Цветанов напусна НС, бетонира партийния си пост. Вторият човек в партия ГЕРБ Цветан Цветанов бетонира партийния си пост като дясна ръка на премиера Бойко Борисов и шеф на предизборния щаб на управляващите. Малко след като се завърна от работно посещение в САЩ, с полет през Лондон, Цветанов обяви на извънреден брифинг в Народното събрание (НС), решението си от преди няколко дни, че напуска парламента заради медийни спекулации по скандала "Апартаментгейт". Но остава да работи за "каузата ГЕРБ" като зам.-председател на партията и вече е готов с подробната хронограма за предизборната кампания за поредна победа на ГЕРБ на европейските избори. "При заблуждение и поднасяне на невярна информация се създава напрежение, което рефлектира върху политически партии, и управлението - в случая жертвата бях аз. Когато се влиза в заблуждение и поднасяне на невярна информация, се създава обществено напрежение, което рефлектира върху политически партии, парламентарни мнозинства и управлението", заяви Цветан Цветанов. Както първо "Труд" съобщи, скандалът с апартаментите, при който бяха подадени общо 4 оставки от властта, тръгна от "Свободна Европа" и "Антикорупционен фонд", които са свързани с кръга "Капитал". "Не е имало натиск от страна на премиера за напускането ми на парламента - винаги вземам решенията си, воден от общите интереси на каузата ГЕРБ", категоричен бе Цветанов.
"Искам да му благодаря, защото заедно с него си говорим като равен с равен, когато обсъждаме важни сериозни теми. На 53 години съм. Премиерът Борисов да е жив и здрав, тази година става на 60. Смятате ли, че 53-годишен мъж и 60-годишен мъж ще се държат като тийнейджъри? Ние сме с достатъчно богат житейски опит. Имам уникалната способност да работя с хората и да имам съответната чуваемост", каза Цветанова.
Лихви за длъжниците при забавяне на делата. До значително забавяне и протакане на делата срещу длъжници ще доведат предложените промени в Гражданския процесуален кодекс (ГПК). В резултат ще се трупат наказателни лихви върху дълговете на длъжниците, ще се увеличат и разходите за услуги на адвокати. А от това нямат интерес нито кредиторът, нито длъжникът. Това гласи становище на Асоциацията на банките в България (АББ) по повод внесените в парламента от депутати от ГЕРБ и Обединени патриоти промени в ГПК.
Длъжниците да могат да спират допуснатото незабавно принудителното изпълнение, започнато от банка срещу тях, с подаване на едно възражение, гласят част от промените в ГПК. Това на практика обезсмисля съществуващото в момента бързо производство, което се осъществява на базата на документи, посочват от АББ. Всеки длъжник, щом знае, че простото възражение (което в нашата правна система е немотивирано) ще доведе до спирането на производството, ще възразява пред съда независимо, дали смята, че дължи парите на банката или не, допълват от Асоциацията.
Банките са и против предложения вариант незабавното изпълнение срещу длъжника да спира при предоставяне на обезпечение в размер не по-голям от 1/3 от дълга. Спирането с просто възражение или чрез предоставяне на обезпечение до 1/3 от дълга не трябва да се приема, защото може да доведе до масови злоупотреби с права от длъжници, посочват от АББ.
В края на 2018 г. в страната са отпуснати малко над 3 млн. банкови кредита. Просрочените заеми, по които е издадена заповед за принудително изпълнение през 2018 г. са 20 564, а за последните три години са средно по 25 428 на година, сочат данните на АББ. Това са само 0,9% от кредитите. На година се правят възражения средно по 885 от случаите на принудително изпълнение, но съдът уважава само 92 от тях.
Плажове събират разделно боклука. Още от това лято на концесионерите и наемателите на морски плажове може да им се наложи да поставят съдове за разделно събиране на отпадъци. Това ще стане, ако влезе в сила промяната на наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки, която екоминистерството пусна за обществено обсъждане в сряда.
Срокът за приключване на обсъждането е 10 апри, а новите текстове може да са в дни след това. Постепенно в концесионните договори ще се направят промени, които да задължат стопаните на плажовете да въведат разделното събиране, заяви министърът на околната среда и водите Нено Димов преди няколко месеца.
Според промените стопаните на плажовете трябва да поставят зелени, жълти и сини съдове наред с тези за общи отпадъци. Те са съответно за стъклени, хартиени и пластмасови опаковки.
Когато плажовете са безстопанствени, на тях няма изискване за съдове за разделно събиране. В такива случаи областният управител поема почистването.
Промените в наредбата за разделното събиране засягат и курортните населени мест по морето. Техните кметове трябва да организират разделно събиране на отпадъците в по-голям обем, отколкото в останалите населени места.
В новата наредба няма записана минимална бройка на контейнерите, но пише, че тя трябва да е съобразена с обема на отпадъците.
Колчета сменят перките на "Графа", избират от 4 вида. Колчета ще сменят ограничителите, оприличени на акулски перки, по столичната улица "Граф Игнатиев", след като няколко души се спънаха в тях и пострадаха.
Експерти ще избират между 4 варианта за нови ограничители. Решението ще вземе във вторник експертният съвет по устройство на територията, стана ясно на заседанието на архитектурната комисия към СОС в сряда.
Предложените варианти от проектантите от А.Д.А. са габърчета, които можело да се сложат на сегашните ограничители, и 3 вида колчета или боларди - от неръждаема стомана и отразители, лят камък и чугун.
Не само ограничителите, но и новата водна стена на пл. "Гарибалди" предизвика коментари в социалните мрежи. Тя бе оприличена на надгробна плоча.
Шефът на "Антикорупция" купува луксозни имоти на цени под данъчната оценка. Шефът на комисията за противодействие на корупцията Пламен Георгиев, който пое част от проверките по "Апартаментгейт", на свой ред се оказа замесен в придобиването на евтини имоти. Разследване на "Биволъ" показва, че Георгиев системно е купувал апартаменти на цени, значително под данъчната им оценка. Това не е забранено по закон, но е съмнително, защото възниква въпрос за реалната цена на сделките. Едното от евтините жилища се оказа и по-просторно от официално декларираното от Георгиев пред публичния регистър за имуществото на лицата, заемащи висши длъжности.
Според изнесените от "Биволъ" данни от 2012 г. насам Георгиев и съпругата му Ирена са сключили три сделки за придобиване на имоти при цени под данъчната оценка на имотите. През 2012 г. те са купили апартамент от 99 кв. м и два гаража от по 12.5 кв. м в столичния квартал "Гео Милев" на стойност 106 000 евро, или 207 318 лв. (854 евро на кв. м.). Данъчната оценка на този имот по това време е била 264 310 лв., като това е и стойността на сделката, върху която са удържани такси и данъци. Данъчната оценка е минимумът, върху който се плащат съответните налози, като пазарните цени по принцип са по-високи. Жилището е купено от "Ню билд инженеринг" АД, в управата на което влиза бизнесменът Салех Асил, известно име в търговията с луксозни автомобили у нас. Две години по-късно -през 2014 г., семейство Георгиеви купува на същото място още един гараж от 12.5 кв. м, за който са платени 6845 лв. при данъчна оценка от 17 158 лв. Продавач по тази сделка е "Плиска инвест" - еднолично дружество, собственост на "Ню билд инженеринг".
Най-изгодните покупки на Георгиев и съпругата му са от 2017 г. През април 2017 г. те успяват да се сдобият с просторно жилище на ул. "Проф. Георги Павлов" в район "Слатина".
Липсата на лекари в по-малките градове е все по-драстична. Нови и нови отделения в болници, при това в областни градове, са на път да спрат работа заради липса на специалисти. Пред затваряне е единственото родилно отделение в Ямбол -в държавната МБАЛ „Св. Пантелеймон". Ражданията там ще се преустановят от 1 април, ако болницата не намери неонатолог, който да работи за постоянно, съобщи Нова телевизия.
Няколко месеца болницата е ползвала услугите на специалисти от други градове, но и това вече става невъзможно. "Всичко е на спешност, аз работя всеки ден. Всеки един такъв много интензивен труд трябва да бъде в определен период - два, три, пет месеца, не може да се работи само така", коментира неонатологът д-р Пенка Димитрова, която скоро заминава на специализация.
Освен неонатолози в отделението няма и достатъчно акушер-гинеколози. Там в момента работят само двама лекари с тази специалност. В АГ отделението годишно се раждат около 400 бебета. Неонатологичният сектор иначе е оборудван със съвременна апаратура, но няма кой да работи с нея.
"Може би ще се наложи временно да преустановим тази дейност - ражданията. Обиколили сме почти половин България - София, Пловдив, Сливен, Нова Загора, Стара Загора, Бургас, Търговище, Пазарджик, Варна. Въпреки условията, които предлагаме - имам предвид достойното заплащане, никой не пожела да дойде да работи в Ямбол", обясни директорът на МБАЛ "Св. Пантелеймон" д-р Панайот Диманов.
Междувременно стана ясно, че поне за известно време е решен въпросът с детското отделение в областната болница в Перник. Там също проблемът е липса на кадри, но засега дежурства ще дават педиатри от извънболничната помощ, съобщи БНР. И това отделение беше пред закриване поради липса на специалисти, началникът на отделението също подаде молба за напускане. В опит да спасят отделението от болницата предлагат безплатна квартира на педиатър, който да работи в детското отделение. "Няма кой да дойде. Няма кадри, няма сестри. Имаме пет сестри, най-младата е на 50 години", обясни пред Нова телевизия напускащият началник д-р Сия Евтимова. В момента в педиатрията на МБАЛ „Рахила Ангелова" работят трима титуляри педиатри и един специализант, а изискванията на НЗОК са за четири лекари със специалност и минимум 6 други медици.
Юридическото острие на синдиците на КТБ поема Фонда за гарантиране на влоговете. Ловешкият адвокат Матей Матев ще е новият председател на управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ). Той бе определен на поста с решение на Министерския съвет, след като досегашният титуляр Радослав Миленков бе издигнат за подуправител на БНБ, ръководещ "Банков надзор".
Матев е приеман за близък до скандалния адвокат Момчил Мондешки, който стана известен покрай записа на разговор между него и съдийките Владимира Янева и Румяна Ченалова, осветлили корупционни практики в Софийския градски съд отпреди няколко години. Според столични юристи той оказва сериозно влияние върху действията на синдиците на КТБ и прокарва интересите на депутата от ДПС Делян Пеевски при техните дела. Според адвокати специалните поправки в Закона за банковата несъстоятелност, формално внасяни от Пеевски и колегите му Йордан Цонев и Хамид Хамид, реално са писани от Матев.
Като част от влиянието на Мондешки се сочи и изборът на синдиците на КТБ Матей Матев да ги представлява по десетки дела - сред които апетитните за Пеевски "Петрол" и "Дунарит", както и назначаването Росен Милошев за синдик на ключови фирми - длъжници на банката.
"Кауфланд България" инвестира над 64 млн. лв. в разширение на складовата си база. "Кауфланд България" откри втора база в своя логистичен комплекс в с. Стряма, в Индустриална зона "Раковски" край Пловдив. С него общата складова площ на веригата става 359 хил. кв. метра. Инвестицията в новото разширение е над 64 млн. лв., а заетите са близо 100, част от които са новоназначени, уточниха от компанията.
За нехранителни продукти
Новият склад е за нехранителни продукти - кухненски уреди, домашен текстил, облекла, канцеларски материали, автоаксесоари и др. В него са построени 53 нови рампи за прием на стоки и материали. Създадени са още 30 хил. места за складиране и 5000 зони за обработка на 100 хил. палети годишно.
За хранителни продукти
В съществуващата база, открита през 2005 г., вече ще се съхраняват само хранителни продукти. По данни на компанията дневно в нея пристигат 300 камиона, а годишно към хипермаркетите на Kaufland в страната, които вече са 59, се транспортират повече от 1 млн. палети, съобщи Емил Димитров, директор "Логистика" в компанията.
Съществуващата база разполага със 150 рампи. Резервните места за палети са 67 хил., в зоните за събиране на товарите те са 9000, на ролкови стелажи - 11 хил., а в зоната за прием и изход на стоки - 8000, уточняват от компанията.
Досегашните инвестиции на веригата в логистичния център надхвърлят 233 млн. лв., а заетите в него общо са 600. Той е изграден според най-новите екологични стандарти и работи с иновативни технологии, които щадят околната среда. Това е най-големият логистичен парк в ритейл търговията в страната, посочи Иван Чернев, председател на управителния съвет на "Кауфланд България".
ЕП прие 2 години задължителна гаранция за всяка стока в ЕС. Търговецът ще носи отговорност, ако в рамките на 2 г. от момента, в който потребителят е получил продукта, се появи дефект. Това е записано в нови правила за по-добра защита на потребителите, ако пазаруват в интернет, в традиционен магазин, както и когато изтеглят музика или игри, бяха одобрени от Европарламента.
Потребители, които купуват стоки с вградени цифрови елементи като например „интелигентни" хладилници, смартфони и телевизори или смарт часовници, пък ще имат право да получат необходимите актуализации на дигиталните елементи по време на „период от време, който потребителят може разумно да очаква", въз основа на вида и предназначението на стоките и цифровите елементи.
Държавите - членки на ЕС, обаче ще имат право да въведат или да запазят по-дълъг гаранционен срок в своите национални закони, за да запазят същото ниво на защита на потребителите, вече съществуващо в съответните страни. Срокът за обръщане на тежестта на доказване ще бъде една година в полза на потребителите. Но всяка страна ще има право да удължи този срок до две години, решиха още евродепутатите.
Освен това ЕП одобри и нови правила за по-добра защита на потребителите при изтегляне на музика. Така в рамките на ЕС хората, които купуват или изтеглят музика, приложения, игри, използват облачни услуги или платформи за социални медии, ще бъдат по-добре защитени, в случаите, когато търговецът не успее да предостави съдържанието или услугата или предостави дефектни такива. Тези права за защита ще се прилагат по еднакъв начин по отношение на потребителите, които предоставят свои данни в замяна на получаване на такова съдържание или услуга, както и на потребители, които заплащат за него.
Още от статията на Монитор
https://www.monitor.bg/bg/a/view/ep-prie-2-godini-zadyljitelna-garancija-za-vsjaka-stoka-v-es-160912
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |