Снимка: Архив infostock.bg
Тежки глоби от ЕК заради зеления хаос в Натура 2000. Наказателни процедури и тежки глоби ще наложи Европейската комисия (ЕК) на България, ако правителството в София не приеме промените в Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), научи „Труд" от свои източници в Брюксел.
С корекциите в нормативния акт Министерството на околната среда и водите (МОСВ) ще сложи ред в хаоса, създаден от „еколозите" от коалицията „За да остане природа в България", очертали границите на Натура 2000 у нас преди 12 години.
Въпреки заплахата от тежки наказания от ЕК, промените в ЗБР вече втора седмица отлежават в Министерския съвет. Те бяха в дневния ред на заседанието от 10 април като точка 4Б. От стенограмата на правителствения сайт се вижда, че одобряването на текстовете е „отложено за доуточняване" от премиера Бойко Борисов. С това отлагане министър-председателят вкарва България право в капана на наказателните процедури и глобите, които могат да достигнат десетки хиляди евро на ден.
Както „Труд" съобщи, за картирането на Натура 2000 у нас „еколозите" са получили 9 милиона лева. Но вместо да свършат реална работа, „придодозащитниците" са очертали зоните по така наречените прогнозни методи и са вкарали 34.8% от България в екомрежата. Тоест те са подменили европейската методология, която изисква реални данни за разпространение на растителни и животински видове. Всичко трябва да е потвърдено с теренни проучвания, снимки, GPS-точки, попълнени формуляри и тракове (запис на маршрутите, по които минават екипите). Това са документи, които неоспоримо доказват наличието на вида в съответната зона. Нищо от това не е изпълнено при картирането на Натура 2000 - „еколозите" са работели наизуст по предположения къде евентуално растителният или животинският вид би могъл да присъства.
Сега с промените в ЗБР МОСВ, ръководено от министър Нено Димов, предлага: за да бъде включена дадена зона в Натура 2000, това да става на базата на реални доказателства, че отговаря на изискванията на мрежата.
Бракуват агнешко с нечетлив печат. Агнешко с нечетлив печат се бракува и спира от продажба, обявиха от Агенцията по храните, които проверят магазините в цялата страна за качеството на стоките, които ще сложим на Великденската си трапеза.
За да знае потребителят какъв е произходът, върху агнешкото или ярешкото месо тази година се поставя синя или червена маркировка. Ако е от България, печатът е син. "Проследяваме температурата на съхранение. Потребителят може да види цвета на месото - той трябва да е светлочервен до керемиденокафяв", казва д-р Мария Ботева.
Хранителни продукти с липсваща информация върху етикета са най-честите нарушения в търговската мрежа в Русе, които са засекли до момента инспекторите от Областната дирекция по безопасност на храните. Но и в други градове се забелязват подобни нарушения.
На много етикети липсва информация на български език или етикетировката на български се разминава с тази на производителя от друга държава, обесняват експерти.
Бизнесът със стари коли рухна. Много от търговците на употребявани автомобили са пред фалит, след като от началото на годината бизнесът с вноса на стари коли още повече зацикли. С 9,2 процента са намалели регистрациите в България на возилата с пробег, сочи официалната статистика на МВР.
Общо 4621 по-малко употребявани леки и лекотоварни автомобили са достигнали до клиентите като нов внос, сравнено с периода от първите три месеца на 2018-а. До 1 април в България са регистрирани общо 52 585 возила над 6-месечна възраст, докато през 2018-а те са били 57 206. Символично увеличение при регистрациите през първите три месеца на тази година има само при колите до 5 години.
За огромна криза в търговията с употребявани коли признават и от Асоциацията на вносителите на автомобили в България (ABA). "Нашият бизнес е в крах. Миналата година в моята автокъща, ако съм продавал по 20 коли на месец, сега успявам да пласирам едва по осем.
Т.е. спадът е около 60 процента. Подобна е ситуацията и при другите големи автокъщи, които сме регистрирани и си плащаме всички данъци и такси", призна пред "24 часа" Владимир Доросиев, зам.изпълнителен директор на ABA и собственик на крупна автокъща.
"От 1989 година това е вторият удар по бизнеса с вноса на употребявани автомобили. Първият бе, когато страната ни влезе в ЕС преди 12 години. Тогава бяхме накупили автомобили с мита и ДДС и бяхме принудени да продаваме на загуба с по 2 хиляди лева на кола. Сега ситуацията е подобна. В момента всеки месец дотирам с лични средства заплатите на служителите си. Година и нещо фирмата ми няма печалба", оплака се Доросиев.
Според него причините за това са високите първоначални разходи при първата регистрация на употребяван автомобил, пренаситеният пазар, липсата на достатъчно пари у българина и нелоялната конкуренция на хората от сенчестия бизнес и "единичните" търговци.
Бензинът отново поскъпва шоково. Цените на бензина в България тръгнаха рязко нагоре. Само няколко месеца след масовите есенни протести, обхванали страната заради поскъпването на горивата и след успокояването на цените през зимата, масовият бензин А 95 гони рекордни за тази година стойности. От средата на март досега увеличението е средно с 12 ст. за литър. От 2.08 лв. на 14 март сега масовият бензин е средно 2.20 лв. Пет големи вериги по традиция поддържат еднакви средни цени - 2.22 лв. за литър. Това показва справка в специализирания сайт фуело, който следи цените на горивата у нас и по света.
В сравнение с началото на годината разликата е още по-драстична. Най-ниската стойност за бензина е била около 20 януари -1.94 лв. за литър. Това прави разлика от 28 ст. за четири месеца. За същия период средната цена на суровия петрол се движи от около 61 до близо 71 долара за барел.
Парадоксално, но в последния месец дизелът поддържа сравнително равномерни цени -разликата от средата на март до средата на април е едва 3 ст. нагоре - от 2.28 до 2.31 ст. за литър. Но в сравнение с началото на годината и при дизела поскъпването е осезаемо - с 16 ст. за литър. И тук големите вериги имат буквално съгласувани цени - факт, който контролните органи предпочитат да не забелязват.
Макар поскъпването на горивата да се оправдава от производителите и вносителите с динамиката на цените на суровия петрол, у нас по традиция големите колебания идват около края на пролетта и началото на лятото. Така че може да се очаква, че заради засиленото потребление в идните седмици цените ще продължат да се покачват.
Класацията по области показва, че най-скъпо е горивото във Видин. Там средната цена за масовия бензин е 2.24 лв. за литър, а за дизела - 2.33 лв. В някои бензиностанции обаче А 95 достига и до 2.26 лв., а дизелът - 2.35 лв. Традиционно скъпи са горивата и в областите Кюстендил, Плевен, Враца.
В края на миналата година, когато страната се тресеше от протести точно заради високите цени на горивата, масовият бензин бе поскъпнал до 2.38 лв. за литър, а дизелът - до 2.41 лв. Тогава от бранша се оправдаха с високите цени на петрола на международните пазари. След голямото обществено недоволство обаче, само за седмица цената на бензина падна до 1.95 лв.
Цените на апартаментите у нас се качват по-бързо от средното за ЕС. Цените на имотите в България продължават да растат, но темпото изглежда се забавя. За четвъртото тримесечие на 2018 г. поскъпването е 5.5% на годишна база. Това е над средното за ЕС и еврозоната, където ръстът на жилищата за същия период е 4.2%, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат, публикувани в края на миналата седмица. Ръстът е най-слаб от началото на 2016 г. насам, показват данните.
Абсолютен рекордьор по поскъпване на жилищата е била Словения, където за година цените са скочили с 18.2%. Жега има и на имотните пазари в Латвия и Чехия, където поскъпването е съответно с 11.8 и 10 на сто. В Унгария, Холандия, Португалия стойностите също са сред високите - около 9 процента. Италия е единствената държава от ЕС, където цените на къщи и апартаменти са спаднали за година. Но поевтиняването е символично, само с 0.6 на сто.
Междувременно София се озова на 30-о място по бързо растящи цени сред 150 града в традиционното проучване на консултантската компания Knight Frank. В периода октомври -декември 2018 г. имотите в българската столица са поскъпнали със 7% - в сравнение с нивата година по-рано. Приблизително същият процент е отчетен и за Берлин, Единбург и Франкфурт.
Deichmann е продала 600 хил. обувки през 2018 в България. Веригата Deichmann е продала в страната около 600 хил. чифта обувки в своите физически магазини и онлайн през 2018 г., като броят им е почти на нивото от 2017, съобщиха от българското дружество "Дайхман търговия с обувки". Това прави годишен оборот 30 млн. лв.
С 10% пазарен дял сред веригите за обувки
"Според браншовия доклад на фирма RegioPlan Consulting през 2017 г. в България са продадени общо 13.6 милиона чифта обувки на дребно. Deichmann е пазарен лидер по оборот и по брой продадени чифтове и има 10% дял в търговията на дребно сред веригите за обувки в страната", коментира за "Капитал" Владимир Владимиров, управляващ директор.
Първият магазин Deichmann в България отвори преди 10 години в "Ритейл парк Пловдив", а днес веригата има 21 търговски обекта в девет града в страната. От април 2017 обувките се продават и онлайн, а от август 2018 компанията предлага и услугата за доставка до дома Ship to home. Тя е част от оmnichannel стратегията (многоканален подход при продажбите) на групата Deichmann и дава възможност за доставка до посочен от купувача адрес, когато той не намира определен артикул или размер обувки в даден магазин и направи поръчка веднага на място.
"В проценти онлайн продажбите са все още в обозрими граници, но растат с бързи темпове. Онлайн търговията е важно допълнение към нашите филиали, но ние не я отделяме, тъй като за нас не е важно през кой канал ще пазарува клиентът - важното е да пазарува при нас. Изключително предимство на Deichmann е предлагането на цялата колекция онлайн и успоредно с това стационарно в цялата страна при това на едни и същи цени", обобщи Владимир Владимиров.
Здравната каса предлага да лекува всички новозаболели с най-евтините медикаменти. В ерата на персонализираната медицина, в която се приготвят специални лекарства, които да атакуват сгрешените гени и да лекуват от рак, българската здравна каса и здравното министерство предлагат на болните пациенти да започнат да се лекуват с най-евтините медикаменти. Текстът е част от проектонаредба за условията за реда за предписване и отпускане на лекарства, която е качена на сайта на здравното министерство и в мотивите ясно е посочена целта му - да се пести ресурс на здравната каса чрез въвеждането на т.нар. разходоефективност. Този принцип залегна през миналата година при предписването на терапия на новозаболелите пациенти с ревматоиден артрит, псориазис, улцерозен колит и др. Сега здравните институции предлагат той да важи и за всички болести, за които се изписва лечение с протокол - например множествена склероза, диабет, психиатрични и онкологични заболявания, хепатит С и много други. Ако бъде въведен, здравната каса ще решава по свое усмотрение коя е най-разходоефективната терапия и лекарите ще бъдат длъжни да я изписват на болните, без да се съобразяват с медицинските показания. В мотивите е записано, че с въвеждането на този принцип НЗОК ще спести за една година 780 хил. лв. Това представлява нищожният под един процент от заложените в бюджета на здравната каса 1.2 млрд. лв. за медикаменти през тази година. За сметка на това прилагането му ще лиши пациентите от най-доброто възможно лечение за тях, а чисто новите лекарства ще се прилагат съвсем ограничено, тъй като вероятно ще бъдат разходонеефективни.
Какво означава това?
На практика вече не лекарите, а здравната каса ще решава кой тежко болен със скъпо лекарство с цена над 30 лв. с какво да се лекува. Това обаче няма да става по сегашните прозрачни критерии на Националния съвет по цените, а по усмотрение на администрацията на касата. В момента Националният съвет взема решение лекарите да избират кое лекарство да предпишат, като здравната каса плаща една и съща цена за всяко от тях. Ако лекарите искат да изпишат по-скъп медикамент и пациентът иска да си доплати, той има възможност да го направи. В аптеките работят и множество програми, с които фармацевтичните компании покриват доплащането на хронично болните пациенти за много скъпи терапии. Освен това решенията на съвета за цените и процентът доплащане могат да се обжалват в специална комисия по прозрачност на цените.
За Възкресение кюстендилци пазаруват от Крива паланка, хасковлии - от Одрин. Кюстендилци пазаруват от Крива паланка, хасковлии - от Одрин, гърците прескачат границата, за да купуват евтина храна и горива преди Великден от България, научи „Монитор"
Хората от регионите на Хасково и Кърджали най-често ходят на пазар в Одрин. Причината е, че там може да се купят много изгодно не само дрехи, но и обувки, перилни препарати, битова химия, санитарни материали, както и някои лекарства. Разликите в цените са от години и бумът на трансграничната търговия на дребно изобщо не е заради срива в курса на турската лира.
В Одрин, който е на по-малко от 20 км след границата, може да се напазаруват много изгодно и зеленчуци, пилешко, а и агнешко месо.
С пълен багажник на семейното комби могат да се спестят до 200-300 лева от пазаруване с едно ходене до Одрин въпреки доста солените цени на горивото.
Именно високите цени на горивата обаче леко намалиха наплива на гърците, които редовно идваха да пазаруват в България. Все пак елините продължават да идват в граничните Свиленград, Ивайловград и Златоград, където цените са почти двойно по ниски, отколкото в Гърция. Нашенци пък пазаруват от Гърция предимно узо, маслини и зехтин не защото са по-евтини, а защото са с гарантирано качество.
Кметът на Кулата Димитър Дамянов каза за „Монитор", че през следващата седмица може да се очакват повече граждани от Гърция, които да пазаруват у нас основно храни и да си напълнят резервоарите с гориво. По думите му българите пътуват до южната ни съседка по празниците основно на почивка.
Кюстендилци и тази година ще пътуват до съседна Северна Македония, най-вече до близките градове Крива паланка и Куманово, в опит да купят агнешко месо за великденската трапеза. Малцина са обаче тези, които успяват да съчетаят разходката с пазаруването на месо и яйца заради засиления контрол на границата. По тази причина през тази година за разлика от миналата мераклиите ще са по-малко и те ще са главно хора с връзки със служителите на граничния пункт.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |