Снимка: Архив infostock.bg
Горанов: Приемането на еврото ще вдигне цените под 1%. Въвеждането на еврото в България ще доведе до вдигане на цените с под 1%. Това се казва в отговор на финансовия министър Владислав Горанов на питане на депутатката от ГЕРБ Евгения Ангелова.
"В страните, които са се присъединили в последните години, или изобщо не се отчита увеличение на инфлацията от приемане на еврото, или инфлационният ефект е минимален и не надхвърля 0,3%, като основен принос за подобно увеличение идва от закръгляването на цените от продавачите.
Дори и в най-лошия случай инфлацията вследствие на прехода към евро е много под 1%",
посочва Горанов.
Той допълва, че повечето изследвания показват относително по-силен инфлационен ефект върху някои услуги (заведения, битови услуги и други), което съответно означава, че домакинствата и хората, които ползват тези услуги, в по-голяма степен могат да почувстват индивидуално инфлацията в по-голям размер.
И частници ще издават кадастрални скици. И частници ще издават кадастрални скици, които да важат при сделки, без да е необходима заверка от Агенцията по геодезия, картография и кадастър. Те ще се признават за официални документи.
Това предвиждат промени в Закона за кадастъра и имотния регистър, който вече е в парламента.
Геодезистите се водят като правоспособни лица, вписват се в регистър, подлежат на проверки и на санкции. Промяната се прави, за да се намалят опашките пред службите за геодезия, картография и кадастър и забавянето на най-често търсените официални документи - скици на поземлени имоти и сгради, схеми на самостоятелни обекти и удостоверения за наличие или липса на данни.
В мотивите е записано, че необходимостта от подпомагане на дейността на службите е заради увеличаване на териториалното покритие на кадастралната карта и и нарасналият брой заявления за услуги. Сега покритието е 72%, предвижда се до средата на 2019 г. да достигне 90 на сто. А в службите средно на ден се изпълняват 3700 услуги, месечно - около 75 000.
Предвижда се геодезистите да имат достъп до системата на кадастъра и да получават от нея скиците. Нямат право обаче да променят данни в кадастралната карта и в кадастралния регистър на недвижимите имоти.
С промените се премахва и таксата за уведомление при промяна в кадастъра.
Проектът предвижда още да не могат да бъдат въвеждани в експлоатация сгради или съоръжения на техническата инфраструктура, ако не са наненеси в кадастралната карта и в кадастралните регистри. Техническа инфраструктура са от сграда, апартамент, гараж, мол, фабрика до жици и газопроводи. Агенцията по геодезия ще предоставя достъп до системата си за служебна проверда дали това е направено.
Ружа милиардерката изчезнала, брат й арестуван в САЩ. Българката Ружа Игнатова и брат й Константин са навъртели за две години печалба от 2,23 милиарда евро от схема за продажба на измамническа криптовалута.
Прокуратурата в Манхатън обяви, че е предявила криминални обвинения към двамата българи, основатели на компанията "OneCoin Ltd". Според обвинителите зад океана Константин Игнатов (33 г.), който понастоящем ръководи компанията и сестра му Ружа Игнатова (38 г.), която е създател на OneCoin, са подвеждали инвеститорите, обещавайки им големи печалби при нисък риск в схема. Константин Игнатов е бил арестуван миналата седмица в Лос Анджелис. Сестра му пък е в неизвестност от октомври 2017 г. По данни на разследващите е напуснала България с полет на Ryanair за Атина, но след това няма информация за нея.
Срещу Ружа Игнатова са повдигнати пет обвинения. Четири от тях (присвояване, участие в организирана група за присвояване, измама с ценни книжа и пране на пари) се наказват всяко с максимум 20 години затвор, а петото (съучастие в измама с ценни книжа) може да й донесе до 5 години затвор.
Обвинението твърди, че OneCoin има над три милиона участници, които получават комисионни за привличането на нови членове, купуващи пакети от криптовалутата. Голяма част от идентифицираните 1,2 милиарда долара на инвеститорите са били изпрани в поне 21 държави. Според американската прокуратура за две години - до септември 2016 г., компанията на Игнатови има печалба от 2,23 милиарда евро.
Обвиняемите са създали "компания за криптовалута за милиарди долари, основаваща се изцяло на лъжа и измама", се казва в изявлението на федералния прокурор за Манхатън Джефри Бърман. По думите му "инвеститорите са били лъгани, а обвиняемите са забогатявали".
Според различни източници мрежата уанкойн е обхванала от 2014 г. над 3,3 млн души на 4 континента. Действа на принципа на секта, като се организират презентации в градове по целия свят, на които Посланици продават "образователни пакети". Участниците научават как да "копаят" уанкойни, как да търгуват помежду си с тях и какви бонуси ще получават, ако привлекат нови и нови членове. Включването в мрежата става със суми от 1100 евро, а цената на най-скъпите пакети надхвърля 55 000 евро. Посланията на д-р Ружа и нейните съдружници са, че някой ден уанкойнът ще победи биткойнът и всички ще станат милионери от един отбор "Милионер юнайтед".
С измама WWF получава 1 милион евро от ЕС. Убийства, изнасилвания и побоища са извършвали членове на паравоенни формирования, на които Световният фонд за дивата природа (WWF) е плащал, за да пазят защитени територии в Азия и Африка. Доказателства за това публикува американският сайт Buzzfeednews.com, където миналата седмица започна да излиза поредицата на журналистите Том Уорън и Кейти Бейкър - Лайната война на WWF". Двамата са провели своето разследване в продължение на няколко години в Непал, Индия, Камерун, Централноафриканска република, Демократична република Конго. Събрани са хиляди документи и са интервюирани над 100 души. На сайта на Buzzfeednews.com са публикувани няколко части относно вредата, която нанася маскираният зад природозащитна кауза WWF - организация, действаща и в България. В събота„ Труд" публикува третата част от поредицата си на базата на разкритията, направени от американския новинарски сайт - как ръководството на WWF е било напълно наясно за зверствата в Африка и Азия, извършвани от неговите наемници. Днес четете как Световният фонд лъже Европейския съюз, за да получи 1 милион евро.
С измама Световният фонд за дивата природа (WWF) получил 1 милион евро от Европейския съюз през 2016 година, разкрива Buzzfeednews.com. Финансирането е за създаване на нов Национален парк „Месок Джа" в Демократична република Конго. В документацията, с която WWF кандидатствал за средствата, е записано, че почти всички жители в района искат обявяването на местността за защитена територия. Но се оказва, че това е абсолютна лъжа - много от хората били против.
Лъжата на „еколозите"
Журналистите на американската медия - Том Уорън и Кейти Бейкър, се сдобили с документацията, която WWF е подала за финансирането в Брюксел след официално запитване до европейската администрация. Става въпрос за проект, в който е описано защо Месок Джа трябва да стане защитена територия. Там удобно е пропуснато, че много от селяните в района се страхуват от такова развитие на нещата. Те заявяват, че ако бъде създаден нов Национален парк, ще бъдат изселени извън него. Ще трябва да изоставят домовете си и няма да могат да стъпят там, тъй като ще бъдат преследвани от наемници на Фонда.
Потопът в с. Бисер вече струва над 1 млн. лв. на данъкоплатците. Данъкоплатците продължават да са единствените, които са "наказани" заради наводнението в хасковското село Бисер на 6 февруари 2012 г. Докато пострадали от стихията печелят нови дела за обезщетения, наказателният процес за трагедията вече година и половина е без движение.
Проверка на "Сега" в съдебните регистри показва, че на първа инстанция са приключили още няколко от гражданските дела, заведени от пострадалите. Те са успели да осъдят Министерството на отбраната и Община Хасково за общо над 256 хил. лв. компенсации за имуществени и неимуществени вреди. Досега спечелените дела бяха за над 850 хил. лв. Така общата сметка дотук е над 1.1 млн. лв. На пострадалите освен пари за унищожените им имоти и покъщнина, им се присъждат и обезщетения за претърпените негативни емоции - страх и стрес от загубата на дома и поминъка.
Предстои Софийският градски съд да се произнесе по още над 10 дела по казуса, които са насрочени за следващите месеци. Затова може да се предположи, че сметката ще продължава да набъбва. По всяко спечелено дело институциите дължат и поне по 2000 лв. адвокатски хонорари, както и таксите за воденето на процесите, което също увеличава дължимото от данъкоплатците.
Потопът в хасковското с. Бисер беше предизвикан от скъсване на язовирна стена. Осем души се удавиха, а приливната вълна повреди повечето постройки в селото и унищожи покъщнината. През 2017 г., преди да изтече давността за търсене на обезщетения, в Софийския градски съд бяха заведени над 30 дела. Практиката на съдиите е различна. Някои отхвърлят исковете срещу министерството, като приемат, че то не е собственик на язовира и че не е доказано, че съоръжението му е предоставено за ползване. Според други съдии обаче и МО носи отговорност за трагедията.
В решенията се казва, че има много доказателства, че тежкото състояние на язовир "Иваново" и на стената му е било известно на общината и на министерството няколко години преди трагедията. Те обаче са бездействали. Припомня се, че и общината, и министерството са отричали своята собственост върху язовира. В такъв случай законът вменява поддръжката му на областната управа, която също е бездействала. Това обаче не изключва отговорността на общината и на МО. В едно от последните спечелени дела, солидарно с МО, е осъдена и областната управа.
Регионалното министерство се похвали, че е изхвърлило химикалките. Електронна система за обработване на строителните книжа и за издаване разрешителни най-сетне може да стане реалност - тази или идната година. Това обеща зам.-министърът на регионалното развитие Валентин Йовев по време на Кръгла маса, организирана от Камарата на архитектите в България (КАБ) и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП) миналата седмица.
Йовев каза, че има много причини за закъснението, но призна, че един от проблемите е съпротивата на чиновниците срещу преминаване от хартиена бюрокрация към изцяло компютърна обработка на документите.
Макар че общуването на МРРБ с фирми и граждани остава на ниво XX век, самото министерство вече е казало "сбогом" на химикалките. Зам.-министърът се похвали, че от Нова година дирекции и отделите в МРРБ са свързани в е-система, комуникацията е изцяло електронна и всички работели с електронен подпис.
От Камарата на архитектите пък предложиха да помогнат на държавата и да разработят единна мрежа, за да може по-бързо централната администрация и общините да започнат да общуват по строителни въпроси по електронен път. Това би разрешило всички проблеми на "хартиените планини" по общините и бавните процедури, смятат от КАБ. Архитектите многократно повдигат темата през годините, но напредък с електронизацията няма.
Камарата от години настоява и за изцяло нов строителен кодекс, който да замени стария и многократно преправян Закон за устройство на територията, да облекчи процедурите и да премахне ненужната бюрокрация.
Enersys закрива завода за батерии за подводници в Търговище заради слабо търсене. Американската компания Enersys ще прекрати производството на батерии за подводници в Търговище. Това ще стане до края на годината и ще засегне около 80 работници, съобщи SeeNews. Решението е взето от борда на директорите на 5 март и е изпратено до Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ. Така пет години след като закри голяма част от дейността си в страната, компанията окончателно ще се оттегли от България.
Очакван ефект
Според ръководството на компанията бъдещото търсене на батерии за подводници няма да е достатъчно високо, за да оправдае по-нататъшната работа на предприятието предвид големия брой конкуренти на пазара. EnerSys планира да продаде или прехвърли завода и евентуално оборудването на други страни, ако е възможно, става ясно от решението на борда.
Очакваните разходи във връзка със закриването на завода са приблизително 32 млн. долара, като те ще бъдат отчетени през четвъртото тримесечие на финансовата година (януари - март 2020 г.). От общата сума около 22 млн. долара ще бъдат отписаните активи, а останалата част е свързана с обезщетения за съкратения персонал и за прекратяване на договорите за наем.
Планът за преструктуриране, както е наречен в решението, се предвижда да бъде приключен в основната си част до края на календарната 2019 г. Това ще доведе до съкращаването на около 80 работници.
Засега "Капитал" не е получил допълнителна информация от българското дружество "Енерсис", отговори няма все още и от американската компания.
Бизнесът
Enersys започна производство в Търговище, след като през 2007 г. купи бившия завод "Енергия" и направи значителни инвестиции. В продължение на няколко години компанията произвеждаше тягови, стационарни и специални батерии, но през 2014 г. закри голяма част от производството си както по пазарни причини, така и заради бюрокрацията в страната. Тогава бяха съкратени около три четвърти от работещите в предприятието 560 души. Заводът обаче продължи да произвежда батерии за подводници.
Фандъкова поиска връщане на защитения статут за къщата на "Кузман Шапкарев". Плановете на бившия общински съветник Пламен Илиев да събори 3-етажната кооперация на ул. "Кузман Шапкарев" до Народния театър "Иван Вазов" и да построи на нейно място офиси на 8 етажа с подземен паркинг събраха куп възражения. В община "Средец" са постъпили жалби от Съюза на архитектите в България, Американския университет в България, който има претенции за собствеността, както и повечето съседи - Софийския университет, министерствата на транспорта и на отбраната и др. Негативните реакции принудиха кметът Йорданка Фандъкова да се намеси в казуса. "Възстановяване на статута на културна ценност на къщата на ул. "Кузман Шапкарев" №3 - това официално поисках от министъра на културата г-н Банов", обяви тя през профила си в социалните мрежи.
"Къщата е била декларирана като архитектурна културна ценност до 2008 г., когато статутът й е свален. Категоричното ми мнение е, че тя притежава всички качества да е паметник на културата, заедно с другите запазени стари сгради, които формират облика на площада около Народния театър "Иван Вазов". Намерението на собствениците на къщата да изградят нова 8-етажна сграда ще промени чувствително целия квартал. Сградата на ул. "Кузман Шапкарев" №3 е построена през 1924 г. по проект на арх. Ст. Атанасов", се казва в позицията на Фандъкова.
След подобно писмо на столичния кмет от миналата година се стигна до абсурдната ситуация Министерство на културата да възстанови отнетия статут на вече съборената Двойна къщна на бул. "Патриарх Евтимий". Тогава министърът на културата Боил Банов обясни, че това давало възможност да се възстановят фасадите на къщата, "да се възстанови памет". Архитекти поясниха пред "Капитал", че даване и сваляне на статут може да се поиска само от собственика на имота, но всеки може да инициира преразглеждане на решението на експертния съвет.
Възраженията
От община "Средец" казаха за "Капитал", че на този етап срещу плановете на инвеститора - фирма "Тулекс", да събори кооперацията на "Кузман Шапкарев" 3 са постъпили 7 възражения. Две от тях са становища: на Съюза на архитектките в България и на гражданско сдружение. Несъгласие с планираната 8-етажна постройка са изразили собствениците на жилищната кооперация от другата страна на улицата, Софийският университет, който също има имот в съседство, Информационния център на Министерство на отбраната и Министерство на транспорта с имоти на ул. "Гурко".
Американският университет е поискал целят процес по съгласуване на инвестиционния проект да бъде спрян до окончателното решение по съдебен спор за собствеността върху къщата. Институтът разполага с нотариален акт и завещание, според което имотът му е оставен в наследство. Предстои окончателно произнасяне на Върховния касационен съд. Университетът е загубил всички дела до момента.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |