Снимки: BULGARIAN PROPERTIES
България може да е най-бедната страна в Европейския съюз, но е богата на възможности. Над 10 000 граждани на Великобритания наричат тази балканска държава свой дом. Много от тях инвестират в имот в годините на ранния на бум, когато имотите се продаваха на най-ниски изгодни цени. Това написа британският журналист Ричард Уебър в специализираното списание A Place in the Sun за пазара на имоти в България за чужденци, след посещението си в нашата страна със съдействието на BULGARIAN PROPERTIES.
По протежение на 230-километровото черноморско крайбрежие на страната и високо в нейните новопостроени ски курорти, строителните предприемачи стартираха проекти, сякаш за да застроят всеки свободен квадратен метър, изграждайки безброй жилищни сгради.
Потопените в слънце, забавление и ниски цени морски курорти се възприемаха като потенциални фабрики за пари от спекулативни инвеститори, мечтаещи не само за увеличаване на собствения си капитал, но и за още приходи от отдаване под наем на ваканционните имоти.
Проблемът беше в това, че компаниите прекрачиха границата, подпомогнати от липсващи по това време строителни регулации и така предлагането надхвърли търсенето - още преди балонът в сферата на недвижимите имоти да се спука.
Още тогава, както при всеки новоформиращ се пазар, имаше проблеми и хора, претърпяли сериозни загуби, след като предприемачите се отказаха от проектите си. Финансовата криза от 2008 г. се оказа смъртната присъда за пазара на недвижими имоти в България, като буквално за една нощ заличи запитванията, идващи от британци и остави полузавършени пустеещи сгради.
Но интересът започва да нараства отново.
През 2019 г. България се завръща в класацията за Топ 10
места за покупка на имот в чужбина, което радва Полина Стойкова, управляващ директор на BULGARIAN PROPERTIES, която смята, че индустрията на недвижимите имоти в страната си е научила уроците от финансовия срив.
„Пазарът тогава беше много млад, но сега можем да прогнозираме тенденциите по-добре. Научихме, че устойчивото развитие ще дойде чрез инвестиции в имоти за собствено потребление или дългосрочни инвестиции, а не чрез спекулативни покупки за бърза препродажба. Банките са много по-консервативни по отношение на предоставянето на ипотечни кредити и се прилагат по-строги закони за планиране, като фокусът пада, освен всичко друго и върху височината и плътността на сградите. Всичко това ще помогне на България да избегне грешките от миналото."
През годините на бум страната бе добре известна на британците и на пръв поглед в нито едно село или ски курорт не липсваше британски купувач, привлечен от ниските цени и други удобства.
Българската провинция е като да влезеш в различен свят, в който времето е спряло
традиционният бит е ценен и красивите пейзажи остават недокоснати от нашествието на огромни сгради. За всеки, който иска ваканционен имот или дом за постоянно обитаване, си струва да погледне селата на България - особено къщите на пазара, обявени за продажба за по-малко от 10.000 паунда.
Въпреки че продажбите в селските райони остават далеч по-назад в сравнение с годините на имотния бум, селата, незасегнати от масови строежи и заобиколени от чиста природа и тези близо до град или море, отново будят интереса на британските купувачи.
Един такъв регион е
Велико Търново и малките селища около този исторически планински град
Старата средновековна столица е живописен университетски град, разположен по поречието на река Янтра. Историята на града е пропита в калдъръмените улички и крепостните стени. Великотърновският Университет е вторият по големина в страната, предлагащ възможност за доход от наем за всеки, който купи имот в града, където двустайните апартаментите започват от € 30.000.
Имотите в добро състояние, отдадени на студенти по време на учебната година, осигуряват доход от наем до 400 евро на месец. Подобни възможности за наемане от студенти се прилагат и в други университетски градове, включително Пловдив, София и Варна.
От местния офис на BULGARIAN PROPERTIES във Велико Търново потвърждават, че една трета от всички запитвания са от британци. "Велико Търново винаги е бил популярен сред британските купувачи и затова беше включен в телевизионната поредица A Place in the Sun още през 2004 г.," казва Полина Стойкова. „Това е много хубав град, културно място с много пейзажи и много традиционни села в околността. Той носи много от българския дух и култура.
„За градските имоти инвестициите са стабилни. Селските къщи всъщност не са за инвестиционни цели, въпреки че имат потенциал да бъдат управлявани като семейни хотели. Повечето селски къщи подхождат на тези, които искат промяна в начина си на живот."
Въпреки това,
увеличаването на дела на селския туризъм
означава, че има възможности за допълнителни доходи за всекиго, който предлага нощувка и закуска на онези, които обикалят буйните зелени хълмове, дълбоките долини и залесените склонове на България. В селата като Елена, Балван, Ветринци и Мусина, до 25 км отстояние от град, къщи, нуждаещи се от модернизация, могат да бъдат купени за само 10 000 евро или дори по-малко. Реновирани дву- или тристайни имоти в добро състояние, с голяма градина, се намират за около 30 000 евро.
Всеки, който се стреми към пълноценен живот, може да притежава богата, плодородна почва и земи, простиращи се до планини и гъсти гори. „Тук можете да се насладите на спокоен живот, връщащ ни към корените на простия бит, макар че да си далеч от града не означава, че да нямаш високоскоростен интернет," казва Полина Стойкова. „Това, което много купувачи харесват, е социалният елемент. Хората в селата - където се поддържат българските традиции - общуват повече и имат време за роднини и приятели."
Пловдив е отново на фокус
Не само на север селата започват да привличат интереса на чуждестранните купувачи. Тези, които са в близост до Пловдив, втория по големина град в страната, са отново на фокус. Пловдив - древен град, разположен сред седем хълма, гордо започна своя мандат като Европейска столица на културата за 2019 година.
Важен римски град в миналото, Пловдив е запазил и до днес много исторически елементи, включително калдъръмения Стар град и един от най-добре запазените амфитеатри в света. Известният медицински университет гарантира, че апартаментите (с една спалня от 60,000 евро, две спални 80,000 евро) са търсени от студенти и купувачите могат да очакват 10% доходност от наема. В околния плодороден селскостопански район цените са доста по-ниски, защото възможностите за наем са ограничени.
Тук традиционните къщи в селата като Мътеница са по-скоро функционални, отколкото привличащи погледа. Но, ако искате да се сдобиете с имот на добра цена или проект за реновиране, ще имате пребогат избор. Цените на жилищата започват от 10 000 евро за сграда, която се нуждае от цялостно обновяване, докато тези, които изискват само модернизация, се продават за стартово от около 30 000 евро за имот с две спални.
Пътувайки из България, останките от 45-годишната комунистическа ера в страната остават под формата на изоставени фабрики и строги жилищни блокове. Но тази балканска държава, която се радва на континентален климат със студени зими и горещи лета, направи огромни крачки през последните десетилетия, с подобрена инфраструктура и по-добри въздушни връзки, благодарение на полетите на бюджетните авиокомпании easyJet, Ryanair и Wizz Air.
Черноморското крайбрежие
Докато потенциалните купувачи, които обмислят трайно преселване в България, са по-склонни да гледат към вътрешността на страната за тихи селски имоти, онези, които искат ваканционен имот на слънчево място, предпочитат курортите по Черноморското крайбрежие. От динамиката на Слънчев бряг до спокойствието на Албена, има по нещо за всекиго в този край на Източна Европа.
Свръхразвитият Слънчев бряг е най-големият и най-популярен курорт, особено сред по-младото поколение. Тук пространството е толкова компактно, че хотелите и апартаментите на първа линия почти се потапят в топлите води, галещи 10-километровия участък от фин златист пясък. За щастие, в Слънчев бряг масовото строителство към момента е спряло, като са налични имоти на вторичен пазар. Продажбите спаднаха, след като през 2014 г. руското търсене се срина, но активността отново се движи нагоре.
Обзаведените апартаменти с една спалня започват от 20 000 евро, а тези с две спални - от 35 000 евро.
„Малък процент от британските клиенти все още искат да купуват имоти на изгодни цени или да купуват къщи с намерение да се преместят за постоянно в България", казва Бен Колинс от агенция, специализирана в пазара на имоти на вторичен пазар по Черноморското крайбрежие.
„Те се интересуват предимно от препродажби в сгради, построени преди 5-10 години, защото се предлагат на много атрактивни цени. Но има и клиенти, които искат да закупят нови апартаменти в луксозни комплекси, красиви къщи на брега на морето или обособени и частично обособени имоти в комплекси от затворен тип с удобства и екстри за живущите."
Според Полина Стойкова от BULGARIAN PROPERTIES, до 50% от сделките в утвърдените морски курорти са с български купувачи, които също са привлечени от ниските цени. „Ако разширите търсенето до сателитните курорти, цените могат да започнат от 15 000 евро за обзаведено студио и 20 000 евро за апартамент с една спалня."
Прекаленото развитие на някои черноморски курорти означава много конкуренция за онези, които се стремят към допълнителен доход от наеми по време на натоварения летен сезон.
„Не може да се очаква много висока възвръщаемост, защото сезонът е кратък, а цените на наемите не са високи. По-вероятно е да покриете разходите си и да получите малка печалба. Повечето сделки днес в тези утвърдени курорти са за собствено ползване, а не за инвестиция или отдаване под наем," казва Полина Стойкова, която посочва, че курортите като Лозенец или села като Веселие и Росен, са атрактивни предложения.
Всеки, който купува в България, трябва да си гарантира, че работи с реномирана агенция за недвижими имоти като BULGARIAN PROPERTIES. Безскрупулните, мимолетни агенти от миналото опетниха репутацията на страната в света на недвижимите имоти за немалък период от време.
Сред най-често срещаните проблеми
свързани с покупката на имот в България, е установяването на ясна собственост. Българското наследствено право води до разделяне на собствеността поравно между наследниците, така че собствеността може да се окаже доста фрагментирана. Установяването на ясна собственост изисква използването на добър брокер и адвокат.
Що се отнася до това как Brexit ще повлияе на британците, които искат да купуват недвижим имот, предстои да се разбере. Може би това ще доведе до връщане към ситуацията, преди България да се присъедини към ЕС през 2007 г. Тогава всеки, който купуваше къща (апартаментите не бяха засегнати), трябваше да регистрира търговско дружество за номинална такса и да подава годишна данъчна декларация чрез счетоводител, само за да се легитимира собствеността на земята.
Каквото и да се случи, интересът към българските имоти никога няма да отслабне, защото в който и да е край на България, цените остават, вероятно, най-ниските в Европа.
Източник: BULGARIAN PROPERTIES
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |