Снимка: Архив infostock.bg
Жалби за отчуждавания няма да спират големи проекти. Жалби за отчуждаване няма да спират изграждането на обекти с национално значение. Това решиха депутатите с промени в Закона за държавната собственост, приети на първо четене.
Предвижда се в 7-дневен срок от постъпване на искане за отчуждаване съдът да може да разпореди предварително изпълнение, сега срокът е 30 дни. Инвеститорът ще дължи и парична гаранция - до една трета от внесеното обезщетение.
Когато бъде внесена гаранцията, инвеститорът ще може да влезе във владение и да получи разрешение за строеж.
"По Южната дъга от 220 имота, подлежащи на обезщетение, 50% са с влезли в сила решения, останалите чакат. За "Хемус" трябва да се отчуждят 310 имота, в момента имаме 124, които чакат решение", заяви един от вносителите - Александър Ненков, при представяне на проекта.
Купувачите отказват дизелови коли, рязък спад в продажбите. C 18% са намалели продажбите на нови дизелови автомобили както в Европа, така и в България. Това показват данни на Асоциацията на производителите на автомобили в Европа, които сравняват първото тримесечие на 2019 г. с това през миналата година.
Регистрациите на дизеловите коли намаляват във всички държави членки с изключение на Германия, Естония, Латвия и Литва. Така делът им на пазара спада с 6% и стига до 32,3 на сто. В България бройката им се топи от 4810 на 3936.
Търсенето на автомобили, движещи се с бензин, съответно се увеличава. Ръст има в четири от петте най-големи пазара на коли в ЕС, като изключение прави единствено Германия, където има спад на продажбите на бензинови коли от 5,8 на сто. Най-много са скочили продажбите в Италия -с 21,6%. В резултат на това пазарният дял на бензина се е увеличил от 55,5 на 59,3% през първото тримесечие на годината.
В България продажбите на бензинови коли са скочили с 15,1%, като автомобилите се увеличават от 4546 на 5232.
Леките коли, задвижващи се от алтернативно гориво, също имат рязко увеличение - търсенето им нараства с 25,9%, което се дължи най-вече на електрическите автомобили. Там увеличението е с 40%, а броят на регистрираните коли в Европа е 99 174. От тях с най-голям ръст на продажбите са превозните средства с електрически батерии - с 84,4 на сто. Няма промяна при plug-in хибридите - електрически коли на ток с двигател с вътрешно горене, който служи като генератор, когато батерията започне да се разрежда критично.
Стреляме по крадеца безнаказано, ама не е сигурно. C 18% са намалели продажбите на нови дизелови автомобили както в Европа, така и в България. Това показват данни на Асоциацията на производителите на автомобили в Европа, които сравняват първото тримесечие на 2019 г. с това през миналата година.
Регистрациите на дизеловите коли намаляват във всички държави членки с изключение на Германия, Естония, Латвия и Литва. Така делът им на пазара спада с 6% и стига до 32,3 на сто. В България бройката им се топи от 4810 на 3936.
Търсенето на автомобили, движещи се с бензин, съответно се увеличава. Ръст има в четири от петте най-големи пазара на коли в ЕС, като изключение прави единствено Германия, където има спад на продажбите на бензинови коли от 5,8 на сто. Най-много са скочили продажбите в Италия -с 21,6%. В резултат на това пазарният дял на бензина се е увеличил от 55,5 на 59,3% през първото тримесечие на годината.
В България продажбите на бензинови коли са скочили с 15,1%, като автомобилите се увеличават от 4546 на 5232.
Леките коли, задвижващи се от алтернативно гориво, съшо имат рязко увеличение - търсенето им нараства с 25,9%, което се дължи най-вече на електрическите автомобили. Там увеличението е с 40%, а броят на регистрираните коли в Европа е 99 174. От тях с най-голям ръст на продажбите са превозните средства с електрически батерии - с 84,4 на сто. Няма промяна при plug-in хибридите - електрически коли на ток с двигател с вътрешно горене, който служи като генератор, когато батерията започне да се разрежда критично.
Социолози конкурират олигарси по имущество. И социолозите да декларират имуществото, доходите и членството си в организации. За това настояват от „Атака" и внасят поправки в антикорупционния закон.
„Внасяме в деловодството промяна в антикорупционния закон. На такава проверка, такова деклариране на имуществото, доходите, членството в организациите, да подлежат и социологическите агенции - собствениците и тези, които работят в тях", обясни Десислав Чуколов.
Според депутатите на Волен Сидеров социолозите формират общественото мнение и по този начин участват във вземането на решенията.
„Този закон е насочен към лицата, които заемат държавни длъжности. Но кой всъщност определя кои да са тези лица, които заемат длъжности? До голяма степен това са и социолозите. Те са тези, които освен че информират обществото, определят мнението на хората, дават конкретни тези на българина какво да се мисли за този или онзи процес", добави Чуколов.
По думите му, ако се отчитат доходите, ще се изсветлят много въпроси.
„Защо мнението на някоя социологическа агенция сега е едно, а точно след 2 месеца е друго? Когато се отчитат доходите, могат да станат ясни много отговори, които хората търсят. Който няма какво да крие, не трябва да се притеснява", заключи депутатът от „Атака".
Борисов категорично защити земеделския си министър. Министър-председателят Бойко Борисов засега спира с оставките в кабинета, въпреки че разкритията по „Апартаментгейт" и аферата с къщите за гости продължават, стана ясно от участието му в Би Ти Ви вчера. Борисов защити земеделския министър Румен Порожанов, като каза, че „се справя много добре със задачите в сектора" и че не възнамерява да иска от него да напусне поста си въпреки констатираните нарушения с евросредства при къщите за гости. Все пак премиерът остави отворена вратата с обещанието: "При най-малката нередност ще го отстраня".
„Секторът е сравнително спокоен. Днес се среща с пчеларите, вчера беше за градушките в Българене и на други места, задвижиха процедурите в Исперих, Дулово...", обясни премиерът за Порожанов. Борисов намира програмата за къщите за гости за добра. „Дяволът е в детайлите. Има много, много места, където къщите за гости си работят, и то много добре", посочи той. „Това, че има хора, които са се възползвали и са направили нередни неща - в момента върви пълна проверка и на полицията, и на прокуратурата. Караме отзад напред, сега през общините проверяваме колко туристическа такса е платена в общините", обясни премиерът.
Премиерът обаче се измъкна и не отговори на въпроса дали има доверие на председателя на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) Пламен Георгиев, който е в отпуск, докато тече проверка срещу него заради луксозния му апартамент на ниска цена с огромна недекларирана тераса. Той прехвърли отговорността за съдбата на Георгиев на парламента, който избирал ръководството й, въпреки че често диктува решенията на мнозинството. „Комисията свърши много работа, над 2 млрд. лв. е конфискувала и запорирала", смята Борисов.
В същото време премиерът обяви, че няма доверие на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов. „Не, нямам му доверие, действа като политическа фигура, не като магистрат", каза Борисов. „Това са две абсолютно еднакви неща - Георгиев и Панов", смята Борисов. И препоръча на Панов да „си гледа съда" и да „съди право".
В приповдигнато настроение и често прекъсващ водещата Цветанка Ризова Борисов разкри, че не гледа телевизия. Все пак обаче коментира и показния арест на бившата кметица на "Младост" Десислава Иванчева. "Два пъти съм им казвал мнението си на всички участници в ареста. Те ми обясниха, че трябвало всяка една банкнота да се опише, за да не им падне вещественото доказателство", посочи Борисов.
От днес КТБ започва да изплаща 570 млн. лева на кредитори. Повече от четири години след като лицензът на КТБ бе отнет и гарантираните вложители получиха парите си, започва частично връщане и на негарантирани влогове на хиляди вложители във фалиралата банка. Синдиците на КТБ обявиха, че изплащането на сумите, включени в първата частична сметка за разпределение, стартира от четвъртък, 9 май, чрез клоновата мрежа на УниКредит Булбанк. За извършените операции Булбанк ще начислява такси и комисиони, дължими от лицата, получаващи средствата.
Общата сума, която се разпределя, е 570 млн. лв. Тя бе одобрена от Фонда за гарантиране на влоговете още през февруари 2017 г. Тогава в Търговския регистър бе публикуван списъкът с кредиторите и конкретните суми. Обжалване от страна на недоволни от разпределените средства кредитори обаче блокира изплащането им.
Поправки в Закона за банковата несъстоятелност от април тази година отвориха пътя за превеждането на парите въпреки обжалванията. Те бяха внесени от депутати от ГЕРБ, ДПС и "Обединени патриоти". Нова разпоредба гласи, че синдикът може да изпълнява одобрената от фонда и неоспорена част от сметката за разпределение и при постъпили жалби. Условието е в масата на несъстоятелността да са събрани достатъчно допълнителни средства, от които да се заделят суми за обезпечаване на претенциите по жалбите до произнасяне на съда.
Проверка в списъка показва, че за разпределяне всъщност са одобрени малко над 533 млн. лв., от които 418 млн. лв. отиват във Фонда за гарантиране на влоговете. Фондът е най-големият кредитор, изплатил защитени влогове за 3.7 млрд. лв. Други 38.8 млн. лв. са заделени за по-нататъшно връщане след приключване на множеството дела, които в момента се водят. Така реално остават 113.2 млн. лв., които ще бъдат разпределени между 7022 граждани, фирми и институции с негарантирани влогове. Сметките показват, че всеки един от тях ще получи около 11% от вземането си. Сумите в списъка варират от 0.01 лв. до 10 млн. лв. Последната сума ще получи "Сосиете Женерал Париж" - обезпечен кредитор от първи ред. Подобна сума ще получи и "Топлофикация София", която имаше влогове във фалиралата банка за над 80 млн. лв.
Впечатление прави, че в сравнение с преди две години за други двама обезпечени кредитори - "Ардастрой" и "Аполо Инженеринг", вече са записани 0 лева за разпределение. Преди две години сумите бяха съответно 8.3 млн. лв. и 3.9 млн. лв.
Telecom Albania вече е български. Сделката за покупката на Telekom Albania от компания на бизнесмена Спас Русев и предприемача Елвин Гури е финализирана със заплащане на договорената цена от 50 млн. евро. Информацията съобщи до инвеститорите си досегашният собственик на оператора - гръцката OTE Group, която е контролирана от германската Deutsche Telekom.
Това се случва близо година след старта на процедурата за продажба на втория по големина мобилен оператор в балканската държава, който обслужва 1.8 млн. абоната. Конкуренти за него бяха още три кандидата, като българският тандем спечели с възможността да прелее опита на контролираната от Спас Русев БТК на пазара в Албания. В допълнение Русев обяви намерение за експанзия и в други държави, от които досегашният собственик на албанския оператор Deutsche Telekom търси изход.
Платено
Албанският телеком вече е собственост на специално създаденото за придобиването дружество "Албания телеком инвест". В него акционер с 65% е Спас Русев, а дружество на Елвин Гури е с дял 35% от капитала при учредяването. Финансирането за сделката идва през албанския клон на Първа инвестиционна банка (ПИБ). За окончателното й затваряне се изчакваха регулаторни одобрения, като антимонополният орган в Тирана даде своето на 12 април, а през март зелена светлина даде и местният регулатор на електронните съобщения и пощите (AKEP).
Така мажоритарният собственик на най-големия телеком в България (БТК) Спас Русев добави задграничен актив за оператора, с което заяви амбиции за създаване на регионален играч, който на следващ етап би могъл да привлече интереса на по-голям стратегически инвеститор в сектора.
По информация на "Капитал" главен изпълнителен директор на придобития оператор ще бъде Емил Георгакиев, който е кадър с над 10-гоишен опит във Vivacom.
"Летище София" отчете 12.6 млн. лв. печалба за изминалата година. Печалба 12.6 млн. лв. отчита "Летище София" за изминалата 2018 г., което е с 10.8% повече спрямо година по-рано. Това става ясно от публикувания отчет на аерогарата малко преди отварянето на офертите на кандидат-концесионерите. За предходната година приходите на дружеството са общо 168 млн. лв., което е с 20.9 млн. лв., или с 14.2%, повече от тези за 2017 г.
Основният ръст на приходите на летището идва от т.нар. приходи от продажби - 109.4 млн. лв., които се увеличават с 15.6%. Останалите 58.8 млн. лв. се водят приходи от финансирания. Това на практика са разходите на летищния оператор, които следва да бъдат покрити от летищните такси на аерогарата, като таксите се водят разходоориентирани, т.е. летището може само да покрива нуждите за своята дейност, но не и да трупа печалба по това направление.
Реално отчетените такси за изминалата година са в размер на 106 млн. лв. От тях най-сериозната част (37.9 млн. лв.) са за такса сигурност, от такса кацане са 33.4 млн. лв., а от такса пътник - 30 млн. лв.
По-малко наземен бизнес
Отчетът за изминалата година на "Летище София" показва, че държавното дружество и по-специално поделението му, което се занимава с наземно обслужване - обслужването на авиокомпаниите и техните пътници и самолети, е обслужило с 11.3% по-малко самолети спрямо година по-рано, т.е. 10 151 за 2018 г. Останалото е за конкурентите й - българското поделение на гръцката Goldair Handling и свързаната с "Химимпорт" "Суиспорт България". През 2013 г. "Химимпорт" през авиационното си поделение "Бългериан еъруейз груп" купи миноритарен дял в "Суиспорт България", която от 2007 г. опитваше да развива бизнес със собствени сили на столичната аерогара, но срещна редица проблеми.
Изхвърлихме 2000 тона дрехи. Близо 2000 тона стари дрехи събра Българският червен кръст в специалните контейнери на организацията за по-малко от четири години. Това съобщиха за „Монитор" от червенокръстката организация. Отделно само за два месеца София събра 79 тона вехти облекла в специални контейнери на общината. Дрехите се рециклират и използват повторно, или се даряват на нуждаещите се.
През 2016 година, когато кампанията на БЧК стартира, хората са предоставили 313 440 кг текстил, за 2017-а - 534 380 кг, за 2018 - а - 994 055 кг, а от началото на годината до сега 150 000 кг, поясни говорителят на БЧК Екатерина Борисова.
Инициативата за разделно събиране на текстилни изделия се осъществява съвместно с организацията "Хюманита", допълни Борисова. 92 са контейнерите на БЧК в общо четири града на страната. От тях 60 броя са разположени в София, 18 в Пловдив, 12 във Варна и 2 в Перник.
Целта е мрежата от контейнери постепенно да обхване цялата страна, като следващият град ще е Бургас. "Предвиждаме това да стане до края на тази или началото на следващата година. След това ще инсталираме и в Стара Загора", каза още Екатерина Борисова. Тя обясни, че кампанията се осъществява по отдавна съществуващ модел в Западна Европа.
Носените дрехи периодично се събират и се извозват в специализирана фабрика за сортиране, където по-старите и негодни за обличане се рециклират. От тях се изработват продукти като почистващи кърпи, тапицерии за автомобили, материали за топлоизолация и редица други продукти. Част от годните за употреба дрехи се заделят за създаване на кризисен резерв на БЧК за подпомагане на пострадали при бедствия, аварии и кризи. Друга част от текстилните продукти, които са годни за използване отново, се изнасят предимно за страни от Третия свят в Африка, Централна Америка и Близкия изток.
Извън контейнерите на БЧК, в столицата бяха разположени специални контейнери за текстил. Само за два месеца жителите на града изхвърлиха 79 тона стари дрехи, съобщиха от Столичния инспекторат пред „Монитор". 23 кофи за текстилни отпадъци са разположени в 19 района в града, а до края на месеца от кметството предвиждат да сложат и нови 20. В „Слатина", „Изгрев" и „Красна поляна" има по два контейнера за стари дрехи.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |