Снимка: Архив infostock.bg
СДС възкръсва в партньорство с ГЕРБ. За пръв път в политическата си история партия ГЕРБ ще се яви в коалиция на избори. Партньор на ГЕРБ за вота на 26 май, когато страната ни ще избира евродепутати, ще е СДС. А целта на обединението е Европейската народна партия (ЕНП/ЕРР) да има най-висок резултат на европейските избори у нас.
Прецедентът стана възможен след писмо от страна на председателя ЕНП/ЕРР Жозеф Дол, който преди седмица призова лидерите на партиите, членуващи в ЕНП/ЕРР да се обединят с общи листи за европейските избори през месец май. Общо 4 български партии членуват в ЕНП - ГЕРБ, ДСБ, България на гражданите и СДС.
"Форматът ЕНП е много важен за нас, защото това са европейски избори. И колкото тук се опитват да ги превърнат в местни и междупартийни, то те са огромен залог за бъдещето на Европа", заяви премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов.
Рано сутринта в централата на ГЕРБ бе проведена среща между него, зам,-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов и председателят на СДС Румен Христов, който бе заедно с Владимир Кисьов (СДС) - навремето главен преговарящ за присъединяването ни към Европейския съюз. Ръководствата на двете партии излязоха с решение - да се явят с обща листа на евровота. А от СДС ще получат и две места в нея, като едното е със сигурност на избираема позиция.
Митничари ще продават горива. Агенция "Митници" ще продава конфискувани горива, както и цистерни и автомобили, с които са били превозвани контрабандни акцизни стоки. Това гласят промени в Наредбата за разпореждане с отнети и изоставени в полза на държавата акцизни стоки, които са пуснати от Министерството на финансите за обществено обсъждане.
Агенция "Митници" ще има възможност да продава на търг енергийни продукти, които са годни за употреба и могат да се използват като краен продукт. Така ще може да се продават бензин и дизел, които са конфискувани, защото за тях не е платен акциз, но в същото време са годни за употреба. Досега конфискуваните енергийни продукти можеше да се продадат само за преработка в данъчен склад.
Друга промяна в наредбата е, че Агенция "Митници" ще продава конфискувани превозни средства, с които е направено нарушение по Закона за акцизите и данъчните складове. Т.е. Агенция "Митници" ще продава цистерни, камиони и коли, които са конфискувани, защото с тях са превозвани акцизни стоки без платени налози. Митничарите ще организират и търгове за продажба на съоръжения, използвани за извършване на нарушение, като например оборудване за варене на ракия или машини за производство на цигари, ако са използвани за незаконна дейност. Досега търговете за продажба на конфискуваните превозни средства и съоръжения се организираха от НАП.
138 веца може да спрат заради текст в закон. 138 средни и малки веца плюс държавния "Цанков камък" са заплашени от затваряне в най-скоро време,предупредиха от Асоциация "Хидроенергия" на форум в столицата.
Причината е във въведената през 2010 г. в Закона за водите възможност регионалните басейнови дирекции да отказват продължаване на разрешителното за водовземане, ако
водоизточникът попада в защитена зона, независимо къде точно се намира самата вец. По-голямата част от тези зони съвпадат с "Натура 2000", но има и други.
Тази разпоредба се отнася само за вецовете, въведени в експлоатация след 2010 г. Разрешителните за ползване на вода са започнали да изтичат наскоро и вече има случаи на отказано удължаване, каза председателят на асоциацията Боян Кършаков.
Казусът застрашава и хидроенергийното съоръжение на НЕК "Цанков камък", което започна работа през 2013 г.
"В следващите 24 месеца предстои да изтекат разрешителните на около 50 веца, а общият брой на засегнатите е 138", каза Кършаков. Според него на инвеститорите не им остава нищо друго, освен да почнат да водят дела срещу държавата, но какъвто и да е изходът от тях, неработещите вецове са пряка заплаха за околната среда, защото такова съоръжение трудно може да се консервира и да се изостави. Обикновено то е свързано с речната система и има десетки изисквания към поддържането му. Отделен е въпросът, че 65% от възобновяемата енергия в България е от вецове, а частната водна енергетика допринася за почти 50% от производството от вецове в България", каза Кършаков.
"24 часа" попита екоминистерството кое налага разпоредба, която не е прилагана досега, вече да е влязла в сила. Оттам увериха, че ще дадат отговор в следващите дни.
78 млн. не стигат, за да вземат всички сестри по 950 лева. Методика, по която да се изчисляват заплатите на лекари и медицински сестри, ще готвят съвместно здравният министър Кирил Ананиев, сестрите, работодателите и лекарският съюз. Това стана ясно след среща между здравните специалисти и Ананиев в сряда.
Работната група ще се събере на 26 март. Министърът чака всички представители с готов вариант, който да се обсъжда. За обявяване на финална методика, която да се внесе в Министерския съвет, страните са си дали първоначален срок две седмици.
Основните заплати на сестрите в много от болниците в страната са под минималната, договорена в Колективния трудов договор - 950 лв.
В болниците със 100% държавна собственост, каквито са университетските, средната основна работна заплата била 758 лв., при тези с 50% и повече държавно участие (каквито са областните), както и в общинските тя е 668 лв.
Средната брутна заплата при всички е почти двойно повече, тъй като в нея се добавят допълнителното материално стимулиране, клас прослужено време и др. Реално заплатите поотделно варират между 546 лв. и 2455 лв. показва още анализът на здравното министерство. Отчетена е и заплата от 315 лв. в общинска болница, но това вероятно е щатна бройка на 4- или 6-часов работен ден, тъй като това заплащане е под минималното за страната.
По предварителни разчети не стигат около 78 млн. лв., за да може навсякъде заплатата на медсестрите да стигне 950 лв. Но наливане на пари без правила само ще задълбочи проблема, обясни Ананиев.
И Цачева, и Рашидов с нови луксозни жилища в квартала на Цветанов. Още две ключови фигури в ГЕРБ са станали новодомци в столичния кв. "Изток" миналото лято на "тънки" цени. Скоро след като зам.-председателят Цветан Цветанов се сдобива със луксозен апартамент в столичния кв. "Изток" от фирма "Артекс", министърът на правосъдието Цецка Цачева и депутатът Вежди Рашидов купуват жилища в същия квартал от същия продавач, показа разследване на Биволъ. Сделките са станали насред скандал около проблемен крупен строеж на фирмата в друг скъп столичен район - "Лозенец".
Цачева се е сдобила с ново жилище на 27 юли 2018 г. - скоро след Цветанов, който купува апартамент на 12 юни. Сделката е сключена с фирма "Артекс Инженеринг", свързана фирма с продавача по сделката на Цветанов "Артекс Инженеринг 2000-5". Справка в имотния регистър показва, че Цецка Цачева и сестра й Ирина Цачева са придобили жилище от 199 кв. м и гараж от 20 кв. м на ул. "Юрий Гагарин" 20 за 285 704 лв. На този адрес се намира луксозната сграда "Вселена" на "Артекс". Също там ден по-рано от Цачева жилище е купила фирмата на Рашидов "Рашидов пропъртис". От данните в имотния регистър става ясно, че той е платил за апартамент от 112 кв. м 187 432 лв. Според източници на "Сега" това не е първата сделка на Рашидов с фирмата, която строи фамилната му къща. Тя е купувала собственост и в друга сграда на "Артекс" на ул. "Тинтява". Пред други медии той коментира, че цената е такава, защото е купувал на зелено и вече инвестира само в имоти.
Правосъдният министър се появи веднага по bTV - точно както Цветанов ден по-рано ненадейно се яви пред камерите. Тя даде екзотично обяснение как го е купила. "Видях изкопа на мястото, поинтересувах се коя е фирмата и ги потърсих - без брокери, тъй като цената значително се увеличава", разказа Цачева. Тя обясни, че със сестра си продали апартамент в Плевен: "Три поколения ще живеем в това жилище, продали сме другите имоти, с които сме разполагали, за да се сдобием с този апартамент. Не е малък, с три спални, ще имам само този имот, който все още не е обитаем."
"Нотариалният акт, който бе цитиран, е за придобит от мен имот в груб строеж и преди акт 16. Цената, която се посочва, не е вярна. Сумата за имота е 4-цифрена в евро и за мен не е малка. Цената е над 600 евро на квадрат", каза правосъдният министър, но отказа да отговори на "Сега" колко точно струва жилището. "Тази цена, с която вие разполагате, е за груб строеж. До акт 16 фирмата прояви разбиране да ме изчака, за да мога да продам друг имот. По банков път със съответното начисление и данъци се получава цена на готов имот.
Засега се връщат 3 г. на ощетените от пенсионната формула. Два варианта за туширане на социалното напрежение, породено от промените в пенсионната формула, обсъжда сформираната по спешност работна група към министерството на труда. Законодателните промени ще бъдат готови до края на седмицата, след което ще се търси одобрението на социалните партньори и депутатите, за да влязат по-бързо в сила поправките.
За част от промените, поискани от премиера Бойко Борисов, вече е постигнато съгласие, съобщи социалният министър Бисер Петков. Ощетените от новата пенсионна формула ще имат право да изберат дали при изчислението на индивидуалния им коефициент да влязат трите години 1997-1999 г. Включването на тези три години във формулата ще става само при поискване от страна на новите пенсионери, които смятат, че добавянето им ще повлияе благоприятно при изчисление на персоналния им коефициент, обясни Петков. От тези думи се оставя впечатлението, че НОИ не смята да улесни гражданите, като им предостави необходимите изчисления кой е най-благоприятният вариант за тях. Все пак най-сетне и за тях управляващите склоняват да предвидят преходен период, макар че още не се знае колко години ще е той - дали ще са три или пет.
Вторият вариант, върху който в работната група в момента текат бурни дискусии, се отнася до възможността за компромис и с промяната, направена през 2015 г. от Ивайло Калфин, но влязла в сила в началото на 2019 г. - отпадането на избора от трите най-благоприятни години преди 1997 г. Експертите все още не са решили дали на засегнатите от новата формула хора да им се върне и това право. Председателят на социалната комисия Хасан Адемов разясни, че позицията, която отстояват експертите от НОИ, е за това индивидуалният коефициент да се изчислява само по годините, за които в института има регистър. Т.е. за да няма възможности за манипулиране, трите най-добри години да не влизат във формулата.
Хората, за които новата формула е изгодна, разбира се, ще се пенсионират с пенсия, изчислена по новия начин - само с осигурителния доход след 2000 г.
Бюджетната комисия набързо изслуша кандидата за подуправител на БНБ Радослав Миленков. За по-малко от час и без въпроси от народните представители премина изслушването в парламентарната бюджетна комисия на Радослав Миленков, който е номиниран за подуправител на БНБ, ръководещ "Банков надзор". Той беше скоростно издигнат от гуверньора на централната банка Димитър Радев да замени изненадващо подалия оставка в началото на месеца Димитър Костов.
Още при неговото оттегляне финансовият министър Владислав Горанов призова постът да не остава вакантен повече от две седмици предвид многото работа покрай ангажиментите на България по кандидатурата й за влизане във валутния механизъм ERM II и Банковия съюз. Неговото желание беше удовлетворено с бързото излъчване на кандидат в лицето на настоящия председател на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) и съкратени срокове на изборната процедура, която, по всичко личи, ще завърши след два дни. Гласуването на новия подуправител е насрочено като първа точка в дневния ред на Народното събрание за петък.
В дух на приемственост
Изслушването започна с кратко представяне на кандидата от Димитър Радев, който по закон единствен има право да номинира подуправители. То като цяло повтаряше и писмените мотиви на гуверньора.
След това Радослав Миленков представи какви ще бъдат неговите приоритети, ако бъде избран. Експозето му премина през почти всички дейности на "Банков надзор", започвайки с текущата работа по присъединяване към валутния механизъм ERM II и сключването на "тясно сътрудничество" с ЕЦБ - начинът за страните извън еврозоната да влязат в Банковия съюз. Като цяло при изложението нямаше нови моменти, а по-скоро се акцентираше на "продължаване", "задълбочаване", "засилване" и т.н.
Това усещане се затвърди и от думите на самия Миленков, който окачестви приоритетите си като "естествено продължение на плана за реформи от 2015 на "Банков надзор".
"Не смятам, че за разлика от 2015 г. сега се налагат революционни промени - смятам да работя за допълване, продължение и надграждане. Приоритетите са ясно очертани от БНБ, а и на ниво държава с желанието за присъединяване към Единния надзорен механизъм и валутния механизъм", каза той.
"Хидрострой" и свързана с "Джи Пи" фирма влизат в ремонта на софийските улици. София напредва в най-голямата си строителна поръчка - за ремонт на улици през следващите 4 години за общо 117 млн. лв. без ДДС. И тя минава в класическия стил: много от кандидатите са отстранени, а остават познати компании, към които от общината уж са недоволни (справки - ремонта на Графа). Това се вижда след отваряне на цените в обществената поръчка на столична община, в която София е разделена на седем зони.
В поддържането най-вероятно ще останат досегашните "Трейс Груп Холд", "ГБС Инфраструктурно строителство" и пернишката ДЛВ. За първи път в ремонтите на зоните влизат "Хидрострой", свързаната със "Джи Пи Груп" "Виа конструкт груп" и друг непознат строител от Перник и региона - "Нивел строй".
Един район ("Овча Купел", "Красно село", "Красна поляна" и "Банкя") най-вероятно ще се поддържа от Обединение ДЗЗД "Банкя Зона 2", в което участва варненската "Инжстройинженеринг". Тя почти на абонамент печели варненските пакети за паддръжка на улиците заедно с "Хидрострой" на Велико Желев.
Много кандидати, малко финалисти
Поръчката за седемте зони предизвика немалък интерес и привлече 22 оферти. Девет от тях или над 40% обаче са отстранени на етап технически изисквания. За една от най-желаните зони например - 4 ("Надежда", "Нови Искър" и "Сердика") от петима кандидати до финал е достигнала единствено "Виа Конструкт Груп". До 2011 г. компанията с редица обществени поръчки, включително за строежа на метрото, се е наричала "Джи Пи строй" и е била еднолична собственост на акционера и директор на "Джи Пи груп" Стефан Тотев. В момента е собственост на Велизар Радев, но "Виа конструкт" и "Джи Пи" имат еднакъв адрес.
Странна разлика
Където е останала конкуренция се вижда как цените могат да са коренно различни. Например за Зона Витоша, Лозенец, Триадица, "Трейс Груп Холд" (която и сега я поддържа) е предложила цена за абонаментна поддръжка на улици почти три пъти по-ниска от тази на конкурентите (1 млн.лв.). Това означава, че ще трябва да даде обосновка за ниската стойнст и ако не се приеме - ще бъде отстранена.
Имения за милиони на тезгяха заради борчове. Имения за милиони са пуснати за публични продажби от Камарата на частните съдебни изпълнители заради борчове на собствениците им. Това показва проверка на „Монитор" в системата за публични продажби на камарата.
Най-скъпият палат е на олигарха Николай Банев и съпругата му Евгения в столичния квартал Бояна. Началната цена, от която ще тръгне търгът за него, е близо 6 млн. лв. (виж вдясно). Освен еклектичното имение обаче в регистъра на ЧСИ-тата могат да бъда открити още десетина обяви за продажбата на баровски къщи. Всяка от тях е оценена на милион или малко под тази сума. Очаквано най-много от извадените на тезгяха имения се намират в София или в околностите й, но има и няколко в Бургас и Габрово.
В топ 5 на милионерските къщи, дадени за продан заради дългове, са къща в Бистрица, имот в частно вилно селище „Магдалена", както и тузарски палат в Княжево. В същото време за близо половин милион пък всеки желаещ може да си купи и тристаен апартамент в новопостроена кооперация в столичния квартал „Стрелбище". Най-скъпият многостаен апартамент, пуснат на търг от ЧСИ-тата, се намира в Балчик. Началната цена за него е четвърт милион лева и се намира в частна резиденция току на брега на морето.
Тузарските палати са само малка част от пуснатите на търг заради борчове имоти от Камарата на ЧСИ-тата у нас. В регистъра на публичните продажби към момента са публикувани 3626 обяви. От годишния доклад на камарата става ясно, че през 2018 г. в платформата са публикувани 41 174 броя обяви за продажби на имущество.
„За сравнение обявите са били 51 699 за 2017 г.", подчертава се в документа. През 2018 г. обявленията за продажба на недвижими имоти са били 37 024 броя спрямо 46 545 за 2017 г.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |