Снимка: Архив infostock.bg
Падат акциите на чиновника в 142 закона. Бумагите, които изискват чиновниците от граждани и фирми за предоставянето на административни услуги, сериозно ще бъдат намалени с предстояща грандиозна реформа. За целта вече са пуснати за обществено обсъждане промени в Административнопроцесуалния кодекс. Идеята е да бъдат създадени необходимите условия, така че гражданите и фирмите да престанат да бъдат „куриери" между различните държавни и общински административни органи и да носят бележка от един чиновник на друг. За целта всички ведомства, държавни и общински органи, които предоставят административни услуги, ще обменят помежду си по служебен път данни, документи и информация.
Така акциите на чиновниците ще падната и те няма да могат да връщат хора с искане да донесат на следващия ден още една бележка.
Обмяната на информация между чиновниците ще става по електронен път и ще бъде безплатна. А за да се осъществи мащабната административна реформа с измененията в Адиминстративнопроцесуалния кодекс са предложени промени в общо 142 кодекса и закона.
Сделката на Ф-16 през американска банка. България да плати за осем американски изтребителя Ф-16, блок 70 през американска банка. Това е един от вариантите, който се обсъжда между преговорните групи на България и САЩ, научи "Труд". Идеята е ние да внесем кеш договорена сума за изтребителите в US банка. При доставката на самолет производителят "Локхийд Мартин" си тегли съответната сума. Останалата част, докато е на влог в банката, да ни носи процент печалба от лихвите за депозита, които страната е направила. Засега това е една от опциите за финансовата реализация на проекта за превъоръжаване на родните ВВС с нов тип боен самолет. Дали ще бъде възприета, е рано още да се каже.
Все още не е договорена цената, на която ще купим американските бойни самолети. Първоначално парламентът гласува финансова рамка за 8 бр. многофункционални изтребители от 1,8 млрд. лв. с ДДС. Впоследствие се оказа, че офертата на САЩ надвишава с около половин милион основния финансов показател на проекта. При окончателното гласуване за избор на доставчик депутатите обаче решиха кабинетът да не се придържа към одобрените финансови показатели. Военният министър Красимир Каракачанов наскоро пак увери, че стремежът при договарянето ще е да се вместим в рамката от 1,8 млрд. лв.
Обжалване спря поръчка за 45 км газопровод за 67 млн. лв. Поръчка за подмяна на магистрален газопровод за 67 млн. лв. е спряна, след като италианската фирма "Салп Сочиета Апалто Лавори Публичи Спа" АД обжалва в КЗК. Тя е за подмяна на 45 км тръби от преносната система - от Беглеж до Дерманци и от Дерманци до Батулци.
Предвижда се демонтаж на съществуващите газопроводни тръби и монтаж на нови. В участъка от Дерманци до Батулци има две съществуващи газопроводни отклонения за газоразпределителната станция "Златна Панега" и за хранилището в "Чирен", които трябва да се свържат към новоизградения газопровод.
На 15 март КЗК уведомява "Булгартрансгаз", че е образувала производство във връзка с жалба срещу разяснения на компанията. В нея се иска временна мярка "спиране". Газовият оператор спира всички действия по поръчката, включително по приемане на оферти.
Въпреки кризата за кадри незаетите работни места в България са малко. Делът на незаетите работни места в България през цялата 2018 г. е намалявал, достигайки до едни от най-ниските стойности в целия ЕС в края на годината, показват данни на Евростат, публикувани в понеделник. За незаето работно място се смята всяко, за което работодателят е пуснал обява, че търси служител, и са минали поне 3 месеца, без да е успял да намери.
През първото тримесечие на 2018 г. делът на свободните работни места у нас е бил 1%, но веднага след това пада на 0,9%, за да се задържи на същото ниво до последното тримесечие.
Това е един от най-ниските показатели в целия ЕС.
Държавата с най-голям дял незаети работни места в ЕС е Чехия с 6%. Средното за ЕС ниво е 2,3%, като в сравнение със същото тримесечие на предната година нарастването е с 0,3 процентни пункта. Същите данни са валидни и за страните от еврозоната. Държавата с най-нисък процент незаети работни места е Гърция - едва 0,4%.
Разбивката на Националния статистически институт показва, че най-голям дял на незаети работни места у нас към края на 2018 г. е имало в здравеопазването - 3%, следвано от държавното управление с 2,5%. В здравеопазването броят на незаетите работни места в края на 2018 г. е бил 4393, а в държавното управление - 2864. Най-нисък е делът им в операциите с недвижими имоти -0,3%, или 64 през последното тримесечие на 2018 г.
НОИ обяви ощетяването на 31% от хората за „неутрален" ефект. До края на тази седмица експертите на НОИ ще завършат анализ на новата формула за изчисляване на пенсиите. Това обяви социалният министър Бисер Петков, след като най-накрая наруши мълчанието си по скандалното орязване на правата на бъдещите пенсионери. Реакцията му идва три седмици след публикацията на "Сега", която насочи вниманието към проблема с новите правила за определяне размера на пенсията.
Часове след изявлението на Петков НОИ публикува на сайта си предварителни резултати от "последваща оценка на ефектите от влезлите в сила разпоредби на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2019 г.". Ощетените вече не са 37%, както твърдеше НОИ преди месец, а 31.3%. И това институтът го оценява като "неутрален ефект".
Според НОИ "изключването на доходите за 1997, 1998 и 1999 г. и налагането на ограничение върху крайната стойност на индивидуалния коефициент води до увеличение в размера на коефициента за 56.8% от обхванатите лица, без промяна остават размерите на коефициента на 11.9%, а при 31.3% се получава намаление". Новата прогноза е правена въз основа на данни за 67 881 осигурени лица, на които от НОИ са изпратени уведомителни писма през 2018 г., че им предстои да навършат изискуемите години за пенсия през следващата година.
Ощетяването на 31% от бъдещите пенсионери НОИ определя като "неутрален ефект" за системата, очевидно стъпвайки върху усреднените данни, че общо промените ще доведат до увеличение с 0.3% на индивидуалния коефициент на хората, които трябва да се пенсионират тази година. Оттам изчисляват, че "от гледна точка на бюджета на държавното обществено осигуряване, очакванията са промяната да доведе до намаление на разходите за пенсии с с 9.1 млн. лв. за 2019 г., което е само 0.09% от общите разходи за пенсии, заложени в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за настоящата година.
Созопол внезапно се озова в черния списък на закъсалите. Осем нови общини са попаднали в списъка на закъсалите общини,който финансовото министерство редовно актуализира. Сред тях изненадващо се оказа и перлата на Южното Черноморие. Новите "попълнения" в черния списък трябва да пишат спешно планове за финансово оздравяване.
От началото на 2019 г. Созопол е класифициран като община с финансови затруднения заради лошо представяне по пет от общо шестте показателя, които МФ следи. В края на 2018 г. просрочените задължения, поетите ангажименти и разходите на общината са над допустимите норми, бюджетът й трета поредна година излиза на червено (минус 1.686 млн. лв. за 2018 г.), а плащанията по дълга й надвишават с повече от 15% собствените приходи. Само преди седмица дългогодишният кмет на Созопол Панайот Рейзи получи обвинение от прокуратурата за длъжностно присвояване на близо 2 млн. лв. Според прокуратурата градоначалникът е действал заедно с друго длъжностно лице от общината. Рейзи е използвал фалшиви договори и фактури по строителни дейности, но сумите са постъпвали по сметка на физическо лице, което няма нищо общо с фирмите изпълнители.
Финансовите проблеми на Созопол идват на фона на сравнително добрата събираемост на местните данъци и такси, която е над средната за страната. Това обаче не важи за Кърджали, където местната власт е успяла да събере само 60% от дължимите имотни и автомобилни данъци - при средно ниво на събираемост в страната от 71 % за 2018 г.
Останалите шест нови общини, включени в списъка с финансови проблеми през тази година, са Кресна, Брегово, Криводол, Оряхово, Цар Калоян и Девин. В същото време четири общини са отпаднали от черната листа благодарение на предприети мерки и планове за оздравяване и отчетените положителни резултати. Това са Симитли, Грамада, Рила и Сапарева баня. С предоставените в началото на 2017 г. от финансовото министерство безлихвени заеми те са успели да влязат в нормите по отношение на просрочените задължения, поетите ангажименти, бюджетните дефицити и събираемостта на данъците.
България е с най-скъпа електроенергия в региона за 19 март. Българската независима енергийна борса приключи днешната търговия в сегмента "Ден напред" с цена от 47,56 евро за мегаватчас базова мощност с дата на доставка 19 март. Това е най-високата стойност за електроенергия в региона на въпросната дата. В Унгария постигнатата цена е 44.83 евро/МВтч, в Сърбия - 42.25 евро, а в Румъния договорите са за 39.44 евро на мегаватчас.
От началото на март това е четвъртия случай, в който България има най-високите борсови цени. Предишните случаи са на 5, 8 и 17 март. В същото време в 11 от въпросните 19 дни на месеца, цените на българския пазар са били най-ниски. Движението в тези крайности показва, че все още има недостатъчна ликвидност на борсата, която дори при малък недостиг води до рязко повишаване на цените.
DPM започна да произвежда златен концентрат в Крумовград. Канадската компания Dundee Precious Metals (DPM) произведе първото количество златен концентрат от находището край Крумовград. Това е ключов момент за проекта, който в сегашния си вид се подготвя от 2010 г. и който е първият нов рудник в страната след промените. Инвестицията се оценява на около 165 млн. долара, а работещите в местното дружество "Дънди прешъс металс Крумовград" вече са 234 души.
За пазара
Произведеният концентрат е тестов, като количества за продажба се очаква да излязат до средата на годината. "Това ще генерира значителен ръст на производството на златото и свързаните с това свободни парични потоци", коментира президентът и главен изпълнителен директор на DPM Рик Хаус. Засега от компанията не са обявили къде ще се преработва концентратът до метал. Самата група има металургичен завод в Намибия, където отива продукцията от другото българско предприятие на DPM - "Дънди прешъс металс Челопеч", но като вариант се разглежда и преработката в България. Възможности за това има в "Аурубис" в Пирдоп и в КЦМ - Пловдив.
Първият концентрат от участъка "Ада тепе" на находището край Крумовград е произведен след преработката на 650 тона руда при производителност около 100 тона на час. Още в средата на миналата година компанията започна да добива руда, като целта беше да се натрупа достатъчно количество, докато се изгради обогатителната фабрика и започне преработката. "През следващите седмици ще насочим усилията си да увеличим и оптимизираме производството на обогатителната фабрика, така че да постигнем проектния й капацитет от 105 тона руда на час и планираното извличане на 85% злато", казаха от компанията.
Инвестиция
Общата инвестиция в проекта ще бъде между 164 и 166 млн. долара при първоначален разчет за 178 млн. долара. Досега "ДПМ Крумовград" е приключила 97% от строителните работи на обекта при 147 млн. долара разходи. Комплексът включва открит рудник, обогатителна фабрика, интегрирано съоръжение за съхранение на минни отпадъци (вместо хвостохранилище), както и други помощни съоръжения.
Миню Стайков на свобода срещу 500 бона гаранция. Бизнесменът Миню Стайков да бъде освободен от ареста срещу 500 000 лв. гаранция. Това реши Спецсъдът, а окончателната дума ще бъде на апелативните магистрати, които ще се произнесат след седмица. Дотогава Стайков ще трябва да чака в ареста.
В понеделник той направи втори опит да излезе от ареста, след като внесе искане за промяна на мярката му за неотклонение.
Стайков се появи в Спецсъда в инвалидна количка, като стана ясно, че здравето му се е влошило в ареста, което е и основният мотив за искането му да бъде освободен. Самият бизнесмен, който е обвинен в ръководене на организирана престъпна група, занимаваща се с контрабанда, данъчни престъпления и пране на пари, обясни, че е транспортиран до съда от затворническата болница.
В края на миналата година адвокатите на Стайков, по чието искане в понеделник заседанието се гледа при закрити врата с аргумента, че могат да излязат подробности от интимен характер за неговото здравословно състояние, опитаха безуспешно да му осигурят по-лека мярка за неотклонение заради влошеното му здраве.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |