Снимка: Архив infostock.bg
Странната ярост на Томислав Дончев. Странна активност на вицепремиера Томислав Дончев пред БНР провокира стотици въпроси от читатели на вестника, сайта на „Труд" и във фейсбук. С много недоумение хората се опитваха да си изяснят изключително острата реакция на Дончев срещу Цветан Цветанов - дясната ръка на премиера и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов в партията, и то само два месеца преди европейските избори.
„Скандалът с апартаментите има потенциал да нанесе щети, особено в предизборна ситуация. Би могло да предизвика и по-неприятен политически резонанс", заявява пред БНР вицепремиерът Дончев. И дава да се разбере, че „скандалът не се е развил докрай". „Редно е г-н Цветанов да даде повече информация, включително по отношение на последния укор - отношения с фирмата, проверявана ли е, защо е проверявана, връзка или липса на връзка между едното и другото. Според мен тук основният говорител по темата е редно да бъде той", казва още вицепремиерът по адрес на Цветан Цветанов. Томислав Дончев обръща внимание, че всеки подобен скандал „носи негативи" и „ерозира доверието". И трябвало „изключително ясен и адекватен сигнал, който да позволи доверието да бъде възстановено". След което коментира и оставката на правосъдния министър Цецка Цачева като „мъжка постъпка".
Буквално минути по-късно за оставка, но на Цветан Цветанов, и то от политическия живот на страната, заговориха от БСП. На нарочна пресконференция на „Позитано" 20 социалистите обявиха, че настояват „не само за оставката на Цветан Цветанов, но и за неговото напускане на българската политика".
Искове срещу България за над 1.2 мллд. евро. Арбитражни производства с претенции за над 1,2 млрд. евро се водят срещу България, става ясно от данни на Министерството на финансите. В сумата не са включени претенции за още няколко стотин милиона евро, по които сумите още не са определени.
Най-голямо е делото на ЕВН срещу България, където претенциите са за над 850 млн. евро. Делото на "Енерго-Про" е за 150 млн. евро. Третото енергорадпределително дружество у нас - ЧЕЗ, също е завело дело срещу България, но то е в начален етап и ищецът още не е определил размера на търсеното обезщетение. Но то най-вероятно също ще бъде за стотици милиони евро. И трите дела се водят заради разходите, които им признава Комисията за енергийно и водно регулиране при определянето на цената на тока. Делото на ЕВН се води в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове към Световната банка във Вашингтон и скоро се очаква решение на арбитража.
Другите арбитражни дела, които се водят срещу България са на Държавен фонд "Генерален резерв" на Султаната Оман, където претенциите са над 145 млн. евро. Висящо е делото на "Финанциариа Интернационале Реал Естейтс Срл" и други акционери в "Индустриален парк София" за 56 млн. евро.
Дело срещу България води и "ЕйСиЕф Ринюъбъл Енерджи" като размер на претенцията още не е посочен, но най-вероятно ще бъде за стотици милиони евро. Дало срещу страната води и арбитражния адвокат Абдеррахман Шереф като неговата претенция е за 1 235 118 долара и 126 644 евро плюс 8% годишна лихва.
Отделно от тези производства България е получила уведомления за възникнали инвестиционни спорове и във връзка с тях в момента са в ход преговори за доброволното им уреждане. Има уведомление за арбитраж от "ЕмЕйчАй Интернешънъл Инвестмънт" и "Калиакра Уинд Пауър" срещу България, както и уведомление за съществуващ инвестиционен спор от "Магнезиум.ком Инк" срещу България. Известие за инвестиционен спор е отправено от британския холдинг "Ди Ди Ай". Молба за извънсъдебно уреждане на финансови отношения е изпратена от германската компания „Рюбзамен Винденерги".
Обсъждат по области нов закон за земеделските кооперации. „Законът за земеделските кооперации, който действа в момента, не е само за тях. Още повече, че той е и остарял, правен е в други времена" - каза в Добрич Явор Гечев, председател на Националния съюз на земеделските кооперации в България.
„Мислим, че е крайно време кооперативното движение да влезе в 21 век" - добави той. „Около 6-7 месеца сме писали вариант на нов закон, сега започват обсъжданията, първата среща е в Добричка област" -добави той. Според него, те ще стигнат до всеки председател на кооперация. Кооперациите в България в момента са около 900, а идеята е законът да се внесе в началото на 2020 г. Гечев не уточни сега как ще се внесе проектозаконът в Народното събрание.
„Мислим да отворим и фермерски кооперации. С обсъждането на Закона за кооперациите в цялата страна, ние правим вътрешна дискусия, за да може този закон да произтича от кооперациите." -обясни още Гечев. „Обвързваме кооперациите със самата земя, което досега не е така" - добави той.
Захариева предложи производство на японско електроавтомобили у нас. България и Япония засилват сътрудничеството в икономиката, културата, туризма и развитието на Западните Балкани. За това се договориха вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева и заместник-министърът на външните работи на Япония и депутат Кенджи Ямада, с когото разговаряха по време на Петата световна среща на жените в Токио, съобщи пресцентърът на МВнР.
Външният министър Таро Коно отложи поради заболяване всичките си публични изяви и срещи на форума.
"Пожелавам на министър Коно бързо оздравяване, предайте моите най-искрени и приятелски чувства и се надявам скоро да се видим в България", каза вицепремиерът Захариева. При предишните си срещи с японския си колега тя договори размяна на визити тази година по повод 110 години от първите официални контакти между двете страни, 80 години от установяването на дипломатически отношения и 60 години от тяхното възстановяване.
"С 30 на сто се е увеличил двустранният стокообмен след посещението на премиера Шиндзо Абе в България миналата година. Имаме много добре работещ автомобилен клъстър, вероятно не знаете, че всяка четвърта част от всеки автомобил се произвежда у нас. Предлагам ви да обсъдим откриването на производство на японски електромобили. Очаквам и повече японски туристи -годишно ние посрещаме 8,5 млн. чужденци, но само 14 000 от тях са от вашата страна", каза Захариева.
Само 9 дребни риби са в затвора за корупция. Едва 9 души, осъдени за корупция, лежат в момента в затворите в страната. Всички те са дребни риби - повечето са шофьори, които са се опитали да подкупят проверяващите ги полицаи, за да не им бъде съставен акт за нарушение. Сумите, които са се опитали да дадат, не са големи - между 10 и 50 лв. Тази картина разбива на пух и прах мита, че у нас се преследва корупцията по високите етажи на властта.
Най-сериозните случаи са два - на служители от фонд "Земеделие", подкупвали земеделски производители, както и казус с надзирател и частен охранител, които вземали пари от затворници, за да им осигурят привилегировано отношение. Това става ясно от справка, получена от "Сега" по Закона за достъп до обществената информация от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" към правосъдното министерство. "Сега" потърси и информация за ефективно осъдени за длъжностни престъпления, за които прокуратурата най-често обвинява т.нар. бели якички, но въпреки шумните акции и хвалбите на държавното обвинение през годините от отговорите на затворническата администрация става ясно, че такива няма.
Колкото и ласкателен за България да беше последният доклад на Брюксел, в него все пак се казваше, че "ключов проблем, подчертан в поредицата доклади по Механизма за сътрудничество и проверка, е липсата на последователни резултати в България, що се отнася до присъди по дела за корупция по високите етажи на властта". Миналата седмица представители на Еврокомисията бяха на поредната си мисия тук.
Един от осъдените лежи в затвора, защото се опитал да подкупи полицай с откраднатото от него колело. Идеята била, че като даде крадения велосипед, полицаят няма да докладва за кражбата и да го задържи. Затова е осъден от Окръжния съд в Бургас на година и половина затвор и глоба от 1500 лв. Колелото е отнето в полза на държавата. Крадецът е осъждан много пъти, включително и за кражба на велосипед, става ясно от мотивите на съда.
Пак бургаският съд праща в затвора за половин година мъж, който дал 20 лева на двама полицаи, за да не бъде глобен за това, че няма книжка и че в колата му има повече пътници, отколкото е разрешено да се возят. Осъденият е глобен и с 200 лв.
Финансовата инспекция засече 11 нарушения при концесията на „Юлен". Две проверки със засечени 11 нарушения е направила Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) на концесионера на ски зоната над Банско - "Юлен". Установено е и нецелево разходване на 61 203 лв. от страна на Министерството на младежта и спорта. При другата проверка - на концесията на "Юлен", на екоминистерството, са били ревизирани поръчки за почти три милиона лева.
Оскъдните резултати от двете проверки са представени в отчета на одиторите за последното тримесечие на миналата година. Пълните доклади за проверките не са публикувани, тъй като се предоставят след искане по Закона за достъп до обществена информация. В. "Сега" поиска копие от документите, но от АДФИ обясниха, че проверките са били направени по искане на прокуратурата и сега тя трябва да се произнесе дали могат да бъдат предоставени или не.
От резюмето на АДФИ става ясно, че спортното министерство е било проверено за законността на концесията, както и за изпълнението на самия договор. Инспектирано е било и спазват ли се разпоредбите, свързани с бюджета и финансовоотчетната дейност във връзка със сключените договори между ведомството на министър Красен Кралев и сдружението "Българска федерация по ски" в периода 2006 - 2018 година.
Проверени са били общо 43 договора за над 36.1 млн. лв. Точно какви са установените 11 нарушения, така и не става ясно. Не се разбира и за какво точно са били похарчени нецелево установените над 60 000 лева. Проверката на министерството на Нено Димов отново е във връзка с изпълнението на концесионния договор, а ревизираните контракти са за 2.9 млн. лева. Установени нарушения обаче няма.
Това не са първите проверки на концесията на ски зоната на Банско. В началото на миналата година например стана ясно, че в продължение на 17 г. "Юлен" е използвал 64% по-голяма площ от заложената в концесионния договор за ски зоната и през последните 8 години правителството е било наясно с този факт.
Изводите бяха направени от страна на прокуратурата по подадения през февруари 2018 г. сигнал на партия "Зелените". Наказателна отговорност за тази безстопанственост няма да се търси, защото прокуратурата засега не е открила умисъл в действията на длъжностните лица, гласеше писмо на главния прокурор Сотир Цацаров до премиера Бойко Борисов тогава. Цацаров препоръча на Министерския съвет незабавно да промени договора на "Юлен", за да го съобрази с действащите закони.
Политическото ехо след скандала с апартаментите - ще издържи ли Борисов? Ако събота беше ден за оставки, след като стана ясно, че ключови фигури от ГЕРБ са си купили апартаменти на занижени цени в столичния квартал "Изток", то неделя се оказа подходяща за политически коментари и реакции. А те, предвид че предстоят избори, които се приемат като тест за оставане на управлението в настоящата му конфигурация, са, меко казано, интересни. В момента никой - нито ГЕРБ, нито лично премиерът знае как ще се развие скандалът през идващите дни. Изказванията сега обаче са заявките, от които започва най-сложната борба за запазването на властта на третият кабинет "Борисов".
Към момента изглежда, че всички ключови партньори на ГЕРБ в парламента - "патриотите" и ДПС, стоят зад правителството, а БСП само коментира скандала, но не използва потенциала му за истинска политическа атака.
Цветанов дължи още информация
ГЕРБ очевидно разбира колко сериозни са щетите до момента и че загубите могат да са много по-дълбоки. До каква реакция ще доведе това още не е ясно. Прези уикенда темата коментира вицепремиерът Томислав Дончев. Изказването му беше необичайно откровено за един политик, но трябва да се има предвид, че той не представлява огромното мнозинство в ГЕРБ, което е лоялно на Цветан Цветанов.
"Редно е г-н Цветанов да даде повече информация, включително по отношение на последния укор - отношения с фирмата (продавач - бел. ред.), проверявана ли е, защо е проверявана, връзка или липса на връзка между едното и другото. Според мен тук основният говорител по темата е редно да бъде той", заяви вицепремиерът Томислав Дончев пред БНР. И още: "Скандалът с апартаментите има потенциал да нанесе щети, особено в предизборна ситуация. Би могло да предизвика и по-неприятен политически резонанс".
Държавата и фермерите ще финансират борбата с градушките. Лансираната от три години идея бизнесът да влезе във финансирането на борбата с градушките предстои да се реализира, но с една съществена промяна спрямо досегашния план: в него няма да участва застрахователният бизнес, а същевременно няма да се дължат обезщетения от държавата, ако градозащитата "не успее".
През седмицата Министерският съвет прие законопроект, според който настоящата агенция по градушките ще се превърне в държавно предприятие, а фермерите ще плащат такса за издръжката му. Системата за борба с градушките предстои да се разшири: ще заработят нови площадки за изстрелване на ракети, а впоследствие - и самолети (виж карето).
Нов начин на финансиране
Текстовете предвиждат настоящата агенция за градушките, финансирана до момента на 100% от бюджета, да бъде превърната в държавно предприятие и да започне да получава финансиране и от частния сектор.
За целта се предвижда земеделските производители да заплащат годишна такса от 0.75 лв за всеки декар земя, която е допустима за подпомагане по европейските фондове с изключение на ливади и пасища. Въпросната такса трябва да бъде внасяна ежегодно до края на октомври, е заложено още текстове на законопроекта. Планира се бъдещото държавно предприятие да получава финансиране и от националния бюджет.
Този заложен модел се различава драстично от първоначалната идея. Тя предвиждаше към новото предприятие вноски да прави и застрахователния бизнес - чрез отчисления от застраховките "Каско" за автомобили и от полиците за имущество. Против нея обаче остро реагира застрахователния сектор - по време на обществените обсъждания от сектора изчислиха, че това ще доведе до 5% поскъпване на този вид застраховки, а шофьорите и собствениците на имоти ще трябва да финансират превантивни мерки, които са насочени основно към земеделците.
Сега застрахователите са изключени от финансирането, но първоначалната вноска от 0.50 лв. за земеделците е повишена на 0.75 лв. В петък по време на парламентарния контрол агроминистърът Румен Порожанов обяви, че е провеждано социологическо проучване, резултатите от което показват, че над 80% от фермерите искат да има цялостно покритие над страната от системата срещу градушки, а 74% подкрепят и идеята да заплащат вноски за това.
Входът за гимназия по-скъп, отколкото за университета. Курсовете за подготовка за националното външно оценяване в 7-и клас, с оценките от което се кандидатства в гимназия, излизат по-скъпо, отколкото преговорът на материала за матурите в 12-и клас, които пък често служат за вход в университет. Това показа проверка на „Монитор".
За целогодишно обучение от общо 120 учебни часа по български език и литература или математика родителите на кандидат-гимназистите трябва да броят 3 вноски от по 260 лв. или общо 780 лв. За преговор от 104 учебни часа на граматика и литературни произведения от 11-и и 12-и клас пък зрелостниците ще платят 640 лв., или със 140 лв. по-малко.
Столична школа предлага и промоция - по-ниска цена за уроци по два предмета. Ако седмокласникът посещава едновременно курсове по български език и литература и по математика, то при три равни вноски от 398 лв. обучението му може да излезе само 1194 лв. Така родителите ще си спестят 370 лв. Доста по-солено ще им излезе, ако плащат отделно за всяко занимание, тъй като за 4 учебни часа трябва да броят по 32 лв. Така, ако детето посещава всички 120 учебни часа от курса, родителите ще трябва да броят общо 960 лв., или със 180 лв. повече от сумата на вноски. За зрелостниците пък 4 учебни часа излизат 36 лв. По този начин за 104 учебни часа ще трябва да подготвят 936 лв., или с 296 лв. повече, отколкото ако платят всичко наведнъж.
В сайтове за частни уроци тарифите по математика варират от 6 до 30 лева, като най-честите оферти са за 10 и 15 лева на час. По български език и литература средната цена на урок е около 7-8 лв. Най-евтините предложения отново са 6 лв., но пък най-скъпите не надхвърлят 20 лв. Посещение в груповите занимания за 4-5 души пък излиза до 10 лв.
Десетки са частните преподаватели и подготвителните центрове за обучение и кандидатстване след 7-и клас във Варна, като повечето вземат по 10 лева на учебен час и 15 лева за астрономически. Някои центрове предлагат 6-седмични курсове по 288 лева за групово обучение и 346 лева за индивидуално обучение по математика. Уроците по български език и литература излизат 346 лева в група и 389 лева индивидуално. При обучението за кандидатстване след 7-и клас се провеждат и пробни изпити по български език и литература и математика.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |