Снимка: Архив infostock.bg
Премиерът Бойко Борисов за Закона за вероизповеданията: Можем да сме спокойни за етническия мир. Премиерът Бойко Борисов взе на ръчно управление скандала с опрощаването на задълженията на религиозните общности и покани на разговор в Министерския съвет патриарх Неофит и главния мюфтия Мустафа Хаджи. "Новият Закон за вероизповеданията цели българската държава да си плаща и няма политическа сделка", заяви по време на срещата на "Дондуков" 1 министър-председателят. "За българските вероизповедания, за вероизповеданията на България, българската държава да си плаща, да не плащат други държави. Това не е и обида към другите държави", каза в началото на разговора с духовните водачи Борисов.
"Възродителния процес си го спомняте. Целта е това никога да не се повтаря. Да не може чужди разузнавателни централи да работят по разединението на българския народ. Така че целта е била да поставим всичко на чисто и от тук насетне държавата да си плаща, вие, спазвайки закона, да си водите своя отчет. Така че ви моля да успокоите хората и вие, че думата "сделка" в случая няма нищо общо", каза Борисов. И подчерта: "От днес нататък да се знае кой плаща, кой отчита и съответно да поставим на правилните основи и тази дейност. И затова на днешния свят ден ви поканих, докато седят заедно и могат да си говорят патриархът и мюфтията, можем да сме спокойни за етническия мир и толерантност. Това ми е важно. Всичко останало ще го наредим".
Борисов посочи, че целта на законопроекта е "да поставим всичко на чисто и оттук-насетне държавата да си плаща за съответните вероизповедания".
"Благодарим, че винаги откликвате на нашите нужди и се стараем да бъдем толерантни. Всичко, което се получава в отношенията ни, са много ясни послания. Радваме се, че ни отделяте толкова внимание, което вярваме, че и занапред ще бъде полезно за всички вероизповедания", каза в отговор на премиера Негово Светейшество патриарх Неофит. И посочи, че не е желателно тази тема да се политизира и определи разговора като "полезен за всички, които очакват от патриарха и от духовния водач на мюсюлманите да бъдат в добри отношения".
„Локхийд Мартин": Ф-16 могат да пристигнат в България най-рано през 2023 година. Ако българското и американското правителство се договорят за покупката на изтребители F-16 Block 70 за родните ВВС, 8-те машини ще пристигнат у нас до 2023 г. Това стана ясно на презентацията на самолета, направена в Пловдив от представителя на компанията-производител Джеймс Робинсън.
Самолетите ще се произвеждат в новия завод на „Локхийд Мартин" в Грийнвил, Южна Каролина, който ще бъде завършен през това лято. След това първо ще бъдат произведени поръчаните от Бахрейн изтребители, а после и за Словакия. Чак тогава ще започне работата по самолетите за България.
Според Джеймс Робинсън, който е бил пилот на F-16, моделът F-16 Block 70 е „най-модерният реактивен изтребител с един двигател в света".
Модерната радиолокационна станция може да следи 20 мишени едновременно, а изтребителят притежава система, която не позволява сблъсък със земята дори и ако пилотът изпадне в безсъзнание или по някаква друга причина загуби контрол над управлението. В такива случаи системата поема контрола над самолета и преди да се разбие в земята, го извежда на безопасна височина.
Ресурсът на самолета е 12 000 летателни часа. „При конкурентните машини този параметър е 8000 часа", изтъкна Робинсън.
Ако се стигне до сделка, нашите пилоти ще трябва да се обучават в САЩ между 9 и 24 месеца, включително част от тях и като инструктори.
Дългове за 800 млн. продали банки у нас през 2018 година. Банковият сектор в България е продал необслужвани кредити в размер от 800 млн. евро през 2018 г. Това сочи доклад на консултантската компания "Делойт" за Централна и Източна Европа.
В него е посочено, че миналата година Обединена българска банка продава дългове за 235 млн. евро на EOS Matrix, a Уникредит Булбанк обявява продажбата на 250 млн. евро необслужвани кредити.
Общо в периода от 2015 до 2018 г. продажбата на необслужвани дългове в България възлиза на около 1,5 млрд. евро.
"Делойт" посочва, че благодарение на въведената от банковия ни сектор стратегия за намаляване на лошите кредити, насърчавана от БНБ, качеството на активите се подобрява. Обемът на проблемните кредити на физически лица спада с 21,7%, а на корпоративни - със 17,7% от 2016 до края на 2017 г.
За още по-голямо подобрение на качеството на активите МВФ препоръчва да се отстранят някои пречки, свързани с правната уредба при принудителното събиране, преструктурирането на лоши дългове и въвеждане на режими на несъстоятелност.
Пишат нови правила как съседи да поддържат блока. МРРБ подготвя нови правила за управление на етажната собственост, които да доведат до по-качествена поддръжка на сградите и механизми на контрол за лицата, предоставящи услугите на професионално управление на етажната собственост.
Предложенията ще са част от промени в закона, по които МРРБ стартира обществен дебат.
До 15 април могат да бъдат изпращани предложения, мнения и коментари за промени в разпоредбите на закона.
Новите текстове ще прецизират правата на общото събрание на етажната собственост и задълженията на собствениците и ползвателите.
Ще бъдат преразгледани правилата за формиране на дължимите суми за поддържане и управление на общите части. Ще се засили и ролята на местните власти при прилагане на закона.
Предвижда се и регулация при управлението на сгради, в които има едновременно жилища, офиси и търговски площи, както и на ваканционните комплекси и такива от затворен тип.
Някои от браншовите организации вече са направили предложения за промени в закона. Това са Национално сдружение "Недвижими имоти", Българската фасилити мениджмънт асоциация и фондация "Асансьорна безопасност".
Част от тях са за лицензиране на домоуправителите, за задължително участие в общите събрания на етажната собственост, осигуряване на достъп до жилищата, възможност за разкриване на банкова сметка от домоуправителите.
КЗК предолжи амнистия за нелегалните търговци с горива. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) предложи амнистия за търговците на горива, които работят в "сивия" сектор. Идеята е те да не бъдат преследвани за предишни данъчни и административни нарушения и задължения, ако доброволно излязат на светло. Препоръката е залегнала в секторния анализ на антимонополната комисия, която вчера пусна резултатите от поредното си проучване на пазара на горивата.
Анализът започна през есента на 2018 г., след като масовият бензин А95 надхвърли 2.50 лв. за литър, с което горивата у нас станаха по-скъпи дори от тези в Люксембург. Щафетното вдигане на цените без ясни аргументи доведе до серия от протести в различни градове на страната. Комисията не е открила нередности, но дава препоръки.
"Следва да се проучи възможността за създаване на механизъм за оздравяване на сектора. Това би могло да се осъществи, като с нормативен акт еднократно се даде възможност на предприятията от сивия сектор да хармонизират своята дейност с действащата нормативна уредба и да изпълнят доброволно неизпълнените до този момент данъчни, административни и др. задължения към държавните органи, отговорни за спазването на данъчното законодателство", изтъкват от КЗК. Така неизрядните до този момент сиви търговци ще могат да излязат на светло, без да се опасяват от санкции за минал период.
Допитване сред търговците на горива установило, че за тях сивият сектор наред с липсата на данъчни складове и ведомствените бензиностанции е сред най-сериозните трудности за бранша. Проблемът бил най-вече в търговците, които не отговарят на изискванията, не са свързани с НАП и продават бензин или дизел от цистерни и микробуси. Пазарът не работел добре и заради т.нар. ведомствени бензиностанции, спрямо които изискванията са значително занижени. Липсата на възможност да се установи по безспорен начин дали тези обекти зареждат с гориво единствено превозните средства на фирми и земеделски производители за собствените им нужди създава съмнения относно нерегламентирана продажба на трети лица. Това ги поставя в привилегировано положение спрямо останалите играчи на пазара. Отделно от това продажбата на горива с лошо качество на пределно ниски цени влияе негативно на индустрията и я обрича на дългосрочно недостатъчно добро инвестиране, финансиране и развитие, оплакват се самите търговци.
НЕК кани големи и дребни инвеститори за АЕЦ "Белене". България започва официално процедурата за АЕЦ "Белене". Националната електрическа компания (НЕК) отправя покана за избор на стратегически инвеститор за изграждането на ядрената централа, съобщиха вчера от Министерството на енергетиката. Бъдещите инвеститори могат да заявят интерес както към миноритарно участие в проекта, така и към закупуване на тока от бъдещата централа.
Целта на поканата е да предостави определена информация на страните, които искат да заявят участие в процедурата, поясниха от министерството. Срокът за подаване на заявления е 90 дни. Очаква се при реален интерес процедурата да приключи до 12 месеца.
България ще участва в планираната нова проектна компания с апортна вноска на активите, в това число и с лицензирана площадка, наличното оборудване, издадените решения, разрешение, лицензни и други документи, свързани с проекта. НЕК си запазва правото на блокираща квота при вземането на определени решения от общото събрание на акционерите в проектната компания. Предвижда се изграждането на централата да се реализира на пазарен принцип, без сключване на дългосрочни договори за изкупуване на електроенергия от държавата и предоставяне на държавни гаранции.
Изрични условия са необходимите пари за проекта да не надвишават 10 млрд. евро и въвеждането в експлоатация да стане за десет години. Направените досега инвестиции в проекта от НЕК се изчисляват на над 3 млрд. лв. Според интереса на потенциалните стратегически инвеститори и предложеното от тях финансиране ще се отдели дял за такъв акционер, а остатъкът ще бъде разпределен между евентуални миноритарни акционери.
Прокуратурата започна с акция "Местни избори". Една година след като Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор Сотир Цацаров, заяви, че държавното обвинение работи по списък срещу определени кметове от цялата страна, в един ден Софийска градска прокуратура (СГП) повдигна обвинение за длъжностни престъпления на кметовете на Златица Магдалена Иванова (БСП) и Созопол Панайот Рейзи (подкрепен от ГЕРБ).
Обвиненията срещу кметовете на двете общини стават близо шест месеца преди местните избори, които ще се проведат този октомври.
И двете деяния, за които са повдигнати обвинения, датират от 2014 г.
Магдалена Иванова е обвинена, че е извършила документно престъпление и длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай. Според тезата на Софийска градска прокуратура през януари 2014 г. като кмет тя е създала декларация, в която е обявила пред Публична инвестиционна програма "Растеж и устойчиво развитие" , че разширението на местното училище не е било финансирано от друг източник, а всъщност някакви етапи от неговото строителство са били изпълнени по силата на договор между общината и частно дружество.
Второто обвинение срещу Магдалена Иванова е, че от юли до декември 2014 г. присвоила 1 млн. лв., отпуснати като целеви субсидии за капиталови разходи, като в съучастие с друго длъжностно лице от община Златица и управител на частно търговско дружеството като помагачи, тя се разпоредила със сумата, като наредила плащане по фактура за извършени строително-монтажни работи. Въпросните фактури били съставени на базата на документи с невярно съдържане - протоколи за приемане, в които били отразени множество дейности, които обаче не били реално изпълнени.
Възход и падение на OneCoin и доктор Ружа. В случай че сега сте научили за съществуването на OneCoin и Ружа Игнатова, то вероятно е, защото в САЩ арестуваха брат ѝ, а на самата нея повдигнаха обвинения за измама и пране на пари за милиарди долари. Но Игнатова е фигура, която "Капитал" следи отдавна и приключенията ѝ включват няколко държави, огромни суми пари и много, много платен PR гланц.
Затова ви представяме най-краткия възможен гайд откъде дойде Игнатова, какво е OneCoin и как успя да привлече милиони хора по света.
Коя е тя?
Биографията на Ружа Игнатова се развива доста добре и допреди да се превърне в Криптокралица. В презентационните материали и в изграждането на публичната ѝ персона като Доктор Ружа част от базовите моменти са представени излъскано и раздуто, но в общи линии са достоверни. Родена 1980 г., семейството ѝ заминава за Германия, когато е на 10 години, учи в германски университет, а впоследствие по твърденията ѝ - в Оксфорд.
За последното няма официално потвърждение, но следващите моменти са проверими. Тя наистина е работила в консултантската компания McKinsey, макар и по-скоро като редови служител. В статия на компанията в съавторство с други от 2009 г. е представена като консултант от софийския офис.
След това в периода 2009-2010 г. е член на борда и финансов директор на фонда СиЕсАйЕф на Цветелина Бориславова, като влиза и в още няколко негови дъщерни дружества.
Всеки четвърти крадец на ток рецидивист. 26% от хванатите крадци на ток в Западна България имат по повече от едно нарушение и на практика са рецидивисти в незаконното използване на електроенергия. Почти хиляда от тях са с над 3 съставени протокола през последните три години, съобщиха от ЧЕЗ за „Монитор".
В Североизточна България пък делът на изкушаващите се повече от веднъж да крадат ток е 10% от заловените, сочат данни на ЕРП-Север („Енерго-Про"). От третото ЕРП „Електроразпределение-Юг" (EVN) не дадоха информация за дела на рецидивиращите лица, присвояващи електроенергия.
През изминалата 2018 г. в Западна България са разкрити 715 нарушения на юридически лица, които представляват 11% от общо установените кражби на електрическа енергия.
Все повече са обектите с инсталирани машини - „копачки" на виртуална валута, захранвани незаконно и от електрическата мрежа. Измерванията показаха, че откраднатата енергия от един подобен обект достигат до 50 000 квтч за един месец, или това е потреблението средно на 100-150 домакинства. Не са редки случаите, когато подобни обекти се откриват в индустриалните зони.
Освен „копачките" друга рискова група са хотели, ваканционни селища и къщи за гости. През 2018-та са хванати над 30 нарушения на подобни клиенти. За месец компанията губи между 10 000 и 60 000 квтч от един обект, като това зависи от неговата големина - капацитет, посещаемост в конкретния район. За периода са били съставени констативни протоколи на 121 ресторанти и питейни заведения, 38 производствени и складови бази, над 90 търговски обекта, над 40 офиса, 17 развъдни бази, 11 игрални зали, дървопреработвателни предприятия, строителни обекти.
Най-често срещаните начини за кражба са чрез интервенции във вътрешното устройство на електромерите, директни присъединявания към електроразпределителните мрежи и промяна на схемата на измерване. В градовете най-често срещаните нарушения са манипулациите на електромери, включително промяна в схемите на измерване и фърмуера. В извънградските зони и махали също има голямо разнообразие на използваните начини за кражби на електроенергия, но преобладава включването към жицата преди електромера. Някои кражби са били извършени с кабели тип САВТ 3х185+95 кв. мм, даващ възможност да бъдат снабдени с незаконен ток от 40 до 60 абоната. В случая става дума за нелегални връзки към подземните проводници. Откриването им обикновено става с рефлектомери, като точността на операцията е 99%.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |