Снимка: Архив infostock.bg
Хаосът с пенсиите спрян от премиера Борисов. Националният осигурителен институт ще изчислява пенсията и по старата, и по новата формула и ще избира по-благоприятния вариант за бъдещия пенсионер. Това се разбраха след среща при премиера Бойко Борисов представители на синдикатите, социалният министър Бисер Петков, управителят на НОИ Ивайло Иванов и вицепремиерът Томислав Дончев. „Волята на премиера е да не се допуска ощетяване на нито едно лице, експертният разговор ще продължи как да се изпълни това поръчение", заяви министър Петков.
Изчисляването на размера на пенсиите по старата и по новата методика ще се прилага само за хората, които са пресметнали, че са ощетени от новата формула, която взема предвид осигурителният стаж само след 2000 г„ обясни управителят на НОИ Ивайло Иванов.
До срещата се стигна, след като симулация на НОИ показа, че 31% от кандидат пенсионерите биха получили по-ниска пенсия заради новата формула за изчисляването им, която влезе в сила от 1 януари 2019 г. Близо 57 на сто ще получават повече пари след пенсиониране, а за 12% няма да има промяна.
Промяната в пенсионната формула предвижда в нея да се взима предвид осигурителният доход на кандидата за пенсия, натрупан след 1 януари 2000 г. без да се включват трите най-добри години от преди 1997 г., както беше досега.
Министърът на труда Бисер Петков, увери, че до този момент няма отпуснати пенсии по новата формула. Причината е, че по закон отпускането на пенсия отнема 4 месеца.
Идеята за промяната в правилата за пенсиониране беше от една страна хората да не търсят стари документи от заличени фирми, в които някога са работили, а от друга -да се избегнат злоупотребите с надути заплати на шефове на фалирали фирми, осигурявали се на твърде високи суми в годините, в които таван на заплатата не е съществувал.
Предлагат нов данък фасади. Да бъде въведен нов общински данък, с който да се събират средства за ремонт на външните фасади на блоковете. Това е едно от десетките предложения на граждани, компании за управление на етажна собственост, домоуправители и архитекти, внесени в строителното министерство във връзка с подготвяните промени в Закона за етажната собственост.
Други от исканията също коментират облика на жилищните квартали. Според едно от предложенията общините трябва да разработят общи изисквания за фасадите и на всеки три години да правят оглед на сградите. Проверката да завършва със задължителни предписания за мерки, които трябва да бъдат взети от собствениците на жилища, за да подобрят външния им вид. Ако те не се изпълнят, общината да има право да налага глоби, предлага гражданин. Ако ремонтите не бъдат извършени и след наложената санкция, общината да ремонтира блока, но собствениците да бъдат задължени да платят направените разходи. Подобна практика работи успешно в Холандия, категоричен е вносителят В. М.
Според гражданина 3. П. са нужни мерки и срещу безотговорните стопани, които купуват жилище, оставят го необитаемо и то се руши, като застрашава безопасността на останалите обитатели на етажната собственост. Предложението е в тези случаи да се предвиди законов срок за ремонт на дома, и ако той не бъде спазен общината да конфискува имота, за да може да го поддържа качествено.
Според други предложения домоуправителите трябва да имат правомощия да следят за кражби на ток и вода във входа. Съседи искат още глоби за хвърляне на боклук през балкона и правила за видео наблюдение в общите части на етажната собственост.
Появи се и трети купувач за бизнеса на ЧЕЗ в България. ЧЕЗ е започнала преговори с трети купувач за придобиване на българските й активи. Това потвърдиха пред "24 часа" от централата на компанията в Прага.
Новината е съобщил вицепрезидентът на ЧЕЗ Томаш Плескач, цитиран от чешкото издание "Лидове новини". Ръководството обаче отказва да назове кой е кандидатът. Очаква се той да подаде конкретна оферта през април, когато това ще направи и другият преговарящ "Индия пауър".
Миналата година ЧЕЗ сключи договор с българската фирма "Инерком", но сделката не бе финализирана заради отказ на КЗК да даде разрешение.
"В актуалния момент имаме един подписан договор и двама кандидати. Ще разберем какво ни чака в близките седмици и месеци. Тогава ще можем да оценим и другите две оферти, които, предполагам, ще получим. Според това какво пише в тях ще вземем решение или ще продължим с един от тези двама кандидати в ексклузивна фаза към подписване на нов договор. Това би означавало да изключим старите кандидати", добави Плескач. Той обаче уточнява, че "Инерком" все още е в играта, но компанията трябва да преодолее отказа на българския антимонополен орган за сделката по придобиването на ЧЕЗ в България. Делото по отказа е насрочено за разглеждане през май.
Във вторник в Прага ЧЕЗ представи финансовите си резултати - печалбата на компанията миналата година е паднала с 45% до 10,5 млрд. чешки крони. Голямата разлика се дължала на продажбата на унгарската група MOL, която се осъществи през 2017 г.
София 90-а в света по скъпотия, изкачи се с 29 места за една година. Въпреки относително ниската годишна инфлация в България -2,7% за декември 2018 г. спрямо година по-рано, София се е изкачила с 29 места в последната класация на The Economist Intelligence Unit (EIU) за разходите за живот. В разпространения индекс тя се оказва на 90-о място в света, при положение че предишната година беше на 119-о.
Обяснението е, че EIU взема предвид само определени стоки и услуги, които демонстрират колко би излязло на една компания да командирова дългосрочно служител в съответния град и колко би струвало да наеме местен служител.
Специално за София обяснението е, че през 2018 г. храната е поскъпнала с 2,6%, а заради поскъпналите ток, парно и вода комуналните разходи са се увеличили с 4%. Освен това разходите за забавления и култура, както и посещението на ресторант са поскъпнали в рамките на една година съответно с 4,5 и 3,5%.
Българската столица е на практика вторият град в класацията по рязко нарастване на разходите за живот след Нумео в Нова Каледония, който се е изкачил с 33 места в подреждането, отивайки от 53-о на 20-о място. Други такива градове са Рияд, Сан Франциско, Казабланка, Найроби, Абу Даби и др.
В челото на класацията няма големи изненади освен това, че за първи път на първо място са класирани три града, а не един и за първи път на това място попада Париж.
Цветан Цветанов се оказа собственик на нов свръхлуксозен апартамент. Заместник-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов попадна в епицентъра на нов имотен сюжет. През 2018 г. Цветанов и съпругата му Десислава са станали собственици на суперлуксозен апартамент от 239 кв. м в столичния квартал "Изток", снабден с личен ВИП асансьор, установи разследване на "Свободна Европа"^. Жилището е придобито при заменка на скандално ниски цени, като по изчисления на медията реалната цена би следвало да е в пъти по-висока. Допълнителна проверка на "Сега" разкри истинска имотна въртележка около апартамента и потвърди съмненията за занижената му стойност.
Луксозният апартамент е разположен на последния 6-и етаж на кооперация на фирма "Артекс" на ул. "Латинка" 8, обявена за сграда на годината през 2017 г., показва разследването на "Свободна Европа". Сделката е сключена на 12 юни 2018 г. с фирма "Артекс инженеринг 2000-5", като наред с жилището от 239 кв. м Цветанов е придобил и гараж от 43 кв. м. Срещу тази нова собственост Цветанов е прехвърлил на фирмата продавач придобитите от него със скандал през 2008 г. два нови апартамента от 112 и 80 кв. м и два гаража на ул. "Елемаг" 22 в кв. "Изгрев". Заменката е извършена на стойност, равна на данъчната оценка на новия апартамент - 386 654 лв. От документите става ясно, че данъчните оценки на двата апартамента на Цветанов не са били достатъчни да покрият тази цена, и той е доплатил 100 000 лв.
Пазарната стойност на луксозното жилище с ВИП асансьора е много по-висока. В телефонен разговор представител на отдел "Продажби" в "Артекс" казва пред "Свободна Европа", че цените на апартаменти по високите етажи в същата кооперация на ул. "Латинка" са достигали през 2018 г. 2640 евро на кв. м с ДДС. Според коментари на експерти зад сключването на сделка при толкова занижена цена могат да стоят два сценария - Цветан Цветанов да е получил "подарък" от фирмата или всъщност да е платил много повече за имота от официално декларираното. Второто би поставило под въпрос произхода на средствата, с които е платена сделката.
Проверка на "Сега" потвърди, че стойността на сключената заменка е, меко казано, странна. Справка в Имотния регистър показва, че имотите, предмет на сделката, са обект на истинска въртележка от покупко-продажби, извършени в рамките на един-единствен ден. На този ден -12 юни 2018 г., Пламен и Весела Мирянови първо продават луксозното жилище от 239 кв. м на собствената си фирма "Артекс инженеринг 2000-5", като посочената по тази сделка цена е 560 830 лв. Допълнително е сключена сделка и за гаража от 43 кв. м при цена от 43 802 лв. Така общата стойност на луксозния имот от ранните часове на 12 юни 2018 г. е 604 632 лв.
Застрахователите отчетоха рекордни печалби за 2018 година. На фона на множество скандали и наложени санкции застрахователният сектор бележи рекордни печалби и премийни приходи. С близо 50% е скочила печалбата на компаниите, които се занимават с общо застраховане, и през 2018 г. достига рекордните 91 млн. лв. Това показват предварителните данни за състоянието на застрахователния пазар към 31 декември 2018 г., публикувани от Комисията за финансов надзор (КФН). В общото застраховане са отчетени и рекордни премийни приходи. За първи път е премината бариерата от 2 млрд. лв. привлечени застраховки, което спрямо предходната 2017 г. е ръст от 20%. Изплатените обезщетения през изминалата година са за 1 милиард лева при 846 млн. лв. година преди това.
Решаваща заслуга за добрите финансови резултати в общото застраховане е драстичното поскъпване на задължителната "Гражданска отговорност" през миналата година. Най-масовата застраховка скочи от средно 220 лв. до 330 лв. само за няколко месеца. Данните на КФН показват, че 70% от брутните премийни приходи в общото застраховане се формират от автомобилните застраховки, в които се включва и "Каско". Само от "Гражданска отговорност" (ГО) през миналата година приходите са за 935.6 млн. лв. при 659.2 млн. година преди това.
Ръстът на премийните приходи от "Гражданска отговорност" идва и от все по-плътното обхващане на всички собственици на автомобили. От година вече работи директна онлайн връзка между КАТ и Гаранционния фонд на застрахователите, което позволи покритието на моторните превозни средства с "Гражданска отговорност" да надхвърли 90% и все повече да доближава 100%. Не трябва обаче да се забравя и фалита на кипърския застраховател "Олимпик" през лятото на 2018 г. Преустановяването на работата му осигури за българските компании нови 200 000 клиенти, които бързо трябваше да сключат наново полици по "Гражданска отговорност". Солидният пазарен дял на "Олимпик" от 10%, реализиран благодарение на ниски цени, се оценява на 50 - 60 млн. лв. премийни приходи на година. Заради проспаната криза с кипърския застраховател с поста си се раздели шефът на застрахователния надзор Ралица Агайн. И до момента обаче няма назначен надзорник на този пазар. В животозастраховането отчетената печалба за 2018 г. е 27 млн. лв. и е почти без промяна в сравнение на предходната година.
Разходите за труд нарастват с 5.1% през четвъртото тримесечие. Разходите за труд на компаниите в България продължават да растат и през четвъртото тримесечие на 2018 г., показват данни на Евростат. Tемпът на растеж обаче се забавя значително - докато през периода юли-септември годишното изменение беше с 8.9%, през последните месеци на годината разходите за възнаграждения нарастват с едва 5.1%, което е най-слабият темп от третото тримесечие на 2013 г. Така България се позиционира на десето място в ЕС, а лидер отново е Румъния с 13.1%, следвана от Латвия с 11.8% и Португалия с 10.3%.
Догонващите държави от Централна и Източна Европа предвидимо водят евросъюза по отношение на растежа на разходите за труд и остават значително над средните нива - 2.8% в ЕС и 2.3% в еврозоната. В много от тези държави, включително България, двигател на увеличението са по-високите минимални работни заплати и възнаграждения в бюджетния сектор, както и недостигът на кадри.
Програмистите водят
През четвъртото тримесечие на миналата година данните за разходите за труд в България следват тези за средните заплати, като с най-голям ръст повеждат работещите в сектора на информационните и комуникационните технологии - 11.6% на годишна база. Тук двигател са именно разходите за заплати, които са с 12.3% по-високи от година по-рано. За сравнение, в ЕС темпът на растеж в сектора е далеч по-умерен - едва 2.3% е увеличението спрямо четвъртото тримесечие на 2017 г.
На второ място след програмистите се нареждат работещите в енергетиката, но тук заплатите не са определящи. Увеличението на разходите за труд като цяло е 11.3% на годишна база, но ключов фактор са по-високите разноски на работодателите за социални осигуровки и данъци, които се повишават с 25.6% на фона на 8.8% през предходното тримесечие.
От друга страна, в два сектора разходите на бизнеса за персонал намаляват. В търговията спадът е с 3.5%, движен от 4.2% по-ниски заплати. За сравнение, българската статистика за възнагражденията не показа понижение, а ръст, но с под 1%. Заплатите на работещите в имотния сектор пък падат с 9.7%, а общите разходи на бизнеса - с 9.1%, което е в синхрон с националната статистика. Това може да се дължи на по-слабата активност в сектора през последните месеци или на посивяване на сектора.
За справка, в ЕС като цяло имотният сектор е лидер с най-силен темп на увеличение от 5.7% спрямо година по-рано. Работодателите в Латвия, Румъния и Унгария са отчели средно със съответно 16.9%, 10.4% и 9.2% по-високи разходи за труд на годишна база.
Довършването на "Хемус" ще започне с отсечка от под 2 км. Без много шум и съобщение до медиите в Агенция "Пътна инфраструктура" бяха отворени офертите на кандидатите в процедурата за надзор на миниатюрен участък от магистрала "Хемус". Търгът е с бюджет 70 хил. лв. и на пръв поглед не би трябвало да е от особена важност. Но в действителност показва, че пътната агенция все още не е готова да започне строителството на липсващите 134 км, за които получи над 1.12 млрд. лв. без ДДС от държавния бюджет и избра без конкурс държавната "Автомагистрали" за изпълнител. Така желанието на премиера Бойко Борисов още тази пролет да има "три първи копки" може да не се осъществи.
Магистрала в нищото
Процедурата за избор на надзорна фирма обхваща по-малко от 2 км от участъка, за който отговаря "Автомагистрали". По-интересното е, че тук не става дума за участъка след пътен възел Боаза, където свършва лотът, който "Хидрострой" ще завърши това лято, а за отсечка, която е 7 км по на изток. Така от строителството на въпросните два километра няма да има никаква полза, докато не бъдат свързани с останалата част от магистрала "Хемус".
"Към настоящия момент възложителят има възможност да предостави достъп до строителната площадка за този подучастък и доизграждането на автомагистралата ще започне от него, като същевременно ще се извършват необходимите действия по отчуждаването на останалите подучастъци", обясниха от АПИ за "Капитал". Кога обаче ще може да се строи и по останалата част от липсващите 134 км не е ясно. Все още процедурите за избор на надзорни фирми не са обявени.
11 500 бегълци от закона опитали да щипнат през граница през 2018 г. Близо 11 500 бегълци от закона са направили опит да напуснат страната. От заявените за общодържавно издирване по различни разследвания, са били заловени на изход от страната на различните контролни пунктове.
Това става ясно от публикуван отчет на МВР за 2018 година, който е за изпълнението на програмния бюджет на министерството. От множеството таблици там се установява, че силовото ведомство е обявило за общодържавно издирване 18 137 лица. От тях издирени и снети от издирване са 17 992 лица от всички категории, включително с натрупване от предишни периоди. Търсените от МВР хора са били по общо 14 критерия, сред които дори неплащане на издръжка, задължения към държавата и неявяване по дела. От отчета става ясно, че 11 432 лица са били заловени на гранично-пропускателните пунктове, най-вероятно при опит да напуснат страната.
„Не можем да бъде категорични, че всички спипани на границата са искали да избягат. Има хора, които дори не са знаели, че са издирвани по заведени срещу тях досъдебни производства, и са тръгнали на почивка. При проверката са осъзнали, че МВР ги търси. Според данните през 2018 г. в структурите на МВР са разследвани общо 161 084 досъдебни производства, от които 144 197 са били по общия ред и 16 887 са били бързи производства. При такива сериозни цифри се случва някой да не е бил известен или просто да не знае, че срещу него има разследване въпреки законовите изисквания, които ни задължават да информираме гражданите", обясниха от МВР за „Монитор".
От там се похвалиха, че са задържали и 799 чужди граждани, които също са били обявени за издирване от други държави. Те са били жители на трети страни, различни от държавите в Европейския съюз.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |