Снимка: Архив infostock.bg
Метрото през "Слатина" ще вози нови 50 000 души на ден. 50 000 пътници на ден ще превозва бъдещото разклонение на метрото в София, което ще минава през "Слатина". Това става ясно от изчисления на експерти, които са част от доклада за подготовка на промяна на Общия устройствен план на столицата.
Той трябва да бъде гласуван от общинските съветници утре, а измененията в главния план на столицата включват две бъдещи разклонения на метрото.
Бъдещото разширение на третата линия на метрото, която в момента се строи, предвижда 6 км трасе с 6 станции. Те ще са при Военната академия "Г. С. Раковски", при 31-о училище, при 93-о СОУ "Ал. Теодоров - Балан", на кръстовището на улиците "Гео Милев" и "Иван Димитров -Куклата", на кръстовището на булевардите "Асен Йорданов" и "Шипченски проход", до зала "Арена Армеец" и на кръстовището на бул. "Цариградско шосе" с ул. "Проф. Петър Мутафчиев".
Другото разклонение пък е на първата линия на метрото от Бизнес парка до Симеоновския лифт=
Планира се удължаването й с 2 км трасе и 2 метростанции. Така ще се осигури обслужването на "Младост 4" и ще се осигури връзка с планината Витоша. Според изчисленията удължението до бул. "Климент Охридски" на трасето на подземните влакчета ще бъде натоварено с 26 хил. пътници дневно.
"Вече подготвяме проекта за разширението на третата линия през "Слатина". Освен за него по Оперативна програма "Транспорт" имаме осигурено финансиране и за продължението на линията от бул. "Вл. Вазов" до квартал "Левски Г" с 3 км трасе и 3 метростанции", обясни шефът на „Метрополитен" проф. Стоян Братоев.
"Теленор" в България с нов ръст на приходите и печалбата. И през четвъртото тримесечие на 2018 г. се запазва тенденцията, започнала в началото на миналата година, за ръст на приходите и печалбата преди данъци, лихви и амортизации на "Теленор" в България, съобщиха от телекома.
Общите приходи са достигнали 191 млн. лева, основно поради ръста в средния приход от потребител, който се е повишил до 15,40 лв. Продажбите, най-вече на смартустройства от висок клас, също увеличили приходите.
Ръстът в комбинация с фокуса на компанията върху подобряване на ефективността са довели до увеличение на печалбата преди данъци за последното тримесечие на миналата година до 68 млн. лева. Вследствие на сезонността при използването на предплатените услуги през лятото броят на клиентите отбелязал лек спад в края на 2018-а до 3,07 милиона абонати. В същото време е сравнително малък делът на хората, които ползват предплатени услуги - 20%. Останалите абонати са на тарифен план.
От "Теленор" посочват, че продължават със стремежа си да осигуряват отлично качество на услугите си и да предоставят нови.
Лекарят - табу за половината българи. Повече от половината българи - 52,4% не са посетили нито веднъж личния си лекар в рамките на 12 месеца. Един или два пъти на преглед са отишли 22% от населението, между 3 и 5 пъти - 15,6%, 6-7 посещения са направили 5,5%, а 4,6% са били при джипито десет или повече пъти. За сравнение средно процентът на хората в ЕС, които не са посетили общопрактикуващ лекар нито веднъж е 38, а 6 пъти и повече са били на преглед 14% от европейците.
Данните са на Европейската статистика за 2017 година и според тях най-редовни в посещенията си при джипито са немците. Едва 10,7% от населението в Германия не е отишло на преглед нито веднъж в рамките на 12 месеца, а един или два пъти - 39%. Редовни при лекаря са още в Белгия, Дания, Люксембург и Белгия.
На дъното на класацията по липса на каквито и да е посещения при общопрактикуващ са балканските държави, начело с Гърция - 60% от хората, следвана от България и Румъния - 42,9%.
Страната ни е водеща в ЕС и по отношение на пренебрегването на зъболекар - 79% от българите не са отишли нито веднъж в рамките на 12 месеца на стоматолог, преди нас са единствено румънците - 81%. Средният показател за ЕС е 45%.
Данните на Евростат за посещение при специалист по обща хирургия също поставят северната ни съседка на водеща позиция с липса на посещения от страна на близо 88% от хората. За България този показател е 62%, при 45% средно за ЕС.
Затвор за търговци на нелегални горива. "Моят най-колегиален съвет към всички бензиностанции е да си приведат бизнеса в "бяло". Тези, които не се съобразиха с това от цигарения и алкохолния бизнес, са в арестите". С тези думи премиерът Бойко Борисов обясни, че нелегалните бензиностанции са следващите, които ще попаднат под прицела на институциите. "Прокурорите, митниците, данъчните, полицаите, всички работят активно по места и резултатите са видни. Всички работим да се изсветли бизнеса", допълни премиерът.
"Има огромна съпротива срещу нововъведенията. Доста се направи през тези години и това са стотици милиони повече в бюджета. С това се дава възможност за увеличение на заплатите". Така премиерът приветства добрите резултати в борбата със сивата икономика и спада на контрабандата на цигари до 4,4%. Тези данни бяха представени от петте тютюневи компании, обединени в "Инициатива срещу незаконната търговия". Всяко тримесечие те представят данни от проучване за контрабандата на тютюневи изделия, направено на базата на празните цигарени кутии в страната.
"Политическата воля е важна, но е важно, че институциите направиха капацитет, за да вършат тази работа", каза още премиерът. "Днес имам съвещание с областните дирекции, които всяка вечер дават справка какви контрабандни стоки са задържани. По същата схема контролират и горивата. Всеки икономически полицай всяка вечер пише има ли малка, средна, голяма бензиностанция (ние не ги делим), която продава контрабандно гориво", каза Борисов.
Новата пенсионна формула може и да бъде коригирана. Новата формула за изчисление на пенсиите може да бъде коригирана, ако в края на годината се окаже, че ощетява много хора. Това заяви председателят на парламентарната социална комисия д-р Хасан Адемов (ДПС) пред "България он еър" по повод публикация във в. "Сега".
Както "Сега" писа, новите правила ще ощетят 37% от хората, на които им предстои пенсиониране. Данните за ефекта от промените във формулата бяха предоставени от НОИ в резултат на журналистическо запитване и според коментара на експертите по тях новият механизъм за изчисляване на парите за старост ще се отрази благоприятно или без промяна за останалите 63%, които занапред ще придобиват право на пенсия. При около 81 000 души, които тази година ще изпълнят условията за пенсиониране, това означава, че близо 30 000 ще бъдат ощетени.
"Нека видим какво ще покажат резултатите до края на годината, за да можем да си направим съответните изводи", каза Адемов по отношение на тези прогнози. "Очевидно е, че в края на тази година, когато ще имаме повече информация, може да се предприеме и корекция, ако това се наложи", добави той.
Както "Сега" писа, ощетяването на 37% от бъдещите пенсионери идва от две промени -едната от времето на Ивайло Калфин, а другата - гласувана в последния момент с бюджета на държавното обществено осигуряване за 2019 г., с които от пенсионната формула отпада осигурителният доход до 2000 г. От тази година в изчислението на пенсията вече участва само доходът от 1 януари 2000 г. насам. Отпаднаха трите най-благоприятни години отпреди 1997 г. и трите години между 1997 и 2000 г. Мотивът на управляващите е, че така се ликвидира възможността за измами с измислени осигуровки от този период, когато, от една страна, нямаше регистър, а от друга, нямаше и максимален осигурителен доход.
"Направих справка в НОИ. Данните произлизат от симулационен модел, базиран на представителна извадка на пенсионирали се около 70 хил. души през 2017 г. Върху техните пенсионни права са наложени новите параметри, които влязоха в сила от 1 януари 2019 г. Тъй като става въпрос за хора, които ще се пенсионират през тази година, трудно може да се говори за размера на техните пенсии. Никой не знае какъв е осигурителният им доход, стажът им. Идеята сега е да има по-справедливо отношение между индивидуалния принос и пенсиите", подчерта д-р Адемов.
Партийният дом ще глътне още 15 млн. лв. Народните представители може да се принудят да работят в условията на ремонт през есента в новата пленарна зала "Света София" на бившия партиен дом. Това става ясно от втората обществена поръчка, обявена за него и публикувана на парламентарния сайт. Тя е за довършителни работи и ще струва 14.6 млн. лв. без ДДС, или почти 18 млн. лв. Ремонтът тече вече 3 години, като вътрешният двор на партийния дом се превръща в пленарна зала.
Новата поръчка е за проектиране и реконструкция на електрически, отоплителни, вентилационни и климатични инсталации и строително-монтажни работи по фасадите и покрива на сградата, се казва в обявата. "От всеки участник се очаква да опише технологичния подход, който планира да приложи, както и мерки за намаляване на затрудненията на народните представители и администрацията при провеждане на редовни пленарни заседания в новата пленарна зала", се посочва в изискванията към кандидатите. Тоест те трябва да ремонтират, докато депутатите заседават, защото са длъжни да отчитат спецификата и местоположението на обекта, както и необходимостта от изпълнение на строителството в условията на работещо Народно събрание. Освен това имотът попада в границите на защитената зона на археологическия резерват „Антична Сердика", се посочва в заданието.
Бъдещият изпълнител има срок от 450 дни да завърши ремонта. Офертите трябва да бъдат дадени до 23 април. След приключване на ремонта ще бъдат необходими още няколко месеца за приемането на обекта, а след това и за оборудването му с необходимата техника и обзавеждането.
За преустройването на зала "Св. София" беше обявена обществена поръчка, на стойност 24 млн. лв. с ДДС. Залата трябваше да бъде готова до лятото на 2018 г., но ремонтът се забави заради демонтирането на стария бетонен покрив и изграждането на модерен стъклен. Изпълнител е обединение "НС ГРУП" ДЗЗД.
От Народното събрание обясниха, че причините за забавянето с още поне година били непредвидената сложност по демонтиране на стария покрив, в който имало греди по 80 т всяка, допълнителните решения за стъкления купол, който предстои да бъде монтиран, както и ремонтът на бул. "Дондуков", който затруднил достъпа. Първоначално въпросните метални греди трябвало да се разбиват и изнасят, но технологията можела да причини щети на останалите части от сградата. Заради това се наложило нарязването им на парчета до 2 тона, за което били използвани диамантени дискови и специални машини.
Спорни текстове от наредбата за касовите апарати ще бъдат променени. Част от проблемните регламенти в т.нар. Наредба за касовите апарати ще бъдат преразгледани и може да се променят. Това стана ясно след среща при премиера Бойко Борисов, поискана от Българската стопанска камара (БСК). На нея присъстваха още финансовият министър Владислав Горанов и изпълнителният директор на Националната агенция за приходите (НАП) Галя Димитрова.
"Получихме уверение, че регламентите, които ни притесняват в Наредбата за регистрация на касовите апарати към НАП, ще бъдат преразгледани", каза след срещата Радосвет Радев, председател на БСК.
Горанов също заяви, че в диалог с бизнеса "в следващите седмици ще чистим тези процеси, които трудно могат да намерят решение в този вид на наредбата".
Наредба Н-18 на Министерството на финансите беше променена през есента на миналата година с идея да се противодейства на сивата икономика. От НАП твърдят, че при проверки на търговски обекти се установява укриване на оборот средно между 30 и 70%, а загубите за бюджета са около 500 млн. лв. годишно. Най-рискови са ресторанти, заведения и хотели, които ползват системи за управление на софтуера. Проблемът според бизнеса обаче е, че текстовете в наредбата са писани именно с идея да се предотвратят измамите в този сектор, без да се вземат предвид спецификите на компаниите от други сектори и браншове, както и на ползващите ERP системи.
Отлагане със седем месеца
Още преди седмица Горанов анонсира, че за регистрираните по ДДС компании, които ползват софтуер за управление на продажбите (СУПТО), срокът да изпълнят новите изисквания в Наредба Н-18 се удължава до края на септември. В момента той е краят на март, но много от бизнес асоциациите сигнализираха, че членовете им няма да са готови с новите изисквания заради недостатъчното време и множеството неясни текстове в наредбата. Над 100 хил. компании ползват подобен софтуер, а не само касов апарат.
"Шумът и напрежението в наредбата е точно защото софтуерът се манипулира сега. Съпротивата е огромна. Защото искаме да не се краде ДДС-то... Искаме да има такъв софтуер, че информацията да не ходи в Макао, а той да си работи на Слънчев бряг", каза на друго събитие във вторник премиерът Бойко Борисов.
"Отлагането с повече от 7 месеца на по-сложната част от имплементацията на наредбата ще разреши напрежението между приходната администрация и бизнеса. Сигурен съм, че в следващите седмици ще намерим отговори, които стоят и притесняват бизнеса", каза сега Горанов. Той допълни, че нова отсрочка няма да има.
За регистрираните по ДДС, които са с обикновен касов апарат и не ползват софтуер в търговските си обекти, се запазва сегашният срок - 31 март. Дотогава те трябва да са сменили или пренастроили фискалното си устройство така, че да предава през 5 минути данни за отпечатаните касови бележки към НАП, които пък да са с баркод.
След Metro КЗК се прицели и във "Фантастико". Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) проучва дали веригата "Фантастико" (през пет свои дружества "Евро Харт", "Винтерко-БГ", "Ван Холдинг", "Европа-ВН", и "ДАР Г.Н.") не е нарушила правилата със своя томбола с награди от миналия ноември. Казусът е любопитен, защото идва малко след като "Лидл" внесе жалба срещу българската верига и след като регулаторът, отново по жалба на германския дискаунтър, наложи огромна глоба на Metro от 15 млн. лв. заради сравнителна реклама. В сегашния случай пише, че КЗК се е самосезирала. От "Лидл" казаха за "Капитал", че производството не е по тяхната жалба, но не уточниха по какъв въпрос е техният сигнал срещу "Фантастико" от края на януари.
Поводът за сегашното производството на КЗК е организирана от "Фантастико" томбола с награди по време на промоция от 1 до 30.11.2018 г. Съобщението за това се е разпространявало чрез брошура на веригата в периода 8-14.11.2018 г. в рекламно каре. Текстът призовава клиентите да регистрират касова бележка, за имат шанс да спечелят "страхотни награди: 5 зимни, семейни, едноседмични почивки в България; 10 смартфона i-phone 8 и 100 ваучера за пазаруване на стойност 50 лв. във "Фантастико".
Според документа на КЗК в томболата се "предоставят привлекателни награди, а в условията, публикувани на интернет страницата на веригата и в брошурата, липсва съществена за потребителите информация, свързана с правилата за участие в томболата и начина на спечелване на наградите".
Регулаторът започва проучване, за да установи дали търговската верига е осъществила действия в противоречие с добросъвестната търговска практика по смисъла на глава VІІ от Закона за защита на конкуренцията - "Забрана за нелоялна конкуренция". Там са забранени всякакви големи подаръци и награди.
Общият оборот на веригата "Фантастико" за 2017 г. е 491 млн. лв., т.е. при евентуално нарушение максималната санкция би била 49 млн., но дори и да е само 1% от оборота, пак ще е 5 млн. лв.
Всяко второ дете за осиновяване - с увреждания. Всяко второ дете, което чака за осиновяване, е с увреждане. Това сочат данните на Агенцията за социално подпомагане (АСП), предоставени на „Монитор".
Общо в регистъра за осиновяване са вписани 1942-ма малчугани, като 964 от тях страдат от някакъв вид заболяване. Това означава, че всяко второ дете е с увреждане. За година броят на малките инвалиди, търсещи мама и татко, е намалял с 83. Същевременно за същия период кандидат-осиновителите са се увеличили с 22-ма, като в края на 2018 г. броят им е 1508. Това означава, че броят на малчуганите, които могат да бъдат осиновени, е по-голям, отколкото на желаещите да ги вземат в своя дом. Тенденцията продължава вече 7 години, като по данни на АСП разликата най-осезаемо се е усещала през 2011 г., когато вписаните деца в регистъра са били с 61% повече. Осиновените хлапета през деветмесечието на 2018 г. са 395, като до края на годината броят им нарасна до 489. Най-много осиновени деца има в областите Плевен, Монтана, Варна, Смолян, София и Хасково.
Най-малък е броят на намерилите мама и татко в областите Силистра и Габрово.
Едва 20 от всички осиновени са с увреждания, като най-много болни сирачета - по 4, са намерили своя нов дом във Варна и Кюстендил. За сравнение преди 7 години са били осиновени общо 720 сирачета. От тогава до сега всяка година броят им намалява с поне 30 деца. Ръст в осиновяванията има единствено през 2013 г. За същия период семейство са намерили общо 3844 хлапета, от които над 40 са с увреждания. По-ниският брой осиновени деца спрямо броя на кандидатите се обяснява с това, че желаещите да станат родители заявяват определени предпочитания за хлапетата. Сред тях са възраст от 0 до 3 г., добро здравословно състояние, български произход, както и липса на фамилна обремененост. От анализ на Агенцията за социално подпомагане става ясно, че през 2017 г. от 578 осиновени деца 473 са били до три годинки. Едва 55 са били хлапетата между 3 и 5 годинки, а 45 - между 5 и 10 г. Децата над 10 години са били най-голямата група, която чака за ново семейство - 1338. Само 5 от тях са намерили своя нов дом.
Преди да бъдат одобрени осиновителите, социалните изготвят задълбочена комплексна оценка на кандидатите дали са годни да се грижат за хлапето, уточняват от Агенцията за социално подпомагане.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |