Снимка: Архив infostock.bg
Всеки втори готов да нарушава закона. Всеки втори е готов да нарушава закона, особено ако има материална изгода. Това показва научно изследователски проект „Икономиката в сянка като девиантно поведение" на екип учени от Института за изследване на обществата и знанието при БАН. 56,9% от анкетираните заявяват, че за нищо на света не биха погазили закон, дори и да виждат, че от това ще имат материална полза. Около една четвърт, обаче, смятат, че повечето закони не са приложими в реалния живот.
Всеки трети иска да е от „тарикатите", за които нормите не важат. А докато има хора, които са над законите, останалите няма да имат равни шансове за развитие, считат половината от анкетираните.
Според професорите от БАН отговорите показват, че силата на социалните норми у нас е отслабена и законът се счита за лош, ако поставя препятствия пред постигането на личните ни цели. „Може да се обобщи, че българинът става все по-критичен към качеството на законодателството", коментира проф. Емилия Ченгелова, част от екипа, работил по проекта. От отговорите на анкетираните се вижда, че тези с доходи над 1500 лв. са много по-склонни да не се съобразяват със законите.
Над половината от допитаните мислят, че икономиката в сянка е най-бързият начин да се изкарат повече пари. За други 36% икономиката в сянка е тежко морално прегрешение, но за 11 % от анкетираните сивата икономика не се счита за престъпление.
Порожанов обеща реформи, за да си запази поста. 400 фермери поискаха оставката на земеделския министър Румен Порожанов, заради липсата на стратегия за развитие на сектора и субсидии за производителите.
Той обаче отказа да напусне поста, но обеща оставки на чиновници във ведомството, които са виновни за хаоса в бранша, се разбра след срещата му с протестиращите. Ще бъде назначен нов заместник-министър на земеделието, който ще отговаря за биопроизводството, плодовете, зеленчуците и картофите, изборът му щял да бъде съгласуван с браншовите организации.
Порожанов трябва да се срещне с премиера Бойко Борисов, с когото да обсъдят промяната в структурата на ведомството, за да се предвиди назначаването на ресорния заместник.
Днес представители на протестиращите и Румен Порожанов ще подпишат екшън план за развитие на биологичното земеделие и възраждане на българските плодове, зеленчуци и картофи.
На срещата са били обсъдени и промените в спорната Наредба 5 за прилагане на правилата на биологично производство, етикетиране и контрол.
„По две точки имаме пълно разбирателство. Това е да не се отнема лицензът при еднократно отклонение и да се определи разумен брой проби", обясни Румен Порожанов.
За жилищата в курорти няма да се плаща по-висок данък. За жилищата в курорти да не се плаща по-висок данък. Това предлага шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова, която заедно с двама нейни колеги от ГЕРБ е внесла в парламента промени в Закона за местните данъци и такси.
В тях се предлага всички жилищни имоти да се облагат с данък в еднакъв размер за 2019 г. - между 0,1 до 4,5 на хиляда върху данъчната оценка в зависимост от това какво е гласувал местният общински съвет.
Предложението идва близо 10 дни след решение на Конституционния съд, с което се обявяват за противоконституционни текстове в Закона за местните данъци и такси, приети в края на ноември 2018 г. С тях жилищата, включени в списъка на курортите в България, когато не са основно жилище и са дадени под наем или са регистрирани като места за настаняване, могат да се обложат с от 4,5 до 7 на хиляда върху данъчната оценка.
Предложените от Стоянова текстове предвиждат изчислените вече данъци за 2018 г. да се преизчислят служебно и дължимите суми да се съобщят на собствениците. Онези от тях, които вече са платили по-високи данъци, ще си възстановят надплатеното по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. В новите текстове е добавено и това, че платилите пълния размер на имотния данък преди края на април ползват 5% отстъпка от сумата.
"Със законопроекта се гарантира еднакво третиране и недопускане на дискриминация на данъчно задължените лица", посочват вносителите в мотивите си.
Превозвачи и работодатели настояват толсистемата да се отложи до 2020 година. Изграждането на толсистемата върви по график и има готовност за пускането й към 16 август, обяви в края на миналата седмица регионалният министър Петя Аврамова. От 15 май започва тестване на толсистемата в частта "такси" на база изминато разстояние, заяви тя.
Темата за толсистемите от близо година предизвиква остри полемики и реакции от страна на превозвачи, бизнес, работодатели, власт, общество. Първи реагираха превозвачите. Автобусните превозвачи очакват разрастване на сивия сектор.
"Разбирайки, че приходите от винетки и толтакси са единствения начин за въздействие на инфраструктурата, отправяме остра забележка относно възможността за реализация на тази идея", коментира за БТА Ивайло Константинов, член на УС на Конфедерацията на автобусните превозвачи. Причината е, че следва да бъде направено разграничаване между обществен превоз на пътници, предоставящ социална услуга и превоз, предоставящ само услуга. При първия случай превозвачите обслужват транспортно 12 правоимащи групи граждани и не биват подпомагани по никакъв начин от държавата, освен за превозите в общинските транспортни сфери. Това, плюс сивият сектор свиха бранша с 2/3 за последните 10 години, посочи Константинов.
"Ситуацията е такава, че всеки допълнителен разход води до нови фалити. Да напомним, че в последните години се появиха доста подобни разходи: за допълнително оборудване с обезопасителни колани, за видеорегистратори, повишение на застраховките и на минималната работна заплата, съответно осигуровките. Към това като добавим и абсолютната невъзможност да се коригира цената на предлагане заради обстоятелството, че тя е фиксирана за целия период на договора по силата на ЗОП(Закон за обществените поръчки), допълнителният разход за тол таксите със сигурност ще доведе до нови фалити и лишаване от транспортно обслужване на още много общини", смята Константинов.
ГРЕБ спешно оправят гафа си с двойния данък за жилище в курортите. Калпавото законотворчество на управляващите за пореден път налага екстрени мерки. Общините ще трябва да преизчислят наново данъка за втори дом в курортно селище и ще връщат пари на собствениците, които са побързали да платят задълженията си към местните бюджети. Това предвижда промяна в Закона за местните данъци и такси, внесена по спешност в понеделник от депутати от ГЕРБ. Тя ще бъде гласувана по бързата процедура - за целта още във вторник е насрочено извънредно заседание на парламентарната бюджетна комисия.
Бързането е заради решение на Конституционния съд отпреди десетина дни, с което бяха отменени по-високите местни налози в курортните селища за втори и трети жилищен имот. Завишените двойно и тройно данъци бяха гласувани от управляващото мнозинство в началото на годината по предложение на "Обединени патриоти" с аргумента, че държавата трябва да си прибере дължимото от апартхотелите по морето и в ски курортите, които се отдават на туристи, а собствениците им не плащат никакви данъци за тези приходи. Разпоредбата първо бе атакувана с президентско вето, а след като управляващите на инат прегласуваха текстовете, държавният глава сезира и Конституционния съд. По-високите имотни данъци засегнаха над 140 населени места в България, включени в списъка на курортите. В него 42 селища са обявени за национални курорти и за тях общинските съвети трябваше да определят налог от 5 до 7 промила върху данъчната оценка. За други 100 курорта от местно значение данъкът варираше от 4.5 до 6 промила. Сега внесеното в парламента предложение предвижда ставките да се върнат в старите им размери за съответната община, т.е. в границите 0.1-4.5 промила. В мотивите си вносителите обясняват, че се променя законът, за да не се налага засегнатите общини една по една да поправят вече приетите наредби, в които се определя размерът на данъка върху недвижимите имоти за 2019 г.", се посочва в мотивите към законопроекта.
Собствениците на апартаменти и вили в курортите ще получат съобщения с преизчислените нови стари данъци. Тези, които до 20 април вече са платили изрядно по-високите налози, ще получат обратно надвнесените суми от местните данъчни администрации. Те ще ползват и правото на 5% отстъпка, която важи за платен данък сгради в пълен размер до 30 април. Иначе данъкът се дължи на две равни вноски - до 30 юни и до 31 октомври.
Цената на борсовия ток пак опря до премиера. Бизнесът направи пореден опит да обясни на премиера безумията, които се случват на уж свободния пазар на ток. На среща с Бойко Борисов и ресорния министър Теменужка Петкова в понеделник всички големи работодателски организации настояха за спешни мерки за нормализация на цените на електроенергийната борса.
От началото на април енергията, която се продава по свободно договорени цени в сегмента "ден напред", гони нови висоти. Цените за мегават в началото на месеца бяха с близо 40% по-високи от средните нива за март. И тази седмица започна зле - борсата затвори при средна цена от над 113 лв. за мегават. За сравнение предишния ден мегаватът струваше средно 54 лв.
Според министър Теменужка Петкова обаче тези резки движения не били повод за тревога, а правителството имало "отличен диалог с бизнеса и синдикатите". "Борсата за електроенергия е стабилна", заяви тя. По думите й дружествата от държавната енергетика (НЕК, АЕЦ "Козлодуй" и "Марица-изток 2") ежедневно пускали по над 680 мегаватчаса на всеки час на платформата "Ден напред" на цена от 44.10 лева.
На срещата в МС председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев отново настоя договорите с т.нар. американски тецове да бъдат прекратени и те също да продават тока си на свободния пазар. "Високите цени, по които НЕК купува тока им, осигуряват на тези централи 548 млн. лева годишно. Това прави рентабилност над 50%, което го няма в никой друг сектор", коментира Велев. "Ако държавата не може да развали договорите, представляващи неправомерна държавна помощ, то поне да поеме разликите до пазарната цена като премии от бюджета, а централите да продават на борсата. Така вече правят когенерациите и ВЕИ-тата с мощност над 4 мегавата", заяви наскоро той пред в. "Сега".
Съмнения за спекула витаят от края на м.г., когато бизнесът обяви, че цената на "свободния" ток необяснимо е скочила с 350%. От борсата обясниха, че имало голямото търсене. Всъщност проблемът е в малкото предлагане - основните продавачи са държавни енергийни компании. В края на м.г. около 80% от продавания на борсата ток идва от АЕЦ "Козлодуй", НЕК и "Марица-изток 2".
Генералният директор на БНТ ще трябва да освободи поста си. Генералният директор на Българската национална телевизия (БНТ) Константин Каменаров ще трябва освободи поста си след като в понеделник Софийски градски съд го призна окончателно за виновен по обвинението за шофиране в нетрезво състояние.
Наложеното му наказание от една година и три месеца условно лишаване от свобода е абсолютно основание той да бъде освободен от поста си от Съвета за електронни медии. Според Закона за радиото и телевизията "не могат да бъдат членове на управителен съвет на БНР, съответно на БНТ, лица, ... осъждани на лишаване от свобода за умишлени престъпления от общ характер." СЕМ трябва да вземе нарочно решение, за да освободи Каменаров, но няма пречка и той сам да подаде оставка. Според източник на "Капитал" това ще се случи още тази сряда, когато регулаторът ще освободи Каменаров, и ще трябва да назначи изпълняващ длъжността на негово място.
Каменаров е спрян от полицаи в 3.50 ч. сутринта на 23 юни 2016 г. на бул. Пейо Яворов, като според показанията на дрегера е управлявал с концентрация на алкохол в кръвта от 1.6 промила. Той е осъден на една година и три месеца, като наказанието е отложено за три годишен срок. За делото стана ясно след назначаването му на поста за директор. Каменаров обжалва присъдата пред Софийски градски съд като делото отиде там през февруари 2018 г., но беше многократно отлагано, основно заради поведението на подсъдимия.
Константин Каменаров е близък до управляващите и след налагането му на поста БНТ видимо промени редакционната си политика и стана лоялна към властта. Така например разкритията за апартаментите, придобити от зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов и Цецка Цачева на непазарни цени, беше пета поред новина в централната емисия.
Той назначи за програмен директор на БНТ1 Емил Кошлуков, който освен това получи и предаване в най-гледаното време, като в него бившия депутат от НДСВ и кадър на партийната телевизия на Атака, видимо заема позиция срещу критикуващите властта.
Камарата на архитектите посочи съмнителни обществени поръчки за проектиране. Общини масово обявяват поръчки за проектиране с нереалистични срокове и бюджети, като целта най-вероятно е да отидат при определен изпълнител. Това е показал анализ на над 400 обществени поръчки, изготвен от Камарата на архитектите в България (КАБ), данни от които бяха представени в понеделник. След обработката на информацията организацията е подала над 30 сигнала със съмнения за злоупотреби, като малка част от поръчките са спрени, но повечето са с избран изпълнител и формално не са нарушили нормативната уредба.
Архитектите настояха за спешни законодателни промени, които да ограничат дискриминационни условия - например изискването за оборот и ISO сертификати, които нямат отношение към качеството на проекта. Възможността да се печелят поръчки за изработка на сложни технически проекти с абсурдни срокове от порядъка на два дни също трябва да бъде премахната, смятат членовете на гилдията.
Съмнителните търгове
Зам.-председателят на КАБ арх. Петкана Бакалова даде примери за проектантски поръчки, спечелени с нереалистични срокове. Един от тях е за конструктивно укрепване и енергийна ефективност на основно училище в Панчарево, възложен след търг на софийската "Енерджидизайн", предложила срок от 4 дни. "Би енд Джей груп" пък са взели поръчка на община Гоце Делчев за проект за реконструкция на детска градина в с. Брезница, като са предложили срок от 2 дни и цена, доближаваща се до максималната допустима от 40 000 лв. За сравнение - други участници в същата процедура са предложили срокове от 12 и 20 дни и двойно по-ниска цена. Запитан за случая, кметът на Гоце Делчев Владимир Москов е заявил, че процедурата е законна.
Друг пример е с търг за предпроектни проучвания и изготвяне на работен проект за ремонта на Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Той е спечелен от "Климатроник", като фирмата е предложила срок от 10 дни за изработване на работен проект. Договорът е от ноември 2018 г. "Това е невъзможно. Работният проект означава, че архитектът не само проектира и променя функционалните схеми, но избира всички материали - настилки, ключове, контакти, осветление, лайстни", коментира арх. Бакалова. "Мега билд" пък е спечелила поръчка на община Златоград за проект за енергийна ефективност на жилищен блок за срок от 7 дни.
Фрапантен е и случай с поръчка на община Сливница, възложила на фирмата "Кали" да изготви технически проект за обновяване на градския площад за срок от 5 дни. Вместо чрез открита процедура фирмата е избрана с директно възлагане. "Общините все повече намаляват цените за проектиране, за да паднат под прага за открит търг. Това означава, че нямаме право да обжалваме процедурата, а и се отразява на качеството", каза още арх. Бакалова. Тя настоя в Закона за обществените поръчки да се включи възможност камарата да обжалва търгове за проектиране и строителство, които са под праговете за открита процедура. Организацията е подала сигнали за всички съмнителни процедури, но в повечето от тях изпълнителите са избрани.
2069 камери дебнат за крадци и побойници в школските коридори. 2069 камери, поставени в училищните коридори, дебнат за крадливи деца и търсят кои са виновните при възникнали спречквания и побоища между хлапетата. Това показва справка за „Монитор" от просветното министерство.
С поставени на входовете камери в 1786 училища директорите следят кой излиза и влиза в школото, ръководено от тях. В 1908 пък наблюдават какво се случва в дворовете. Най-малко използваният метод от школското ръководство за следене за спазването на реда е видеонаблюдението в класните стаи. Само в 1729 училища са поставени камери в помещенията, където се обучават възпитаниците в тях.
От справката на просветното министерство става ясно, че всяко осмо школо в страната е без каквото и да било видеонаблюдение. Най-много училища без поставени охранителни камери са в област Смолян - 28. След нея се нареждат областите Пазарджик с общо 26 школа без камери и Варна - с 20.
Най-добре защитената област пък се оказва Габрово, където няма училище без видеонаблюдение.
В столичното 119-о СУ „Акад. Михаил Арнаудов" първите камери са монтирани преди 7 години, а преди три ги заменят с най-новите, сподели пред „Монитор" директорът на школото Диян Стаматов.
„В ежедневието ние ги използваме за разрешване на различни проблеми. Търсим изчезнали вещи - децата забравят телефони, портмонета, раници и ги намираме с помощта на камерите. Има и случаи на агресия, в които гледаме записите, за да разберем кои са участниците", обясни Стаматов. Той уточни, че във връзка със закона за защита на личните данни записите не биват показвани на трети лица, като към тях спадат и родителите на малчуганите.
„На тях освен собствените им деца има и други. Родителите не бива да гледат записите, защото това може да бъде причина за завеждане на съдебно дело", разясни директорът. Затова в училището записите могат да се гледат единствено от педагогическия съвет или от деца, които са на тях и имат някакъв проблем и търсят начин за разрешването му
„Чрез изискване от различни институции, като МВР, видеозаписите могат да бъдат получени, но не и да бъдат предоставени на частно лице", каза още Стаматов.
Във Варна видеокамерите най-често разкриват кражби и телесни повреди вследствие на побои, коментира зам.-кметът по реда и сигурността Тодор Иванов. Той посочи, че през последните години тенденцията в морската столица е за намаляване на броя на нарушителите и възрастта им, като все повече от тях са под 14 години. Според Иванов обаче нерядко случаите на детска агресия се потулват от училищното ръководство заради страх от сриване на имиджа на училището.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |