Снимка: Pixabay
Тричленен състав на Върховния административен съд е потвърдил решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), с което бе забранена дейността на Uber в България и бе наложена глоба от общо 200 000 лева на двете дружества Uber B.V и Rasier Opеrаtions B.V., съобщи Money.bg.
Според решение на съда, двете дружества имат право да обжалват на по-горна инстанция - пред петчленен състав на ВАС.
Формалният повод за решението на КЗК
беше жалба от таксиметровата компания "О'кей Супертранс", която твърди, че "Юбер България" се явява пряк неин конкурент и не отговаря на изискванията в Закона за автомобилните превози. Освен това, предлагала дъмпинг на пазара за подобен тип услуги.
Услугата UberX беше пусната в столицата през декември 2014 година, припомнят от ригистрираното в България дружество на американската технологична компания. След решението на КЗК, услугата за споределено пътуване в нашата страна бе прекратена.
В жалбата си пред съда технологичната компания твърдеше, че решението на КЗК е нищожно, а комисията няма право да разследва дейността или да санкционира компаниите, тъй като те са холандски "доставчици на услуги на информационното общество". Дружеството продължава да твърди, че то не е превозвач и не организира превози, а събира лица, които искат да споделят пътувания. Както и че услугата UberX не е транспортна услуга и не е "дори приблизително подобна на таксиметрова услуга". Забраната от КЗК дойде именно по обвинение за предоставяне на незаконна таксиметрова услуга.
За кого е забраната
Всъщност санкцията на КЗК и забраната на съда не е за дейността на "Юбер България", която притежава лиценз за предоставяне и използване на услуги за софтуерно приложение, свързващо физическите лица в България. Според решението на КЗК, „Юбер България" не участва непосредствено при предлагането на услугата UberX, а извършва спомагателна дейност.
Забраната е за Rasier Operations, на което „Юбер България" е предоставило лиценз и влиза в договорни отношения с шофьорите на територията на страната, предоставяйки им достъп до мобилното приложение, и начислява такса за ползването на мобилната услуга. Забраната е и за Uber B.V.
Сертификат за инвеститор клас А
Броени месеци, след санкцията на КЗК, на 28 март 2016 година „Юбер България" получава сертификат за инвеститор клас А от Министерството на икономиката.
Документът дава право на различни облекчения като съдействие от администрацията и частично възстановяване на платените осигуровки. В замяна на подкрепата "Юбер България" се ангажира в рамките на три години да открие 70 работни места и да инвестира 500 хил. лв. През март 2016 г. компанията активно набира програмисти през различни канали.
Инвестиционният проект на "Юбер България" представлява разширяване на съществуващ хъб за разработка и поддръжка на софтуер, който ще обслужва електронните плащания и издаването на електронни фактури на клиентите, ползващи онлайн платформата на Uber. Хъбът ще осигурява и поддръжка на разработения софтуер постоянно, като инженерите, назначени в България, ще наблюдават работата на програмата и ще отстраняват възникнали проблеми. Те ще отговарят също и за обновяване на софтуера според нуждите на компанията, мащаба на бизнеса и промените на местните законодателства в страните, където Uber работи.
Този център е единствен за компанията в Централна и Източна Европа. Създаденият софтуер ще се използва в повече от 330 града в над 60 държави, става ясно от информация на „Капитал", поучена от Министерство на икономиката.
Забрани и в Европа
Последната страна в Европа, където по съдебен ред е забранена дейността на Uber за споделено пътуване, е Белгия, но забраната от 18 декември 2018 година е само за белгийската столица. Всяко нарушение подлежи на глоба от 10 000 евро за всяко незаконно пътуване.
Преди това американската компания получи забрана във Великобритания, Дания, Холандия и Норвегия, както и в Китай и в Южна Африка. В други държави, като например Германия и Австрия, услугите се предлагат само в по-малките градове, но има санкции за столиците и за големите градове.
В Сърбия и Хърватия протестите на местните таксиметрови шофьори не доведе до забрана на Uber, но затова пък местните пътни полицаи са безжалостни към колите за споделено пътуване.
Очаква се и решение на антимонополния орган на Европейския съюз.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |