Снимка: Архив infostock.bg
България ще дотира привличането на чужди туристи у нас. България разглежда възможността да се дотира довеждането на чужди туристи у нас. Това съобщи премиерът Бойко Борисов по време на българо-руски туристически форум, на който присъства заедно с руския си колега Дмитрий Медведев.
Този вариант се разглежда от Министерството на туризма и Националното сдружение на общините в Република България, за да сме конкурентни на съседите си на Балканите.
Туристически експерти обясниха за "24 часа", че става въпрос за национални програми в подкрепа на туроператорски фирми и транспортни компании, каквито се прилагат масово в съседните ни държави.
Едната възможност е държавата да доплаща за празните седалки в чартърните полети, а другата е туроператорите да бъдат пряко подпомагани в зависимост от броя на докараните туристи. Финансирането обаче трябва така да бъде организирано, че да не нарушава разпоредбите за допустима държавна помощ.
"Не бива да се делим на русофили и русофоби, а да си гледаме прагматично нашите практически интереси. Ето - в условията на санкции и нарастващо напрежение ние успяваме да поддържаме с Дмитрий Медведев добри отношения. Но като държава имаме прекрасни отношения с всички - и с Иран, и с Израел. С руските специални служби преди всеки туристически сезон работим активно, за да обезпечим безопасността на техните граждани тук", каза още Борисов в приветствието си към форума.
Силният български лев, който е обвързан с еврото и поскъпва за руснаците, е причината за намаляващия брой руски туристи в България. Такова обяснение даде руският министър на икономическото развитие Максим Орешкин за спада в посещенията на руски туристи у нас - от 680 хил. през 2013 г. до 512 хил. през 2018 г.
"Сега на руските туристи при равни други условия им излиза с 15-20% по-евтино да ходят на почивка в Сочи, Египет, Турция", каза Орешкин.
По повод думите му премиерът Бойко Борисов заяви, че колкото и да е лоша за туризма, стабилността на българския лев е отражение на високата финансова дисциплина в България и именно заради това очакваме през юли да ни поканят в еврозоната.
Чувайки това, руският му колега Медведев се обади от мястото си и каза, че като е така, можем да опитаме да обвържем лева с китайския юан.
Нов завод за 10 млн. лева строят край Пловдив. Ще се строи високотехнологичен завод с малък, но квалифициран персонал. В момента се водят преговори между чуждата компания инвеститор и "Тракия икономическа зона", където ще се изгражда промишленият обект. Очаква се до края на т.г. сделката да бъде финализирана. От зоната уточниха, че текстилната фабрика е от последната вълна нови заводи, които никнат в съседните на Пловдив общини. В момента се изграждат десет фабрики. С най-модерна технология ще е оборудвано и предприятие за преработка на плодове и зеленчуци, което предстои да се строи с капитали на чужда фирма. Мениджърите й са се спрели на Пловдив, тъй като в района масово се отглежда зеленчук.
"Земеделците ще имат сигурен пазар за продукцията си и вероятно ще разширят площите. Бъдещото предприятие ще изпълнява големи поръчки", заявиха от "Тракия икономическа зона". Очаква се най-мащабната инвестиция там да е на световен автомобилен гигант. Представители му са харесали терен в околностите на Пловдив и вече имаха две срещи с местни управници. Подробностите за преговорите не се оповестяват.
По неофициална информация проектът е да се направи завод с 5000 работни места, в който ще се произвеждат моделите на две марки коли. Край Куклен в момента се строи турско предприятие за задни фарове на известни немски автомобили. Досега компанията е вложила 10 млн. евро. Плановете й са да инвестира общо 40 млн. евро за 3 г. През юни в новоизграждащия се завод ще започне тестовото производство, а серийното трябва да стартира до края на 2020 г. Продукцията ще се изнася за Германия, Унгария и Южна Африка. Турската фирма, която получи от министерството на икономиката сертификат за клас А инвеститор, възнамерява да изгради още два завода в района на Куклен.
Вадиш нови талони на колата, ако нямаш екостандарт. Собствениците на автомобили, в чиито голям и малък талон не е записана екологичната норма ЕВР01,2,3,4, 5 и 6, трябва да си извадят нови документи, ако желаят да използват намаленията при изчисляването на местния данък на колата. Това стана ясно от информация на столичната полиция и Съюза на българските автомобилисти, разпространена по повод на множество въпроси от шофьори.
От тази година бе въведена нова формула за изчисляване на данъка на моторните превозни средства (МПС), като вече се отчита и техният екостандарт. В масовия случай при автомобили на средна възраст и с неголяма мощност с Евро от 1 до 3 разлика с липсата на каквато и да е Евро или няма, или не е голяма, тя е само от порядъка на няколко лева. Но когато става дума за нови автомобили с много конски сили и с Евро 4 до Евро 6, данъкът се увеличава с до 100-150 лв. За да не плащат повече, собствениците трябва да си сменят регистрацията, за да покажат в данъчната служба новите си талони, в които е записана съответната екологична норма, показваща допустимите стойности на изгорелите газове.
Големият и малкият талон за регистрация са въведени у нас от 2004-2005 г. С тях се сдобиха и всички автомобили при масовата смяна на номерата в периода 2005-2007 г. при подготовката за влизането на България в Евросъюза. Но и в двата случая за службите за регистрация на КАТ не е било задължително да попълват в талоните с какъв екостандарт е автомобилът.
"Труд" научи, че едва от края на 2017 г. и през цялата 2018 г. катаджиите в страната са получили инструкция от Дирекция на полицията задължително да попълват с какво Евро е пристигналият за първа регистрация автомобил. Всяка кола - нова или втора употреба, идваща на каналите, има в съпътстващите документи код, по който може да са разчете и екостандартът й. Проблемът е, че до тази инструкция "от горе", това се е правело едва ли не, ако служителите зад гишето са имали доброто желание да отбележат и кое Евро е. Това е ставало също и по настояване на отделни шофьори или търговци от автокъщи, както и на фирми, които дават коли на лизинг и държат в договорите им да е посочена еврокатегорията.
Как се източват милиони. Дали Министерството на образованието и науката (МОН) знае какво се върши зад стените на редица държавни висши учебни заведения, дълбоко се съмнявам. Именно затова си позволявам да задам на ръководството на МОН няколко щекотливи въпроса, а именно:
Има ли Регистър на студентите в МОН, получава ли стипендия, ако определено се знае, че и работи? От добре проверени източници се знае, че такива има! Знае се, че от години наред такъв регистър липсва. Както и самият НОИ идея си няма, какво става зад стените на редица български държавни вузове. Спор няма, че редовните студенти имат право да получават месечна стипендия, но официално се знае, че в не един и два държавни вуза и работещи студенти също получават стипендия.
Само от Регистъра и Академичната справка със сигурност може да се каже, че съответният студент, законно е получил дипломата си за висше образование. Хора от преподавателската гилдия не без основание твърдят, че Регистърът на студентите, които трябва да се водят на отчет към МОН, повече от година не работи.
В този ред на мисли, трябва да се знае, че при липса на Регистър, даден студент може само за една учебна година (два семестъра) да получи диплом за завършено висше образование. Питането или по-точно - риторичният въпрос е: защо Регистърът на МОН от години е затворен? Кой има интерес от това? Сегашният министър е изключително опитен (дълги години е бил главен секретар)!
И още: Всяка внезапна проверка в аудиториите би дала реални резултати за студенти от всеки държавен ВУЗ?! И още едно основателно питане към МОН: Къде е мястото на Националната агенция за оценяване и акредитация?! Та нали има и специален отдел за следакредитационен контрол? Органите за финансов контрол и всички сродни институции, за тези, които трябва да пазят бюджета. Защото това са пенсиите и заплатите на нашите майки и бащи, баби и дядовци. И като за финал: Къде е истината между реално свършената работа и лъжата в МОН?
НАП праща поне 50 000 нови касови апарата за преработка. НАП изненадващо постави нови, неочаквани изисквания към касовите апарати, с които шокира бизнеса. Финансовото министерство публикува проект за изменение на наредбата с ускорено обществено обсъждане от 14 дни.
Наред с удължените до 30 септември срокове за изпълнение на правилата за фискалните устройства и софтуера са включени допълнителни изисквания, които ще доведат да повторна преработка на вече сменените поне 50 000 касови апарата. Бързането е, за да се изпревари 31 март - крайния срок, до който регистрираните по ДДС фирми трябваше да съобразят с новите изисквания за фискалните си устройства и софтуерите за управление на продажбите.
Неочакваните изисквания към касовите апарати ще създадат още работа на софтуерните разработчици и ще доведат до допълнителни разходи за бизнеса.
Приходната агенция въвежда изискване наред с дневния финансов отчет за продажбите да се отпечатва и служебен бон, който показва, че касовият апарат има връзка с мобилен оператор. Смисълът на това е неясен, но със сигурност налага преработване на софтуера на вече инсталираните касови апарати от нов тип.
Подобен е ефектът и от промяната в две от полетата в данните, които касовите апарати пращат към НАП. Заради тези новости 50-те хиляди подменени касови апарата, с които НАП се похвали, освен препрограмиране с нова версия трябва да минат и през повторно одобрение през Българския институт по метрология (БИМ). А това означава голяма част от търговците, които са ги инсталирали, да не успеят да спазят срока 31 март. Той остана да важи за търговците, регистрирани по ДДС, които не използват софтуер за управление на продажбите, а само обикновени касови апарати. Възможно е НАП да вземе решение, че не се налага повторно одобрение от БИМ, но това пък би означавало да се наруши законът.
Публикуваните примерни образци на касови бонове в проекта с най-новите промени в наредбата също изненадаха софтуерните специалисти и търговците. В тях времето, в което са отпечатани бележките, е зададено до секунди. В действащите технически изисквания към касовите апарати няма изискване касовият апарат да работи до ниво секунди, твърдят софтуерни специалисти. Затова и в новите програми на касовите апарати това не е съобразено и отново се налага преработка на софтуера. В момента само един български производител поддържа фискални устройства, които печатат времето със секунди. Възможно е НАП "случайно" да са взели за нагледен пример тяхна касова бележка, разсъждават търговци.
Управляващите казват след изборите ще глобят ли Домусчиев за БМФ. Дали и какви нарушения има при изпълнението на договора за приватизация на Параходство "Български морски флот" (БМФ), ще стане ясно чак след местните избори. Това отговаря Агенцията за приватизация на въпросите, изпратени от в. "Сега". Компанията купувач "Кей Джи Маритайм Шипинг" е свързана с "Адванс пропъртис" -холдинга, който обединява голяма част от бизнеса на братята Кирил и Георги Домусчиеви.
Купувачът е длъжен до 30 юни 2019 г. да предостави отчетни документи за изпълнението на ангажиментите си през миналата година. Едва тогава агенцията ще направи анализ и ще излезе с решение има ли неизпълнение на някое от условията по договора - за поддържане на определен брой персонал, за инвестиции и най-вече - за корабен тонаж. На практика това означава, че резултати от проверката ще има чак след евроизборите. Именно тонажът стана повод за съдебни спорове между държавата и бизнесмените. Заради световната криза братя Домусчиеви настояваха за промяна на приватизационния договор в тази част, но в крайна сметка не получиха разрешение.
При сделката през 2008 г. купувачите поеха ангажимент за срок от 10 години - до края на 2018 г., БМФ да поддържа определена численост на плавателния състав, която към края на периода да е 2360 души. За неизпълнение на това задължение за периода 8 август 2008 г. - 31 декември 2016 г. са начислени неустойки в размер на над 3.6 млн. лв. Сумата е платена, посочват от агенцията. Допълнително за 2017 г. също е наложена неустойка от над 1 млн. лв., която още не е платена, но и срокът за доброволното й превеждане още не е изтекъл.
В договора е заложено купувачът да поддържа общ тонаж на корабите не по-малък от 1 300 000 DWT (дедуейт тона) средногодишно. Преди години обаче стана ясно, че това условие не се спазва, поради което собственикът на БМФ може да бъде глобен с над 55 млн. лева.
"Кей Джи Маритайм Шипинг" поиска облекчаване на клаузата за тонаж и тъй като агенцията продавач не се съгласи, спорът влезе в Арбитражния съд към Търговско-промишлената палата.
"Газпром" сложи прът в колелото на газовия хъб "Балкан". Вероятността за реализацията на мащабния проект за нов транзитен газопровод от турската до сръбската граница изглежда вече по-малка, след като се разбра, че "Газпром" не планира да участва в газовия хъб "Балкан" в България. Последното, според агенция ТАСС, е съобщил пред журналисти председателят на газовия холдинг Алексей Милер след срещата на премиера на Русия Дмитрий Медведев с Бойко Борисов.
"Газпром" не участва в проекта за хъб "Балкан", тъй като всичките ни ресурси от газ в този регион са дългосрочно договорирани", е цитиран да казва Милер, който е в делегацията, с която Дмитрий Медведев пристигна в София. Казано иначе "Газпром" иска да доставя природния газ до крайните си клиенти в Централна и източна Европа по договорите, които вече е сключил и няма никакво намерение да позволи на България да извършва собствена търговия. Което пък обезсмисля идеята за газовия хъб като платформа за търговия - просто защото няма да има какво да се търгува на нея.
Ако "Газпром" не се включи в проекта за газоразпределителния център, а иска единствено да пренася газ през българската територия към Сърбия и Централна Европа, това обезсмисля тезата на Борисов, че продължението на "Турски поток" през България е задължителна част от газовия хъб "Балкан". В същото време зам.- председателят на ЕК и комисар по Енергийния съюз Марош Шефчович ясно обясни, че Брюксел няма да подкрепи проекта, ако става дума само за транзит.
Още при провеждането на т.нар. Open season процедура от "Булгартрансгаз" за новия газопровод се видя, че той е атрактивен единствено за "Газпром". Руската компания запази около 70% от входния и 90% от изходния капацитет на тръбата, с което на практика блокира достъпа на конкуренцията.
В понеделник и руският премиер Медведев посочи, че за да се реализира продължението на "Турски поток" през България, са необходими категорични гаранции от Еврокомисията и всичко ще зависи от това дали София ще ги получи.
Телефонната палата ще се надстрои с един етаж. Свързаната с Васил Божков компания "НГ пропърти" ще получи строително разрешително за надграждане на Телефонната палата в София с един етаж и за изграждане на подземен паркинг. Сградата ще функционира като музей с административна част, лаборатории и др. Визата за проектиране е одобрена още преди година, а проектът е получил зелена светлина от Министерство на културата.
"В момента се чака позволение от Столичната община за изграждане на подходи и рампи за подземния паркинг, за да можем да издадем строително разрешително", коментира пред "Капитал" главният архитект на София Здравко Здравков, който ръководи столичната дирекция "Направление архитектура и градоустройство". Той обясни, че скатният покрив на палатата ще бъде заменен с мансарден етаж. По сходен начин е надстроена съседната сграда на Български пощи и двете ще "си кореспондират добре", коментира арх. Здравков.
Сделка за 34 млн. лв.
Сградата на Телефонната палата беше в активите на "Българска телекомуникационна компания". След няколко опита за продажба през май 2017 г. се стигна до сделка с "НГ пропърти", еднолична собственост на "Ню геймс", дружеството, което държи "Националната лотария". Палатата беше продадена за 33.9 млн. лв., а БТК остана като наемател до края на 2019 г.
Веднага след сделката от друго дружество на Васил Божков - "Нове холдинг", обявиха, че плановете на новия собственик са да превърнат сградата в музей. Неофициално от холдинга обясниха, че няма промяна в тези планове, а музеят ще бъде на световно ниво. По думите на арх. Здравков изложбеното пространство ще подслони експонати от колекцията на Васил Божков, които последно бяха изложени в Националната художествена галерия. Според публикации в медиите колекцията на Васил Божков се състои от над 3000 ценни предмета на античното изкуство, като най-древните експонати са на повече от 7000 години.
Застрашено ли е културното наследство
"Това е поредният паметник на архитектурата, който ще бъде обезобразен от неспирната алчност на мастити бизнесмени, мислещи си, че всичко им е позволено", излязоха с позиция по темата от гражданското сдружение "Спаси София". От организацията питат защо е необходимо да се надстроява палатата и защо е с най-ниската степен на защита като културен паметник, след като е първата телефонна палата в страната.
Палатата е по проект на архитектите Станчо Белковски (проектирал и сградите на Националната музикална академия, Алианс Франсез, Младежкия театър, синдикат "Подкрепа" на пл. "Гарибалди") и Борис Йолов от края на 30-те години на миналия век. Тя е архитектурно-строителен паметник от ниска категория - "за сведение". Проектът за допълнителен етаж е минал целия процес по съгласуване и обявяване, което означава, че или не е имало възражения на по-ранен етап, или споровете са решени в полза на новия собственик.
С шест стъпки намаляваме данъците до 65%. 65 на сто от данъците е възможно да си спестим напълно законно по различни начини. Най-много може да намалим налозите си с помощта на дарения, показва справка на „Монитор".
Законът за доходите на физически лица ни дава 6 напълно легални възможности да се намали годишната данъчна основа и така да свием сумата на дължимия данък общ доход.
Ако имате човешко „Каско", известно като полица „Живот" или такава за здраве, данъчната основа се намалява с внесената през годината сума за тях. Максимумът за намаление е до 10% от общата стойност на основата, върху която се изчислява налогът. Това означава, че ако получавате заплата от 1000 лева месечно (или 12 хиляди лева на година), то 10% са 1200 лева и за да ползваме пълния процент на облекчението, месечната вноска по застраховката трябва да е 100 лева. В описания случай вместо 1200 лева данък (12 000x10%) ще платим 1080 (12 000 - 1,200) x 10%) и ще спестим 120 лева данък на година. Важно е да се уточни, че това облекчение важи само за личните вноски, а не тези, които прави нашият работодател. За да се ползва, трябва да се прикачат към годишната данъчна декларация застрахователната полица и документ за направените вноски през годината.
При подаване на данъчната декларация може да ползваме същото облекчение и при доброволно пенсионно осигуряване.
То важи ако сте правили вноски в доброволен пенсионен фонд. Не се зачитат държавното осигуряване или вноските в професионален и универсален фонд, които са задължителни.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |