Снимка: Архив infostock.bg
Спъват автомобилите с умна електроника от 2022 година. Само след три години новите коли в Европа няма да могат да се движат системно с по-висока скорост от посочената от ограничителните пътни знаци, след като бъдат въведени предложенията на Европейската комисия за намаляване на катастрофите. Тя иска да задължи от 2022 г. всички новопроизведени автомобили за държавите от Евросъюза да бъдат оборудвани с нови системи за безопасност. Една от тях е Интелигентният асистент за скоростта ISA (Intelligent Speed Assist), който представлява един вид автоматична моторна спирачка в случай на системно шофиране с превишена скорост. Тази функция ще намалява мощността на двигателя по електронен път и така ще пречи на водачите да карат по-бързо от позволеното.
Интелигентният асистент за скоростта следи дали превозното средство спазва ограниченията на скоростта. Системата получава данни за позволената скорост от дигиталната навигационна карта на автомобила и указанията на пътните знаци, които се „четат" от камера в предното стъкло. Когато водачът започне да нарушава ограниченията, най-напред получава предупредителни звукови и визуални сигнали. При неколкократно превишение на скоростта системата автоматично намалява мощността на двигателя на колата до степен, която не позволява движение с по-висока скорост от позволената в съответния участък от пътя. Паралелно с това звуковата и светлинната индикация показва на водача, че кара по-бързо от разрешеното и затова губи мощност.
Въвеждането на Интелигентен асистент за скоростта като задължително оборудване за новите автомобили в ЕС от 2022 г. трябва да бъде облечено в законов текст и да премине гласуване в Европейския парламент заедно с други предложени мерки за пътна безопасност. Предстои да се уточняват юридически и технически принципи за работата на тази система.
С левче повече за автобус до морето. Билетът за автобус от София до Варна ще поскъпне с 1 лв. заради новите тол такси. А за пътуване между Пловдив и Бургас цената на билета ще нарасне с около 1,25 лв. Това показва анализ за влиянието на избраните към момента тарифи на тол таксите, който е направен от Световната банка и беше представен от регионалния министър Петя Аврамова. Според предложението, за автобуси и малки камиони с тегло между 3,5 и 12 тона тарифите ще са много по-ниски, отколкото за големите камиони.
Тол таксата за автобуси ще бъде между 5 ст. и 10 ст. километър в зависимост от екологичната им категория. Така всеки курс между София и Бургас ще струва на превозвачите между 20 лв. и 40 лв. повече. Собствениците на камиони между 3,5 и 12 тона, които са най-модерни и екосъобразни, ще плащат 7,8 ст. на км. А таксата за малките камиони, които замърсяват най-много околната среда, ще бъде 15,6 ст. на км.
Най-много ще се оскъпи превозът с камиони над 12 тона с три оси, каквито са повечето превозни средства, които осъществяват транзитен трафик у нас. Предвижда се най-малко щадящите природата големи камиони да плащат почти лев на километър. За движение по втори и трети клас пътища тол таксата за тях ще бъде 85 ст. на км., а за магистрали и пътища от първи клас ще плащат 94 ст. на км. В същото време най-модерните камиони с тегло над 12 тона и три оси ще плащат между 42 ст. и 47 ст. на км. в зависимост от категорията на пътя.
Средно с около 1% ще поскъпнат основните храните след въвеждането на новите тол такси, показва анализът на Световната банка. Най-голямо ще бъде отражението върху минералната вода, тъй като в себестойността й има голям дял на транспортните разходи. Тя ще поскъпне с 3,89%. А останалите храни като хляб, мляко и месо ще поскъпнат с 1-2 ст.
"Разговорите с превозвачите не са лесни и леки. Не сме очаквали това", заяви Петя Аврамова. От бизнеса са поискали да бъде намалена разликата между тарифите за различните камиони, докато предложението на ведомството е тези, които най-много вредят на пътя и природата, да плащат повече.
"Еврохолд" и "Индия пoyъp" cъщо подадоха оферти за ЧЕЗ в България. Днес (1 април - бел. ред.) са постъпили обвързващи оферти за купуването на българските активи на ЧЕЗ от най-голямата публична финансова група "Еврохолд" и индийската "Индия пауър", съобщиха за "24 часа" от ЧЕЗ в Прага.
"Еврохолд" сама съобщи намеренията си чрез свое изявление. В него се казва, че решението е взето "след задълбочено проучване и обстоен анализ на финансовите резултати на българските подразделения на чешката енергийна компания ЧЕЗ Груп".
От компанията уточняват, че участват самостоятелно в процедурата и не е партньор с някой от останалите кандидати. Еврохолд ще финансира сделката със собствени средства и с подкрепата на водещи западноевропейски банки.
От българската компания "Инерком", която също е кандидат купувач, отказаха коментар, но по неофициална информация очакват изхода от делото във ВАС за отказа на КЗК за сделката.
Ето какво още се казва в изявлението на Еврохолд: "Намерението за придобиването на активите на ЧЕЗ Гоуп в България е част от дългосрочната стратегия на холдинга за навлизане в нови регулирани бизнес сегменти, предлагащи големи възможности за растеж. Едновременно със сделката за придобиване на активите на ЧЕЗ Гоуп в България, Еврохолд разглежда възможността да продаде част от активите си извън застрахователния бизнес, за да се фокусира върху сегментите с най-голям потенциал за растеж.
30 000 получават ваучери за целите на бизнеса. Агенцията по заетостта вече приема заявления за ваучери за обучение на работещи хора. Проектът, финансиран от ЕС, дава възможност 30 000 души да повишат уменията и квалификацията си според нуждите на бизнеса. Право да подават заявления имат работещи на трудов договор в предприятия извън държавната администрация, които са или висшисти, навършили 55 години, или хора с придобита средна или по-ниска степен на образование, без ограничения във възрастта. Това съобщиха от Агенцията по заетостта.
Подаването на документите става лично в Бюрата по труда в работни дни. С ваучерите хората ще могат да преминат професионално обучение или обучение по чужд език и дигитална компетентност. Тези, които бъдат одобрени, ще доплащат 50 процента от стойността на ваучера. Целта е така да бъдат по-ангажирани в качеството на обучението и да има споделена отговорност с обучителната институция.
Борисов натовари бюджета с милионния дълг на частна фирма. Подобно на самодържец премиерът Борисов раздаде 2 млн. лв. държавни пари и разсрочи с лека ръка дължимите данъци на тютюнопроизводителите. Със сърцераздирателна реч за тежкия им труд, който "ония в София на жълтите павета" не оценяват, той се закле, че докато е премиер, "за вас пари винаги ще има".
На среща с фермерите от шуменското село Пристое Борисов натовари фонд "Земеделие" да поеме дълга на частна гръцка фирма, която изкупува тютюн и дължи около 2 млн. лева на тютюнопроизводителите от Североизточна България. Два дни преди това в знак на протест ужилените стопани затвориха пътя Шумен - Силистра. Издължаването ще стане чрез държавната помощ „Де минимис".
"Де минимис" се ползва от държавите - членки на ЕС, когато се налага да реагират бързо, в условията на криза, със строго определена цел. Тогава те могат да не уведомяват ЕК и да чакат разрешение за плащанията, ако става дума за минимални по размер помощи. В конкретния случай плащането от страна на държавата на задължения на частна фирма към частни производители може да бъде оценено и като кризисна предизборна акция.
Фирмата, заради която тръгна протестът за неизплатен тютюн, е "Лийв табако Михайлидис", отдавна позната с некоректното си отношение към стопаните. Сумата, която дължи на над 500 фермери за тютюн от реколта 2016 година, е 2.5 млн. лв. Заради това нарушение през 2017 г. е отнет лицензът й на прекупвач, а година по-късно е обявена в несъстоятелност заради необслужван банков кредит. В края на 2009 г. компанията за първи път губи разрешителните си заради дълг от 1.3 млн. лв. към тютюнопроизводители, но впоследствие е подновила лиценза си.
Под бурни аплодисменти в село Пристое и представен като "един от най-големите лидери в ЕС, лидер на Балканите и премиер на България", Борисов обясни, че е дошъл да реши проблема, въпреки че е причинен от частна фирма. „Хората, които ги е болял кръстът, докато садят тютюна, докато го берат, докато го прибират, ще си получат и парите", увери Борисов. Той призова кметовете и областните управители да представят пред фонд "Земеделие" списъци и протоколи с всички, които имат да получават пари от гръцката фирма.
НАП удължи пореден срок за новите касови апарати. Пореден срок за справяне с новите изисквания на прословутата наредба за касовите апарати е удължен. Този път отсрочката е за електронните търговци. В деня на крайната дата за регистрация на електронните магазини пред НАП - 29 март, финансовото министерство обнародва промени в наредбата, с които удължи срока до 29 юни. От министерството и НАП не посочват мотивите за тази отсрочка. Според Българската е-комерс асоциация обаче причината е прекалено малкият брой търговци, които са се регистрирали в приходната агенция до момента - малко над 1000. В същото време асоциацията твърди, че у нас оперират десетки хиляди електронни магазини.
НАП поиска всички търговци, които използват собствени или наети електронни магазини или публично достъпни онлайн платформи за продажби, да подадат информация за себе си в публичен регистър. Целта е да се осигури по-добра защита на потребителите в интернет, които да може да правят справка кой е реалният търговец, от когото купуват. Регистрацията им обаче е задължителна само ако издават касови бонове, т е. приемат разплащания в брой, с банкови карти или чрез наложен платеж. Все още браншът спори с НАП дали софтуерите, които движат електронните магазини, са софтуери за управление на продажбите и дали трябва да ползват касов апарат с онлайн връзка със сървъра на приходната агенция и да издават касови бележки. За по-голямата част от е-търговците е технически невъзможно да модифицират софтуерите си и да ги свържат с касови апарати. Затова все повече електронни магазини се отказват от разплащания в брой, с кредитни и дебитни карти и преминават само към плащания с пощенски парични преводи, които са освободени от касови бележки.
В същото време в наредбата едва сега се въвежда възможността електронните магазини да издават електронни касови бонове, които да се предоставят на електронен адрес на клиента. "С това се цели облекчаване на дейността на икономическите оператори, извършващи търговия в интернет. Използвайки съвременните технологични възможности, свързани с начина на комуникация, лицата, осъществяващи дейност чрез електронен магазин, ще могат да предоставят на електронен адрес на своите клиенти документа, доказващ регистрираната продажба на закупената стока и услуга", посочва финансовото министерство.
Как шефът на "Антикорупция" се размина във фактите. Една седмица след разкритията, че около имуществото на председателя на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев има сериозни съмнения, той все още не е дал отговор на редица въпроси, засилвайки по този начин подозренията за нередност. В същото време се появяват нови факти, които уличават Георгиев в лъжа и/или укрити доходи.
В понеделник "Антикорупционен фонд" - организацията, която извади наяве имотните сделки в ГЕРБ, показа обява от края на 2016 г., от която се вижда, че тризонетът, който шефът на КПКОНПИ е придобил (поне по документи) за 150 хил. евро, е бил обявен за продажба на близо двойно по-висока цена - 265 хил. евро.
Три нива, тераса с барбекю и сауна за шестима
Сделката е станала през 2017 г. когато Георгиев купува описания в обявата апартамент в столичния квартал "Гео Милев". Според описанието жилищната площ е 417 кв.м, а на второто ниво е изграден чардак с барбекю, сауна за шестима души и баня. До тях достъп, както става ясно от приложените от продавача снимки, има само собственикът на имота.
От заснетите с дрон кадри на bTV се вижда, че нивото с барбекюто и сауната е именно въпросната тераса, за която шефът на КПКОНПИ се прави, че не е негова, а уж била обща за всички живеещи в сградата площ.
С "Капитал" се свърза гражданин, чиято анонимност ще запазим. Той разказа, че по същото време е търсил да купи жилище, попаднал е на същата обява за тризонета и отишъл на оглед. По думите му, освен че апартаментът е просторен, кухнята била оборудвана добре, гаражът бил огромен - "да влезе цял камион", а терасата (т.нар. от Георгиев плосък покрив) била с изведен ток, съоръжения, въпросните сауна и барбекю. Състоянието на имота: "Да си обуеш чехлите и да заживееш."
Държавата пак опитва да пребори вратичката на "Инса ойл" за несъхранение на гориво. За четвърти пореден път държавният резерв прави опит да промени Закона за запасите от нефт и нефтопродукти, така че да си гарантира, че петролните компании ще изпълняват задълженията си да пазят задължителните количества горива.
Държавният резерв се опитва да промени закона, за да се справи основно с два типа задължени лица. Кухи фирми, главно вносители, които се прехвърлят на подставени лица, от които трудно се търси отговорност. И единични големи компании на пазара, които всяка година водят дела с държавния резерв за изпълнението на задълженията си и така ангажиментът за съхранение отпада по давност. В тази група попада едно от големите дружества на пазара - "Инса ойл", което води постоянни дела за десетки милиони с държавната агенция, като в крайна сметка не изпълнява задълженията си по съхранение на горива заради проточването на делата.
Редакциите в закона са публикувани за пореден път на strategy.bg, като очакват становищата на заинтересованите страни. Последно почти същите промени се появиха през лятото на миналата година, но те не бяха входирани в парламента за гласуване, като по данни на участници в процеса причината е дългото обсъждане на текстовете между Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" (ДАДРВВЗ) и големите петролни компании и липсата на съгласие по част от тях.
БГ учени правят умни хладилници и защити срещу кибератаки. Умен хладилник, който да използва възобновяеми енергийни източници и осигуряването на интелигентни мрежи срещу кибератаки, са два от проектите, по които работят български учени от Техническия университет -София. Те са част от финансираните по рамковата програма „Хоризонт 2020", с които страната ни е успяла да привлече малко на 76,5 млн. евро за участието ни в общо 504 проектни консорциума.
Проектът CryoHub има за цел внедряването на криогенното съхранение на енергия с течен въздух в промишлените хладилници за охладени и замразени храни.
Технологията прилага след това съхранената енергия за производство както на студ, така и на електричество, използвайки възобновяеми енергийни източници за втечняване и съхранение на криогенни газове. Този метод допринася за увеличаване на дела на възобновяемите източници и преминаване към т. нар. умни мрежи, където потребителите представляват активни участници на енергийния пазар. Проектът се осъществява с участието на 14 партньора от индустрията, академичните, изследователските и професионалните среди от 5 страни-членки на ЕС. Той се координира от London South Bank University и се финансира от ЕС с над 7 милиона евро в продължение на 3 години и половина. Ръководителят на проекта в страната ни Костадин Фикиин обясни пред „Монитор", че прототипната инсталация ще се инсталира в гр. Ломел в Белгия. След успешното прилагане на метода ще помислят това да се случи и в хотели или дори и домакинството.
Вторият проект от рамковата програма с участието на ТУ - София е SPEAR и има за задача подобряване на киберсигурността. Той открива и реагира на кибератаки, използвайки нови технологии и възможности. Приложението ще има за цел да се бори с усъвършенствана устойчива заплаха и кибератаките срещу тези мрежи. За реализирането на проекта, в който вземат участие още 15 партньора освен Техническия университет, се планират четири случая за доказателства на концепцията, с цел да се валидират и оценят приложените инструменти за сигурност и поверителност.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |