Снимка: Архив infostock.bg
И министър Порожанов с апартамент за смешна цена. И земеделският министър Румен Порожанов се е уредил с огромен апартамент на смешна цена в престижен квартал на София. Това показва имотната декларация на министъра, подадена пред Сметната палата през 2017 година.
В нея Порожанов посочва, че е купил апартамент от 247 квадратни метра през 2004 г. За просторния имот е платена нищожната сума от 54 016 лева. Сметките показват, че квадрат от жилището му е струвал едва 218 лева, което е далеч от пазарните цени на имотите в столицата дори през 2004 година.
Според официалните данни на Националния статистически институт средните цени на жилищата в София през 2004 г. се движат от 900 лв. до 1095 лева на квадратен метър, или пет пъти над платената от Порожанов цена. Като в тези средни цени на НСИ влизат както имотите в престижни квартали, така и тези в покрайнините на града. По времето, когато е сключена сделката, Румен Порожанов е чиновник в министерство на финансите, като между 1992 и 2009 г. работи в отдел "Финансиране на специални дейности", като началник на отдел "Финанси, земеделие, търговия и услуги" и директор "Финанси на реалния сектор".
Имотът на министъра се намира в престижния столичен квартал "Борово". Именно пред него през декември 2011 година двама маскирани пребиха Порожанов, който тогава беше шефа на Държавен фонд "Земеделие". Нападателите го причакали във входа на блока, където живее, и го пребили жестоко пред асансьора. След побоя маскираните избягали в тъмното, без някой да ги забележи.
Освен огромното жилище, през 2004 г. Румен Порожанов купува и гараж от 20 квадратни метра за сумата от 3652 лв.
Още 44 години лазим към Европа. Чак след 44 години може да достигнем стандарта на живот на европейците, ако се запази настоящият темп на растеж на икономиката ни, показва доклад на Института за икономически изследвания към БАН. Според икономистите темпът на растеж на БВП е намалял от 3,6% през 2017 г. на 3,1% през 2018 г. Въпреки забавянето, растежът остава над средния за държавите от ЕС, но е сред най-ниските за новите страни-членки. Независимо от положителните икономически перспективи, запазването на настоящите темпове на икономически растеж означава, че сближаването със средния доход на глава от населението в ЕС остава далеч в бъдещето, уточняват от БАН.
"Тези темпове, които постигаме от около 3%, са крайно недостатъчни. Догонването на европейците излиза извън всякакво обозримо бъдеще", каза доц. д-р Виктор Йоцов, ръководител на екипа, който изготви годишния доклад на Института за икономически изследвания при БАН. Той прогнозира, че ще има леко забавяне на икономическия растеж през 2019 г., а евентуално той може да се възстанови през следващата година. "През миналата година темповете бяха 3,1%, а тази година очакваме да бъдат в порядъка на 2,6-2,7%. Очакваме леко ускоряване на темповете на растеж до 3,9-4% през 2021 г. До голяма степен това ще бъде в резултат на усвояването на европейските средства, тъй като програмният период свършва през 2020 г", отбеляза икономистът.
Важното за българската икономика е да постигне дългосрочен и траен икономически ръст от минимум 5% годишно, смятат икономистите от БАН. Само това би осигурило по-осезаем растеж на доходите и благосъстоянието. Икономистите допълниха, че през 2018 г. най-висок принос за ръста на икономиката е имал секторът на недвижимите имоти. "В същото време е разочароващо, че структуроопределящ сектор като промишлеността намалява за втора поредна година приноса си в общия растеж", каза още Йоцов.
Тлекоми срещу измами по телефона, при „Виваком" опитите намалели 50 пъти. Телекомите в България са започнали да прилагат специални мерки срещу измамите по телефона, стана ясно във вторник.
От "Виваком" съобщиха, че са регистрирали значителен спад на опитите за измами в собствената им мрежа. Това било резултат от съвместните усилия на оператора и МВР. Така през март и април опитите за извършване на такива престъпления в мрежата на телекома намалели над 50 пъти.
От "Виваком" започнали да правят извънреден мониторинг чрез специален отдел, за да сведат до минимум възможностите за извършване на телефонни измами спрямо абонатите.
Експертите от оператора ежедневно следят за нетипичен трафик, при който има последователно набиране на стационарни номера от мрежата на "Виваком" от чуждестранни или български мобилни телефони.
Когато се засекат такива обаждания, първо се ограничавал трафикът - тоест възможността да се избира отново даден стационарен телефон. След това се подавал сигнал към екип на МВР, който да предприеме мерки по задържането на измамниците.
Тази организация дала бърз ефект. По данни на "Виваком" през февруари 2019 г. броят на опитите за измами по телефона в мрежата на телекома е бил 81 000. В резултат на съвместната операция с МВР през март обажданията от измамници са вече пет пъти по-малко - 18 792. А през април намалението е с 50 пъти - до 1 515 обаждания.
От "Виваком" уточняват, че ще продължат съвестната работа с МВР за максимално ограничаване на телефонните измами.
Европейската сметна палата проверява дали пътищата с парите от ЕС свързват хората. Европейската сметна палата ще провери дали пътищата в България, направени с пари от ЕС, вършат работа и дали отпуснатите средства осигуряват напредък на държавите към навременно завършване на мрежата и по-добра свързаност за гражданите. Проверки ще има също в Чехия, Полша и Испания.
Целта на ЕС е до 2030 г. да бъдат завършени 9 основни коридора с дължина около 40 000 км - от Балтийско море до Атлантика и от Скандинавия до Средиземноморието. Друга цел е завършване на широкообхватната мрежа до 2050 г., която ще осигури достъпност и свързаност на всички региони в Европа.
Финансирането от ЕС за пътна инфраструктура в периода 2007-2020 г. възлиза на около 82 млрд. евро. Основна част от парите отишли в страните от Централна и Източна Европа. България до този момент е получила над 3 млрд. лева от ЕС за магистралите "Тракия", "Марица" и "Струма" и за по-малки пътища, като всички те попадат в обхвата на европейските транспортни коридори.
Страната ни очаква близо още 3 млрд. лева от ЕС, които ще отидат основно за довършването на "Струма", за изграждането на магистрална връзка от Калотина до околовръстния път на София, за магистрала от Русе до Велико Търново и още няколко проекта.
"В последните десетилетия финансирането от ЕС е помогнало да се подобрят транспортните връзки между държавите и техните региони, но в пътната мрежа все още съществуват пропуски, липсващи връзки и места с недостатъчен капацитет", смята Джордже Пуфан, член на Европейската сметна палата, който отговаря за одита. "Има риск цялата основна мрежа на ЕС да не бъде завършена навреме", предупреждава той.
Очаква се транспортът в ЕС да изисква 500 млрд. евро за периода 2021-2030 г., но инвестициите в инфраструктура били намалени след финансовата криза от 2008 г.
ГЕРБ започна да излива милиони предизборно. При изравнените сили между БСП и ГЕРБ в кампанията за евроизборите управляващите използват активно очертаващия се бюджетен излишък, за да спасяват разгромения си от имотните скандали рейтинг. БСП пък атакува властта за демагогско и безпринципно раздаване на пари и поиска премиерът Бойко Борисов да излезе в отпуск до 26 май, за да не използва времето до вота за предизборна агитация.
Конкретният повод за недоволството на социалистите бе посещението на Борисов в Ямбол, при което той обеща правителството да отпусне впечатляващите 27 млн. лева за строящата се от години нова сграда на многопрофилната болница "Св. Панталеймон" в града. "Трябваше ли господин Цветанов да си купи апартамент с асансьор, за да получи Ямбол болница с асансьор", попита саркастично депутатът от БСП Кристиан Вигенин.Сградата е на груб строеж от 40 години, а болницата се помещава в 17 сгради на павилионен тип и отдавна настоява за пари, с които да се премести в една сграда. През 2015 г., при кабинета "Борисов" 2, за целта бяха нужни и обещани 9 млн. лв. "До година и половина областната многопрофилна болница в Ямбол трябва да се премести в нова модернизирана сграда. За реалното пребазиране на цялата болница в новата сграда, която е проектирана като 13-етажна, са необходими 9 етажа", обяви тогавашният здравен министър Петър Москов.
През зимата на тази година обаче ръководството на болницата е представило преработен проект за новата сграда на болницата, макар да не е ясно защо цената скача толкова рязко, освен че в проекта е добавен още един етаж. За сравнение - за обещаваната от здравното министерство национална детска болница, за чиято основа също ще се ползва недовършен строеж в двора на Александровска болница, се очаква да са нужни 20 млн. лв. При 500 лв./кв. м и 40 хил. кв. м разгърната застроена площ строителните дейности на педиатричната болница ще струват около 20 милиона лв., изчисли здравният министър Кирил Ананиев, когато кабинетът реши да даде зелена светлина на проекта.
Наскоро болницата в Ямбол се прочу с това, че родилното й отделение - единствено в града, беше затворено поне до лятото заради липса на неонатолог, а телевизиите показаха как болни се пренасят с одеяла по етажите на отделението по белодробни болести, тъй като в сградата няма асансьор.
Месец и половина не стигат за приключване на проверките по „Апартаментгейт". Месец и половина след началото на първите проверки срещу участниците в скандала "Апартаментгейт" прокуратурата и антикорупционната комисия (КПКОНПИ) още не са обявили резултати по тях.
В края на март държавното обвинение и КПКОНПИ се сезираха по сигнал на гражданското сдружение "Боец" срещу зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов, който заменил два апартамента и доплатил 100 хил. лв„ за да придобие луксозно жилище с частен асансьор в сграда на ул. "Латинка". Бившият правосъден министър Цецка Цачева също се проверява за имота, който е закупила от строителната фирма "Артекс", както и депутатът от ГЕРБ Вежди Рашидов и бившият зам. спортен министър Ваня Колева. Все още няма резултат и по проверките на прокуратурата срещу сина на шефа на Националната следствена служба Борислав Сарафов, председателя на КПКОНПИ Пламен Георгиев, за когото се оказа, че не е декларирал тераса от 186 кв.м, и председателя на ВКС Лозан Панов заради апартамента на съпругата му.
"Сега" разговаря с говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова, която заяви, че в момента е в отпуск и не знае какво се случва, но "би следвало другата седмица да може да кажем нещо, така е планирано". Пресаташето на антикорупционната комисия Боряна Йотова пък лаконично отговори, че "в момента, в който има резултати, те ще бъдат обявени". Веднага след това тя уточни, че това се отнася за проверките, за които е сезирана със сигнали КПКОНПИ, а не по тези, по които държавното обвинение е поръчало на комисията да извърши съответните действия. Тя смята, че "Сега" има двоен аршин спрямо институциите, защото пропуска да попита прокуратурата например за проверката срещу финансовия министър Владислав Горанов. "Когато проверките са от КПКОНПИ, звъните всеки ден и пишете как още не са приключили, а когато са на друга институция, пропускате да ги попитате! От прокуратурата бяха казали, че ще приключат (проверката на Горанов - бел.ред.) на 8 март, днес сме 7 май !", каза Йотова. Вестникът обаче постоянно пита и за тази проверка и непрекъснато информира какво е получил като отговор.
От официалните отговори на двете институции от вторник не става ясно защо им е нужно толкова много време да установят несъответствие между доходите и имуществото на проверяваните лица и дали има конфликт на интереси при някои от тях. Още повече че в проверките е впрегната и НАП.
След слабата 2018 държавните военни заводи започват по-силно тази година. Държавните военни заводи започват малко по-силно 2019 г., след като преди година повечето основни производители на специална продукция отчетоха силен спад на продажбите си. Най-голямото предприятие - сопотският ВМЗ, повишава приходите си с над 20% към края на март, а авиоремонтният завод "Авионамс" с една трета. Оръжейният търговец "Кинтекс" обаче продължава да губи позиции, след като повечето производители се преориентираха към директно договаряне с клиентите.
Сопотският завод
ВМЗ значително подобрява резултатите си през първото тримесечие на фона на слаб старт миналата година и много по-ниски продажби и печалба за цялата 2018 г. (виж таблицата). Отчетът на дружеството показва намаляване и на разходите, основно за материали и персонал, което е сигнал за свиване на дейността. В междинния си доклад ръководството също посочва, че има намалено търсене на специална продукция на пазара, което си личи и от отчета за миналата година. В началото на годината в завода работят с около 250 души по-малко, отколкото преди година, като сега са общо 4010 души.
Въпреки това резултатите за първото тримесечие са доста по-добри, отколкото към края на миналата година, когато дружеството сви продажбите си наполовина, а печалбата му рязко спадна. От отчета за 2018 г. става ясно още, че за тази година ръководството очаква дългосрочни договори и поръчки за 210 млн. лв.
Авиоремонти
Значителен ръст на продажбите, макар и при далеч по-малки обеми от тези на ВМЗ, отбелязва и пловдивският авиоремонтен завод "Авионамс" за първото тримесечие. Нещо повече, увеличението идва, след като за цялата 2018 г. компанията отчете над 50% по-високи приходи. Това е и единственото от трите големи предприятия, контролирани от министерството на икономиката чрез Държавната консолидационна компания (ДКК), което повиши оборота си миналата година. За първото тримесечие на 2019 г. разходите на дружеството също растат, най-вече за външни услуги. Компанията отчита по-ниска печалба към края на март, след като през 2018 г. увеличи крайния си резултат повече от два пъти.
Заводът на практика започна да работи на печалба едва през последните две години, като натрупаните преди това загуби са 47.5 млн. лв. През 2017 г. ДКК купи почти всички акции в "Авионамс", които дотогава бяха собственост на свързваната с Цветан Василев "Хедж инвестмънт България", през частен съдебен изпълнител.
Варненски фирми влизат в пътната поддръжка на София. Варненските "Хидрострой" и "Инжстройинженеринг" и свързаната с "Джи Пи Груп" - "Виа конструкт груп", влизат в пътното поддържане на софийските улици за следващите четири години. Това става ясно от публикувано класиране в поръчка на Столичната община за 117 млн. лв. без ДДС.
София е разделена на 7 зони, като само в 3 от тях остават досегашните фирми по поддръжка и ремонт. Това са "Трейс Груп Холд", "ГБС Инфраструктурно строителство" и пернишката "ДЛВ" (виж таблицата). От поддържането отпадат "ПСТ Груп" (която не подаде оферта), "Пътища и съоръжения" (свързана с "Геострой") и обединението "Амфисия", съставено от "Нови технологии на България" и италианската "Франко Джузепе". През изминалите години с тях имаше редица скандали заради некачествени ремонти. Договорите с "ПСТ" и "Пътища и съоръжения" бяха разтрогнати, а "Амфисия" беше санкционирана заради ремонта на бул. "Константин Величков".
В новата поръчка "Амфисия" са отстранени за Зона 3 ("Люлин", "Връбница", "Възраждане" и "Илинден") още на етап технически оферти. Обединението е подало жалба в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) на 25 април, но по нея няма движение.
Финалистите
Поръчката за седемте зони предизвика немалък интерес и привлече 22 оферти. Девет от тях обаче бяха отстранени на етап технически изисквания, а още два от участниците са отпаднали, след като им е поискана допълнителна информация. Така за 7 зони са останали само 11 оферти.
За някои от зоните на практика не е имало никаква конкуренция. За една от най-желаните зони например - 4 ("Надежда", "Нови Искър" и "Сердика") от пет кандидата до финал е достигнала единствено "Виа Конструкт Груп". Старото име на компанията може би ви говори повече. До 2011 г. тя се е наричала "Джи Пи строй" и е била еднолична собственост на акционера и директор на "Джи Пи груп" Стефан Тотев. В момента е собственост на Велизар Радев, но "Виа конструкт" и "Джи Пи" имат еднакъв адрес. Компанията има редица обществени поръчки, включително за строежа на метрото.
За Зона 7 ("Панчарево", "Младост", "Студентски") също нямаше интрига. Там имаше само една оферта - на "ГБС Инфраструктурно строителство", която така или иначе поддържа районите в последните 10 години.
Държавата плаща 80% от щетите на стопаните след градушката. Държавата ще компенсира пострадалите от градушката в понеделник земеделци с обезщетения в размер на 80% от щетите, нанесени върху реколтата, съобщиха от МЗХГ. С решаването на проблема се нае лично премиерът Бойко Борисов, който възложи на изпълнителния директор на Държавен фонд "Земеделие" Живко Живков да замине за Българене, Плевенско и да посети другите засегнати от природната стихия места, за да се оценят щетите.
„Ще се опитаме да помогнем на хората", увери министър-председателят. И добави: „Има фонд, който е към националните доплащания към еврофондовете, чрез който можем да помогнем.".
Пострадалите от градушките стопани ще получат обезщетение, декларира готовността на държавата за оказване на помощ по-късно и земеделският министър Румен Порожанов, цитиран от пресцентъра на ведомството му. Той заедно със заместника му Атанас Добрев посетил засегнатия от бедствието район. Тримата направили оглед на място на пострадалите от градушката ниви и селски дворове. Вече била сформирана и комисия към областната и общинската служба „Земеделие", която трябва да опише и оцени щетите. Стопаните ще бъдат компенсирани в две направления по съкратена процедура. Регистрираните земеделски производители ще бъдат подпомогнати по линия на държавната помощ за компенсиране на разходите, причинени от неблагоприятни климатични събития. Те ще получат финансова подкрепа в размер на 80% от направените разходи. По второто направление ще се подпомогнат малките нерегистрирани стопани с унищожена продукция в дворовете и градините. За тях ще бъде предоставено подпомагане по линия на държавната помощ de minimis на база на оценката на щетите. Тези стопани ще подават документи при кмета на общината, поясниха от МЗХГ.
Както писа „Монитор" гергьовденски буря връхлетя страната, като полетата в Западна България около Перник и Благоевград, както и тези в Пловдивско-в районите на Раковски, Калояново и Житница побеляха. Ледени късове с размери на орех се изсипаха и в Българене, нанасяйки тежки щети по къщите и унищожавайки селскостопанската продукция. „Нашата кооперация обработва около 3000 декара. Половината от тях са унищожени на 100%. Основните култури са пшеница, ечемик, слънчоглед и царевица. Възможно е царевицата и слънчогледът да се възстановят, но пшеницата и ечемика - не. Загубите са огромни", каза председателят на местната земеделска кооперация Момчил Караджов. По думите му застраховка има, но тя ще покрие само част от щетите. „Сигнализирал съм и общинската служба в град Левски, надявам се и те да помогнат", сподели надеждите си той.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |