Снимка: Архив infostock.bg
Българският беден не гладува. Но студува и не си плаща заемите. Българите, живеещи под линията за бедност през 2018 г., са намалели със 114 хил. души в сравнение с 2017 г., показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за индикаторите за бедност и социално включване.
Линията на бедност за 2018 г. е определена на 351,11 лв. на месец на лице от домакинството и под тази сума се оказват 1,551 млн. души, или 22% от населението на страната. Предишната година са били 23,4%.
Данните не показват някакви големи размествания по отношение на причините за бедност и връзката между икономическата активност на бедните, тяхната етническа принадлежност, образование и т.н.
Както и в предишните години делът на хората, които са бедни сред безработните, е в пъти по-голям, отколкото сред работещите, а рискът от изпадане в бедност е близо 4 пъти по-голям при хората, които са на непълно работно време, в сравнение с онези, които работят на пълен работен ден.
Същото е и с образованието - колкото по-високо е то, толкова рискът от озоваване под прага на бедност е по-малък. Например при заетите относителният дял на т.нар. работещи бедни е 66,2% при хората с начално и без образование. Делът на работещите бедни с висше образование е едва 6,2%.
От 2015 г. насам НСИ добавя и въпрос за етническата принадлежност на бедните, когато ги анкетира, и оттогава неизменно лицата от ромската етническа група образуват най-високия относителен дял сред хората, живеещи с под 351 лв. месечно -68,3% от тях.
И докато сред бедните българи най-много - почти половината, са пенсионери, то сред ромите близо 40% са безработните.
Много по-любопитни са обаче отговорите на въпроси, които описват от какво основно се лишават хората, живеещи с под 351 лв. месечен доход.
Допълнителни тестове за млади и възрастни шофьори. Възрастните и младите шофьори да подлежат на допълнителни медицински прегледи за физиологическата и психологическата им готовност да управляват автомобил.
Това е сред обсъжданите мерки за намаляване на рисковете при движение по пътищата. Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" прави комплексен анализ на състоянието на пътната безопасност. За първи път за него съобщи председателят й Милена Крумова в интервю за "24 часа". След това ще бъдат предложени мерки - за подобряване на състоянието на пътищата, за автомобилите и за водачите.
Пред вестника Крумова заяви, че допълнителни изисквания за по-възрастните шофьори не са сред мерките, които са залегнали в анализа, но те са обект на обсъждане. Все още обаче не може да се говори за конкретна възраст, след която ще се прави допълнителен преглед на шофьорите. Това е работа на специалистите - те да кажат след кои години се променят физиологическата и психологическата годност - дали това са 65, 70 години или повече, заяви тя.
При някои отслабвало зрението, други по-бързо се изморявали, трети ставали тревожни при натоварен трафик.
На експертите се разчита да кажат и какви са психологическите особености на младите шофьори,
за да се набележат мерки и за тях.
Темата за тестове за шофьори над 60 г. се появи в медиите след форум в Русе за пътния травматизъм. На него се е коментирало доколко са адекватни зад волана възрастните шофьори. Отчетено е, че над 120 са катастрофите през последните две години в Русе с участието на хора над 60 години. Над 100 са ранените, 4 са загиналите. Нашумя и случаят с 95-годишен мъж, намерил смъртта си на пешеходна пътека, блъснат от автомобил, управляван от 71-годишен.
Изисквания към възрастните шофьори бяха актуални и през 2013 г., когато 76-годишен шофьор на джип прегази трима на тротоар пред столичен мол. Тогава във в. "24 часа" Владимир Тодоров -председател на Асоциацията на пострадалите от катастрофи, предложи медицински изисквания за здравословното състояние на шофьорите над 65 г., както и да се въведат периодични медицински прегледи, по-строги и по-детайлни за водачите в третата възраст.
Лансира и идеята да се намалят сроковете на валидност на свидетелството за управление на водачи над 65-годишна възраст - да бъдат примерно 2- или 3-годишни и те да минават през медицински преглед.
Сега Крумова уточнява, че става въпрос за медицински свидетелства, които и сега се изискват при издаване или смяна на шофьорска книжка.
Тя припомня, че и в момента професионалните шофьори минават на психотестове, което е условие за правоспособност да управляват камиони и автобуси. Не се предвижда това да се изисква за водачите от категория В - леки автомобили. Но е възможно при издаване на медицинско свидетелство да се предвидят пpeгледи за психичното или неврологичното състояние на водачите от определени възрастови групи.
Здравната каса пести от нови лекарства на пазара. Достъпът на българските пациенти до нови медикаменти може да бъде ограничен от догодина. Това предупредиха фармацевтични производители и пациентски организации, позовавайки се на последните изменения в Наредба 10 за условията и реда за заплащане на лекарства от НЗОК.
За да се гарантира предвидимост и устойчивост на бюджета на здравната каса, бяха приети промени, според които нови медикаменти на българския пазар ще се покриват от НЗОК, само ако има доказан и отчетен ефект от лечението с тях. Периодът за одобрение не е посочен. Той ще е индивидуален за всеки сключен договор с производител, обясни пред „Труд" Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични компании, които произвеждат лекарства без аналог.
През времето, в което се наблюдава терапевтичният ефект, фармацевтичните компании ще трябва да даряват новите си скъпи медикаменти, ако искат НЗОК да ги оцени, за да ги реимбурсира в бъдеще и да договаря отстъпки за определени количества. Здравната каса обаче, от своя страна, не се ангажира, че непременно ще сключи договор с производителя след време. Така на практика компаниите няма да имат интерес да предлагат иновативните си лекарства на българския пазар, обясниха пред „Труд" от пациентски организации „Заедно с теб".
Друг съществен проблем е, че не съществува механизъм за отчет на наблюдавания терапевтичен ефект от прилагането на дадено лекарство. „В момента няма създадена инфраструктура да се отчита резултат. На теория звучи добре, че ще се отчете резултат - лекувани са 100 пациенти и са постигнати тези резултати, точно както пише в листовката на продукта. Но на практика няма създаден електронен, дигитален механизъм, по който болниците да дават резултати и касата да ги събира и отчита. След като няма механизъм, ако някоя компания сключи такъв договор, огромна е вероятността, поради липса на отчитане на резултати, а не защото ги няма, НЗОК да не може да ги плати или да започне да бави плащанията с години. Този модел е много неустойчив", посочи Деян Денев.
Закон трябва да пази учителите от агресия. Разработване на държавна стратегия за защита на учителя от агресията във всичките й разновидности, както и закон, с който да се инкриминира насилието срещу личността му. За това настояват от Синдикат "Образование", а поводът са всички форми на агресия и психически тормоз, на които са подложени педагозите.
"Подобни прояви не само трайно увреждат здравето и авторитета на учителя, но и рушат вековните образователни традиции на българската държава", се посочва в Декларацията за защита на българския учител, приета от делегатите на 10-тата юбилейна национална конференция на синдиката.
Според него Законът за предучилищното и училищното образование и съпътстващата го Наредба за "Приобщаващо образование" даряват учениците със свръхправа, но орязват възможностите за въздействие на учителите спрямо проблемните и невъзпитани ученици.
За да бъде учебният процес пълноценен, трябва дисциплиниране на българския родител, който, според синдиката, е крайно време да поеме своята ефективна отговорност.
"Учителите и директорите имат нужда от специална защита, защото ежедневно са под натиска на родители. Огромно напрежение има сред хората в системата. Институциите се правят, че не виждат какво става", посочи пред "Труд" председателят на Синдикат "Образование" Юлиян Петров.
Печалбата на банките ударно расте. Банките у нас продължават да увеличават печалбата си с двуцифрен темп въпреки безпрецедентно ниските лихви по кредитите през последните три години. За първото тримесечие на 2019 г. положителният им финансов резултат е в размер на 309 млн. лв., което е с 15.7% повече от печалбата от 267 млн. лв., отчетена за същия период на миналата година. Нарастването е още по-впечатляващо, като се има предвид, че през 2018 г. банките в България постигнаха печалба от 1.67 млрд. лв. с ръст от 40% спрямо предходната година - рекорд от финансовата криза отпреди 10 години насам.
Последните данни на БНБ показват, че банките на първо място увеличават приходите си от основната си дейност - отпускането на кредити и поддържането на депозити. Нетният лихвен доход за първото тримесечие е 685.3 млн. лв. при 645 млн. година преди това, което е увеличение от 6.4%. Обяснението е в ниските лихви по кредитите, което доведе до засилено търсене и отпускане на заеми. В същото време лихвите по депозитите продължават да бъдат рекордно ниски.
По-бързо от приходите от лихви обаче растат нетните приходи от такси и комисиони. За тримесечието те възлизат на 264.6 млн. лв., което е с близо 10% повече спрямо първото тримесечие на миналата година.
В същото време разходите за обезценка на лошите кредити намаляват - от 106 млн. лв. през първото тримесечие на 2018 г. на 86 млн. лв. тази година. За това допринася както изчистването на пакети от необслужвани заеми през последните две години, така и ръстът на доходите и благоприятното икономическо развитие, което позволява редовното погасяване на заемите от страна на домакинствата и бизнеса.
В момента Европейската централна банка извършва преглед на активите на шест банки у нас във връзка с кандидатурата ни за влизане в чакалнята на еврозоната. Проверяват се трите най-големи банки: Уникредит Булбанк, Банка ДСК и ОББ, както и три банки с преобладаващо българско участие: Първа инвестиционна банка, Централна кооперативна банка и Инвестбанк. Експерти прогнозират, че в такава обстановка банките ще бъдат особено внимателни и това може да доведе до понижаване на кредитирането, особено корпоративното.
Засега данните на БНБ показват, че към края на март 2019 г. брутният кредитен портфейл е в размер на 61.8 млрд. лв., което е с 856 млн. лв. (1.4%) повече от края на 2018 г. Увеличение има както в кредитирането на бизнеса с 505 млн. лв. (1.4%), така и на домакинства с 346 млн. лв. (1.6%) и на сектор държавно управление с 30 млн. лв. (4.1 %).
И Евросъдът не спаси абонатите със свалени радиатори. Няма измъкване от сметките за парно - дори ако сме си откачили радиаторите в апартамента, дължим такса "сградна инсталация" за топлината по общите тръби. Това е заключението на Съда на ЕС (СЕС), който се произнесе по запитване на български съдилища как да прилагат европейското право.
Спорът за такса "сградна инсталация", която от години тормози абонатите на топлофикациите в България, стигна до Страсбург през 2017 г. Тогава районните съдилища в София и Асеновград отправиха запитване до Евросъда заради дела, по които трябва да се произнесат. Конкретните казуси са искове, заведени от „ЕВН България Топлофикация" и "Топлофикация София" срещу техни абонати, които отказват да плащат за отопление на общите части на сградата, след като са се отказали от парно в своите апартаменти. Вече има и доста дела, заведени от недоволни абонати от цяла България срещу топлофикации по същия казус, както и колективни искове, заведени от "Сдружение за правна помощ на потребителите" срещу практиката на "Топлофикация София" и на "ЕВН България Топлофикация" да начисляват сметки за нежелана енергия.
Дори с изключени радиатори топлофикациите законно ви искат пари, е позицията на Съда на ЕС, изразена от генералния адвокат на СЕС Хенрик Сауменсгор Юи (Дания). Заключението на Евросъда е, че услугата не може да се смята за натрапена, защото свързването на сградите с мрежата за централно отопление става по съгласие на две трети от собствениците, което ангажира всички обитатели. Някои могат да откажат отопление в своите имоти, но това не ги освобождава от разходи за общите части, заради които също се изразходва топлинна енергия.
От "присъдата" на СЕС следва, че нулеви сметки са възможни само ако цялата сграда се откаже от централното парно. За целта обаче поне две трети от собствениците на имоти трябва да решат, че искат "развод" с топлофикацията, и топлоснабдяването да бъде изключено за целия блок.
И зам.-директор на фонд "Земеделие" подаде оставка заради къща за гости. Сагата с къщите за гости, построени с европейски пари от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), доведе до втора оставка, след като във вторник следобед зам.-директорката на фонд "Земеделие" Иванка Багдатова-Мизова напусна поста си. Поводът - личният й телефон е посочен за контакт с такава къща за гости във велинградското село Юндола, която пък се оказа собственост на кмета на селото.
В сряда самият кмет, който е от ДПС, обясни, че Мизова нямала нищо общо с къщата. Тя пък от своя страна казала пред земеделския министър Румен Порожанов, че единствено е съдействала на стопаните на къщата да се рекламират в интернет. Все пак агроминистърът обяви, че започва проверка дали тя "има някаква съпричастност към къщата", чийто мониторинг от фонд "Земеделие" е изтекъл преди четири години. Това означава, че според правилата, приети от фонда и одобрени от ЕК, преди четири години е изтекъл петгодишният срок, в който тези обекти е трябвало да работят като къщи за гости, след което могат да останат и само за лично ползване от собствениците.
Нови оставки
След като преди седмици зам.-министърът на икономиката Александър Манолев подаде оставка заради построена в негов терен къща за гости с европари, която не се ползва като туристически обект, сагата с тези имоти продължи. Във вторник следобед земеделското министерство съобщи, че по разпореждане на премиера Бойко Борисов е поискана оставката на зам.-директора на фонд "Земеделие" Иванка Багдатова-Мизова, която отговаря за "малките" европрограми - рибарство, пчеларство, винарство, училищен плод и др. Причината е, че телефонът на Мизова е посочен за контакт за резервации за къща за гости в Юндола, построена от фирмата "Тара 2008" - еднолична собственост на Емине Местан, върху терен, който е семейна собственост на нея и съпруга й Мехмед Местан, кмет на Юндола от ДПС.
Справка в Имотния регистър показва, че през 2008 г. семейната собственост върху терена е прехвърлена на фирмата "Тара 2008" на съпругата на кмета, която пък по-късно получава и над 280 хил. лв. от ПРСР за строителството на къщата. Въпросният проект е договорен през 2010 г. и е бил в период на мониторинг за устойчивост на инвестицията до 2015 г. В сряда земеделският министър Румен Порожанов съобщи пред "Дарик радио", че през лятото на 2012 г. къщата е била посетена за проверка и е установено, че работи по предназначение като туристически обект.
Как се рекламира
Въпросната къща за гости "Тара" има собствен сайт, фейсбук профил и е регистрирана в няколко туристически платформи. Именно в една от тях - hotelinfo.com, e бил посочен телефон за резервации, който е на зам.-директора на фонд "Земеделие". В сряда сутринта номерът бе изтрит, а след позвъняване на втория даден телефон за контакт се обади кметът на Юндола Мехмед Местан. "Това не е телефонът на Иванка Мизова, тя няма нищо общо", коментира той, допълвайки, че Мизова "по някаква друга причина е попаднала или някой доброжелател го е направил".
По-рано в сряда Местан и съпругата му Емине обясниха пред "Нова телевизия", че не са виждали от години Багдатова-Мизова, която била снаха на семейство от селото, и че даже не са знаели, че е директор във фонд "Земеделие". Те обясниха още, че посетители на къщата са им помогнали с реклама в интернет преди много години.
Печалбата на "Алкомет" спада заради увеличени материални запаси. Производителят на алуминиеви изделия "Алкомет" повишава леко приходите си през първото тримесечие на годината, но увеличените материални запаси понижават печалбата му. Това показва отчетът на дружеството. С приключването на инвестиционната програма за 40 млн. евро и достигането на пълен капацитет на новото оборудване до края на годината компанията очаква продажбите на пресови продукти да нараснат значително.
Финансови резултати
Нетните приходи от продажби на "Алкомет" нарастват с по-малко от 1% през първото тримесечие на годината (виж таблицата). В същото време компанията отчита по-големи оперативни разходи, въпреки намаляването на разходите за материали. Основната причина за това са по-големите запаси от продукция, където ръстът е с около една трета. Леко повишение има и при разходите за заплати и осигуровки заради увеличаването на персонала във връзка с инвестиционния проект, като към края на март в завода работят 1057 души. Печалбата след данъци за периода е с около 800 хил. лв. по-малка, отколкото преди година.
Промяна в микса
Производството в шуменския завод е намаляло с около 5% спрямо първото тримесечие на миналата година, като общият обем продукция на валцовия и пресовия цех е 16.9 хил. тона. В количествено отношение продажбите отчитат лек спад до общо 17.8 хил. тона.
Подробните производствени данни показват, че продуктовият микс продължава да се променя, като се увеличава делът на изделията с по-висока добавена стойност. При пресовите продукти например с основен дял от продажбите остават стандартните профили, но обемът им намалява за сметка на специалните профили, които от своя страна растат. От началото на годината в пусков процес е нова 2500-тонна преса, закупена като част от по-широка инвестиционна програма за 40 млн. евро. От компанията очакват усвояването на капацитета й през тази година да осигури значителен ръст на продажбите, като производството на пресови продукти се очаква да нарасне с 40%.
При валцовите изделия също има промяна в произведения микс.
Три часа тараш, за да зърнеш папата. Повече от три часа ще протича проверката на всички, които искат да видят папата. Това обясниха от МВР пред „Монитор". Проверките ще се извършват на специално изградени пропускателни пунктове, а преминаването през тях ще става три часа преди официалното появяване на светия отец.
Вече е създадена и координация между всички институции, сред които МВР, ДАНС, общините и Църквата.
„Две от събитията ще са в София на 5 май. В 13 часа светият отец ще произнесе неделната молитва „Царица небесна" на площад „Свети Александър Невски". Още преди 10 часа сутринта обаче ще започнат щателни проверки на всички миряни, които искат да присъстват на мероприятието. Ще се следи дали не са употребили алкохол или дрога, дали не носят опасни предмети, както и дали не са поставени в някоя рискова група. За последните отговорност ще носи ДАНС, които вече са изготвили списък на лица, които не бива да се допускат в близост до папата. Това са хора, за които има подозрения, че имат връзки с радикални или паравоенни организации, научи „Монитор" от свои източници. Точната бройка на потенциално опасните лица не се споменава, тъй като те са под специално наблюдение. За сметка на това обаче ще има цивилни агенти, които зорко ще следят дали те няма да се доближат до местата, където ще е светият отец. По непотвърдена информация над площадите и църквите, където ще е папата, ще се облита с хеликоптер, а снайперисти ще следят за сигурността му. Освен родните служби за неговата безопасност ще се грижат и личните му охранители, които от месеци се стиковат с българските си колеги.
Единствените вещи, които ще са позволени за пренасяне по време на литургиите, ще са чадърите.
По-дългите и с по-твърди дръжки обаче ще бъдат конфискувани обясниха за „Монитор" от МВР.
Според програмата на светия отец той ще отслужи и света литургия в 16,45 часа на площад „Княз Александър Първи". Папа Франциск ще направи това отново на 5 май, а мерките ще са същите като на първото му мероприятие. Третото събитие в София е на 6 май 2019 г.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.874300 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |