Снимка: Архив infostock.bg
Чист въздух с филтри сега или с печки на пелети и газ - след 3 години. Мерки срещу замърсяването на въздуха от битово отопление, които ще дадат резултат след няколко години, представиха шест общини на специална пресконференция в София.
Местните управи обясниха, че планират безплатна подмяна на старите печки на дърва и въглища на хиляди домакинства с нови, които горят пелети. При изгарянето на пелетите отделянето на ФПЧ е с 50% по-малко от старите кюмбета.
В същото време в София бяха реализирани пилотни проекти за поставяне на филтри на комините. Данните от тях доказват, че те улавят между 80 и 90% от фините прахови частици. Експертите са категорични, че филтрите са най-ефикасната мярка за подобряването на въздуха в България и ефектът от нея ще се усети моментално.
"Труд" потърси за коментар Йоана Христова, зам.-кмет на София с ресор "Екология".
"Търсим различни възможности за финансиране за филтрите. Към момента по проект AIRTHINGS предстои купуване на 25 филтъра. Проведена е процедура, избран е доставчик. Очаква се уредите да бъдат получени, след което поетапно да бъдат монтирани в зависимост от метеорологичните условия. Стойността на договора е 78 000 с ДДС", каза Христова.
Тя допълни, че вече е направен обход на домакинствата, на които ще се монтират филтри на територията на район Красна Поляна.
"След поставянето на всеки един филтър ще бъде разяснени на хората условията за ползване, вида гориво който да се употребява. Очаква се работата да приключи до края на април 2019 г.", разясни зам.-кметът.
И докато месната управа търси финансиране за филтрите, то за печките на пелети и газификацията идват средства по европейската програма LIFE. Общата стойност за шестте общини е 16.7 милиона евро. Одобрени са София, Велико Търново, Русе, Монтана, Бургас и Стара Загора. Етапите на проектите са няколко, като очакването е след тяхното изпълнение качеството на въздуха в шестте общини да се подобри.
Обявяват предварително износа за страните от ЕС. При износ или внос от страни от ЕС на стоки с висок фискален риск като например пшеница, сирене, месо, някои плодове и зеленчуци фирмите предварително ще трябва да се подават данни в НАП за предстоящия курс на камиона. Това предвиждат промени в Данъчно осигурителния процесуален кодекс, които скоро ще бъдат пуснати за обществено обсъждане, научи "Труд". Подаването на информацията до НАП за предстоящо транспортиране на стоки ще става онлайн. Целта е фирмите лесно да подават данните без да се затруднява тяхната дейност.
Идеята за предварително обявяване на предстоящи курсове на камиони със стоки бе предложена от НАП още в края на миналата година. Тогава предложението беше да се декларират и превози с камиони над 3,5 тона и във вътрешността на страната. Представители на бизнеса обаче се обявиха против идеята и обясниха, че това би било твърде трудно за изпълнение. Затова сега предложението за обявяване на превози вътре в страната е отпаднало и предварително ще се декларират само курсове на камиони от България до страните от ЕС и обратно.
С промените няма да се въвежда предварително деклариране на внос и износ за страни извън ЕС. Причината за това е, че търговията с държави извън ЕС и сега подлежи на митнически контрол. В момента обаче търговията с ЕС се използва за укриване на данъци тъй като при преминаване на границите не се попълват митнически декларации.
Една от настоящите схеми за укриване на данъци е чрез фиктивен износ. Фирма обявява, че изнася стока за ЕС. Стоката напуска склада, но вместо да излезе от България се продава във вътрешността на страната без да се плаща ДДС. При другата честа схема за данъчни измами стока от ЕС влиза в страната, но фирмата не подава в НАП данни за това и също я продава без да плаща ДДС. С промените в ДОПК тези измами ще бъдат стопирани.
Ще наемат повече хора в производство и финанси, най-малко в туризма. Варна и Бургас са двата български града, в които се очаква да се разкрият най-много нови работни места през второто тримесечие на 2019 г., показва прогнозата на "Менпауър", изготвена върху основата на представително проучване сред 622 работодатели в страната.
Във Варна 8% от бизнеса планира разширение и ще наема нови служители, а в Бургас - 7%. Това няма връзка със сезонната заетост, която в тези два града традиционно е свързана с третото тримесечие, когато е активният туристически сезон.
На трето и четвърто място са София и Русе, където 5% от мениджърите ще търсят хора между април и юни. На пето място е Пловдив с 1%.
Средно в страната 10% от фирмите планират разширение и ще търсят хора през второто тримесечие, което е леко намаление в сравнение с година по-рано, когато този процент е бил 15.
По сектори най-голямо търсене на нови работници има в производството, където 15% от работодателите планират разширения, за които им трябват още хора. Този процент е бил същият за същия период на миналата година, но в сравнение с първото тримесечие на 2019 г. има увеличение с 5 процентни пункта.
Следва секторът на финансите, застраховането и бизнес услугите с 14%. Строителството и доставката на електроенергия и вода са другите два сектора, където ще се търсят сравнително много нови служители - съответно 10 и 6%. С 9% се представят телекомуникациите, IT секторът и транспортът, а с 5% - търговията.
Правителството за втори път не успя да сключи сделка с царя. Министерството на земеделието е предложило споразумение на Симеон Сакскобургготски и роднините му по всички дела за царските имоти преди няколко месеца, но бившият премиер е отказал. Това съобщи за "Сега" адвокатът му Ели Христова. "Правихме опити за споразумение с държавата по всички дела, но такова не се постигна", каза тя.
Ден по-рано Софийският окръжен съд одобри сделка между държавата и шестима братовчеди на бившия премиер по линия на леля му Надежда, съобщи "Де факто". Те са се отказали от претенциите си за част от 16 500 дка гори в Рила. Става дума за 16 имота, върнати през 2000 г. и 2003 г. от общинската поземлена служба в Самоков на наследници на цар Фердинанд. Петимата херцози и една херцогиня са заявили писмено, че царските имоти всъщност са държавни и че няма да имат претенции към държавата за обезщетения, неустойки, вреди, пропуснати ползи и добиви.
Христова не пожела да съобщи какво е предлагано на Сакскобургготски. От земеделското министерство отговориха на "Сега", че информацията трябва да бъде поискана от адвокатската кантора на Ирен Савова, която представлява държавата по делото. Оттам казаха, че не им е известно държавата да е преговаряла с бившия премиер.
Интригата с бившия цар е, че той съди държавата в Страсбург заради мораториума, наложен върху ползването и разпореждането с върнатите му имоти през 2009 г. Миналия април съдът в Страсбург даде на държавата 5 месеца срок, през които да реши дали да се споразумее със Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза Хробок до 13 септември 2018 г„ или да изпрати възражение срещу жалбите им. На финала се разбра, че позицията на правителството ще гласи, че жалбите са недопустими и неоснователни.
Интересът на управляващите да сключат сделка с наследниците на Борис и Фердинанд е огромен, защото Европейският съд по правата на човека вероятно ще осъди България да плати немалко обезщетение. Единственият шанс искът там да бъде изтеглен е да се предложи подобаваща компенсация.
През ноември 2017 г. отново имаше опит за споразумение - този път по делото за собствеността на двореца "Врана". Тогава Министерството на регионалното развитие и благоустройството поиска от съда спиране на производството. Юристи допуснаха, че е възможно например държавата да предложи да плати на Сакскобургготски за ремонтите в двореца, а той да оттегли претенциите си за собственост. Друга възможност била той да получи правото на ползване, докато е жив. И от тази сделка не излезе нищо.
Една трета от вафлите съдържат опасна съставка. Мащабно изследване в Европейския съюз на потребителски организации откри високо съдържание на потенциалния канцероген акриламид в храни като чипсове, пържени картофи, бисквити, зърнени закуски, кафе и други. Това става ясно от съобщение на Европейската асоциация на потребителите, цитирано от "Активни потребители".
Изследването е проведено чрез проби от над 530 хранителни продукти, за които се смята, че могат да съдържат акриламид. Най-притеснителни се оказват резултатите при обикновените бисквити и вафли, тъй като една трета от взетите проби сочат наличие на акриламид над определената норма в тези продукти. Тревожно е обаче и че завишено количество от това вещество се открива при бебешки храни. 13% от тестваните бебешки храни са показали отклонения над допустимата граница, а при бисквитите за кърмачета и малки деца - 6.3%. При картофените чипсове превишение на нормите има в 7.7% от пробите.
От включените в изследването разтворимо кафе и смляно печено кафе не се виждат отклонения от допустимите референтни стойности за акриламид. Прави впечатление обаче, че в над 65% от разтворимото кафе съдържанието на опасния химикал се доближава до позволения лимит.
Европейската асоциация на потребителите призовава ЕК да изготви референтни нива и за зеленчуковите чипсове, макар че се възприемат за по-здравословни. Въпреки че чипсът е от моркови и цвекло, тестовете разкриват, че съдържа почти два пъти повече акриламид от картофения, се казва още в изследването. Все пак някои от проучените храни като крекери и меденки са дали добри резултати, като при тях няма дори доближаване на допустимия лимит на опасния химикал. В 9% от зърнените закуски (в т.ч. царевични, овесени, оризови, ечемичени и от спелта) са открити стойности около нормата.
Какво е акриламид
Акриламидът е химикал, който се формира в богати на скорбяла храни като картофи или зърнени култури, при пърженето им или печене на температура над 120°С. Според изследвания акриламидът причинява ракови образувания при животните. Той се причислява към група 2А (потенциален карцероген) от ООН. Регулира се в ЕС от април 2018 г. Производителите на храни, веригите за бързо хранене и ресторантите трябва да гарантират, че нивата на акриламид в техните продукти остават под показателите, определени от закона.
По-малко фирми ще наемат служители през второто тримесечие на 2019 г. Търсенето на работници ще продължи на нараства през второто тримесечие на 2019 г., но с по-слаби темпове, отколкото преди година. Това показва последното обзорно изследване на ManpowerGroup за заетостта. Най-предпазливи са прогнозите на работодателите в Пловдив, където трудовият пазар като че ли наближава точката на насищане. Най-оптимистични пък са перспективите в сектора на производството.
Данните от изследването, за което са анкетирани 622 компании в пет региона на България, показват, че 14% планират да увеличат броя на работниците си в периода април-юни, докато 4% ще ги намалят. Коригирана със сезонните колебания нетната прогноза за заетостта, която измерва разликата между дела на работодателите, очакващи увеличение, и тези, прогнозиращи намаление, е 8%. Това е съизмеримо с резултата от първото тримесечие, но е 3 процентни пункта под нивото за същия период на миналата година и на практика най-слабият резултат от пет години насам.
Стабилни нива
Като цяло нивата на заетост в България не отбелязват голяма промяна, така че търсещите работа могат да очакват темпото на наемане да остане стабилно през следващите месеци, посочват от ManpowerGroup. "Наблюденията ни показват, че увеличенията в някои сектори се балансират от спадове в други. В допълнение най-много работни места ще бъдат отворени в големите компании, като 17% от работодателите, които интервюирахме от тези организации, споделят, че планират да увеличат заетостта през второто тримесечие", коментира Александър Хангимана, управляващ директор на "ManpowerGroup Балкани". "Въпреки това критичното търсене на кандидати с умения ще продължи да е предизвикателство за работодателите. То ще ги накара да продължат да надграждат уменията на своите служители, както и да създадат общности от таланти извън организациите си, като включат служители за почасова заетост, по временни проекти и фрийлансъри, които да допълнят работната им сила", добави той.
Уникредит Булбанк ще изплати рекордните 430 млн. лв. дивидент. Уникредит Булбанк се готви да изплати цялата си 430 млн. лв. печалба за 2018 г. като дивидент. Това става ясно от поканата за общо събрание на акционерите на най-голямата банка в страната, което е насрочено за 9 април. Огромната част от сумата ще замине за италианската Unicredit S.p.A, която притежава 99.45% от капитала. Извън нея обаче има и над 1.5 млн. лв. акции в миноритарни акционери, на които сумарно се полагат около 2.4 млн. лв., или по 1.5 лв. на акция.
Трети път по 100%
Така Уникредит Булбанк затвърждава политиката си от последните няколко години да разпределя цялата си печалба. Това се случи и с резултата за 2017 и 2016 г., а за 2015 г. банката раздаде 1/2 от печалбата, а за 2014 г. - 1/3. В годините преди това по предписание на БНБ банките капитализираха печалбите си, за да трупат буфери заради високия дял на необслужваните кредити вследствие на световната криза. С поразчистването на балансите, стабилизирането на икономиката и регулаторни промени обаче опозицията на регулатора срещу дивидентите поотслабна и няколко банки започнаха да прехвърлят изцяло или частично печалбите към централите си.
Конкретно Уникредит оперира с едни от най-високите нива на капиталова адекватност в системата (27%) и има излишък от капитал около 1.2 млрд. лв. над регулаторните изисквания към края на 2017 г. За 2018 г. собственият й капитал е над 2.8 млрд. лв. Тези показатели й позволяват спокойно да продължава да кредитира и да абсорбира евентуални загуби дори и без да капитализира текущите си печалби.
България забрани Боинг 737 Макс след трагедията край Адис Абеба. Ограничават се полетите на самолети Боинг 737 Макс (Boeing 737 MAX) във въздушното пространство на България. Решението е взето тази вечер от Европейската агенция по безопасност на полетите (EASA), съобщиха от транспортното министерство.
Припомняме, че със същия модел самолет, в края на миналата седмица стана трагедия, при която загинаха 157 човека. Машината на "Етиопиън еърлайнс" в полет за Найроби катастрофира малко след излитане от Адис Абеба. Самолетът, изпълнявал полет ЕТ 302, падна близо до град Бишофлу, на около 50-60 километра югоизточно от столицата на Етиопия.
Европейският въздушен регулатор е издал директива по безопасност, касаеща самолетите Боинг 737 8/9 MAX.
Във връзка с нея, ГД „Гражданска въздухоплавателна администрация" ограничава полетите на тези самолети в българското въздушно пространство, включително и излитащите и кацащите на българските летища. Изключение ще се прави само на полетите за пребазиране/ремонт.
От ведомството уточняват, че ще бъде гарантирано обслужване и безопасно кацане на самолетите от същия тип в случай на възникване на извънредна или аварийна ситуация. По-рано тази вечер самолет от този тип, изпълняващ полет от Хургада до Амстердам кацна безаварийно на летище София.
Вероятно самолетът е излетял преди EASA вземе решение да ограничи полетите с този модел и при преминаване над нашето въздушно пространство се е наложило да бъде насочен към столичния аеропорт. От министерството не съобщават подробности за случая.
Катастрофата на етиопската авиокомпания породи въпроси за безопасността на този нов модел самолети, след като миналия октомври в Индонезия също имаше катастрофа с Боинг 737 Макс 8. Тогава машината падна в морето 13 минути след излитането от Джакарта и загинаха 189 души.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |