Снимка: Pixabay
България е на трето място по отпуснати средства за инвестиции по линия на Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ). Общото финансиране, според окончателни данни на Европейската комисия към 19 март 2019 година, възлиза на 456 млн. евро, като се очаква тези средства да генерират допълнителни инвестиции в размер на 2,3 млрд. евро, в рамките на настоящия План за инвестиции за Европа, известен повече като Плана „Юнекр".
Таблицата по-долу показва разпределението по държави на финансирането по ЕФСИ, одобрено от Групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ); колко инвестиции, които финансирането по ЕФСИ трябва да задейства допълнително; и как страните се класират според общия размер на инвестициите, които ще бъдат задействани от ЕФСИ като част от брутния вътрешен продукт (БВП).
Отпуснати средства по линия на Европейския фонд за стратегически инвестиции
(в млн. евро)
България заеме наистина челна позиция, но заради ниския БВП, защото по номинално изражение на опуснатите средства сме на 19 място. След нас са: Литва (401 млн. евро отпуснати, които ще генерират 1 620 млн. евро), Латвия (231 - 999), Хърватия (203 - 903), Естония (158 - 1 338), Словения (161 - 941), Люксембург (123 - 623), Кипър (46 - 98) и Малта (11 - 34). На върха са Франция (12 299 млн. евро отпуснати, които ще генерират 64 390 млн. евро), Италия (9 688 - 63 345) и Испания (8 551 - 46 207).
Три от одобрените български проекта
Биовет. Финансиране със 100 млн. евро за предприятие за селскостопански и лекарствени продукти с цел повишаване на нивата на производство и научноизследователска и развойна дейност в областта на здравеопазването на животните, като ще бъдат изградени две нови съоръжения: за ферментация в Пещера и завод в Разград, където ще се произвеждат ваксини за животни. Заемът се гарантира от Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), който е централен стълб на Плана за инвестиции за Европа (Плана „Юнкер"). В резултат на това финансиране ще бъдат създадени 210 работни места в селските райони на България.
Kloshar Bags. Стартиращо модно предприятие от София. След като създателите на компанията Деян и Наталия поставят основите ѝ, марката бързо привлича интереса на купувачите с помощта на социалните медии, така че скоро двамата искат да разширят дейността на Kloshar Bags. За целта са необходими инвестиции в материали и логистика. Деян и Наталия получават заем от институция за микрофинансиране, който е гарантиран от ЕИФ в рамките на Плана за инвестиции за Европа. Заемът дава възможност на Kloshar Bags да създаде свой онлайн магазин и да увеличи персонала си. В момента на отпускане на заема компанията изнася чантите си за клиенти от цял свят - като се започне от САЩ и се стигне до Южна Корея.
Карад. Малко предприятие, което внася и продава селскостопански машини в България. Когато решава да разшири своята дейност, Карад успява да получи заем от Сибанк, подкрепен от Плана за инвестиции, за да подобри своята инфраструктура и да внася повече машини. В момента на отпускане на заема в Карад работят 11 души.
Още инвестиции
По линия на ЕФСИ за страните-членки са договорени и се очаква да бъдат отпуснати още 389.8 млрд. евро инвестиции, от които ще се възползват около 929 000 малки и средни предприятия.
От тях за България, освен по Плана „Юнкер", са одобрени 7 инфраструктурни и иновационни проекти, финансирани от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) с подкрепата на ЕФСИ, като общото финансиране е близо 320 млн. евро и се очаква то да генерира общи инвестиции в размер на 874 млн. евро.
За малки и средни предприятия (МСП) са одобрени 14 споразумения с банки посредници, финансирани от Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ) с подкрепата на ЕФСИ на обща стойност 136 млн. евро общо финансиране, като се очаква се то да генерира около 1,5 млрд. евро инвестиции за близо 9606 МСП и дружества със средна пазарна капитализация, които ще се възползват от подобрения достъп до финансиране.
През юли 2018 г. планът „Юнкер" надхвърли своята първоначална цел за инвестиции от 315 милиарда евро, а следващата цел е да бъдат мобилизирани инвестиции в размер на 500 милиарда евро в ЕС до края на 2020 година.
Нова програма ще насърчава частните и публичните инвестиции
Тази седмица беше постигнато предварително политическо споразумение между Европейския парламент, държавите членки и Комисията за InvestEU - предложената програма за насърчаване на частните и публичните инвестиции в Европа в рамките на следващия дългосрочен бюджет на ЕС, който обхваща периода 2021-2027 г., съобщи днес пресслужбата на Европейската комисия.
Това споразумение е стъпка от решаващо значение към създаването на програмата InvestEU, която ще обедини под една шапка Европейския фонд за стратегически инвестиции и 13 други финансови инструмента на ЕС, които понастоящем подкрепят инвестициите в ЕС, и по този начин ще улесни достъпа до финансиране. Предварителното споразумение предстои да бъде официално одобрено от Европейския парламент и от Съвета, като бюджетните аспекти са предмет на цялостното споразумение относно следващия дългосрочен бюджет на ЕС, който Комисията предложи през май 2018 г.
Програмата InvestEU ще обедини под един покрив множеството финансови инструменти на ЕС, които съществуват в момента, и ще разшири успешния модел на Плана за инвестиции за Европа (плана „Юнкер"). С InvestEU Европейската комисия ще даде допълнителен тласък на инвестициите, иновациите и създаването на работни места, което се очаква да доведе до 650 милиарда евро допълнителни инвестиции.
Какво ще се финансира по InvestEU?
Новата програма подкрепя четири различни области на политиката, съсредоточавайки се върху сферите, в които ЕС може да добави най-много стойност, като предоставя бюджетна гаранция с цел привличане на частни инвестиции.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |