Снимка: Pixabay
Специализираната прокуратура съобщи днес, че извършва следствени действия по отношение на кмета на село Чупрене Ваньо Костин. Разследването се извършва от Специализираната прокуратурата и Антикорупционната агенция (КПКОНПИ), които са подпомогнати от служители на Дирекция „Жандармерия" в МВР.
Това е четвъртият кмет от началото на годината, който се разследва за злоупотреби и неправомерно влияние с власт.
Според съобщението на прокуратурата, досъдебното производство е образувано през ноември 2018 г. въз основа на данни за незаконни действия на Костин по продажба на общински земи на дружества, свързани с негови родственици (баща, майка, брат, съпруга). Въпросните земи попадат в територията на бъдещия ски комплекс „Миджур", чието изграждане в близост до Чупрене предстои.
Извършват се претърсвания, изземвания и разпити на свидетели.
Разследване без присъди, засега
Срещу разследваните досега градоначалници нито един не се е сдобил с осъдителна присъда, но на „мушката" на прокуратурата са: кметът на Созопол Панайот Рейзи (избран от ГЕРБ), кметът на Златица Магдалена Иванова (избрана от БСП) и кметът на Стрелча Стойчо Чачов (избран от АБВ). Това даде основание на главния прокурор Сотир Цацаров преди време да обяви, че се разследват закононарушители от местната власт без значение от тяхната политическа принадлежност.
По думите на Цацаров, прокуратурата разследва корупционни схеми и финансови нарушения. Преди време говорителят на държавното обвинение Румяна Арнаудова каза пред журналисти, че през последните две-три години държавното обвинение е започнало разследвания в общините, тъй са получени десетки сигнали за злоупотреби. Активизирала се била и Агенцията за държавна финансова инспекция, която извършвала проверки и докладите с нарушения на общинските администрации се изпращали на главния прокурор Сотир Цацаров. По думите на Арнаудова, акциите срещу кметове в страната се очаква да продължат, именно заради многобройните сигнали постъпили в държавното обвинение.
Кметът на Созопол Панайот Рейзи отстранен
заедно с главния счетоводител на общината Златка Мусева, след решение на Специализирания наказателен съд. Преди това към Рейзи беше приложена мярка за неотклонение подписка. Според вчерашното решение на магистратите, двамата могат да попречат на разследването, като укрият или унищожат важни документи или като опитат да влияят на свидетели по делото, които предстои да бъдат разпитвани. Те са обвинени в присвояване на над 2 млн. лв. от бюджета на общината в периода от 29 август 2014 г. до 27 март 2017 г. Обвинението на прокуратурата към Рейзи и Мусева е и заради сключили 34 договора за строително-монтажни работи - ремонти на улици, детски градини, почистване на дерета и други, като някои от документите са фалшифицирани.
От държавното обвинение казаха в понеделник, че някои от свидетелите, които вече са разпитани, са обявили пред разследващите, че се страхуват от кмета. Панайот Рейзи и Златка Мусева предсатвиха в съда документи, които показват, че от днес двамата излизат в платен годишен отпуск до началото на юни. Според специализирания съд обаче това не е достатъчно, тъй като отпускът може да бъде прекъснат по всяко време и те могат да се върнат на работа. Решението на съда не е окончателно и може да бъде обжалвано на 16 април, което ще бъде сторено от Рейза и Мусева.
Днес кметът на Созопол Панайот Рейзи подаде оставка, съобщи пресцентърът на партия ГЕРБ. Решението си Панайот Рейзи е съобщил в присъствието на председателя на ГЕРБ и министър-председател на България Бойко Борисов и на зам.-председателя на ГЕРБ и член на ИК на партията Димитър Николов. Освен от кметския пост, Рейзи подава оставка и като член на ПП ГЕРБ. Това свое решение той аргументира с желанието си да не остават съмнения, че по някакъв начин може да бъде възпрепятствано разследването срещу него, уточняват от пресцентъра на управляващата партия.
Кметът на Златарица разследвана две години
На 19 март Софийската градска прокуратура повдигна две обвинения на кметицата на Златица Магдалена Иванова (БСП). Тя ще бъде съдена за документно престъпление и за длъжностно присвояване в особено големи размери.
Според обвинението на 20 януари 2014 г. в качеството си на кмет на Златица е съставила официален документ с неверни обстоятелства, който касае ремонта на училище в града. Проектът е на обща стойност 100 хил. лв., като различните етапи от него са били финансирани и изпълнени по договор между общината и частно дружество. В обвинението си прокуратурата пише, че Иванова е изготвила официалния документ с невярно съдържание с цел да бъде използван пред областния управител на София и така да бъде платено двойно за ремонта.
Второто обвинение срещу Иванова е, че е ощетила общината с малко над 1 млн. лв. Средствата били отпуснати като целеви субсидии за капиталови разходи, но Иванова се разпоредила с парите, като наредила плащане по фактура за извършени ремонти.
Според държавното обвинение, тя извършила престъплението в съучастие с друго длъжностно лице от общината и управител на частно търговско дружеството. Иванова се разпоредила със сумата, като наредила плащане по фактура за множество извършени строителни дейности, без реално те да са изпълнени.
Разследването срещу кметицата на Златица е започнало преди две години, когато е била привлечена като обвиняема от градската прокуратура.
Обвинен, кметът на Стрелча остава на поста си
В последния работен ден на миналата седмица Окръжният съд в Пазарджик не отстрани от поста кметът на Стрелча Стойно Чачов, тъй като прокуратурата се отказа от искането си за отстраняването му, защото не е намерила основания, че той ще възпрепятства разследването. Преди това и Районният съд в Пещера отказа да освободи от поста кметът на Стрелча, поради което прокуратурата обжалва решението на по-горна инстанция. След заседанието на съда в Пазарджик, Чачов обяви пред журналисти, че от 5 април е в платен годишен отпуск в рамките на 50 дни, за да не пречи на разследването.
Градоначалникът на Стрелба беше обвинен, че през 2016 година е накарал общински служител да подпише молба против волята си за напускане без посочена дата и така го е държал в напрежение, заради което остана на свобода, но му бе наложена мярка "парична гаранция" в размер на 2 000 лева. В обвинението е записано, че Чачов е употребил заплашване, изразяващо се в обстоятелството, че ако не подаде молба ще бъде освободен веднага от работа и злоупотребил с властта си като работодател - кмет на община Стрелча. Престъплението му е по чл. 143 ал.1 от Наказателния кодекс.
Още обвинени кметове
За злоупотреби и престъпления по служба бяха обвинени и зъдржани миналата година двама бивши кметове на Перник - Иван Иванов и Илинка Никифорова (вр.и.д.), участвали в схема, в която са облагодетелствали с голяма сума пари частна фирма. Без да има бедствено положение в общината Никифорова свикала кризисен щаб и наела нова фирма за сметосъбиране, въпреки че общината имала сключен договор с друго дружество. Иван Иванов пък извършил плащанията, констатирало разследването на прокуратурата. От техните действия общината е ощетена с общо 1 258 260,00 лева. По-късно двамата бяха освободени, с определена мярка за неотклонение "Парична гаранция" в размер на 30 000 лв. за Никифорова и 150 000 лева за Иван Иванов. До съдебен процес все още не се е стигнало.
Има и обратен вариант - кмет да осъди прокуратурата
След 10-годишна съдебна сага, в края на ноември миналата година Окръжният съд в Пазарджик присъди обезщетение от 60 000 лв. за кмета на община Белово Костадин Варев (втори мандат) за причинени му неимуществени вреди от страна на прокуратурата на Република България.
Освен обезщетението от държавното обвинение ще трябва да заплатят на кмета и лихва върху обезщетение от 2015 г. насам, както и 2400 лв. разноски по делото. Като мотив за решението от съда посочват, че срещу Костадин Варев са били повдигнати незаконно обвинения за злоупотреба със служебно положение и умишлена безстопанственост с цел лична облага в качеството му на председател на общинския съвет на община Белово, по които образуваното производство е спряно и той е изцяло оневинен.
Наказателното преследване започва в далечната 2007 година срещу Варев, който тогава е бил председател на Общинския съвет, и бившия кмет на Белово Веселин Найденов. Те са обвинение в незаконна приватизация на транспортно дружество, с която е причинена вреда на общинската хазна в размер на 250 хиляди лева, както и за неправомерно безвъзмездно отдаване на общинския минералния плаж „Топлата вода" и за промяна на регулацията му.
Още по темата:
Прокуратурата проверява 102 сигнала срещу кметове за престъпления
Повече права, но и задължения за кметовете на кметства, предлага кабинетът
Защо допълнителното финансиране за общините скара кметовете
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |