Снимка: Архив infostock.bg
Наши хора се уредили с европари за къщи за гости. Местни големци, роднини на чиновници и общински съветници са се уреждали с къщи за гости, изградени с европейски средства по Програмата за развитите на селските райони, показа проверка на "Труд". В същото време раздадените пари от фонд "Земеделие" са проверявани също от служители на фонда. От общо 746 къщи за гости на стойност 202 милиона лева, построени с европари, едва при 62 са установени нередности. А наложените корекции са за едва 10 милиона лева, които все още не са върнати.
Пиринско е абсолютен рекордьор по строителство на такива имоти, 145 са вдигнати само за 6 години. Най-много са изградени в Община Гърмен - 52 на брой. Но местните жители в общината коментират, че само местните големци са се домогнали до евросредствата. Според тях цялата схема с европарите е сбъркана, защото програмата отпуска до 200 хиляди евро, но за да ги получиш, трябва да имаш толкова налични, да строиш и тогава ти ги връщат.
Повечето от тези, които са се облажили, са строителни предприемачи и роднини на разни чиновници или съветници в местните общински съвети, твърдят местните.
Тук най-известен е Димитър Гамишев, който стана депутат от ГЕРБ през 2017 г. „но изгърмя и напусна парламента, след като се разбра, че е прехвърлил фирмата си със задължения от 200 хиляди лева на малоимотен гражданин. Гамишев е известен с това, че къщи за гости има снаха му и жена му в селата Лещен и Гайтаниново.
В Община Гърмен интересът е толкова голям, че поне по двама паралии на седмица са посещавали администрацията с намерението да развиват туризъм и да правят къщи за гости.
От предишни години се знае, че най-много сигнали за нередности са подавани от граждани до фонда за къщите за гости в Якоруда. Те са срещу кмета на Якоруда Нуредин Кафелов, в които се твърди, че урежда свои роднини с имоти за къщи за гости. Според тях имало решение на кмета да даде общински имот до блока на баджанака си и негов личен шофьор Абди Исмаил Хадживезулов, който искал да си строи къща за гости.
Спад на туристите в Банско. По-малко туристи през изминалия зимен сезон отчитат от най-големия роден ски курорт Банско. Данните са от бизнеса, който е категоричен, че причина за спада е липсата на втори кабинков лифт. Няма как туристите да чакат 4 часа на опашка и след това да се върнат или да препоръчат курорта на роднини и приятели, категоричен бе и зам.-председателят на КРИБ проф. Николай Вълканов.
Най-голям е спадът при посетителите на заведения, който достига до 20%, обясни хотелиерът Георги Доманов пред БНТ. Хотелите обаче също се оплакват от по-малко реализирани нощувки, основно заради блокиране на зимния туризъм от псевдозелени организации.
Руснаците през тази зима бяха значително по-малко, като при нас вместо стотици братушки отседнаха само две семейства, казаха за „Труд" от един от големите хотели в курорта. Спад има е на гостите от Великобритания и Турция.
БЕХ връща 97,7 млн. евро на "Газпром" за "Южен поток". БЕХ и "Газпром" са на финален етап на съгласуване на споразумение за проекта "Южен поток". Това включва и уреждане на отношенията по договор за заем от 2014 г., по който БЕХ е усвоил 97,7 млн. евро. Това отговориха от холдинга на въпрос на в. "24 часа" дължими ли са парите и има ли срок, в който да бъдат платени.
На 30 април в публикация на руската агенция "Интерфакс" се твърди, че БЕХ дължи близо 100 млн. евро на "Газпром" независимо от уверенията на политици, че липсват претенции на Москва към София във връзка с приключване на проекта "Южен поток". В материали на "Газпром" се съобщавало, че компанията Gazprom ЕР International BV е предоставила на БЕХ дългосрочна кредитна линия за 97,7 млн евро.
През декември 2014 г. "Газпром" е преустановил работа по проекта "Южен поток". В съответствие с договора за заем компанията не търсела лихви от него. Тя очаквала да получи сумата от основния дълг по заема, пише медията. Съобщава още, че в края на 2018 r. Gazprom ЕР International BV с подкрепата на "Газпром" е съгласувала условия на съглашение за погасяване на кредита.
От БЕХ потвърждават за заема и отговарят, че тези 97,7 млн. евро са инвестирани в увеличение на капитала от 2014 г. на проектната компания "Южен поток България".
"При намаляване на капитала на проектната компания и ликвидация, които се уточняват със споразумението, полагаемата на БЕХ квота ще бъде достатъчна, за да послужи за връщане на заема към Gazprom ЕР International BV", отговарят от холдинга.
42% ръст в износа на ток за 4 месеца. C 42% повече ток е изнесен през първите четири месеца на тази година в сравнение с 2018-а, показва справка на Електроенергийния системен оператор.
Изнесени са 2 225 435 мегаватчаса при 1 563 634 през първите 4 месеца на миналата година.
Производството за този период се е увеличило с 6 на сто, а потреблението в страната - с 1,89%.
Най-голям е ръстът на електроенергията, произведена от фотоволтаици - 21,42 на сто. Вятърните паркове пък са доставили с 13,75 на сто понече ток.
Общо малките възобновяеми централи, които са присъединени към разпределителната мрежа, са произвели с 15,29% повече електричество в сравнение с предишната година.
За сметка на това пък при вецовете има спад на производството - с 38%.
При базовите централи - тецове и АЕЦ, увеличеното производство е с 12,44%. Всъщност те са произвели и над 86% от потребената в страната и изнесена електроенергия.
Борисов вече брани България от Шенген. България не само вече не иска да влиза в шенгенското пространство, но и го смята за заплаха. Това стана ясно от изказване на премиера Бойко Борисов вчера. „Изявих своите претенции, че шенгенското пространство не го охраняват добре. Ние с Турция имаме споразумение и го спазваме перфектно. Нашите проблеми са с гръцката граница. Моля да направите така, че шенгенското пространство да се пази добре. Сега ние се пазим от шенгенското пространство", обяви Борисов на среща с премиера на Бавария Маркус Зьодер.
Според Борисов Шенген не е панацея, но все пак се оплака, че не приемат страната ни там: „България е изпълнила всички критерии, заложени досега. Всички са ни подкрепили. Има егоизъм в една държава и то ясно ми е казано". Вероятно той има предвид Холандия, която е твърдо против влизането на България в зоната заради проблемите с престъпността и корупцията. Още когато стана премиер за първи път, Борисов обеща, че България ще влезе в Шенген. Миналата година дори се спекулираше, че страната ще бъде допусната поне по въздух, но и това не се случи.
По време на разговорите с баварския премиер Борисов не спря да се хвали с овладяване на мигрантската вълна и със справянето с проблема с мигрантите изобщо. "На първо място сме в Европа по задържани, арестувани, дадени на съд и с присъди каналджии. За пример в Европа сме. Само за 2018 г. са осъдени 133 лица за каналджийство. През първите три месеца на тази година имаме 30 осъдени", похвали се той. Но не обясни, че на практика почти никой от осъдените не е в затвора, защото обикновено се стига до споразумения и условни присъди. Премиерът разказа и че "страната ни е върнала и хиляди афганистанци със самолет, преминали нелегално в България".
БНБ е санкционирала 5 банки за нарушения през 2018 г. БНБ е наложила надзорни мерки на пет български банки заради нарушения през миналата година. Това става ясно от годишния отчет на централната банка за 2018 г., който бе внесен на 30 април в Народното събрание.
Кои са банките нарушители, в доклада не се споменава. Известно е, че през миналата година "Банков надзор" извърши девет инспекции на място, за да се проследи как са изпълнени дадените предписания при последните стрес тестове, последвали краха на КТБ. Така излиза, че повече от половината проверявани са получили нови надзорни мерки. Проверките са били насочени по-специално към концентрацията на кредити. "Ангажираността на ръководствата на някои банки в управлението на кредитния риск още не е достатъчна", посочва БНБ. "Запазва се необходимостта някои банки да подобрят цялостния си подход към процеса на вътрешен анализ на рисковете и адекватността на капитала", е записано в доклада.
В момента във връзка с кандидатурата ни за чакалнята на еврозоната и общия банков съюз на ЕС Европейската централна банка провежда преглед на активите на шест българските банки - трите най-големи: Уникредит Булбанк, Банка ДСК и ОББ, както и три банки с преобладаващо българско участие - ПИБ, Инвестбанк и ЦКБ. Резултатите трябва да са готови до края на юни.
Финансовите институции като цяло спазват добрите практики в кредитирането, става ясно от отчета на БНБ. Делът на необслужваните кредити в банковата система е продължил да спада - с 1.5 млрд. лв. до 7.6%, а покритието им с обезценки се е покачило от 49% на 51%. БНБ за пореден път предупреждава, че бързият ръст на кредитирането, който продължава и тази година, крие рискове, особено ако започне вдигане на лихвите и забавяне на икономиката. Засега Европейската централна банка отлага покачването на лихвите за догодина.
Пътната агенция бавно посочи кой да доставя мантинелите в страната. Точно една година отне на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) да избере кой да доставя мантинели за 48 млн. лв. в шест района в страната. Процесът беше необичайно бавен, тъй като става дума само за доставка, а не за строителство на тежък инфраструктурен обект. За сравнение, в сложния търг за тунел "Железница" на магистрала "Струма", който започна през октомври 2017 г., изпълнители бяха избрани през август 2018 г. А там трябваше да се оценяват технически проекти и да се разглеждат много повече оферти.
Търгът за мантинели е разделен на шест позиции - за шестте района на страната, като прогнозните стойности на всеки от четиригодишните договори е над 8 млн. лв. Реално платената сума обаче ще зависи от това колко съоръжения са доставени. За предишния период сумите в различните райони са били между 2.6 млн. лв. и рекордните близо 18.4 млн. лв. с ДДС в Южен централен район, които е получила фирмата "Юпитер 05". Тя е настоящ победител и в две позиции за новия четиригодишен период.
За четири от позициите изпълнители бяха избрани през август - т.е. само за четири месеца, което включва пауза, наложена заради жалба в Комисията за защита на конкуренцията. За другите две позиции обаче забавянето беше с още осем месеца, като от АПИ не дадоха конкретен отговор на въпросите на "Капитал" защо се случва това. Странното е, че протоколите на комисията за разглеждане на офертите са основно от август, а решението за избор на изпълнител - чак от 24 април тази година.
Бавно посочените победители
Доставките на мантинели в двата забавени региона - Северен централен район и Североизточен район, получиха две обединения. В първата победител е ДЗЗД "Безопасни пътища - север", в която влизат цели четири фирми. Две от тях са пернишки - ДЛВ на Мирослав Мирчев и "Симинвест" на Симчо Захаринов, като втората компания е подала оферти за други позиции и самостоятелно. Третият участник е "Пътперфект". В съвета на директорите на акционерното дружество влиза Павел Диковски - бивш шеф на Изпълнителна агенция "Пътища". Другите членове на съвета на директорите са Христо Славчев, Димитър Зафиров и Спас Спасов. За 2017 г. фирмата има приходи от 1.4 млн. лв., 154 хил. лв. загуба и 27 заети. Всъщност миналата година компанията подава жалба срещу търга в КЗК, но впоследствие сама я оттегля.
Последното дружество в обединението е голяма строителна компания - "Пътни строежи - Велико Търново", която има приходи от почти 42 млн. лв. за 2017 г. и над 500 служители според регистъра КАПИ. Основен акционер в нея е "Пътинженерингстрой Т" - Търговище, а миноритарен дял има "Раистрой Варна", която е на адреса на "Хидрострой" в София, ул. "Шандьор Петьофи 13-15", а основен собственик е именно Велико Желев, който през компанията си "Хидрострой" купи "Водстрой 98" преди няколко години.
Позицията за Североизточна България печели "ТПВ Изток" - обединение, в което влизат "А.Д. Холд" и "Пътна безопасност". Първото дружество е специализирано в пътните знаци и маркировки и е с управител и основен съдружник Димитър Адриянов Петков. Компания с името "Пътна безопасност" не фигурира във фирмените регистри.
Становище в Съда на ЕС: абонатите без радиатори също трябва да плащат. Правилото в българския Закон за енергетиката, според което абонатите, които са се отказали от парното и са свалили радиаторите си, все пак трябва да плащат такса "сградна инсталация", не противоречи на правото на ЕС. Това смята генералният адвокат при Съда на ЕС (СЕС) в Люксембург Хенрик Заугмандсгаард, който обяви своето заключение по две български дела за отношенията между потребители и топлофикационни дружества. Делата са образувани по преюдициални запитвания на български съдилища (Районен съд - Асеновград, и Софийски районен съд), изпратени през 2017 г.
Според генералния адвокат Заугмандсгаард относимите три европейски директиви допускат националната правна уредба, която задължава етажните собственици в топлоснабдени сгради да участват в разходите за отопление, макар и индивидуално да не са поръчвали доставката на централно парно, включително и ако не го използват в своя апартамент. Ако позицията му бъде потвърдена и от съда, всички абонати, които са спрели да плащат такса "сградна инсталация", разчитайки на разпоредбите на ЕС за забрана на "непоисканите доставки", ще трябва да се издължат на топлофикациите. По данни на омбудсмана Мая Манолова в момента има над 12 000 жалби срещу топлофикациите, като голяма част от тях са именно срещу таксата за сградна инсталация.
Според Заугмандсгаард в сградите с парно, които са в режим на етажна собственост, определена част от разходите за използваното отопление може да се разпределя между собствениците съобразно отопляемия обем на апартаментите им, независимо какво количество от тази топлоенергия е реално отдадено във всеки отделен имот.
Какви са мотивите
Според генералния адвокат Заугмандсгаард всеки етажен собственик е обвързан с услугите на съответното топлофикационно дружество, тъй като квалифицирано мнозинство от етажните собственици изрично е дало писмено съгласие за тази доставка. "Смятам, че при определени сложни правоотношения, в които участва някаква форма на потребителска общност и съответната стока или услуга се доставя общо на всички потребители от общността, Директива 2011/83 (за правата на потребителите - бел. ред.) не е пречка съгласието на част от тези потребители да обвързва останалите, включително новите членове на тази общност. Тези особени въпроси просто не са уредени в обсъжданата директива, нито пък в правото на съюза", казва Заугмандсгаард.
Според него сградната инсталация за отопление и горещо водоснабдяване по същество е обща част, а парното е услуга, предлагана общо на етажните собственици, и следователно е въпрос от компетентността на етажната собственост като цяло. Поради това всеки собственик е длъжен да участва в разходите, съответни на загубите по сградната инсталация и на потреблението на топлоенергия в другите общи части на сградата. "В качеството си на съсобственик на тези части той е и "потребител" на тази топлоенергия. Тук няма особено значение дали той смята да отоплява апартамента си със собствени средства, без да използва общото отопление, дали обитава имота и дали е премахнал радиаторите си", твърди още Заугмандсгаард и посочва, че същото важи и за собствениците, които са станали членове на етажната собственост след вземането на решението за присъединяване на сградата към централното отопление.
Въпрос на измерване
Що се отнася до начина на разпределяне на общите разходи, българската правна уредба предвижда това да става пропорционално на отопляемия обем на апартаментите. Тези разходи обаче не зависят от количеството топлинна енергия, което сградната инсталация потенциално или реално отдава (или по-скоро, което се губи) в жилищата и което съответно е "действително потребено" от всеки собственик. В същото време Директива 2012/27 относно енергийната ефективност задължава държавите членки да гарантират, че сметките за крайните клиенти на енергия ще се изготвят "въз основа на реалното енергийно потребление". Според генералния адвокат на Съда на ЕС обаче тези разпоредби не въвеждат принципа, че всеки краен клиент на енергия дължи заплащане само за това, което реално е потребил. "Текстът им гласи единствено, че фактурирането трябва "да се основава" на действителното потребление", посочва Заугмандсгаард и дава следния пример: Ако отоплителните разходи се разпределят само въз основа на индивидуалното потребление, това би могло да стимулира някои обитатели, чиито апартаменти се намират в средата на сградата, да изключват радиаторите си през целия отоплителен сезон и да разчитат единствено на топлината от съседите си, което пък би създало допълнителни разходи за последните. Затова според него е приемливо в сметките за отопление да има променлива компонента, зависеща от измереното действително индивидуално потребление, и фиксирана компонента, която се разпределя на всеки етажен собственик по независещи от тези данни критерии.
Казваме на митницата къде ни е колекцията от скъпи вина. Казваме на митницата къде държим колекцията си от скъпи вина. Предложението е записано в Средносрочната бюджетна прогноза за периода 2020 - 2022 г., одобрена от правителството.
При закупуване или получаване на бутилирани алкохолни напитки или ограничени серии пури с колекционерска стойност, които подлежат на облепване с бандерол, но нямат стикер за платен акциз в страната, ще трябва да се подаде уведомление до митническото учреждение по местонахождение на обекта/помещението, където ще се съхраняват стоките, предлагат от финансовото министерство. Уведомлението ще се подава предварително и не по-късно от деня на закупуване/получаване на акцизните стоки.
В 7-дневен срок акцизните стоки ще се въвеждат в данъчен склад за поставяне на бандерол. При изтичане на срока на валидност на бандерола нов няма да се поставя.
В нея се казва, че трябва да се въведат ясни правила за колекционирането на алкохол и пури.
Обмисля се и прецизиране на разпоредби в Закона за акцизите и данъчните складове, свързани със случаите, в които се предлагат за продажба и алкохолни напитки (вино), което представлява една голяма част от предоставяните за продажба акцизни стоки чрез интернет.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |