Снимка: Архив infostock.bg
По жени във властта сме първенци в Евросъюза. България е в челните места по представители на женския пол в правителствения сектор, в сравнение със средното ниво за Европейския съюз. Това показват данни на Евростат за 2018 година, публикувани в навечерието на Международния ден на жената - 8 март. Според европейската статистика близо 40% от представителите на властта у нас (министри, зам.-министри, съветници, началници на Кабинета и др.) са дами, което е с 10 на сто повече, отколкото е делът на нежния пол в ЕС.
От 2018 г. министерски постове се заемат от общо 6 дами - Марияна Николова като заместник министър-председател по икономическата и демографската политика, Петя Аврамова като регионален министър, Екатерина Захариева като външен министър, Цецка Цачева като министър на правосъдието, Теменужка Петкова като енергиен министър и Николина Ангелкова като министър на туризма.
По тези показатели страната ни заема шесто място измежду всички държави членки на Съюза. Преди България според данните на Евростат са Испания, Швеция, Франция, Холандия и Дания, където дамите заемат около и над половината места в изпълнителната власт.
Останалите държави, които също имат повече от средното за ЕС представители на нежния пол в правителствения сектор, но се нареждат след България, са Германия, Финландия, Австрия, Португалия, Словения, Румъния и Обединеното кралство.
15 000 сестри напуснали страната за 10 години. Около 15 000 медицински сестри са напуснали България през последните 10 години в търсене на по-добри условия на работа и заплащане в чужбина. Това посочи председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева във връзка с продължаващите протести на съсловието. По думите й през годините протести е имало при всички здравни министри, но проблемите продължават да са твърде много.
"Искаме добри условия на труд, основно възнаграждение в размер на две минимални работни заплати, както и финансово диференциране на труда ни в зависимост от натовареността на съответното отделение или звено", заявиха пред "Труд" част от протестиращите сестри. Те обещаха на 21 март да излязат пред парламента на палатки в знак на недоволство към системата. В момента трудът на сестрите е неоценен в 90% от общинските болници, посочи омбудсманът Мая Манолова, която подкрепи професионалистите по здравни грижи след среща с техни представители.
"Липсва остойностяване на минималната медицинска грижа, подлагана от сестри, акушерки, фелдшери. Това трябва да бъде регламентирано. В медицинските стандарти броят на лекарите е точен, а на медицинските сестри пожелателен", каза още омбудсманът.
Няма да отстъпим от исканията си и на 21 излизаме на протест, заяви в четвъртък Мая Илиева, една от организаторките на недоволните. Медиците посочиха, че в повечето общински болници месечните заплати са едва 560 лв.
Смятаме, че базовото заплащане е възможно да бъде осигурено в размер на две минимални заплати и има достатъчно средства, убедени са сестрите.
България 7-а в ЕС по ръст на БВП. България е на седмо място в Европейския съюз по ръст на БВП за четвъртото тримесечие на 2018 г., показват данните, които Евростат и НСИ разпространиха в четвъртък. БВП на България през последните три месеца на годината се е повишил с 0,8% спрямо предходното тримесечие и с 3,2% спрямо същия период на предходната година. Средният за ЕС ръст на тримесечна база е 0,3%, а на годишна -1,4%.
Годишният ръст на БВП в България за цялата 2018 г. е в рамките на прогнозата, която дадоха всички институции - 3,1%. Тези данни обаче не са окончателни и може да бъдат коригирани по-късно през годината.
Производителността на труда у нас ускорява ръста си към края на 2018 г., като БВП на един зает се увеличава с 3,8% на годишна база. През третото тримесечие увеличението беше с 3,7%, през второто - 3%, а през първото - 2,3%.
"Юcк" е "Инвеститор на годината", "Ауpyбиc" взе специалната награда на „24 часа". Големият приз за "Инвеститор на годината" 2018 г. отиде при "Юск". Това стана на тържествена церемония, организирана от Българската агенция за инвестиции. "Благодаря на всички вас, че сте тук. Без екипната работа, тази вечер нямаше да я има. Благодаря на инвеститорите, избрали да правят бизнес в България". Това заяви изпълнителният директор на Българската агенция(БАИ) за инвестиции Стамен Янев, който откри церемонията. Над 90 компании бяха номинирани в 13-тото издание на "Инвеститор на годината". Голямото отличие беше връчено от министъра на икономиката Емил Караниколов.
"Пред агенцията предстои изключителна важна година. Към момента имаме 70 проекта, по които се работи и инвестициите се очаква да бъдат за 1,7 млрд. лв. Това са около 7000 работни места. За нас всяка една инвестиция е ценна, защото повишава доверието в България и означава подобри доходи за хората, които работят тук", заяви Караниколов. Наградата получи Алън Йонасен, който е оперативен мениджър на "Юск". Той благодари на правителството на България и каза, че амбициите на компанията са тя да се разраства.
Призът за "Инвестиция в иновативен бизнес" беше обявен от зам.-министъра на околната среда Красимир Живков. Той връчи отличието на Сергей Белоусов - основател и изпълнителен директор на "Акронис България".
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев връчи награда за "Инвестиции в човешки капитал".
"Радвам се, че имаме това общо съгласие, че образованието и хората са бъдещето на България. Хората, образованието и децата са най-важни", посочи просветният министър. Победителят беше "Вистеон Електроникс България". Директорът на компанията Иван Михайлов заяви, че посвещава на своя екип.
Депутатите нагло и непрозрачно дават данъчна амнистия на мюфтийството. Без никакви сериозни аргументи и икономическа обосновка депутатите от ГЕРБ и ДПС одобриха данъчната амнистия за мюфтийството. Последните им действия само подхранват съмнението, че опрощаването на неплатените дългове на вероизповеданията е резултат на политическа сделка между двете партии. Депутатите дори не се опитват да разберат в какъв размер и от какъв вид са задълженията, които се готвят да опростят. Конкретна информация отказа да предостави и финансовото министерство под предлог, че законът не му позволява да разкрива подобни данни за отделните вероизповедания.
Безпрецедентната мярка беше инициирана в края на януари от зам.-шефа на ГЕРБ Цветан Цветанов и лидера на ДПС Мустафа Карадайъ с промени в Закона за вероизповеданията. От БСП обявиха, че поправките ще облагодетелстват най-вече мюсюлманското изповедание, и обвиниха управляващите, че са изтъргували амнистията в замяна на подкрепата на движението срещу президентското вето върху Изборния кодекс.
Тежест на твърденията на социалистите придаде признанието на говорителя на Главното мюфтийство Джелал Фаик, че религиозната организация има натрупани задължения в размер на 8 млн. лв. - предимно неизплатени осигуровки към НОИ и имотни данъци. Това съвпада с малкото информация, която споделиха от финансовото министерство - че амнистията ще обхване дългове в размер на 8.2 млн. лв., натрупани от шест вероизповедания. Възможно е обаче сумата да е далеч по-голяма, тъй като по някои данни мюфтийството дължи над 3 милиона лева съдебни разноски по десетки загубени дела, водени срещу държавата и общините за възстановяване на имоти.
На свое заседание вчера парламентарната комисия по вероизповеданията обсъди и подкрепи данъчната амнистия с гласовете на депутатите от ГЕРБ и ДПС. От изказванията на присъстващите представители на религиозни организации стана ясно, че никой не се е обръщал към депутатите с молба да му бъдат опрощавани задължения. От Българската православна църква (БПЦ) категорично отрекоха да имат каквито и да било дългове към хазната. „Нашите свещенослужители и духовници си плащат данъците. Дори и да допуснем, че имаме някакви малки задължения, ние по никакъв начин не сме искали и не изискваме тяхното опрощаване", заяви пред депутатите варненският митрополит Йоан.
НАП се отказа от последните поправки в наредбата за касовите апарати. Националната агенция по приходите ще се откаже от последните проектопромени в прословутата Наредба 18 за касовите апарати, публикувани на 1 март от финансовото министерство. Както писа в. "Сега", те поставяха нови изисквания, които щяха да доведат до повторна преработка на всички вече подменени над 56 000 касови апарати. Сред изненадващо появилите се нови изисквания е касовият апарат да отпечатва наред с дневния финансов отчет и служебен бон, който показва, че апаратът има връзка с мобилен оператор. Освен това се предлага да се променят и две от полетата в данните, които касовите апарати пращат към НАП. Заради тези новости ИТ специалисти алармираха, че се налага препрограмиране на инсталираните вече касовите апарати от нов тип, а също така и повторното им одобрение от Българския институт по метрология. Бизнесът реагира гневно в коментарите си към публикувания за публично обсъждане проект. Промените се появиха дни преди да изтече крайният срок - 31 март, в който всички регистрирани по ДДС фирми, които не използват софтуер за управление на продажбите, трябва да сменят касовите си апарати.
"Ще се откажем от тези предложения, за да не се налага повторна преработка на софтуера", увери говорителят на НАП Росен Бъчваров. Според него друга предложена промяна - в касовата бележка освен часът и минутите, да излизат и секундите, вероятно ще остане, защото не изисквала преизпитване на фискалните устройства.
Междувременно от НАП разясниха какво точно е причинило срива на сървърите й, блокирал във вторник и сряда касови апарати в цялата страна. Той бил предизвикан от неправилно програмирани фискални устройства на един производител. "Става дума за далеч по-често изпращане към НАП на специфични заявки от касовите апарати, отколкото трябва, но това е нещо различно от изпращането на касови бележки", поясни Бъчваров пред телевизия "България он еър". Проблемът бил обсъден с програмисти от фирмите -производители на касови апарати, за да не се повтаря. "Добре е, че това се случи достатъчно рано и бе отстранено, преди системата да започне да функционира в пълен обем", заяви говорителят на НАП. И отново увери, че системата е тествана за около 4 милиарда касови бележки и не се очаквали затруднения в бъдеще.
"Телелинк" спечели търга за системата за наблюдение на въздуха в София. София иска 22 нови станции за измерване на качеството на въздуха. Две фирми подадоха оферти в търга за станциите, стана ясно през януари - "Телелинк бизнес сървивис" и мобилният оператор А1. С решение от 14 февруари общината вече е избрала кой да ги достави, а именно първият кандидат - фирмата от групата на "Телелинк".
"А1 България" обжалва решението на общината в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), но регулаторът остави жалбата без движение, като не е уточнена конкретната причина.
Състезание с един избраник
Търгът е за проектиране, доставка, инсталация и пускане в експлоатация на пилотна система за следене на атмосферния въздух.
След преглед на офертите на "А1 България" комисията, която ги оценява, отстранява кандидата. Причината е, че участникът не е доказал, че притежава необходимия опит, който е заложен в критериите на търга. Кандидатите трябваше да са изпълнили подобни на поръчката дейности през последните три години. Мобилният оператор е трябвало да представи проекти, изградени на базата на информационни системи и платформи с включена доставка на комуникационно оборудване, реализирани с цел опазване на околната среда.
Руският фаворит ТМК прозира в една от офертите за новия газопровод. Само три оферти привелче търгът за най-големия инфраструктурен обект в България за последните десетилетия - новият транзитен газопровод от турската до сръбската граница за 2.8 млрд. лв., по който "Газпром" ще снабдява Централна Европа с газ от "Турски поток". Кандидатите са консорциуми от Саудитска Арабия, Италия и Унгария, като очакваното участие на руски фирми поне на пръв поглед не се оправдава. В едно от обединенията обаче участва люксембургска фирма, чийто доскорошен директор сега е зам.-генерелен директор на руската "Тръбна металургична компания" (ТМК). За нея преди седмица руските медии обявиха, че е определена от "Газпром" за доставчик на тръбите и строител на газопровода в България.
При отварянето на офертите в сградата на "Булгартрансгаз" не бяха обявени имената на българските подизпълнители, които реално - с техниката и хората си, ще извършват изкопните дейности и полагането на тръбите. Те може да станат ясни след публикуването на протоколите от дейността на оценителната комисия, чийто председател е зам.-директорът на "Булгартрансгаз" Камен Манев. Но е възможно чуждестранните компании да сключат договори с местните подизпълнители и на по-късен етап, като разпределят строителните работи между няколко фирми, така че се спазят праговете на Закона за обществените поръчки.
"Разчитам колегите да работят бързо с документацията и до края на март да може да отворим ценовите предложения на кандидатите", заяви изпълнителният директор на държавния газов оператор Владимир Малинов. По думите му за изпълнението на проекта са допустими два подхода от гледна точка на сроковете. Единият е малко над 300 км от дългото 474 км трасе да бъдат изградени за 255 дни, с което да се осигури свързаност до сръбската граница, а към Турция да се ползва сега съществуващата инфраструктура. А другият предвижда изпълнението на целия проект с допълнителни компресорни станции до края на 2020 г. Самите кандидати следва да са посочили в офертите си кой подход ще изберат.
КС отмени забраната пенсионери да работят в администрацията. Конституционният съд (КС) единодушно отмени новите текстове в Закона за държавния служител, с които се забранява на пенсионерите да работят в администрацията. Решението е взето с 11 гласа, тъй като е отсъствал конституционният съдия Георги Ангелов, съобщи lex.bg.
Измененията в закона бяха направени през закона за бюджета за 2019 г. и влязоха в сила от 1 януари. С тях беше въведено изискването държавните служители да не са се пенсионирали. По този начин трябваше да бъдат уволнени около 2000 чиновници. Промените засягаха само служителите, които продължават да работят като пенсионери. По неофициална информация в държавната и общинските администрации изкачали решението на КС и не са започнали уволненията.
В мотивите си КС отбелязва: „Несъвместимостите са съществени ограничения на правата на гражданите, и поради това те трябва да бъдат установени със закон само по съображения, свързани със защита на друг конституционно значим интерес, какъвто в случая не е налице". Съдиите са се съобразили и с факта, че в някои сфери възрастовите прагове за пенсиониране са твърде ниски и новото изискване към администрацията ще предизвика освобождаването на служители с добра квалификация.
Конституционният съд подчертава, че засегнатите от закона граждани добросъвестно са упражнили правото си на пенсия, като към онзи момент законът не им е забранявал на това основание да кандидатстват за държавна служба.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |