Снимка: Архив infostock.bg
Последни часове за деклариране и плащане на данъци. Броени часове остават за деклариране на личните доходи на физическите лица, получени през 2018 г., и за плащането на данъците върху тях. Тазгодишната кампания приключва в края на първия работен ден след великденските празници - вторник, 30 април.
Тази година за последен път НАП ще приема хартиени декларации, които са попълнени на ръка и са подадени в офисите на агенцията или са пратени по пощата. Онези, които са избрали пращане по пощата, трябва да знаят, че НАП приема декларации с клеймо от станцията на изпращането най-късно от 30 април 2019 г.
Догодина подаването на данъчни декларации ще бъде възможно само по електронен път. То и сега е достъпно - с квалифициран електронен подпис или с персонален идентификационен код, който се получава от самата НАП. По този начин вече се подават около половината от данъчните декларации.
Новост тази година е, че физическите лица могат да проверят чрез своя персонален идентификационен код на сайта на агенцията какви пари са декларирали, че са им платили юридически лица, регистрирани в България. Друга новост е, че при попълване на данъчната декларация закръглянето трябва да се прави до лев, като така данъкът за довнасяне или сумата, която сме надвнесли, няма да завършват на стотинки.
Заради бързината мнозина днес ще предпочетат да попълнят данъчната декларация с баркод. Възможност за това дава сайтът на НАП. Декларацията с баркод е автоматизиран файл, който се сваля на компютъра, попълва се и той сам смята данъка, като накрая генерира баркод с данните. Полученият файл обаче трябва да се принтира и да се занесе в офиса на НАП или да се прати по пощата.
В София жилищата са най-достъпни от 2008 г. Показателят "достъпност на жилищата" в края на 2018 и началото на 2019 г. е достигнал най-доброто си ниво от 2008 г. насам, се твърди в анализ на "Бългериън Пропертис", посветен на имотния пазар в столицата.
Коефициентът е паднал вече до ниво 1,34, което е много по-ниско от достигнатите през последните години 1,45 -1,47. Цифрата показва колко средни месечни заплати, получавани в столицата, са нужни за покупката на един квадратен метър жилищна площ. През 2008 г. например коефициентът е бил 3,5, а по-късно започна постепенно да намалява.
Данните на компанията показват, че през първото тримесечие на 2019 г. средната цена на жилищата в София е била 1080 евро/кв.м при 1085 евро/кв.м през последното тримесечие на 2018.
Това е леко отстъпление спрямо стойностите от м.г., но причината е по-скоро това, че има вече голям дял на новото строителство, и то на незавършено, което се купува още на зелено и това предопределя по-ниските цени.
Средната крайна покупна цена на жилищата в София е 90 960 евро при нива около 91 550 евро средно за 2018 г.
Според данните на Агенцията по вписванията през първото тримесечие на 2019 г. в София са вписани 5641 имотни продажби при 5 631 за същия период на 2018 г., което е ръст само с 10 броя сделки на годишна база. В тези данни обаче не влизат закупените недовършени жилища, които се изповядват и вписват като продажби при тяхното завършване и получаване на акт 16.
Министерство и БАБХ тормозят фермери в Болярово. Вече девет месеца министерство на земеделието и Българска агенция по безопасност на храните тормозят Ана Петрова и семейството й от Болярово, които отказаха да избият животните им заради съмнения за чума. Въпросните животни не само са живи и здрави, но вече имат и малки.
В същото време фермата е заличена от регистрите, има заповед за евтаназия и не й разрешават да продава мляко и животни. На молбите й ветеринарите да дойдат и да вземат втори проби от животните - никой не се отзовава. Жената разказва, че се уповава само на Бог, а и на съда, защото води дела с държавата.
"Преборих се да ми оставят животните, благодарение на хора от цяла България, които бяха съпричастни с нас. Успяхме да запазим стадото, но още и още продължава тормозът върху моето семейство, върху животинките ми, вече девет месеца", разказа пред "Труд" Ана Петрова.
"От Българската агенция по безопасност на храните заличиха регистрацията на обекта ми, не ми разрешават да си пускам стадото на паша, не ми разрешават да си продавам агънцата. Сега, по Великден и Гергьовден се търсят най много", обясни тя.
Не може да си продава и млякото. Започнала да си дои овцете и си прави сирене, за собствена консумация. Повтаря, че ако не са хората, да и помагат и финансово, и с бали, и със зърно, трудно ще оцелее. Има 191 овце, а малките агънца са 110.
"По времето, когато казаха, че има чума по дребните преживни животни, аз тогава се двоумях - дали да пускам мъжкарите да ги оплождат. Защото си давах сметка, че ако се стигне до загробване, ще ми е още по-мъчно, че са бременни животните. Обаче рискувах, заплодиха се и точно тогава докторите ни бяха обяснили, че ако има чума, животното няма да може да се заплоди или ще направи аборт."
1089 фирми и граждани в схеми за данъчни измами. В организирани схеми за данъчни измами през 2018 г. е установено, че участват 1089 фирми и граждани, сочат данни на Министерството на финансите. Предполагаемият размер на нанесените от тези лица щети на бюджета е над 80 млн. лв. Въз основа на идентифицираните организирани схеми за измами данъчните са извършили 400 проверки и 258 ревизии, като в резултат допълнително начисленият данък е в размер на 62,5 млн. лв.
За да бъдат открити участниците в организираните измами през 2018 г. са анализирани общо 74 523 граждани и фирми. Като през 2018 г. в базата с данни на Националната агенция за приходи за "Рискови субекти" са добавени 1725 имена на отделни хора и дружества с изразен рисков профил на поведение, т.е. рискови по отношение на приходите в хазната.
В резултат на предприетите от НАП и Агенция "Митници" мерки за повишаване на приходите в бюджета, събраните в държавния бюджет данъци през 2018 г. са с 2,65 млрд. лв., или с 9% повече от предходната година. Това увеличение е близо три пъти по-голямо от ръста на икономиката през миналата година от 3,1%, и очевидно се дължи на излизане на част от сивата икономика на светло.
НАП работи съвместно с МВР, ДАНС при разследването на организираната престъпност, свързана с данъчни престъпление. През миналата година от НАП са направили анализ на данъчна информация по 43 досъдебни производства и прокурорски преписки, в които са установени 280 лица, участници в измами. В резултат са описани 39 схеми на данъчни измами. Данъчните са извършили анализ и на информация по оперативни разработки на служители на ГД БОП, в резултат на което са идентифицирани 940 лица, участници в измами.
София си е поръчала безумно скъпи „мебели" за центъра. Столичната община е развързала щедро кесията за закупуването на градски мебели при течащия ремонт на центъра. Какво и откъде да се купува, до голяма степен е било предрешено още на ниво проект, като цените при някои артикули сериозно надхвърлят пазарните. Така за едно кошче за боклук столицата ще плати симпатичната цена от 1000 лв„ а монолитна градска пейка от гранит ще струва на столичани 10 000 лв.
Това показа проверка на "Сега" на базата на публично наличната информация за течащия ремонт в централни градски зони. В момента с пари от ЕС се работи по две градски зони. "Джи Пи Груп" отговаря за обновлението на участъци от ул. „Цар Шишман", „6-ти септември", „Солунска" и „Граф Игнатиев" (20 113 417 лв. без ДДС), а "ПСТ Груп" ремонтира пл. "Александър Невски", пл. "Народно събрание", градинките при университета, "Св. София" и "Кристал" (17 888 814 лв. без ДДС).
Общината е предпочела да скрие цените за по-скандалния ремонт - извършваните от фирма "Джи Пи Груп" дейности. Договорът с фирмата е публикуван с всички задължителни приложения по техническото изпълнение, но не и с ценовата оферта. Така няма как да се провери оферираната от изпълнителя цена за изпълнението на редица дейности, предизвикали скандал заради неприемливи естетически решения или лош монтаж. Общината не дава информация и по отделни запитвания. Така например „Сега" поиска да получи информация за цената, която столицата ще плати за злополучните перки по "Граф Игнатиев" и Водната стена на пл. "Гарибалди", но от общината не отговориха конкретно.
И строителният бранш иска лесен внос на украинци и македонци. Липса на квалифицирани кадри тормози и строителния бранш. Това обявиха от Камарата на строителите в България на пресконференция, състояла се миналата седмица. Според председателя на камарата Илиян Терзиев недостигът им у нас е от години, защото работниците търсят препитание на запад за по-високи заплати.
България е с най-ниска часова ставка за строителен сектор в цяла Европа - 3.16 евро. В Русия взимат по 10 евро на час, в Чехия -15 евро, а в Германия и Швейцария надниците могат да надхвърлят 50 евро. Затова нашите ходят в Германия, където се строи много, търсенето на работна ръка е голямо и заплатите са високи, коментира Терзиев.
Камарата смята, че е наложителен внос на работници от Молдова, Украйна и Македония и заради традиционното вече струпване на много проекти за изпълнение с пари от ЕС в края на програмния период. Само по "Околна среда" предстои работа по 190 поръчки за 350 строителни обекта за над 1.2 млрд. лева, отбеляза Благой Козарев от УС на КСБ.
Според КСБ у нас има огромен сив сектор, който дърпа заплатите надолу и ощетява бюджета, като крие данъци и осигуровки. От камарата твърдят, че около 15 хиляди строителни фирми са в сенчестата икономика, и затова настояват всички обществени поръчки в сектора да се изпълняват само от фирми, които са вписани в браншовия регистър. "Белите" компании отбелязват като стъпка в правилната посока промяната на чл. 14 от Закона за устройството на територията (ЗУТ). Според въпросния текст ниско строителство с разгърната застроена площ до 1000 кв. м може да се изпълнява и от строители, които не са вписани в регистъра. След поправката лимитът се сваля на 100 кв. м.
"Булгартрансгаз" ще похарчи още 350 млн. лв. за продължението на "Турски поток". До близо 3 млрд. лв. се увеличават разходите за продължението на "Турски поток" през България. След като в началото на април "Булгартрансгаз" избра судитската "Аркад" за строител на 474-километрово трасе срещу 2.6 млрд. лв., сега държавният газов оператор е обявил и търг за изграждането на две компресорни станции с прогнозна цена над 351 млн. лева. Въпросните съоръжения са необходими, за да може още от следващата година природният газ да бъде транспортиран по част от съществуващите сега газопроводи между Провадия и Полски Сеновац, тъй като арабската компания ще построи само 308 км в следващите 250 дни (от сръбската граница до Полски Сеновац).
С тези допълнителни разходи икономическата полза от бъдещия газопровод става все по-имагинерна. Като сериозен проблем се очертава и все по-голямата възможност за продължаването на транзита на руски газ през Украйна, което би обезсмислило използването на маршрута през България.
Какво ще се строи
Основните дейности, включени в новата обществената поръчка, предвиждат изработване на инвестиционен проект, доставка на материали, оборудване и строително-монтажно работи на две компресорни станции. Едната ще е до Провадия, а другата - при монтанското село Расово. В първата ще има 4 газотурбокомпресорни агрегати с номинална мощност 10 МВт всеки, а втората - с 3 турбини, всяка с мощност 12 МВт.
За да бъдат свързани новите компресорни станции с газопреносната мрежа на "Булгартрансгаз" ще бъдат проектирани и изградени входящи и изходящи връзки и оптична кабелна линия. Отделно ще бъдат проектирани и изграждани пътни връзки, електрозахранване, водоснабдяване и канализация и др.
Конкретните срокове за изпълнение на тези обекти не са ясни, тъй като "Булгартрансгаз" още не е публикувал документацията на търга.
Все повече деца напускат основно и средно образование. Броят на децата, напуснали основно и средно образование през учебната 2018/19 г., нараства въпреки постоянните усилия на управляващите да ги върнат в час. За една година напусналите се увеличават с 1.7 хил. до 21.8 хил. и достигат 3% от всички деца в основно и средно образование. В основните класове главната причина за прекъсване на обучението е заминаване в чужбина, но в горните възрастови групи започват да надделяват семейните причини. Нежеланието да се изучават е фактор за малък брой от децата - общо едва 2.9 хил., показват данни на Националния статистически институт (НСИ) за учебната 2018/19 г.
Намалява и броят на учениците в страната като цяло - с 9.8 хил. до 730.6 хил. деца. Добра новина е, че броят на преподавателите нараства, а и все повече млади хора се насочват към професията.
Голямата картина
През учебната 2018/19 г. в образователната система са включени общо 1.18 млн. души, което е значителен спад спрямо броя на учениците и студентите отпреди пет години (1.3 млн.). Тенденцията е видима и в частни, и в държавни училища, колежи и университети.
От друга страна, броят на преподавателите нараства - за пет години увеличението е с 5.6 хил. до общо 106.2 хил. учители. Данните на НСИ показват, че повишението идва основно от последните три години, което може да е свързано с административното увеличение на учителските заплати.
Лоша новина за бизнеса предвид демографските тенденции и недостига на кадри в страната е понижението на броя записани в програми за професионално обучение за възрастни.
Интерес от чужбина
Освен при учениците спад има и в броя на студентите в бакалавърски и магистърски програми - с 6.8 хил. за една година до 223 хил. през учебната 2018/19 г. Популярност губят специалностите, свързани с бизнес и администрация - с 3.2 хил. до 27.4 хил. по-малко са записаните студенти тази учебна година. За сметка на това се повишава интересът към специалности, свързани с информационно-комуникационни технологии, където са и най-високите заплати на пазара на труда в страната. Добра новина и за преподавателската професия е по-големият интерес към нея от страна на кандидат-студентите. През последната година броят на бакалаврите в специалности, свързани с образование, нараства с близо 500 до 13.9 хил.
И докато броят на хората с българско гражданство във висшите учебни заведения в страната намалява, чуждестранните студенти се увеличават. Докато през учебната 2013/14 г. броят им е 11 хил., пет години по-късно той се повишава до 15.8 хил. студенти.
Болници с ВИП менюта три пъти по-скъпи от масовите. ВИП манджата в болниците в София е три пъти по-скъпа, отколкото е тази за масовия пациент, установи проверка на „Монитор". Цената на менюто за деня варира между 15 и 17 лева, докато храноденът на болните е средно 5,50 лева.
Лечебните заведения вече от двадесет години ползват външна услуга кетъринг, като за целта избират фирмата чрез обществена поръчка. От това за каква сума е спечелен търгът зависи и стойността на трите яденета - закуска, обед и вечеря, за деня на болните. Освен това цената пада и от факта, че болничното хранене е разделено на т.нар. диети според заболяванията на пациентите. При някои диетите са по-евтини, докато при други - по-скъпи.
Независимо дали човек в болница иска да си плати по-скъпа храна, преди това желаното меню се съгласува с лекуващия лекар, тъй като трябва да е в съответствие с диагнозата. Ограничения няма за пациентите в травматологиите и родилките.
„Независимо че имаме ВИП стаи и възможности за меню по желание малцина се възползват от тях, коментира говорителят на Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Света Анна" в София Антон Луков. Причината е, че в последните две-три години бяха направени кардинални ремонти, всички стаи са ремонтирани така, че по нищо не се различават от тези, които са ВИП, освен по това, че леглата са две, а не едно", поясни Луков.
Подобна е и ситуацията в Александровска болница, там също няма особен интерес към заявяване на индивидуално меню. Когато на някого от болните се дояде нещо по-различно, поръчва на санитарка да му донесе от ресторанта на територията на Медицинския университет.
В специализираната АГ болница „Майчин дом" жените не се възползват да си поръчват ВИП меню по избор. Те разчитат предимно на вкусна храна от близките си или на нещо по-различно от заведенията за хапване на територията на здравното заведение.
В същото време според сега действащата наредба е посочено, че пациентите трябва да плащат, ако са поискали самостоятелна стая, в чиято цена се включват всички допълнителни битови условия. Наредбата за доплащанията беше променена през 2016 г. До тогава в нея се изброяваше какво например влиза в "допълнително поискани услуги", като текстът завършваше с "и други".
„Всички са си слагали в това „и други" кой каквото се е сетил, кой каквото си е измислил, затова вече „и други" не съществува. Да дадем пример за „и други". Например това, което мога да кажа, е такса „зарядно за телефон", поясни тогава бившият зам.-министър на здравеопазването Ваньо Шарков. Във варианта на наредбата от март 2016-а до днес наистина липсва "и други". Дори е посочено, че се доплаща само когато различните стаи предлагат различни битови условия.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |