Снимка: Пресцентър на Министерство на икономиката
Българският износ се е удвоил за период от десет години и днес вече надхвърля 56 млрд. лв. годишно. Това съобщи заместник-министърът на икономиката Александър Манолев по време на откриването на форума „Глобални макротенденции и отражението им върху конкурентоспособността на ЦЮИЕ", организиран от Института за икономическа политика с подкрепата на Фондация „Ханс Зайдел".
„За същия период наблюдаваме сериозен ръст на българската икономика. Трудно е това да бъде измерено точно, но ако вземем данните за ръста на БВП ще видим, че за 10 години той е нараснал с около 30 млрд. лв.", посочи зам.-министър Манолев. По думите му в топ 10 на страните, за които реализираме износ, има само една държава, която е извън Европейския съюз - съседна Турция. „Въпреки добрите връзки с всеки от съседите ни, все още имаме неизползван потенциал в икономическата сфера", подчерта Александър Манолев и даде пример със Северна Македония, където тази година бе възстановено Търговското ни представителство.
Икономическият заместник-министър се спря и на темата за следващата индустриална революция, в която навлиза човечеството - т.нар. „Индустрия 4.0". „В икономическата сфера единственият начин да бъдем от страните, които ще спечелят от нея, а не от тези, които ще загубят, е да създаваме много, още по-силни връзки със съседните ни държави", каза още той и поздрави организаторите, че поставят фокус върху регионалното партньорство и глобалните тенденции.
Днешната конференция е 15-то издание от серията тематични конференции „Конкурентоспособност на българската икономика", които Институтът за икономическа политика организират заедно с Фондация „Ханс Зайдел". Форумът се фокусира върху две макротенденции - начинът, по който автоматизацията и дигитализацията поставят на изпитание парадигмата за евтината работна ръка; и какви са потенциалните последствия от сътресенията в глобалната търговия върху малки отворени експортноориентирани икономики като България. Сред лекторите са експерти от България и чужбина.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |