Снимка: Архив infostock.bg
Борисов и „Артекс" спират прогреса на човечеството. Едва ли българският премиер Бойко Борисов си дава сметка, че със забраната за строеж на небостъргача „Златен век" и съгласието на „Артекс", всъщност спират прогреса на човечеството, в който е заложена божествената искра, осенила българския изобретател Кирил Чуканов.
Бъдещите новодомци освен без жилище остават и без щастието да се греят и готвят без пари. Премиерът и собствениците на компанията обявиха, че спират строителството на 34-етажния колос. Имало съществени нарушения, казаха по-рано от строителния надзор. „Артекс" нашумя покрай апартаментните придобивки на български политици, които са пазарували на занижени цени от портфолиото на строителната фирма.
Така на практика увисва във въздуха и гениалната идея на Кирил Чуканов да вкара в един от гаражите на сградата своя уникален квантов генератор, който щял да прави ток без пари за обитателите на „Златен век". Пак там - в гаража, щяла да „живее" първата изкуствена кълбовидна мълния на планетата...
Колекторите събират по-малко бързи кредити. Колекторските агенции събират все по-малко необслужени бързи кредити. Делът им от 30% през 2017 г. намалява до 19% през 2018 г., съобщиха от Асоциация на колекторските агенции в България (АКАБГ). Въпреки че през 2018 г. агенциите отчитат спад на възложените обеми дългове, това се дължи не на по-малко задлъжняване, а на факта, че фирмите за бързи кредити вече се обръщат към колекторите много по-бързо и продават задълженията си на по-ранен етап, вместо сами да ги събират.
Около 50% е спадът в броя на възложените случаи за събиране на необслужвани дългове, или общо 1,22 милиона случаи на некоректни длъжници през миналата година.
51 % от задълженията са към банки, 19% към фирмите за бързи кредити, 15% към телекоми. Дял от 9% имат застрахователните дружества, 2% са лизингите и само 1% комуналните услуги - ток, вода и топлофикация.
От асоциацията уточняват, че най-трудни са клиентите, които нито искат, нито могат да плащат кредитите си. Това са клиенти, които отказват да вдигат телефона на колекторските фирми, както и да се срещнат с тях, за да обсъдят възможностите за погасяване на задълженията. Най-често у нас се взимат кредити за спешна нужда -ремонт на жилище или кола или така наречените целеви кредити - стоки на изплащане. Като по-необмислени решения за теглене на кредити експерти от асоциацията споменаха покупката на най-новия модел смартфон на пазара.
Проектират магистрала "Хемус" от въздуха. Уникална техника, с която да се проектира новото трасе на магистрала "Хемус" и да се следи как върви строителството, купува държавната фирма "Автомагистрали".
Тя бе избрана да направи 134-километровия участък от Боаза до Велико Търново.
За да се съкрати в пъти проектирането на трасето, компанията ще се оборудва с иновативна лазерна технология, която доскоро е използвана само във военни и космически програми=
Тя се нарича LIDAR и е разработена от специалисти във военната индустрия и за високотехнологични компании, работещи в областта на автономното управление на автомобили. Представлява лазерен радар, изпращащ милиони лъчи в секунда и сканиращ терена, над който минава. Поставя се върху летателен апарат и прави прецизно геодезическо заснемане, което улеснява значително процеса на проектиране.
Само на 2-ма бивши политици - Трайков и Бисеров, са им запорирани имоти и пари. Бившият икономически министър в кабинета "Борисов 1" Трайчо Трайков и бившият зам.-шеф на парламента и депутат от ДПС Христо Бисеров са единствените политици със запорирано имущество от съда.
Забраната имотите да се продават се налага от магистратите по искане на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), която заработи от януари миналата година.
До началото на 2018-а тя бе само за отнемане на имущество. Запори и след това конфискация се иска, ако се открие несъответствие между реалните доходи и обявените над 150 хил. лева.
През годините за несъответствие между декларираните и реално притежаваните доходи и имущество са били проверявани много политици и хора, заемащи висши държавни постове, но не при всеки от тях е било открито разминаване.
Типичен пример в това отношение е бившият министър на енергетиката и икономиката Румен Овчаров. Той също бе проверяван, след като бе обвинен в престъпление по служба във връзка с мини "Бобов дол", но не беше открито несъответствие.
Управляващите ще могат да ни шпионират през телевизорите. Използвайки благовидния предлог за защита на авторското право, управляващите си осигуряват възможност да контролират какво и кога гледа всеки български гражданин. Правителството предлага специална комисия в Министерството на културата да има право да извършва дистанционен мониторинг и контрол на съдържанието, което доставят кабелните, сателитните и всички други платформени тв оператори до домовете на абонатите си. Целта е да се установяват кражби и нерегламентирано разпространение на телевизионно съдържание.
Това ще стане факт, ако бъдат приети поправките в Закона за авторското право и сродните му права. С тях се дава възможност на държавата да използва автоматизирани средства за контрол, включващи специални уреди и компютърни програми, с които на практика да проникне във всеки телевизор. Тези средства за контрол "ще са одобрени със заповед на министъра на културата уреди и/или компютърни програми, които автоматично констатират използването на закриляни от закона обекти в присъствие или отсъствие на контролен орган и в присъствие или отсъствие на проверяваното лице". Изрично е отбелязано, че дистанционният контрол ще се прилага, "без да се изисква съгласие на трети лица за това". Въвеждането на дистанционния контрол щяло да позволи на контролния орган, в който ще работят 6-има души, ефективно да си върши работата, без да се налагат проверки на място.
Авторите на промените обясняват, че "понастоящем в България около 80% от домакинствата са абонати на платена телевизионна услуга и получават сигнал чрез посредници - т.нар. платформени оператори (кабелни и сателитни оператори, както и доставчици на IP базирани технологични решения)". Според тях "в последните години се наблюдава устойчива тенденция към масово нерегламентирано използване на телевизионно съдържание, което се отразява върху формирането на цените за краен потребител и затруднява функционирането на пазарите в условията на лоялна конкуренция". Натискът върху цените изострял силно взаимоотношенията между създателите и разпространителите на телевизионни програми, свивал маржовете на печалба и се отразявал негативно върху възможностите на пазарните играчи да уреждат и изплащат справедливи възнаграждения на носителите на авторски и сродни права, договаряни и събирани на колективна основа. Точно това налагало и "въвеждането на технологични решения за дистанционен мониторинг на съдържанието, доставяно от платформените оператори до домовете на техните абонати".
Минималната заплата спира да расте след 2021 година. Догодина минималната работна заплата ще бъде увеличена с 50 лв. до 610 лв., а от началото на 2021 г. с още 40 лв., с което ще стане 650 лв. За следващата 2022 г. правителството засега няма планове за ново увеличение на най-ниското месечно възнаграждение в страната. Това става ясно от средносрочната бюджетна прогноза на Министерството на финансите (МФ) за периода 2019 - 2022 г.
Ако се изпълни прогнозата на финансовото министерство, ръстът на минималната заплата от 2017 г. ще бъде над 27%. Въпреки това страната ни ще продължи да бъде последна в ЕС по този показател. В същото време административното вдигане на минималната заплата през последните години е остро критикувано от бизнеса. Според него подобен ръст, изпреварващ производителността на труда и икономическия растеж, затруднява наемането на по-ниско квалифицирана работна ръка.
Промени в данъчните и осигурителните ставки в следващите три години не се планират. Министерството на финансите очаква икономически растеж през 2019 г. от 3.4% при отчетени 3.1% за миналата година. Нарастването на БВП слабо ще се забави до 3.3% през 2020 г. в резултат на по-ниските правителствени разходи за потребление и инвестиции. За частните инвестиции МФ очаква подобрение, но в същото време потреблението ще бъде ограничено от по-слабото нарастване на доходите и заетостта през 2021 и 2022 г., за които прогнозата за икономически растеж е също 3.3%.
В следващите три години ни очаква и по-висока инфлация. В края на 2019 г. тя ще достигне 2.4%, като средно за цялата година поскъпването на живота ще е 1.8%. През 2020 г. средногодишната инфлация ще е 2.5%, след което леко ще се забави поради очакваното поевтиняване на петрола, стабилизирането на цените при останалите суровини, както и забавеното вътрешно потребление.
Средната цена на суровия петрол тип „Брент" се очаква да се понижи до края на тази година с 13.4% до 61.5 щатски долара за барел. Ефектът върху цените у нас обаче ще бъде частично компенсиран от поскъпването на долара, при което цената на нефта в левове ще се понижи с 9.5%. През тази година се очаква поскъпване на долара спрямо еврото, т.е. и спрямо лева, до 1.13 долара за евро, и запазване на това съотношение до края на 2022 г. За периода 2020 - 2022 г. се прогнозира цената на суровия нефт да продължи да намалява съответно с 0.2,1.5 и 0.9% при запазване на валутния курс.
Силна конкуренция в търг за 70 млн. лв. на държавната "Индустриални зони". Силен интерес предизвика мегапоръчката на Национална компания "Индустриални зони" (НКИЗ) за над 70 млн лв. за изграждане на инфраструктура в няколко парка в страната. Почти всички големи в строителството - "Джи Пи груп", "Трейс груп холд", "ПСТ груп", "Геострой", "Галчев" и др., са подали оферти (виж таблицата). Офертите са 12, но още при подаването един от кандидатите отпада.
В търга ще има три победителя, с които ще се подпишат 4-годишни рамкови споразумения за проектиране и строителство на общо 22 километра улици. За всяка дейност ще има отделно възлагане, като общата сума не може да надхвърля 72.05 млн. лв. без ДДС.
Това е втори опит за възлагане на поръчката, като първият беше прекратен през ноември миналата година часове преди приема на оферти. Освен лекото увеличение на стойността на договора и дължината на планираните улици обявата от февруари не се различава съществено от предишната. Не е включено например изграждането на пречиствателни станции в индустриалните зони, липсата на което беше основният аргумент за спирането на първата процедура.
Поръчката
Откритата поръчка е за инженеринг на инфраструктура в обекти на държавната НКИЗ, което включва проектиране и строителство на общо 22 100 м улична мрежа. Освен Божурище, Карлово, Кърджали, Суворово и село Телиш (Плевенско) към локациите този път е добавена и София (600 м). Най-много улици ще бъдат изградени в зоната в Божурище (13 км).
Целта на процедурата е да бъде подписано 4-годишно рамково споразумение с три потенциални изпълнителя, на които ще бъдат възлагани конкретните договори след представяне на оферти. Но цените за конкретните улици няма да могат да надвишават сега подадените в офертите.
Изискванията към кандидатите са да разполагат с достатъчно персонал и машини и да имат оборот от подобни дейности в размер на 20 млн. лв. за последните три финансови години. При оценката на офертите техническите показатели ще носят 40%, а останалите 60% са за предложената цена.
С какво се гордее новият правосъден министър. "Определено се гордея със законопроектите си". Това заяви днес пред bTV новият министър на правосъдието Данаил Кирилов, който досега бе председател на ключовата парламентарна правна комисия - в два поредни парламента. Безспорно в тази си роля Кирилов бе много активен законотворец, а днес заяви, че е приемал "с много любов работата, която вършех в Народното събрание".
Ето някои от постиженията на Кирилов само в рамите на настоящия парламент (от края на април 2017 г досега), с които той би трябвало да се гордее:
- Той е съвносител на последните силно спорни промени в антикорупционния закон, които предоставят още повече репресивни правомощия на антикорупционната комисия. Сред най-скандалните текстове в тях е предложението общинските съветници - най-голямата корупционна ниша в страната, да бъдат извадени от обхвата на контрола по този закон. Парадоксално, именно да се върнат съветниците в обхвата на закона, бе първата заръка на премиера Борисов към бъдещия министър. Тази процедура вече бе задвижена, но поправката бе внесена не от самия Кирилов, а от колегата му Христиан Митев ("Обединени патриоти") - един от депутатите, с които Кирилов често внася поправки. Друг такъв е Хамид Хамид от ДПС.
- Данаил Кирилов внесе еднолично и предишната опасно скандална поправка в антикорупционния закон, предназначена да се преодолее тълкувателно решение на Върховния касационен съд. По негово предложение в закона изрично бе записано, че конфискация на имущество като незаконно може да се иска дори и след като наказателното дело, по повод на което тя е започнала, бъде прекратено или приключи с оправдателна присъда.
Кирилов е съвносител на изменението на Закона за банковата несъстоятелност, с което синдиците на КТБ наскоро се сдобиха с нови правомощия да продават евтино и непрозрачно останки от фалиралата банка.
- Той е вносител и основен двигател за приемането на промените в административния процес, които премахнаха касационната инстанция по много видове дела, драстично увеличиха таксите за касационната инстанция, въведоха закрити заседания и т.н. Така гражданите бяха ограничени да искат независим съдебен контрол върху решенията на управляващите.
- В началото на настоящия си мандат начело на комисията Кирилов бе основно острие в атаката по "непослушното" съдийско съсловие и ограничаването на техни права. Това стана с редица скандални поправки в Закона за съдебната власт през 2017 г. , на които Кирилов бе вносител. Една от тях задължаваше ВСС автоматично да отстранява магистрати от длъжност, винаги когато им бъдат повдигнати обвинения, без значение за какви престъпления. Той бе отменен от Конституционния съд. Други ретроградни промени пък удряха по независимостта на магистрати, които управляващите определяха като "грантаджийски" - ограничаваха правото на сдружаване на магистратите, забраняваха финансиране на магистратските сдружения от чуждестранни донори, също и участие в научни и академични дейности, финансирани от чуждестранни лица и др. Част от тях отпаднаха след международен натиск.
Половината асансьори поддържани нелегално. оловината асансьори у нас се поддържат нелегално. Това твърди председателят на Българската асансьорна асоциация инж. Валентин Маринков. Според него често подобна поддръжка е формална.
По думите му има фирми в бранша без лиценз за поддръжка, защото не могат да отговорят на определените изисквания. „Даже не може да се каже, че са фирми. На ордер пишат, че са взели петдесетте лева за абонамента, колкото да може касиерката да се отчете пред общото събрание на входа.
На такива техници не може да се търси отговорност, защото те нямат договор с етажната собственост.
Те не можело и да бъдат и санкционирани от ДАМТН, защото нямали лиценз, независимо от това, че става дума за съоръжения с повишена опасност и формалната поддръжка излага на риск живота и здравето на хората. Така вече 30 години без ред, правила и санкции", категоричен е той.
„За това и стават трагични случаи, като този в блока на „Цариградско шосе" в София. Там аварията стана след ремонт, направен в противоречие с всички правила за извършването му. Инспекторът, приел асансьора сигурно не е ходил да види какво е направено и дали отговаря на изискванията", добавя Маринков.
Той посочи и друг пример за безотговорно отношение на етажната собственост. В един от големите ЕПК-блокове в столичния „Младост-4" от 3 асансьора работи само един, а от другите два се свалят части, за да го поддържат.
Според него около 120 000 са асансьорите в страната, като около 100 000 са стари, за които няма резервни части.
Най-тежко е състоянието на асансьорите в Северозападна България, където цели градове могат да останат без поддръжка. В района Бяла Слатина техниците са трима души над 70-годишни. В Монтана са останали 5 човека за около 250 асансьора и те са също възрастни. Те обикновено разбират само от старите асансьори и не искат тепърва да се учат на новите, а младите пък нямат мерак да се поддържат и ремонтират стари. При старите има по-голям риск от повреда или злополука по време на ремонт. В София, където има 30-40 хил. асансьора, също има криза за работна ръка, добавя Маринков и пояснява, че дефицитът за техници е остър и в Средногорието, в област Благоевград и на много други места в страната.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |