Снимка: Архив infostock.bg
Резултати! Банките стартират 2019-а c двойно по-малка печалба отпреди година. Банките, които работят у нас, стартират 2019 г. с близо двойно по-малка печалба в сравнение с миналата година.
За януари тя е 77 млн. лв. срещу 117 млн. лв. през първия месец на 2018 година. Това показват последните данни на БНБ, обявени в четвъртък.
Очакванията са тази година банките да бъдат по-консервативни заради стрес тестовете, които провежда ЕЦБ на 6 големи финансови институции, както и заради затягането на кредитния режим от страна на БНБ и заради по-ниския ръст на икономиката.
Миналата година се оказа рекордна за печалбата на банките печалба -1,47 млрд. лв. Тя надхвърли с 80 млн. лв. резултата за предкризисната 2008 г. Тогава активите на банковия сектор бяха около 70 млрд. лв.
Извършените през първия месец на тази година разходи за обезценка на финансови активи също са по-малко - 24 млн. лв., или спад с 8 млн. спрямо тези към 31 януари 2018 г., сочат данните.
Банковата ни система разполага и със солидни ликвидни буфери от 27,9 млрд. лв., отчитат още експертите на Димитър Радев.
Банките са добавили нови 1,4 млрд.лв. към активите си и така те вече са над 107 млрд. лева.
Вече онлайн банкирането по-евтино, поскъпва на гише. Онлайн банкирането става по-евтино, докато физическото обслужване на клиенти в офисите на банки поскъпва.
Това може да се направи като извод от данните на БНБ за средния размер на таксите, събирани от финансовите институции.
Информацията отразява цените на услугите до 31 декември 2018 г.
Откриването на разплащателна сметка в офис е поскъпнало с 5 стотинки за една година. Но ако се издава дебитна карта, услугата поевтинява.
При някои от таксите увеличението е скрито - например през 2017 г. внасянето на пари до 4161 лв. е било с нулева такса.
През 2018 г. същата услуга е без такса, но за по-малка сума - до 3889 лв.
По-скъпо струва и тегленето на пари на каса в банков офис.
Анализът на данните показва, че чрез нивата на таксите банките опитват да стимулират клиентите си все повече да избират да управляват парите си онлайн, което излиза с 50% по-евтино от обслужването в офис.
Изчисляването на среден размер на таксите за основни операции, който банките нямат право да надвишават, бе въведено със закон.
Той задължи всяка банка да открива сметки без такса или те да са в минимален размер, за да може финансовите услуги да са достъпни и за бедни.
Клиентите трябва да бъдат ясно и точно информирани и за предимствата, обхвата, ролята и функциите на тази платежна сметка.
Законът задължава всяка банка да обявява на лесно и видно място условията по тези сметки.
Проверка на "24 часа" на сайтовете на повечето банки установи, че формално изискването е спазено и такива сметки се предлагат.
Виртуалният път до условията, които предлагат, обаче е малко по-труден - трябват от две до пет стъпки, за да се достигне до нужната информация.
14 от 20-те банки, които предлагат такива операции, са създали и специална рубрика за тях на електронните си страници. Няколко от най-консервативните обаче предлагат информация за тях само в общата си тарифа за услугите.
Проучване на потребителски организации през м.г. пък установи, че не във всеки офис на банките брошурите за евтините сметки са поставени на видно място.
Мартеници по 120 лева. Граби смело, народе! От 20 стотинки до 120 лева се движат цените на мартениците тази година. Мартеница за рекордните 120 лева е засечена за продан в родните зимни курорти, а в столичен мол предлагат кукла на Баба Марта за половината - 60 лв„ показа проучване на "Труд".
Най-скъпи са традиционните ръчно изработени от вълна и други естествени материали кукли и играчки, а най-оборотни и евтини остават червено-белите гривни. Търговията, която се вихри около Баба Марта, може да докара на търговците между 500 и 2000 лева печалба.
Според търговците тенденцията тази година е да се залага на българските традиционни мартеници с шевици и други народни символи, вместо на китайския кич.
"Отмина модата на китайското производство. Хората масово предпочитат българското и то ръчно направено", категорични бяха продавачите. По думите им все по-малко се произвеждат и мартеници с ислямския символ окото на Фатима, а вместо това се залага на българката шевица.
Токът може да поскъпне с 3% от юли. Ако има поскъпване на тока за бита от юли, то ще бъде само с размера на инфлацията. Така председателят на енергийния регулатор Иван Иванов коментира намерението на едно от електроразпределителните дружества да поиска увеличение на цените на електроенергията. По данни на Националния статистически институт годишната инфлация към края на януари е 3%.
До края на март енергийните дружества трябва да внесат в регулатора своите предложения за промяна в цените на тока. И трите дружества обявиха, че ще спазят срока.
"Макар че наистина е рано за прогнози, искам да уверя както битовите потребители, така и нестопанските, които са на регулиран пазар, че няма да има драстично увеличение на сметки, които те ще плащат в новия регулаторен период, каза Иванов.
Той допълни, че природният газ може да поевтинее от април с прогнозирания от "Булгаргаз" половин процент. Това няма да доведе до промяна в цените на парното и топлата вода.
ЕК критикува България за прикриване на финансови престъпления на политици. Европейската комисия отправи остри критики срещу България, не не прилага ефективни мерки срещу корупцията и прането на пари. В доклада за икономическия напредък на страните Брюксел посочва, че у нас потенциалните финансови престъпления не се разследват както трябва. 2/3 от сигналите за съмнителни сделки, които банки и други финансови институции пращат към звеното за финансово разузнаване в ДАНС, засягали "местни видни политически личности", но правоприлагащите органи не са предприели "подходящи последващи действия", сочи докладът.
България не е направила анализ какво пречи тези случаи да бъдат разследвани и изпратени в съда с необходимите доказателства. Според ЕК ограничените финансови разследвания и финансово профилиране пречат ефективно да се възстановяват активи по дела за организирана престъпност и корупция Еврокомисията отправя специална препоръка към българските служби и прокуратурата да покажат "стабилни резултати при ефективното разследване и наказателно преследване на случаите на корупция по високите етажи, включително с участие на политици". Брюксел подчертава още, че страната ни трябва да обърне по-сериозно внимание на риска от корупция, защото извлечените облаги от това престъпление после стават предмет на престъплението "изпиране на пари".
В доклада се посочва, че България отстранява слабостите в своята уредба за борбата с изпирането на пари, но все още не е привела в действие всички евродирективи в тази област. Страната ни не е приключила своята национална оценка на риска, която е "крайъгълен камък в разработването на адекватни политики за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма".
Докладът не отразява случая с трансферите на десетки милиони долари от държавната петролна компания на Венецуела към българска банка, по който в момента се води разследване за пране на пари. За тях се разбра след среща на премиера, главния прокурор и шефа на ДАНС с американския посланик Ерик Рубин преди десетина дни. След срещата главният прокурор Сотир Цацаров посочи, че трансакциите са засечени с помощта на "партньорски служби", визирайки службите на САЩ.
"Автомагистрали" започва да строи "Хемус" след Боаза до май. Докато на дневен ред в момента е строителството на нови 134 км от магистрала "Хемус", които държавата планира да изгради сама за четири години, дойде и новината, че преди края на годината ще има новопостроена отсечка.
В края на януари Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) обяви, че 67% от отсечката Ябланица - Боаза е готова и е силно вероятно да бъде завършена изцяло още през есента. Днес, след проверка на новия директор на АПИ Георги Терзийски, новината се потвърди, като изграждането е стигнало 75%, съобщиха от агенцията.
Терзийски заяви, че до май тази година ще започне изграждането и на два етапа от "Боаза" до пътя Русе - Велико Търново, където би трябвало да строи държавната компания "Автомагистрали". Преди време премиерът Бойко Борисов обяви, че през март ще има първи копки на въпросния лот, но явно сроковете са се отложили. Засега няма план и как ще се избере надзорна фирма, а по закон строителството не може да започне без нея.
Става дума за отсечките от Боаза до пътен възел Дерманци и от пътен възел Калиник до пътя Плевен - Ловеч, чиято обща дължина е малко над 32 км. По думите на Терзийски до края на годината ще бъдат готови и техническите проекти за останалите етапи от този участък, но за тях все още няма проектанти. В момента "Автомагистрали" няма и пълен проектантски капацитет, а на сайта им има обява за кандидат-проектанти.
Колко струва "Хемус"
Отсечката между Ябланица и Боаза се строи от обединение на три свързани с Велико Желев компании - "Хидрострой", "Водстрой 98" (сега преименувана на ВДХ) и "Пътстрой Бургас". Те започнаха изграждането й през март 2018 г.
Участъкът струва 54.9 млн. лв. без ДДС, или около 66 млн. лв. с ДДС, и е дълъг 10 км. За сравнение, за момента за 134 км от "Хемус", които държавната "Автомагистрали" трябва да изгради, се предвиждат 1.34 млрд. лв. с ДДС.
Грубо средната цена между Ябланица и Бояза излиза 6.6 млн. лв. на километър, като ценовата оферта на "Хидрострой" беше и най-ниска. За предстоящия участък между п.в. "Боаза" и път I-5 Русе - Велико Търново цената е средно 10 млн. лв. на километър. Това е същата сума, която бившият регионален министър Николай Нанков цитираше в средата на август. Преди време изпълнителният директор на "Автомагистрали" Стоян Беличев обясни, че е трудно да се осреднява така, както и че цената може да се увеличи или намали в зависимост от проектите, които се изготвят.
Новият закон за земята ще се пренаписва до края на годината. Новият закон за земята, който трябваше през февруари да влезе за обсъждания в парламента, обединявайки цялото поземлено законодателство, отново ще бъде отложен. В сряда депутатите гласуваха решение за удължаване на срока, в който да се изготви законопроектът, а искането за това е на земеделското министерство. Сега предстои да бъде създадена нова работна група, която да обсъжда текстовете.
Поредно удължаване на срока
Още преди две години парламентът възложи на земеделското министерство да изготви изцяло нов закон за земята и поземлените отношения, в който да влезе цялото законодателство в сектора, разкъсано в момента между различни закони за собствеността на земите, за арендата, за селскостопанското имущество и др. Първоначално този срок беше до октомври миналата година, но той беше удължен впоследствие до този февруари. В сряда парламентът гласува ново удължаване - до 31 декември тази година. Повод за това станаха забележките на най-големите земеделски организации в страната към различни текстове, включително за наемите на земи, разпределението на т.нар. бели петна - терени, които пустеят, комасацията и др. Най-големите от тях - на земеделските производителите в България, на зърнопроизводителите и на собствениците на земеделски земи, поискаха законопроектът да не се разглежда в парламента в този му вид и да се проведе ново обществено обсъждане със заинтересовани страни.
Индикации, че ще се стигне до удължаване на срока, имаше още преди седмици. Тогава земеделският министър Румен Порожанов съобщи, че балансът между интересите в сектора е труден. В началото на февруари председателят на земеделската комисия в парламента Десислава Танева съобщи в Добрич, цитирана от БТА, че законът ще се работи наново, след като са получени много отрицателни становища по предложените текстове.
10 на ден се жалят от имотната мафия. По десет жалби на ден срещу имотната мафия постъпват при разследващите в цялата страна. Това научи „Монитор" от справка при нотариусите и МВР. Първите подавали сигнали към вътрешното ведомство, а другите ловили мошениците. Най-честите опити за измами ставали с фалшиви лични карти и с менте завещания. В момента, в който нотариусите виждали нещо нередно, веднага подавали сигнал до правоохранителните органи.
Само за две години подадените оплаквания към МВР и прокуратурата били над 7000, научи „Монитор". Това прави по поне 10 опита на ден за измами. Само преди седмица прокуратурата и СДВР разбиха банда, в която участвал бивш нотариус, наказван над 10 пъти. Той, както и още трима членове от бандата, се сдобиха с обвинения за измами заради опити да отмъкнат апартаменти на възрастни и психически нестабилни хора. Според данните на разследващите, само за последната година бандата е направила опит да задигне 23 жилища.
В същото време сигнали за подобни измами постъпват и в държавните психиатрични болници. Там всеки месец постъпва по един пациент с психично-социални проблеми - заболяване и същевременно останал без жилище заради имотна измама или защото близките са злоупотребили и са отдали апартаментите и къщите им под наем без тяхно съгласие. Това съобщи за „Монитор" д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Психиатричната болница „Св. Иван Рилски" в Курило. Роднините се възползват от състоянието им, докато са техни попечители, обясни лекарката и допълни, че на практика тези хора остават с години в лечебното заведение, защото няма къде да живеят, ако ги изпишат.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |