Снимка: Архив infostock.bg
Пълен провал на КСНС. Като пълен провал определиха свиканото от президента Румен Радев заседание на КСНС, посветено на корупцията, участници в него. "Като човек, редактирал хиляди тестове, заявих, че проектът за решение на КСНС не може да бъде редактиран", коментира пред "Труд" лидерът на "Атака" Волен Сидеров. Той обясни, че в текста, подготвен от "Дондуков" 2, имало крайни становища като това, че "държавата не работи", че всичко е затънало в корупция. "От няколко апартамента и тераси не могат да се правят подобни генерални изводи", категоричен бе Сидеров.
"Декларацията на Румен Радев беше с внушения, които не кореспондират с реалностите, а отговарят на нечии политически внушения", коментира след заседанието, което продължи повече от три часа, Даниела Дариткова, председател на ПГ на ГЕРБ.
"Текстът, който ни бе предложен, беше малко в повече, запитахме колко години трябва да бъдат под контрол децата и внуците ни", разказа зам.-председателят на НС Емил Христов. Според него не бива да се допуска декларация, че държавата е абдикирала и не работи.
"Резултат нямаше, защото бе направен грозен опит президентската институция да бъде употребена като пиар на БСП, а президентът като личен пиар на Корнелия Нинова", заяви лидерът на "Воля" Веселин Марешки.
"Ще припомня, че самият член на "БСП за България" г-н Красимир Янков е казал, че президентът е свикал КСНС по поръчение на Корнелия Нинова. Дори г-жа Нинова накрая гласува да не излезем с общо становище. Подложихме на решение това дали да имаме общо становище и всички гласуваха да нямаме такова", коментира Дариткова.
Единствено председателят на БСП Корнелия Нинова направи различен прочит на провала на КСНС. След като премиерът Бойко Борисов по време на дебатите в президентството я посъветвал да отскочи до Румъния, за да събере челен опит и да види какви са резултатите от битката с корупцията, Нинова излезе без настроение.
Оставаме без български плодове. Голяма част от реколтата от ябълки, круши, сливи и череши в страната е унищожена заради множеството слани и студовете. Оставаме без български плодове, заяви пред "Труд" Чавдар Маринов, председател на Българската асоциация на организациите на производители на плодове и зеленчуци. По думите му положението в Североизточна България е катастрофално, като над 5 000 дка с ябълки, круши и сливи са засегнати в областите Варна, Бургас и Пловдив.
Между 30 и 80% са пострадалите от сланите насаждения с праскови, нектарини, кайсии и череши в Сливенска област, обясни председателят на Сдружение "Българска праскова" Коста Петров. Най-засегнати са градините по поречието на река Тунджа, където има до 100% измръзване на плода, уточни той. И допълни, че поражения има и върху черешите.
Застраховките, които се предлагат, са по 50 лв. на декар и то само за слани, поразили плода, но не и цвета на дърветата. Те се сключват само след 22 април на съответната година, т.е. във времето, когато няма слани и замръзвания, обясни Маринов.
Всички браншови асоциации в сектора предупреждават за настъпилата криза, но адекватни мерки от страна на министерството на земеделието не са предприети, посочи председателят на асоциацията. Затова от бранша настояват за спешно свикване на Консултативния съвет по овощарство и зеленчукопроизводство.
В същото време стотици тонове български ябълки залежават в складовете, защото големите търговски вериги отказват да ги купуват.
С толтакси малък камион плаща до морето 28 лв., тиpът - 132 лв. Ако днес един камион тръгне от София за Бургас (360 км), при сегашната система с дневна винетка той ще плати 23 лв. При новата толсистема и с предложените тарифи толтаксата ще зависи от големината на камиона и евростандарта и би варирала от 28 лв. за малък камион до 12 т с висок евростандарт до 323 лв. (над 12 тона с 4+ оси с най-ниския евростандарт).Това показват изчисления на Института за пазарна икономика.
Дори при най-лош евростандарт малък камион (до 12 тона) би заплатил 56 лв., или двойно на сегашното. Най-разпространеният случай - камион над 12 тона (2-3 оси) с евростандарт III или IV, би заплатил 132 лв. За камион пак над 12 тона и същия стандарт, но вече 4+ оси, таксата би се удвоила. Дали тази прогресивна скала не е твърде изострена в опит да се постигнат повече приходи, питат от института.
Предложената тол такса за малките камиони е ниска в сравнение с други примери в ЕС - това са въпросните около 10 ст. на км (от 8 до 15 ст. в зависимост от евростандарта), които са чувствително под таксата в Австрия (скъп пример) и с малко под таксите в Полша (евтин пример).
6 млн. лв. инвестират в хотел на наследниците на Шарлопов в Сандански. Над 10 млн. лв. са инвестирани в хотелската инфраструктура на Сандански през последните 2 години. Това съобщи заместник-министърът на икономиката Александър Манолев по време на откриването на новото крило на парк-хотел "Пирин", който е собственост на наследниците на Стефан Шарлопов.
"През последните години виждаме устойчив ръст на туристическия сектор, а всяка година хотелите в общината посрещат все повече туристи", каза зам.-министър Манолев. По думите му повечето туристи не означават само оборот за големите хотели, а милиони левове оставени в местната икономика на общината. "Разкриването на повече места за настаняване е и крачка за изпълнение на стратегическата ни цел - за утвърждаване на Сандански като целогодишна туристическа дестинация със средна продължителност на престоя на туристите от поне 5 нощувки", акцентира той.
Александър Манолев не пропусна да почете и паметта на Стефан Шарлопов, който бе не само двигател на проекта, но и работеше за утвърждаването на Сандански като едно от най-добрите места за СПА туризъм в България. "Щом повече от година след като ни напусна Стефан Шарлопов, продължаваме да се събираме, за да отбелязваме плодовете на неговия труд, значи той наистина е направил много и е оставил ярка следа след себе си", подчерта Александър Манолев в емоционалното си слово.
В опит да се защити комисията „Антикорупция" издаде кого проверява. Притисната в ъгъла покрай скандалите с нейното ръководство, антикорупционната комисия (КПКОНПИ) реши да мине в контранастъпление и пусна прессъобщение, в което на практика издава срещу кого и за какво води проверка. Не е ясно защо комисията не предприема съответните законови действия като задържане на уличените лица или внасяне на искове в съда, а ги описа подробно така, че те да се разпознаят без никакъв проблем.
В декларацията, пълна с догадки, намеци, обещания за разкрития и дори закани, се казва, че "тече проверка на информация на приближено лице до политически лидер". "Същото лице в качеството си на висш държавен служител, възползвайки се от служебното си положение, е извършило злоупотреби, вследствие на което е получило неправомерно парични суми в особено големи размери. За същото това лице са налични данни, че организира изборите на определена политическа партия", разказва КПКОНПИ. От съобщението не става ясно с какво са свързани злоупотребите, все още действащ ли е висшият държавен служител, предприети ли са някакви действия срещу него.
Затова пък комисията обявява, че има и втора проверка спрямо същото лице за получаване на информация, която е била изнесена от служител на антикорупционната комисия. „Материалите за изнасяне на информация са предадени на прокуратурата", обясняват от КПКОНПИ.
Миналата седмица сайтът "Биволъ" публикува документи от проверката на КПКОНПИ на доходите на зам-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов през 2015 г. От тях става ясно, че е установено несъответствие в имуществото му от 119 000 лв., но проверката е била прекратена, защото сумата не надвишава прага за конфискация от 250 000 лв. Тогава шефът на КПКОНПИ Пламен Георгиев заяви, че не може да коментира документи, върху които няма печат или подпис. КПКОНПИ трябвало да сравни "текст по текст", за да установи тяхната достоверност. На въпрос наистина ли трябват повече от няколко минути, за да се види дали в комисията има такива документи, Георгиев отговори, че на заседание се гледали по 100 точки. Ден по-късно "Сега" попита комисията дали проверката вече е направена. Оттам отговориха, че когато са готови, ще бъде съобщено. Това така и не стана, но затова пък комисията "осветли" факта, че проверява свой служител, изнесъл информация.
Последно "Златен век" няма валидно разрешение. Небостъргачът "Златен век" в столичния квартал "Лозенец" е с изтекло разрешение за строеж и изграждането му спира по тази причина. Това е последната дума на свикан при премиера Бойко Борисов консилиум по темата, след като юридическата каша около строителното разрешение стана пълна. Според последната версия на отговорните институции инвеститорът "Артекс Златен век" е трябвало да поиска презаверка на разрешителното до ноември 2018 г. и понеже не го е направил, валидността на документа е изтекла. Досега МРРБ и ДНСК категорично не споделяха това мнение. Фирмата продължава да твърди, че разрешението е валидно, и вероятно ще обжалва.
Както "Сега" писа, разрешението за строеж на "Артекс" е с краен срок ноември 2017 г. По реда на стария ЗУТ (изменен междувременно през февруари 2017 г.) фирмата е имала право да поиска презаверка най-късно до 1 г. след изтичането на разрешението, или до ноември 2018 г. Първоначално инвеститорът е тръгнал по този път и още през декември 2016 г. е внесъл документи за презаверка в общината, които обаче изтегля след промяната на ЗУТ, с която се въвеждат по-дълги срокове на валидност на разрешителните за строежи първа и втора категория. Аргументът е, че по новите правила разрешението за строеж вече е валидно до 2020 г. - теза, потвърдена и в официално писмо на зам.-министъра на регионалното развитие Валентин Йовев.
МРРБ поддържаше становището на Йовев дори след разгарянето на скандала с апартамента на Цветан Цветанов.От ДНСК пък изведнъж решиха, че наистина има проблем с разрешението, но не заради новия закон, а заради одобрени от главния архитект промени в инвестиционния проект след ноември 2017 г., което автоматично подновявало срока на разрешителното.
Производителят на автотапицерии "АЛС България" влиза в процедура по фалит. Производителят на автомобилни тапицерии "АЛС България" влиза в процедура по несъстоятелност. Това става ясно от съдебното решение от понеделник. Искът беше заведен от самата компания по настояване на канадския собственик заради влошени финансови резултати. В началото на годината дружеството затвори трите си завода в страната.
Недостатъчно приходи
В молбата си до съда "АЛС България" посочва, че дължи 27 млн. лв. на доставчици, банки и на основния си клиент BMW, като в същото време не разполага с бързоликвидни активи, с които да удовлетвори кредиторите си, а плащанията са забавени повече от 30 дни. От средата на януари компанията не е в състояние да изпълнява задълженията си по сключени договори, пише още в молбата.
Според съдебно-икономическата експертиза дружеството извършва погашения към кредиторите, изплатени са включително задълженията към банки, работниците и НАП, но приходите му не са достатъчни да покрият всички дългове. От началото на 2016 г. до края на 2018 г. общата загуба е близо 1.9 млн. лв. С това дружеството е декапитализирано и собственият му капитал е отрицателен.
Към края на 2018 г. текущите пасиви превишават текущите активи, като негативната тенденция се задълбочава през първия месец на тази година. В края на януари недостигът е 1.8 млн. лв.
Намалява броят на българските студенти в САЩ. Общо 826 българи са учили в университети в САЩ през 2017/2018 г. Това е с 11.1% по-малко от предходната учебна година, с което се затвърждава тенденцията за намаляване броя на младежите, които решават да получат висше образование отвъд океана (виж графиката). Това показва докладът Open Doors, изготвен от Института за международно образование и Бюрото по образователни и културни работи към Държавния департамент на САЩ.
Предпочитани университети
По данни на министерството на вътрешната сигурност към август 2018 г. броят на българите, учещи в американски университети, е 857 души, което е едва 0.07% от всички международни студенти. Най-популярни за българите дестинации традиционно са учебните заведения в щатите Ню Йорк, Калифорния, Масачузетс, Илинойс и Флорида, където учат над половината от сънародниците ни.
Една от причините за намаляващия брой български студенти в САЩ е, че много от тях предпочитат университет в Европа, където разходите им са значително по-ниски. Възможност за финансово подпомагане дава програмата Opportunity Funds, която е насочена към надарени студенти от държави с по-нисък жизнен стандарт, включително България.
Топ дестинация
Като цяло през 2017/2018 г. броят на чуждестранните студенти в САЩ се увеличава за трета поредна година, като достига 1 094 792 души, показват данните от Open Doors. С това страната остава топ дестинация за международно обучение в световен мащаб. Намалява обаче броят на новопостъпилите студенти (-6.6%). Разликата се дължи най-вече на увеличеното участие в програмата за незадължително практическо обучение, която реално позволява на чуждестранните студенти да работят в САЩ за период до 12 месеца по време на или след приключване на обучението си. За студентите по природни науки, технологии, инженерство и математика (STEM) този период е до 36 месеца. През миналата учебна година от възможността за практическо обучение са се възползвали 15.8% повече студенти.
Прокуратурата разследва чужда намеса при катастрофата със самолета „Чесна". Прокуратурата ще разследва външна намеса, довела умишлено или неволно до повреда на самолета „Чесна", който падна в планината Чкубица в Северна Македония, отнемайки живота на управлявалия машината български бизнесмен Георги Бошнаков, съпругата му и двете му дъщери.
Софийска градска прокуратура образува досъдебно производство във връзка със самолетната катастрофа от 02.04.2019 г., случила се на територията на Република Северна Македония (РСМ), при която загинаха четирима български граждани.
Досъдебното производство се образува за това, че на 02.04.2019 г. на територията на РСМ неизвестен повредил или допуснал да се повреди малък самолет тип „Чесна" с немска регистрация и при катастрофа на борда на самолета е настъпила смъртта на повече от едно лица - загинали са четирима български граждани, членове на едно семейство - престъпление по чл. 340, ал. 5, б. „Б", пр. 2, вр. чл. 340, ал. 1, пр. 3 НК, съобщиха от държавното обвинение. От дам допълват, че в хода на разследването ще бъдат разпитани служители на дирекция „Консулски отношения" в МВнР, запознати със случая, представители на ръководството на въздушното движение на РСМ, ще изяснят данните за силна турбуленция и за загубен контрол от пилота над въздухоплавателното средство.
СГП щяла да изиска и информация относно назначените до момента експертизи в Северна Македония, в т.ч. и за резултатите от същите, и след съгласуване с наблюдаващия прокурор щяло да се назначи извършването на допълнителни такива с цел установяване наличието на повреда на самолета. Разследването ще бъде възложено на следовател от НСлС заради фактическата и правната му сложност, уточниха от СГП.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |