Снимка: Архив infostock.bg
Цветанов е жертва на манипулация с реални и офертни цени на „Артекс". Продажбите на всички апартаменти в сграда „Летера" на „Артекс", където е новият дом на Цветан Цветанов, са декларирани върху материален интерес между 600 и 1000 евро на квадратен метър, като в тази цена влизат и гаражи, паркоместа, идеални части от дворното място, показа разследване на „Труд".
„Как квадратният метър в луксозната сграда излиза на семейство Цветанови едва 627 евро, при положение, че цените там започват от 2600 евро на кв. м", попита „Свободна Европа" на 19 март. Според изчисленията на медията, която предизвика скандала, новият имот на Цветанов е с цена 1227 лева на кв. м.
С това твърдение „Свободна Европа" вкарва манипулацията, съобщавайки офертни цени на „Артекс", на които няма изповядана сделка в сграда „Летера". Освен това реално Цветан Цветанов дава два апартамента в същия район с обща площ 192.76 кв. м срещу новото жилище от 239.9 кв. м на ул. „Латинка".
Канят ни в „чакалнята на еврото" през юли. През юли ще получим покана за влизане в чакалнята за еврото, каза премиерът Бойко Борисов по време на форум за ролята на германските инвестиции в страната. На проведена наскоро среща с председателя на Европейската централна банка Марио Драги премиерът Борисов е получил уверения, че ЕЦБ няма проблеми с България и стрес тестовете на банките вървят нормално.
На първо място вече са доходите, заяви още премиерът Борисов. Хората вече свикнаха с метрото, с новите автобуси и сега доходите са по-важни, допълни той в отговор на въпрос от страна на бизнеса дали предстоят промени на пазара на труда. Проблемът с работната ръка вече е много голям. Рекламирахме се с квалифицирана и евтина работна ръка, но хората отидоха там, където дават по-високи заплати, каза премиерът. Затова според него сега ролята на кабинета е да помогне на бизнеса, за да вдигне заплатите. Българите все по-често се съизмерват с колегите си в Австрия, Германия, и ако доходите не се увеличат миграцията ще продължи, заяви премиерът.
До 2009 г„ когато поехме управлението на страната, вносът от Германия за България е два пъти по-голям, каза Бойко Борисов. От 2009 г. икономиката започва да работи и износът за Германия вече е по-голям от вноса, допълни той. Изнесените на форума данни показват, че през 2008 г. износът ни за Германия е бил 3,5% от БВП, а вносът -7,4%. След това износът започва да расте с по-бързи темпове. Така през 2017 г. за първи път износът за Германия е по-голям от вноса - съответно 7% от БВП и 6,4%. Като тази тенденция продължава и през 2018 г.
През 2001 г. леката промишленост доминира в износа за Германия, като най-голям дял от 48% имат облеклата, най-често шиени на ишлеме. През последните години обаче ситуацията се променя и превес вече има износът на миннодобивния сектор, машините, електрониката и частите за коли. През 2017 г. една четвърт от износа за Германия се формира от машини, апарати и електроника, а износът на мед и други метали формира сумарно 18,1%. А продукцията на шивашката продукция се свива до 8,5% от общия износ. По-детайлни данни показват, че 3,71% от износа ни за Германия са части за коли.
Метро и жп линия до завода, ако "Фолксваген" избере България. През 2009 година, когато поехме управлението, вносът от Германия беше два пъти по-голям от износа. След 2009 година става обратното и така е във всички сфери. Това каза премиерът Бойко Борисов на форум на Германо-българската индустриално-търговска камара.
Борисов не скри, че България полага огромни усилия за нов германски завод, без да уточнява изрично, че става въпрос за производство на "Фолксваген". И допълни, че държавата е поела ангажимент да изгради жп мрежа и метро до завода, но поела и През 2009 година, когато поехме управлението, вносът от Германия беше два пъти по-голям от износа. След 2009 година става обратното и така е във всички сфери. Това каза премиерът Бойко Борисов на форум на Германо-българската индустриално-търговска камара.
Борисов не скри, че България полага огромни усилия за нов германски завод, без да уточнява изрично, че става въпрос за производство на "Фолксваген". И допълни, че държавата е поела ангажимент да изгради жп мрежа и метро до завода, но поела и да бъдем „по-тихи".
Премиерът посочи валутния борд като предпоставка за най-нисък дълг, изтъкна 10% плосък данък, финансова дисциплина. Заяви също, че е разговарял с Марио Драги - шефа на Европейската централна банка, който му е казал, че няма проблеми с България. "И през юли, ако е живот и здраве, ще получим покана за чакалнята на еврозоната", каза премиерът.
Борисов съобщи, че са обединили усилията си с президента Румен Радев по време на посещението на германския президент Франк-Валтер Щайнмайер да работят за привличане на големи германски инвеститори.
Външният дълг ще продължава да пада, зависело обаче кога ще бъдат сключени сделките за военните проекти. "Резервът ни е голям и това няма да предизвика трус", смята Борисов
Той посочи, че рекламата на България като държава с квалифицирани, но евтини работници ни изиграла лоша шега, защото хората отишли там, където им плащат добре. В новите заводи, където се дават заплати, близки до европейските, хората се връщат, каза премиерът.
"На първо място са доходите. Хората свикнаха с новите магистрали, с метрото, сега искат доходите да се вдигнат. И ако не бъдат повишени заплатите, миграцията ще продължава", каза Борисов.
Колкото до Шенген, Борисов не бил сигурен, че ще ни приемат, защото имало една-две държави, които са егоисти. Но ако откажат да ни приемат по въздух и море, нямало да са прави.
Бойко Атанасов внесе кандидатурите за зам.-шефове на финансовия надзор. Шефът на Комисията за финансов надзор Бойко Атанасов предлага Мария Филипова и Илиана Христова за зам.-шефове на финансовия надзор, както научи преди дни "24 часа". Това става ясно от внесените кандидатури в парламента.
Филипова е предложена да заеме поста на ръководител за зам,-председател на КФН, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност". В мотивите си Атанасов посочва, че тя има "впечатляващ на 10 г. опит в законовата, правната и нормативната дейност в сферата на финансите и държавната администрация". В момента тя е председател на Държавната комисия по хазарта. Преди това е била старши юристконсул в Българска банка за развитие и старши експерт в Министерството на правосъдието.
Атанасов предлага Христова да оглави застрахователния надзор в КФН. Председателят на финансовия надзор мотивира кандидатурата си:" Христова е изявен професионалист, чиято дейност винаги е била насочена към контролиране на лица в данъчната приходна администрация на България". От 2013 г. досега тя е директор на Териториалната дирекция на НАП София.
Според правилата двете кандидатки ще бъдат изслушани в бюджетна комисия и ако бъдат одобрени, трябва да бъдат гласувани от депутатите в пленарна зала.
Миналата седмица парламента прие процедурни правила за избор на зам.-шефове на КФН. Беше разписано, че кандидатурите трябва да бъдат придружени с писмени мотиви, които аргументират добрата професионална репутация на кандидата. Освен това трябва да има писмено съгласие на кандидата да бъде предложен за длъжността. Изискванията бяха те да имат завършена магистратура. Като тя може да бъде в областта на икономиката, финансите, правото, математиката, информатиката или друга специалност, която е подходяща с оглед надзора и регулирането на небанкови финансов сектор. Също трябва да има трудов или служебен стаж по специалността не по-малко от 5 години за последните 10 години.
България е опростила дълговете на мюфтийството под натиск от Турция. България е била притисната от Турция да прокара през парламента отсрочката на дълговете на Главното мюфтийство, възлизащи на поне 8 млн. лв. Скандалното разкритие за намеса на Анкара във вътрешната ни политика направи турският външен министър Мевлют Чавушоглу. По информация на БНР той публично се е похвалил, че е оказал въздействие върху София, за да спаси от разпродажба имотите на затъналото в дългове мюсюлманско вероизповедание.
От българското външно министерство съобщиха, че външният министър Екатерина Захариева наистина е провела телефонен разговор с Чавушоглу, но без да се уточнява кога се е случило това. Чавушоглу е изразил притеснения, че „поправките в българския Закон за вероизповеданията са насочени срещу мюсюлманската общност". Захариева го уверила в обратното - че промените „гарантират равнопоставено третиране на всички регистрирани вероизповедания".
От МВнР намекнаха, че изявлението на турския министър е предизборна хвалба: „България не може да приеме намеса от чужда държава в законодателния си процес и такава не е била допускана. Обръщаме внимание, че изказването на министър Чавушоглу е дни преди местните избори в Турция и практиката неведнъж е показвала, че използването на добросъседските отношения в такива ситуации обикновено не е от полза за никого", пише в съобщение на външното ни министерство.
На 31 март в Турция се провеждат местни избори и вероятно Чавушоглу е решил да оповести своята намеса, за да подчертае силата на управляващата Партия на справедливостта и развитието, оглавявана от президента Реджеп Ердоган. За това говорят и думите му, че Анкара „ден и нощ работи за интересите на турските общности в чужбина и това е един от приоритетите на външната на външната политика на страната".
Пореден срив на електронен регистър изнерви фирмите. Пореден срив на държавен електронен регистър изнерви фирмите. В два поредни дни -сряда и четвъртък, за часове блокира информационната система "Бизнес статистика" на Националния статистически институт. Там се подават всякакви документи, засягащи фирмите, включително и годишните отчети за дейността, за подаването на които крайният срок е 31 март. Модулът работи от 2009 г. и чрез него се отчитат годишно над 600 000 физически и юридически лица.
Блокирането на регистъра на НСИ нанася двойна вреда на бизнеса, защото невъзможността да се подадат отчетите за дейността препятства и подаването на данъчните декларации за изтеклата 2018 г., и плащането на корпоративния налог, за които крайният срок също е 31 март. Проблемът е, че неработещият модул "Бизнес статистика" на НСИ не може да генерира входящ номер на годишния отчет на дейността на предприятието, а без такъв номер НАП не приема годишната декларация за корпоративния данък. Професионалните счетоводителски форуми загряха от недоволство и опасения, че заради техническите засечки на информационната система на НСИ хиляди предприятия няма да успеят да декларират навреме корпоративните си данъци за миналата година и ще бъдат наказани с глоби и наказателни лихви, без да са виновни.
От НСИ в четвъртък обявиха, че сривът на 27 март е продължил два часа следобед, а на 28 март - един час преди обед. Според счетоводители обаче достъпът е бил блокиран за много по-продължително време. Според обясненията на НСИ прекъсванията били по технически причини "вследствие на генериран огромен зловреден трафик". С хакерски атаки и зловреден софтуер обичайно се оправдават за гафовете и други администрации, работещи с електронни регистри - Търговския регистър, НАП, митниците, ДАНС, тол системата. После се оказваше, че проблемите са в лошо разчетените капацитети и качества на хардуера, като най-често сървърите не могат да поемат натоварването, типично за последните дни преди изтичането на даден срок.
Например сайтът на ДАНС заби, когато всички фирми, институции, неправителствени организации и т.н. се втурнаха да предават планове за обучение на служителите си по Закона за мерките срещу прането на пари. Сега НСИ обясняват, че има голям трафик заради обичайната практика документите да се подават в последните няколко дни, което водело до по-ниска производителност на сървърите.
И лицето на антикорупцията се оказа "необяснимо" богато. "Искаме всичко да се разрови от игла до конец, за да няма никаква капка съмнение, че сме проверили всичко." С тези думи председателят Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев искаше да демонстрира волята да извърши убедителна проверка на аферата "Апартаментгейт", довела до оставките на Цветан Цветанов, Цецка Цачева и двама зам.-министри.
Встрани от доказаната ниска ефективност и предубедени действия на КПКОНПИ, заявката на Пламен Георгиев, че ще проведе обективно разследване, олеква още повече предвид факта, че самият той дължи редица отговори за имущественото си състояние.
Ако трябва да обобщим в едно изречение, за последните 10 години Георгиев е продал един апартамент в "Люлин" през 2014 г., придобил е два апартамента в "Гео Милев" и е получил три ипотечни кредита, като два от тях е погасил предсрочно. За всички имоти той е декларирал, че ги е придобил на стойност, която е значително по-ниска от данъчната оценка на имота. Това не е забранено от закона, но поставя под сериозно съмнение каква е реалната стойност, която той е платил за апартаментите.
Проверка на "Капитал" в Агенцията по вписванията за придобиваните от него имоти и получавани и погасявани заеми, анализ на декларираното през годините, консултиран с бивши членове и експерти на КПКОНПИ и финансисти, показа, че между приходите и разходите, направени от Пламен Георгиев, има сериозно несъответствие. Направените сметки включват консервативни допускания за разходите за издръжка семейството му.
Според различните оценки несъответствието варира между 150 хил. и 600 хил. лв.
И не на последно място - последното жилище, което шефът на антикорупционната комисия е придобил през 2017 г., е с декларирана квадратура, която е значително по-ниска от посочената в нотариалния акт.
ДНСК прехвърли отговорността за небостъргача "Златен век" към прокуратурата и Здравков. Подчинената на регионалното министерство Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) е поредната институция, която не може (или по-скоро избягва) да отговори дали 100-метровата сграда "Златен век" на компанията "Артекс" се строи законно. Това стана ясно на брифинг за резултатите от разпоредената от премиера миналата седмица проверка. Директорът на ДНСК арх. Иван Несторов заяви, че сградата в "Лозенец" има редовно издадени строителни книжа и в този смисъл не може да се разглежда като незаконна. Той обаче отказа да отговори на въпроса дали разрешителното й за строеж е изтекло в периода 2017-2018 г., каквито изказвания направи преди ден главният архитект на София Здравко Здравков, или е валидно до 2020 г.
Оправдания
За да избяга от отговорност, Несторов се оправда с прокуратурата и съда. Той обясни, че през април 2018 г. Софийската градска прокуратура е постановила проверка за "Златен век" и е изискала документацията по случая. "В производство сме, чакаме от няколко месеца прокуратурата може да каже дали разрешителното е нищожно или не", заяви шефът на ДНСК (прокуратурата може да поиска от съда да определи документа за нищожен - бел. ред.).
Той се оправда и със съдебно производство "по волята на г-н Никола Вапцаров" от Инициативния комитет "За Лозенец". Вапцаров е внесъл жалба в Административен съд - София, за бездействие от страна на МРРБ и ДНСК, които не са спрели "разрешението за строеж на незаконна сграда". "Аз съм в съдопроизводствена процедура. Съдът е този, който ще прецени кой прав, кой крив", заяви арх. Несторов.
Глобиха 112 родители за пропуснати ваксини на децата. Регионалните здравни инспекции са издали 112 акта на родители, които не са завели децата си на задължителни имунизации. Това е резултат от общо 16 000 проверки в цялата страна, съобщиха за „Монитор" от Министерството на здравеопазването.
Санкциите са общо 5600 лева, уточниха от ведомството и конкретизираха, че за такова нарушение предвидената глоба е в размер на 50 лева. От там съобщиха, че има санкционирани и лични лекари, които са пропуснали да сложат ваксини на пациентите си, но не пожелаха да съобщят точния им брой.
Един от малкото санкционирани лекари е джипи от Шумен. Той е получил наказателно постановление за 100 лева, защото не е представил отчет за проведените имунизации.
Според общопрактикуващи лекари, въпреки активността на т.нар. антиваксъри в социалните мрежи и ожесточените дискусии за или против ваксините, родителите масово водят децата за имунизации.
Главният секретар на Регионалната здравна инспекция в Шумен д-р Илияна Лозанова съобщи, че за периода 2013-2018 година са съставени 6 акта на родители, които не са осигурили провеждането на задължителни имунизации на децата си. И по шестте са издадени наказателни постановления на обща стойност 300 лева. Четири от случаите са от миналата година.
Един болен от инфекциозно заболяване може да зарази и разболее 95% от хората наоколо, ако те не са ваксинирани, коментира необходимостта от ваксините главният държавен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той посочи, че по последни данни на МЗ има 51 случая на морбили. Те са в областите Благоевград - 40 човека, София-град - 7, София-област - 3, и Варна - 1 случай. По думите му най-много, 24 на брой, са децата между една и четири години. Други десет са бебета под една година, които все още не са навършили необходимите 13 месеца, за да бъдат ваксинирани. Шест от заболелите са деца между пет и девет години, две са между десет и четиринадесет, има и трима тийнейджъри. С морбили са се инфектирали двама на възраст между тридесет и пет и тридесет и девет години и един над 40 години.
Главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев определи като спекулация информациите, че ваксините често дават нежелани странични резултати.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |