Снимка: Архив infostock.bg
Пенсиите най-трудни за хората над 45 години. Изплащането на пенсиите на хората, които сега са на около 45 години, ще бъде най-трудно, става ясно от разчети на Сребърния фонд за състоянието на пенсионната система. Затова, ако хората на средна възраст искат да имат прилични средства на старини, трябва да започнат сами да спестяват още от днес, коментираха финансисти.
Вноските, които всяка година влизат в НОИ, не са достатъчни за изплащането на пенсиите като необходимите допълнителни средства се покриват от републиканския бюджет. Разчетите сочат, че през следващите десетина години дефицитът в пенсионната система ще се задържи под 5% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на страната благодарение на въведеното ежегодно повишаване на необходимите възраст и стаж за пенсиониране. През 2037 г. обаче пенсионната възраст за жените и мъжете ще се изравни на 65 години. След това в периода 2040-2060 г. в резултат на процеса на застаряване на населението и очакваната по-висока продължителност на живота, фискалният натиск върху държавната пенсионната система ще се увеличи и дефицитът ще достигне 6,7% от БВП, пише в анализа. А разходите за пенсии ще нарастват като дял от БВП.
Това означава, че за да бъдат осигурени пенсиите на настоящите 45-годишни граждани, когато те станат на 65 години, хазната ще трябва да свие някои от другите си разходи, да повиши данъците, или бюджетът да има дефицит, т.е. да живеем на кредит. Разбира се, управляващите може да изберат и друг вариант - след няколко години отново да повишат възрастта за пенсиониране, или просто отпусканите нови пенсии да бъдат по-малки спрямо доходите на работещите хората. Като цяло обаче прогнозите са пенсиите да бъдат около половината от осигурителния доход на хората в годините преди пенсионирането им.
Ситуацията става още по тревожна, ако се погледнат и прогнозите за броя на населението и средната възраст на гражданите.
Спешно пишат нов закон за медиите. България изпитва остра нужда от нов Закон за медиите, тъй като сегашният е остарял морално и технологично. Това каза Бетина Жотева от Съвета за електронни медии (СЕМ) по време на дебатите в Народното събрание при гласуването на отчета на електронния регулатор.
"Нова евродиректива предвижда регулация и за интернет сайтовете", каза по повод на отчета на регулатора Бетина Жотева. "За първи път в комисия по култура и медии документът на СЕМ не мина така гладко, както досега", каза по време на дебатите в пленарна зала председателят на комисията по култура и медии Вежди Рашидов.
"Няма нужда да обвиняваме СЕМ, а да седнем всички заедно и да обсъдим законови промени, защото съвремието изисква бързо реагиране", отбеляза още Вежди Рашидов. По думите му няма как един закон, приет преди 20 години, да върши работа в сектора в настоящия момент. "СЕМ е орган, който трябва да следи за поведението на медиите и основно да гарантира както свободата на зрителите, така и на самите медии", категоричен бе Рашидов.
"Дълги години един стар закон също помага за деморализиране на обществото. Често стана мода да говорим за свободата на словото. Винаги съм питал кой български гражданин наруши свободата на словото или този проблем е в ръцете на самите медии. Именно ролята на СЕМ трябва да се види - дали това е популизъм или сериозно търсене на законови мерки, с които да гарантираме истинската свобода на словото", заяви още Вежди Рашидов. И заключи: "Всеки занемарен закон може да занемари нещата, за които говорим и те да придобият друг вид, каквито смятам, че напоследък май придобиват. Длъжни сме да съхраним хигиената на обществото".
Бизнесът краде ток повече от циганите. И при новите правила на КЕВР за измерване на електрическата енергия кражбата на ток е по-изгодна, отколкото цените, по които плащат редовните потребители.
Тази забележка към регулатора отправиха и трите електроразпределителни дружества на дискусията как да бъдат спрени кражбите на ток, организирана от "24 часа". В нея освен енергодружествата участваха и двама министри - на енергетиката Теменужка Петкова и правосъдният Данаил Кирилов, шефът на КЕВР Иван Иванов, на Електроенергийния системен оператор Ангелин Цачев, депутати от комисията по енергетика и шефът на икономическата полиция в областната дирекция на МВР - София Мирослав Рашков.
3 години след първия дебат за кражбите на ток, от който последваха законови промени, "24 часа" събра отново всички ангажирани с проблема страни. Въпреки промените кражбите на ток не само че не са изолирани, а са се увеличили.
Новите крадци обаче не са цигани, а бизнесът, стана ясно от изнесените на дискусията данни от самите енергодружества. Те отчетоха, че под 10% от кражбите се извършват от роми, а над 50% -от хотели, фабрики, ресторанти.
Николай Николов от ЧЕЗ посочи конкретно защо крадците и с новите правила плащат по-евтино -дневната тарифа на компанията е 22 ст., а за крадената енергия се плащат по 20 ст. От ноември 2018 г., когато ВАС отмени старите правила на КЕВР, няма механизъм, по който крадците да бъдат санкционирани, каза Николов.
Управляващите неохотно изпратиха Делян Добрев от парламента. С неприкрито недоволство управляващото мнозинство гласува оставката на депутата от ГЕРБ Делян Добрев. Подобно на зам.-шефа на партията Цветан Цветанов, Добрев беше принуден да се оттегли от Народното събрание, след като името му беше замесено в „Апартаментгейт". Разгневен от вълната оставки, съпредседателят на „Обединени патриоти" Валери Симеонов предупреди, че накрая неизбежно ще изникне и въпросът и за оставката на премиера Бойко Борисов.
Добрев се оттегли веднъж от 44-тото Народно събрание през 2017 г. заради скандала „Кумгейт". Тогава върху него се посипаха обвинения, че е съдействал за назначаването на свои роднини и приятели - т.нар. "дрийм тийм", в община Хасково. ГЕРБ обаче организира масирана кампания в негова полза и оставката му не беше приета. Сега обаче подобно развитие беше невъзможно, тъй като в началото на 2018 г. Конституционният съд се произнесе, че парламентът няма право да възпира депутат, който желае да го напусне.
След като през 2017 г. обяви, че е „смъртоносно ранен", сега Добрев драматично заяви, че е „доубит в политическия смисъл на думата". Това обаче не отговаря на истината, тъй като, отново по примера на Цветанов, бившият депутат остава областен координатор на ГЕРБ в Хасково. „В България няма по-добро управление, няма по-принципно управление. Дори за съмнения дали е морално или не, се подават оставки", похвали Добрев партията.
Като причина да напусне парламента той посочи „постоянни нападки и клевети, които петнят политиците от едната и другата страна, но най-вече от нашата страна". „Има една българска поговорка - ти го плюеш, той мисли, че дъжд вали. Аз не съм от тези хора, не мога да приема за нормално да ме плюят", негодуваше вчера Добрев в интервю пред bTV. За пореден път той даде да се разбере, че не приема нито миналите, нито настоящите обвинения срещу него. „Не издържам повече по мой адрес да се спекулира и да се създават скандали. Много е лесно от нищо да направиш нещо. „Кумгейт" е от нищо нещо", смята Добрев.
По думите му твърденията, че майка му и приближените му от „дрийм тийма" в Хасково са закупили жилища в София на цени по 250 евро за кв. м, били „фалшива новина". Според Добрев не ставало въпрос за цена на готов апартамент, а за цена на отстъпено право на строеж. „В случая с моя кум цената, която той е платил, е 650 евро на квадрат в района, в който пазарните цени са между 600 и 800 евро. Става въпрос за „Манастирски ливади -Запад". Моята майка е платила 750 евро на квадрат за апартамента, който е купила", твърди Добрев.
Конституционният съд отмени по-високите данъци за жилище в курорт. Конституционният съд отмени по-високите данъци за второ жилище в курортите, въведени от началото на тази година. Със свое решение от 9 април КС обяви, че облагането с по-висок налог на собственост само заради това, че тя може да бъде отдавана под наем, противоречи на Конституцията. Съдът бе сезиран от президента.
С промяна в Закона за местните данъци и такси по предложение на Обединените патриоти депутатите завишиха двойно и тройно ставките за имот, който не е основно жилище, в селище със статут на морски, планински или балнеокурорт. По-високият данък не важи, ако жилището е регистрирано като място за настаняване или просто се отдава под наем. Мотивът за данъчната промяна бе държавата да си прибере дължимото от апартхотелите по морето и в ски курортите, които се отдават на туристи, без собствениците им да плащат на хазната.
Промяната засегна над 140 населени места в България, включени в списъка на курортите. В него 42 селища са обявени за национални курорти и за тях общинските съвети от тази година трябваше да определят налог от 5 до 7 промила върху данъчната оценка. За други 100 курорта от местно значение данък сгради трябва да варира от 4.5 до 6 промила. Новите ставки са неколкократно по-високи от доскорошните граници от 0.1 до 4.5 промила. В списъка на курортите от национално значение освен морските и ски комплексите са включени още 30 градове и села - например Стрелча, Банкя, Вършец, Котел, Берковица, Павел баня, Кюстендил. Със статут на курорт с национално значение са Варна и Бургас.
„Изключителната компетентност на Народното събрание да установява данъци във всичките им елементи относно недвижимите имоти на гражданите се оказва поделена между парламент и правителство, което е конституционно недопустимо. В списъка с курортите, приеман с решение на Министерския съвет, могат да бъдат включени или изключени едни или други курорти по неясни, субективни и трудно предвидими критерии. Така законът се поставя в зависимост от подзаконов акт, чието естество позволява бързо и лесно изменяне, което води до конституционно недопустима правна несигурност", се казва в решението на КС.
Съдът атакува и "смесването" на имуществен данък с елементи на подоходните данъци. Авторите на идеята за по-високите ставки обясняваха, че така ще се ликвидира неравнопоставеността спрямо собствениците, които официално отдават под наем имоти в курорти и плащат туристически такси, патентни или подоходни данъци.
Продажбата на "Нова тв" е финализирана. При втория си опит за продажба скандинавската Modern Times Group (MTG) успя бързо да финализира продажбата на 95% от дела си в Nova Broadcasting Group в България. Новият собственик на медийната компания е дружеството на братя Домусчиви - "Адванс медиа груп", като новината е поднесена лаконично в официално съобщение на сайта на MTG.
Президентът и главен изпълнителен директор на MTG Йорген Мадсен Линдеман коментира: "Много сме доволни, че завършихме продажбата на "Нова". Постъпленията ще бъдат използвани за ускоряване растежа на платформите ни за съдържание, включително чрез придобиване."
Кой ще управлява телевизията
В Търговския регистър промените все още не са отразени, но на сайта на "Нова" вече пише, че като изпълнителни директори на "Нова броудкастинг груп" са назначени досегашните прокуристи - Вяра Анкова - "професионалист с голям опит в телевизионното управление", и Николай Андреев - дългогодишен финансов директор. Силва Зурлева остава съветник на борда.
Братът на председателя на КРИБ Кирил Домусчиев - Георги Домусчиев, е новият председател на съвета на директорите на "Нова броудкастинг груп". В борда влизат още Тонка Генова - финансист, и Николай Василчев - юрист. "Нашето желание е да поддържаме досегашната политика на "Нова броудкастинг груп" на свободна и обективна медия, с високо качество на телевизионното и дигитално съдържание, лоялна към зрителите и коректна към партньорите. Ще инвестираме в ускорена модернизация на телевизията, в човешкия капитал и в създаването на все повече български продукции. "Нова телевизия" ще бъде българска телевизия, подкрепяща българските сериали, филми и развлекателни програми", гласи официалният коментар на Георги Домусчиев.
"Нова броудкастинг груп" е най-голямата търговска медийна група в България и се състои от седем телевизионни канала: "Кино Нова", Diema, Diema Sport, Diema Sport 2, Diema Family и Diema Extra. В портфолиото и влиза и най-влиятелната онлайн компания "Нетинфо". Част от нея са имейл платформата abv.bg, платформата за видеосъдържание Vbox7, Vesti.bg, Dariknews.bg, Sinoptik.bg, Edna.bg, Gong.bg, Grabo.bg, Trendo.bg и др.
Домусчиев придобива "Нова" за 185 млн. евро, след като държавата в лицето на КЗК блокира купуването ѝ от компания на чеха Петр Келнер, вече собственик на българския бизнес на "Теленор". Според източници на "Капитал" властта е предлагала на Келнер да включи за партньор в сделката за медията Кирил Домусчиев, но чехът е отказал. Веднага след това сделката е спряна.
Защо държавните помощи за болниците са грешно решение. Още през февруари Бойко Борисов обеща, че "болници в моето управление няма да закрия". На фона на това обещание на правителството не му остана друга опция, освен да дава пари на всеки в здравния сектор, който протестира.
Така от февруари досега раздадените пари са вече 90 млн. лв.
През февруари бяха дадени 10 млн. лв. за ремонт на психиатриите, след това премиерът се срещна със сдружението на общинските болници и отпусна 30 млн. лв. за заплати там, след тях започнаха протести на сестрите и за тях бяха гласувани 50 млн. лв. за заплати.
Заплатите на сестрите са ужасно ниски, а болниците са в трагично състояние. Затова е повече от разбираемо искането им за средства. Даването също е разбираемо - в година на избори и при тежки скандали Борисов няма никакво желание да спори с никого, излязъл на улицата.
Но този най-лесен път е и най-задъненият дългосрочно в случая със здравеопазването. Раздаването на пари маскира липсата на реформи и означава, че няма да бъде направена никоя от стъпките, които да направят така, че в болниците да има повече пари за всичко - от ремонти до заплати.
Увеличават двойно секретните връзки на границата с Гърция. Секретната комуникация, с която разполагат екипите на жандармерията, Гранична полиция и Агенция „Митници", ще бъде усилена двойно по границата с Гърция. Това предвижда план на МВР за тази година, разписан от вътрешния министър Младен Маринов, научи „Монитор".
Капацитетът на системата ТЕТРА, която има директна връзка с Шенгенската информационна система и чрез нея могат да се водят криптирани разговори, които са непроследими, ще бъде повишен с 50 процента в района на Благоевград, който е в близост до ГКПП Кулата на границата с Гърция, и с цели 75 процента в района на Смолян, който е на около 40 километра от другата ни граница с южната ни съседка при Рудозем и Златоград. Смолян се смята и за контактна точка на нелегалните мигранти, които влизат от Турция.
Системата за връзка беше въведена преди години и целта й беше да се водят разговори, които са криптирани и непроследими, а и освен това да се извършва реална проверка на всеки един заловен нарушител на държавната граница. Това значително подпомага работата на граничните власти. Само преди два месеца МВР се сдоби и с девет нови мобилни технически работилници, с които да може да поддържа системата за комуникация ТЕТРА.
Автомобилите бяха закупени в изпълнение на проект „Подкрепа за справяне с миграционния натиск по българските външни държавни граници", финансиран от ЕС по Механизма за спешно подпомагане на фонд „Вътрешна сигурност".
Деветте нови автомобила са обособени като мобилни технически работилници с повишена проходимост. Те са снабдени с всички необходими инструменти и оборудване за поддръжката на мрежовите елементи от ТЕТРА системата, която е основна за комуникация на служителите на МВР в районите на външните за ЕС граници. При връчването на автомобилите стана ясно, че от 2016 година до сега сме получили 160 млн. евро за модернизиране на съществуващите комуникационни и информационни технологии, свързани с контрола на външните граници.
Освен подсилване на капацитета съвсем скоро се очаква да бъдат изпратени и 15 служители, които ще бъдат специално обучени за работа и поддръжка на ТЕТРА, става ясно още от разписания план. „Мигрантската вълна, идваща от Гърция и Турция, се следи отблизо и страната ни е везела превантивни мерки", обяви в началното на седмицата пък главният секретар на МВР Ивайло Иванов.
Екипи на Гранична полиция и жандармерията патрулират в пограничните райони. По думите на Ивайло Иванов властите в Турция и Гърция взимат мерки и кризата е овладяна. Напливът от мигранти, минаващи през страната ни, е намалял, посочи тогава Иванов. По думите му изградената ограда по българо-турската граница е помогнала за това.
Още от статията на Монитор
EUR | 1.955830 |
USD | 1.874300 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |