Снимка: Архив infostock.bg
Горанов представи пред посланиците от еврозоната напредъка ни по плана за приемането ни в ЕРМ-2 и банковия съюз. Министърът на финансите Владислав Горанов обсъди на работна среща с посланиците на страните от еврозоната и Дания напредъка по мерките в плана за действие за приемането на България във ВКМ-И И Банковия съюз, както и икономическото развитие на страната ни. В срещата участваха също и управителят на Българската народна банка Димитър Радев, заместник-председателят на Комисията за финансов надзор Бойко Атанасов и заместник-министърът на финансите Маринела Петрова, която презентира изпълнението на мерките.
Финансовият министър посочи, че България е поела ангажимент до средата на тази година да бъдат насочени допълнителни усилия за засилване на рамката на надзора в банковия и небанковия финансов сектор, за подобряване на макропруденциалната рамка и тази на несъстоятелността и за засилване на мерките за борба с изпирането на пари и модернизиране на управлението на държавните предприятия. Според него, с изпълнението на тези ангажименти правителството цели да покаже на европейските си партньори, че достигането на България до този етап от европейската си интеграция не е случайно, а е резултат от упорити и целенасочени усилия.
Министър Горанов увери участниците в срещата, че българското правителство ще продължи да работи за финансовата и макроикономическата стабилност на страната и ще следва мисията си за поддържане на устойчиви и прозрачни публични финанси, и за създаване на условия за икономически растеж. В последвалата дискусия дипломатите от еврозоната и Дания изразиха наблюденията си от протичащия процес и споделиха мнения относно представения напредък.
4,2 млн. лв. за поддръжка на самолетите на властта. 4,2 млн. лв. без ДДС ще струва техническото обслужване на правителствения еърбъс. Това става ясно от обявена обществена поръчка от Авиоотряд 28.
Има две обособени позиции. Първата е на стойност 2,5 млн. лв. без ДДС и е за сключване на рамково споразумение, за да се осигури техническото обслужване на самолета. Следващата позиция е за доставка или замяна на сертифицирани компоненти, агрегати и консумативи за самолета и прогнозната й стойност е 1,7 млн. лв. без ДДС. Продължителността на поддръжката е за 2 години и не подлежи на подновяване.
По-рано този месец Авиоотряд 28 е обявил обществена поръчка и за наземното обслужване на въздухоплавателните средства за 1 година. Прогнозната стойност е за 110 000 лв. и за правителствените самолети еърбъс, фалкон и за вертолети МИ-8ПС и МИ-8Т.
Джендър диверсията проспана от двама зам.-министри. Заместник-министрите на образованието Таня Михайлова и Деница Сачева, в чиито ресори попада скандалната анкета на ЕК, която пробутва въпрос за третия пол на деца от 9-годишна възраст, не са проследили съдържанието й в детайли.
Въпреки че според проучване на "Труд" отговарят за предучилищно и училищно образование и съответно политиките за интеграция на учениците и международните и европейски въпроси, платформата за дигитализация в образованието SELFIE е оставена за разглеждане единствено на експертно ниво в МОН.
"Всички носим отговорност за този пропуск. Конкретно служител в министерството го е гледал, той не е проявил необходимата чувствителност", заяви пред "Труд" просветният министър Красимир Вълчев.
На запитване защо не е реагирано на въпроса за пола, с възможни отговори "момче", "момиче", "друго" и "предпочитам да не казвам", министър Вълчев посочи, че никой не го видял и не бил получен сигнал за него в МОН.
"Единствено, за да се попълни този въпрос, да се влезе в него, трябва съответният служител да се регистрира като такъв или пък училището да се регистрира. Министерството има една регистрация. Доколкото разбрах, служителката, която е специалист по информационни технологии, не е проявила необходимата чувствителност и затова е останало така. Ако имаше сигнал по-рано, щяхме да реагираме веднага. Уверяваме ви, че има и обратните случаи, които не са ставали публични, защото ние сме реагирали. В случая обаче, за съжаление, той стана публичен, преди да има при нас какъвто и да е сигнал и да можем да реагираме", уточни министър Вълчев.
"Тъй като инструментът SELFIE не е наш, това което можем и ние направихме, е да пратим в петък писмо до Европейската комисия да бъде изключен като възможен отговор "друго" или да отпадне въпросът за България", уточни още той и за пореден път каза, че не подкрепя каквато и да е форма на джендър идеология в училище и като министър, и като родител.
Потребителските заеми със 17% ръст. Потребителските заеми за домакинствата продължават да нарастват с изключително бързи темпове. В края на януари отпуснатите потребителски заеми на гражданите са 9,142 млрд. лв. като за година се увеличават със 17,6%, обявиха от БНБ. В края на декември ръстът на тези заеми беше с рекордните 17,7%. Само за година обемът на потребителските заеми нарасна с 1,36 млрд. лв. Основната причина за това е повишаването на доходите. Голяма част от българите се чувстват по-уверени във финансовите си възможности и си позволяват да взимат повече заеми. Наред с това лихвите се понижават, което прави изплащането на заеми по-лесно.
Жилищните кредити също нарастват с много бързо. В края на януари обемът на ипотечните кредити достигна рекордната сума от 10,565 млрд. лв., което представлява увеличение за година с 11,1%. Сериозният ръст на заемите за граждани накара БНБ да предприеме мерки за охлаждане на пазара. Още през септември 2018 г. БНБ определи антицикличен капиталов буфер от 0,5%, който ще важи за отпусканите заеми от 1 октомври 2019 г. Така банките ще трябва да заделят повече резерви за всеки заем. Опасенията на БНБ, са че при бъдещо покачване на лихвите или отслабване на икономиката ще се влоши способността на хората да изплащат заемите си.
В края на януари общата сума на кредитите за домакинства е 21,882 млрд. лв. като за година се увеличава с 10,8%. Този ръст е близо два пъти по-голям от увеличението на кредитите за бизнеса. Заемите за нефинансовите предприятия нарастват с 5,8% до 32,914 млрд. лв.
И ГЕРБ, и БСП се подиграват открито с Изборния кодекс. Шизофренията на управляващите и опозицията по отношение на поправките в Изборния кодекс вече минава всякакви граници. Вчера президентът Румен Радев наложи вето върху новите текстове, но нито ГЕРБ, нито БСП ще го подкрепят, въпреки че и двете партии имат сходни на неговите позиции за преференциалното гласуване. ГЕРБ първо ще отхвърли ветото, а после ще внесе свои поправки на поправките, които на практика ще върнат старото положение с преференциите. БСП пък няма намерение да влиза в пленарна зала, въпреки че ветото на президента е точно върху текстовете, заради които тя бойкотира парламента.
Румен Радев обяви, че връща повечето спорни поправки в Изборния кодекс, приети на среднощно заседание на 14 февруари под давлението на ДПС. Той възразява срещу вдигането на прага на преференцията и реалното й обезсмисляне, както и срещу ограничаването на машинното гласуване. Радев не е съгласен част от решенията на ЦИК да не могат да се обжалват пред Върховния административен съд (ВАС). Не одобрява и вземането на решения в различните комисии вече да не е с квалифицирано, а с обикновено мнозинство, което ще даде предимство на управляващите. Президентът иска и въвеждане на видеонаблюдение при броенето на бюлетините и изчистване на избирателните списъци от "мъртвите души".
„Особено тревожен е опитът на мнозинството да коригира собствените си грешки, заобикаляйки установения в конституцията ред. През изминалата седмица едни и същи депутати с еднакво усърдие защитаваха две противоположни решения в рамките само на няколко дни", посочи Радев по повод обратния завой на ГЕРБ по отношение на преференциалното гласуване под натиска на общественото недоволство и подчерта, че здравият разум за щастие надделял.
„Здравият разум" у ГЕРБ не е съвсем надделял, тъй като веднага след обявяването на президентското вето ГЕРБ свика пресконференция и председателят на правната комисия Данаил Кирилов заяви, че ветото няма да мине. ГЕРБ щяла да го подкрепи само ако е "частично върху текста за преференциите", а то не е. Затова управляващите ще изчакат обнародването на поправките в „Държавен вестник" и ще внесат нови, за да върнат преференцията в сегашния й вид. Те няма да отстъпят от останалите текстове, отнасящи се до машинното гласуване, с какво мнозинство се вземат решенията в изборните комисии, обжалването пред ВАС и др.
Под натиск от Брюксел властта склони да обсъжда защита на длъжниците. Под натиск от Брюксел и след започнала наказателна процедура българските управляващи показват склонност да обсъждат законови промени, с които да защитят в по-голяма степен длъжниците към банки, фирми за бързи кредити, мобилни оператори, топлофикации и други търговци на комунални услуги. Вчера омбудсманът Мая Манолова представи предложения за промени в ГПК, а шефът на правната комисия в парламента и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов я покани в сряда на изслушване в комисията.
Европейската комисия (ЕК) даде на България срок до края на март да премахне сегашната възможност кредитори безпроблемно да вадят изпълнителен лист срещу длъжници потребители. В противен случай ЕК ще сезира Съда на ЕС, а той ще наложи глоба на страната ни.
На първо място, предложенията за поправки в ГПК, представени от екипа на Мая Манолова, включват задължение на съда служебно да проверява за неравноправни клаузи в договорите и общите условия с потребителите. На базата на тази проверка съдът ще може да прецени дали да издаде изпълнителен лист на банка или друг кредитор. "Сега законът не дава възможност на съда да предприеме действия, с които активно да предотврати това положение. Нямаме правомощия в заповедното производство да изискваме и получаваме общите условия и договорите с потребители, а това е указание на Европейския съд. Не може само на база на извлечение от сметки да се издава директно изпълнителен лист и да се започне принудително изпълнение срещу длъжника. При това на него му се дава много кратък срок от само 2 седмици за възражение. На това трябва да се сложи край. Българският съд не е гумен печат и не може да бъде използван по този безумен начин", коментира съдия Константин Кунчев от Софийския районен съд. Като пример за неравноправна практика в договорите с потребителите той посочи наслагването на лихви върху лихви и неустойки за неизпълнение. "Това означава две санкции за едно и също провинение. Ако съдът види в договора и общите условия подобни незаконни практики, той няма да издаде нито заповед за принудително изпълнение, нито изпълнителен лист", посочи Кунчев.
Друга важна поправка в ГПК, предложена от екипа на омбудсмана, е възможността длъжникът да възрази и във всеки един етап да може да спре принудителното изпълнение срещу него. Много често длъжниците не могат да се защитят поради незнание, че срещу тях е заведено дело. Това се случва най-вече когато са призовани със залепяне на съобщение с претекст, че не са намерени на посочения адрес.
Новият собственик на "Слънчев ден" Ангел Палийски иска да го свали от борсата. След като дружество на Ангел Палийски придоби контролния пакет в "Слънчев ден" от Георги Гергов, новият собственик възнамерява да отправи търгово предложение и да свали курортната компания от фондовата борса. Това става ясно от съобщение, изпратено от "Съни тур" (притежаващо 95.39% от акциите) на вниманието на самото публично дружество, акционерите му, борсата и Комисията за финансов надзор (КФН).
Новината идва ден преди насроченото за 26 февруари общо събрание на "Слънчев ден", на което по дневен ред трябва да се гласуват промени в управлението на дружеството. На теория новият собственик не би трябвало да може да гласува, преди да е отправил търгово предложение, и КФН би трябвало да му е наложила забрана. Дали това се е случило ще проличи от протокола от събранието.
От регулатора в продължение на месец и въпреки напомняне от страна на вестника не отговориха на отправените от "Капитал" въпроси дали промяната в контрола е оповестена надлежно, дали следва да се отправи търгово предложение и дали "Съни тур" може да гласува преди това.
Опит за саниране
Не е ясно дали днешното лаконично съобщение е опит да се поправи липсата на търгово предложение в нормативния срок. Със сигурност обаче изказаното намерение за такова не постига търсената от закона защита за инвеститорите. Съобщението не съдържа нито срок, нито цена, нито обосновка, а освен това и самото търгово подлежи на одобрение от КФН. Възможен вариант е чрез това съобщение новият собственик да иска да привлече миноритарните акционери да гласуват по дневния ред и промените да минат и без гласовете на "Съни тур".
Новият борд на компанията ще бъде съставен от трима души. Двама от тях са партньорите на Палийски в "Амадеус - Ей Си Джи", което придоби от Гергов 100% от "Съни тур" - Сашо Шилегов и Георги Карадимов. Третият е досегашният управител на "Съни тур" и негов представител в курортното дружество Деница Колева. Тя се появи в компаниите на Гергов през август 2018 г. първо като прокурист, а после и като втори управител, явно като представител на интересите на купувача. От тримата тя има най-солиден опит в туризма. До 1999 г. е била търговски представител на Neckermann и Thomas Cook, а след това управител на туроператора "Елит тур". Другите двама са посочили в биографиите си като опит "Амадеус - Ей Си Джи".
"Амадеус - Ей Си Джи" е основано през 2005 г. от Ангел Палийски, който тогава е едноличен собственик, а Шилегов и Карадимов са управители. Компанията наследява дейността на съществуващата още от 90-те като едноличен търговец "Амадеус - Ангел Палийски". Към днешна дата тримата са съдружници и управители, като Палийски и Шилегов имат по 42%, а Карадимов - останалите 16%. Компанията се занимава с ресторантьорство, като от регистрите се вижда, че през годините е управлявала бистро, регистрирано като преместваем обект, в Слънчев бряг. Явно има и други обекти, тъй като през летния сезон наетите й служители достигат над 150 души, а годишните обороти са около 2 млн. лв.
Изглежда, идеята това да бъде новият собственик на курорта на Гергов е била поне от началото на 2018 г., защото още през май именно "Амадеус - Ей Си Джи" спечели концесията на плажа "Слънчев ден" пред хотелите.
Извън няколко срока
При липсата на разяснения от КФН не е ясно точно с колко компанията на Палийски е просрочила търговото предложение. Прехвърлянето на "Съни тур" е станало още на 12 октомври 2018 г., дни след като общинският съвет на Варна реши и правителството осигури средства да се изкупи за баснословните 43 млн. лв. от Гергов така известната "Дупка" - 3 дка имот в центъра на града, където заради археологически находки не може да се строи. Засега не е ясно дали сумата се е озовала в "Слънчев ден" и съответно е за новия собственик или в друго дружество на Гергов.
"Активни потребители": И при зехтините има ментета. В търговската мрежа се продават зехтини менте, показва тест на "Активни потребители". Проучването е направено през август - декември 2018 г. и в него са включени 28 продукта, закупени от супермаркети в София.
Според регламента
Изискванията към производството и съдържанието на зехтина са уеднаквени за всички страни членки с Регламент 2568/91. Според законодателството на ЕС маслиновото масло е осем вида, но в търговската мрежа информацията на етикетите е опростена. Стандартните надписи, които се срещат върху бутилките със зехтин в българските магазини, са три: extra virgin, pomace, "салатен микс", показва проучването.
Според регламента технологията за производство на extra virgin е класическа, традиционна и изисква студено пресоване на маслините и филтрирането им. При pomace се прави технологична (рафиниране) или химическа обработка на маслото, а за "салатен микс" се смесват extra virgin и pomace с друг вид масло, обикновено слънчогледово или рапично.
Според етикетите
От 28 продукта, включени в проучването на "Активни потребители", 15 са декларирани като extra virgin, 11 са pomace или друга категория, а два са представени като "салатен микс". При всички 28 марки в съдържанието на етикетите е налична задължителната според Регламент 1169 информация, отчитат от асоциацията.
Понякога върху етикетите пише само "маслиново масло" или "зехтин". Това е ясен индикатор, че продуктът е по-нискокачествен и/или менте. Има производители, които слагат подвеждащи етикети, под формата на снимки с маслини в продукт, който претендира да е "зехтин", но маслиновото масло в него реално е 20%, предупреждават от "Активни потребители".
Проучването отчита, че при пет марки производителят не е посочил дали продуктът е extra virgin, pomace или микс: La Espanola light in teste, Borges classic, La Espanola classic, Argoss, Font Oliva. Спестяването на информация е дребна търговска "хитринка" и тя определено затруднява избора на потребителите, които могат да се подлъжат, че продуктът спада към най-висококачествената категория зехтин (extra virgin)", обясняват от "Активни потребители" в своя анализ.
Боледуваме 17,6 млн. дни годишно. Времето, което българите прекарват в боледуване, се е увеличило с една трета за последните 8 години. По данни на Националния осигурителен институт, предоставени на „Монитор", през 2018 г., нашенците са се лекували у дома 17,6 млн. дни, а през 2010 г. - 13,3 млн. дни.
Това означава, че времето, в което родните служители са били неработоспособни, се е увеличило с една трета. По думите на Григор Димитров от Българската стопанска камара (БСК) българите отсъстват от работа заради заболяване средно поне по 8 дни годишно.„
Трайната тенденция работниците да боледуват по-дълго означава, че мярката бизнесът да поема първите 3 дни от болничния се оказа неефективна. Не може да се отрече, че ползването на болнични е право на осигурените хора. Въпреки това обаче не може да се подмине и фактът, че не винаги има основание за ползване на толкова дни", анализира Димитров.
2 751 548 са изплатените обезщетения от НОИ заради болест, належащи медицински прегледи или гледане на болен член на семейството. Всеки трети нашенец, който не е бил в състояние да изпълнява служебните си задължения заради заболяване, е бил на възраст между 50 и 64 г. 23 на сто от боледуващите пък са между 30 и 39 г.
Младежите до 29 години се оказват най-малко болнави - едва 12% от обезщетенията са в тази възрастова група.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |