониране, тъй като няма да тичат по бившите си местоработи да търсят удостоверения за стажа.
"Разлика в размерите на индивидуалния коефициент, изчислен по старата и по новата формула, съществува. Предварителната оценка показва, че за около 63% от новите пенсионери променената методика или ще доведе до положителен ефект върху пенсията им, или тя ще е такава, каквато би била, ако се изчислява по стария начин", съобщиха от НОИ в справка, изготвена за "Сега". Според осигурителните експерти новият метод на изчисляване "отчита по-точно относителния принос на лицето в осигурителната система, като изглажда отклоненията на личния от средния осигурителен доход". Според тях той не е толкова чувствителен към доходите в края на кариерата, а отразява равномерно приноса през целия осигурителен стаж, участващ при изчисляването на индивидуалния коефициент. Въпреки тези коментари обаче от информацията излиза, че промените отнемат права на останалите 37% от осигурените - факт, който все още никой от отговорните институции не коментира по същество.
Стари проблеми на София отново подпалиха протести. Жители на няколко квартала на София излязоха през уикенда на протест срещу стари нерешени проблеми. Исканията им бяха свързани с познати недъзи в столицата -презастрояване, липса на детски градини, лоша инфраструктура.
В „Младост" 1 десетки протестираха срещу премахването на детската площадка пред блокове 19-21 по решение на временния кмет на района Румен Русев. Това е същата детска площадка, която подпали бунта, довел до частични избори в края на 2016 г. и избора на Десислава Иванчева за районен кмет. Уредите за игра се намират на частен терен, отреден за застрояване. Собственикът се опита да започне строеж на общежитие в имота си през лятото на 2016 г., но след намесата на Борисов, който свали доверието си от тогавашната кметица и предизвика частични избори, около проекта спря да се шуми. Сега формалният повод да се премахнат съоръженията на детската площадка е, че са опасни.
Действията на Румен Русев изведоха на протест живеещите в района, които отново настояват за възстановяване на площадката и на терена като общински. Според независимия общински съветник Войслав Тодоров липсва протокол, че съоръженията са опасни, а "само се стъпва на някакъв сигнал". Протестът на "Младост" бе подкрепен и от жители на „Дружба" и „Дианабад", в които зелените площи също са под постоянна заплаха от инвеститорски апетити.
Не за пръв път излязоха на протест и в "Манастирски ливади". Там родители на малки деца недоволстват, че няма детски градини и достатъчно яслени групи в квартала. Те организираха петиция, в която са се включили над 300 граждани. Поставените в нея въпроси са защо за миналата година на територията на „Манастирски ливади" е имало само 50 свободни места в детските ясли и защо за поредна година само се обещава, че ще се строят детски градини и ясли в квартала. Подписката ще бъде връчена на кмета на "Триадица" Николай Терзиев.
Жители на „Горубляне" за втора поредна неделя излязоха и блокираха „Цариградско шосе". Те са недоволни от това, че не са обезщетени за земи, включени в зелени зони в „Младост". Хората от „Горубляне" искат още мораториум върху продажбата на държавна и общинска земя до приключването на обезщетяването и настояват новият парк „Изток" да се изгради само върху държавни и общински терени. В тази част на София също недоволстват от липсата на достатъчно детски площадки, изградена канализация, тротоари, велоалеи и от зле организирания градски транспорт.
Средната заплата се повишава с 9.4% до 1135 лв. през 2018 г. Разликата между средната брутна заплата в публичния и частния сектор се повишава през 2018 г. в полза на работещите в първия. Възнагражденията нарастват с 9.4% и в двата сектора, но заетите в обществения са получавали средно по 1165 лв. на месец през миналата година (бруто), а в частния - с 40 лв. по-малко. За сравнение, година по-рано разликата беше 37 лв. Това показват предварителнтие данни на Националния статистически институт (НСИ).
В номинално изражение средната заплата в страната през 2018 г. се повишава със 100 лв. до 1135 лв., като темпът й на растеж остава същия като през 2017 г. Очаквано, най-добре платени са служителите в сектора на информационните и комуникационните технологии (средно 2720 лв. на месец). Най-голямо увеличение обаче е в развлекателния сектор - 16.9% спрямо 2017 г., като така средните възнаграждения там достигат 1017 лв.
Кой за какво плаща
Данните на националната статистика показват големи разлики между заплащането в публичния и в частния сектор. Така например сред всички работещи в бюджетната сфера и държавните дружества, най-добра година изглежда са имали тези, които се занимават с търговия и ремонт. Тук средните заплати нарастват с 24.5% до 1402 лв. през 2018 г., докато в частния сектор увеличението е със 7.2% до 1001 лв. Също така общественият плаща значително по-добре на служителите в енергетиката и добивната промишленост - съответно 2162 и 1988 лв., което е с 618 и 450 лв. над средните заплати в частния сектор.
От друга страна, частният бизнес е склонен да задели значително по-сериозни средства за рабтещите в ИКТ сектора - тук месечните брутни заплати са средно по 2781 лв. и нарастват с 9%, докато в същия бранш в обществения сектор заетите получават двойно по-ниски заплати, а увеличението е 7.6% спрямо 2017 г. Частният сектор предлага по-конкурентно заплащане и за професионални дейности, в които влизат юридически и счетоводни услуги, научноизследователска и развойна дейности, реклама и преводи. Тук разликата нараства от 666 лв. през 2017 г. до 742 лв. през 2018 г., а средното заплащане в частния и публичния сектор е съответно 1773 и 1030 лв.
От РВД очакват 40% ръст на трафика над България след 5 години. Ръст от 40% на полетите над страната за периода 2020-2024 г. очакват от Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение". Това отговориха от РВД на "Капитал", след като министърът на транспорта Росен Желязков съобщи, че РВД е обслужило за миналата година около 900 хил. полета.
Основната причина за ръста на трафика над България е новото летище на Истанбул, което ще увеличи значително полетите от и към турския град, като голяма част от тях ще минава над страната.
Мегалетището там беше открито през есента на миналата година. За 2019 г. ръстът на трафика, който очакват от РВД, е 8% или от около 882 хил. полета те ще достигнат 950 хил. През 2024 г. обаче те ще достигнат 1.242 млн. показват изчисленията на дружеството, отговорно за въздушния трафик.
Срещи с колегите от Турция
Между местното дружество за контрол на въздушното движение и турския му аналог се провеждат регулярни срещи "за ефективното обслужване на въздушния трафик по дестинациите от Близък и Далечен Изток до Европа и Северна Америка, който прелита и над двете държави", обясниха от РВД.
"Съществено внимание през последните години се отделя и на подготовката за безопасно и ефективно обслужване на полетите от и до новото летище в Истанбул. В тази връзка проведохме симулации за новото летище и сме уверени, че разбираме комплексността на трафика на този нов световен хъб", обясниха още оттам, като допълниха, че са подписани нови споразумения, които определят оперативното взаимодействие при предаване на полетите.
Мегалетището
Новото летище ще замести досегашния основен аеропорт на Истанбул - Ataturk, който обслужваше по 64 млн. пътници годишно. Той отесня за плановете на Turkish Airlines и работеше в режим на свръх натовареност, а турската авиокомпания нямаше възможност да разраства своята дейност, тъй като няма свободни слотове за кацане и излитане.
Саудитска Арабия с интерес към газовия хъб „Балкан". Представители на Саудитска Арабия са били преди няколко дни у нас, като с тях са обсъждани евентуални инвестиции у нас и интереса им към газовия хъб „Балкан". Това обясни премиерът Бойко Борисов преди началото на срещата на върха между страните членки на ЕС и Лигата на арабските държави в египетския град Шарм Ел-Шейх.
"Ние имаме изключително добри отношения със Саудитска Арабия, работим с тях по много теми и има интерес от техни инвеститори, включително държавната им енергийна компания заяви интерес към тръбопровода Газов хъб „Балкан", бяха два дни в България, кралят ми е изпратил едно писмо, но нямам възможност да го видя, все още. Тези срещи са изключително важни и има голям интерес към нас", допълни Борисов. За самата среща ЕС-Арабска лига премиерът коментира: "Работих много за тази среща и затова сме тук сега, защото страните от този регион са важни партньори. Независимо от диаметрално противоположните мнения за арабските страни, все пак те са важен фактор". Той припомни предишната си среща с президента на Египет ген. Сиси и обясни, че веднага след пристигането си в африканската държава, отново е провел среща с него.
Успял съм да изградя такива отношения и нашата външна политика е такава, че да има максимален баланс и взаимен интерес.
Ще поработим по тази тема и се надявам следващите месеци да имаме доста двустранни срещи със страните от този регион", посочи премиерът. За срещата си с ген. Абдел Фатах ас Сиси, Борисов каза, че двамата отдавна са в добри отношения. "Да дойде тук целият Европейски съвет е едно голямо признание за египетския президент, не както в София, където нямаше отсъстващи, но все пак почти всички", коментира още премиерът. По думите му тази част на света е такава, че е по-добре да си говорим с тях, защото при скъсани контакти миграционния процес ще се засили. "Само в Египет има 5-6 млн. чакащи мигранти", изтъкна още премиерът. По думите му, когато се прегръщаш с президента на Египет, трябва да имаш също толкова добри отношения с президента на Турция Реджеп Ердоган. Дадох за пример моите отношения, те са такива, че да не излагаме на риск България в едната или в другата посока, а точно обратното. Той коментира и идеята за разкриване на посолство в Саудитска Арабия у нас.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |