Снимка: Архив infostock.bg
Опасна ваканция от фирми без лиценз. Клубове по интереси продават незаконно екскурзии, почивки, планинарски и рафтинг турове. Това показва проверка на "Труд" в социалните мрежи и сайтове за продажби на ваканции. Докато държавните институции коват закон и наредби, с които да контролират легалния туристически бизнес, в интернет безнаказано от години се вихрят фирми, които работят на ръба на закона, предлагат пътувания без да плащат данъци на държавата и без задължителната застраховка "Професионална отговорност", която дава сигурност на клиентите, че ще си върнат парите в случай на фалит на компанията или форсмажорни обстоятелства. Тези фирми не дават никакви гаранции за точно изпълнение на предварително обявените програми на туристическите пътувания.
Един от най-фрапантните случаи в нета е с Русенски клуб за пътешествия "Бяла звезда". Дружеството, което очевидно не е регистрирано и като фирма със стопанска цел, предвид че използва лични сметки за извършваните плащания, предлага богат календар с разнообразни екскурзии у нас и в чужбина на сайта си. Клубът не е туроператор, няма лиценз или задължителната застраховка "Професионална отговорност". В същото време предлага оферти на принципа на "клубно сдружаване" и организира пътувания до държави като Монголия, Непал, Грузия, Армения, Турция, Филипините и Казахстан. Оферира и специализирани турове, които изискват лицензирани планински водачи.
В нарушение на закона клубът събира в частна сметка "сума за участие в общия бюджет на пътуването". Плаща се 50% капаро, а сумата покрива няколко туристически услуги - полети, наем на вътрешен транспорт, местен шофьор, нощувки, входни такси за атракции, преходи с коне, камили, канута и организационни разходи. При това "клубът" осигурява и водач. Дотук разликите с традиционния туроператор са няколко. На първо място "клубът" взима парите в частна сметка и е абсолютно неясно дали се отчита на хазната. Освен това предварително платеното капаро не се връща при никакви обстоятелства.
Държавните фирми под нова мега агенция. Всички държавни предприятия ще бъдат управлявани от нова мегаагенция. Тя ще се нарича Агенция за публичните предприятия и инвестициите и ще се формира чрез промяна на името на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол и вливането в нея на Българската агенция за инвестиции. Това гласи нов Закон за публичните предприятия, който е пуснат за обществено обсъждане. Подобряване на управлението на държавните предприятия е част от ангажиментите на правителството във връзка с кандидатурата ни за влизане в "чакалнята за еврото".
Първоначално дружествата с над 50% държавно участие ще се ръководят от съответните ресорни министри, каквато е и досегашната практика. Но идеята е в бъдеще Министерски съвет постепенно да прехвърли управлението на държавните фирми на новата Агенция за публичните предприятия и инвестициите.
С новия закон ще бъде премахнат настоящият т.нар. забранителен списък за приватизация, като всички дружества с повече от 50% държавно участие в капитала ще се приватизират само след решение на парламента. По отношение на обособени части от търговски дружества с над 50% държавно участие решенията за приватизация ще се взимат от Министерски съвет.
По отношение на продажбата на обособени части от лечебни заведения и държавни имоти с данъчна оценка над 10 хил. лв. решенията за приватизация ще се взимат от новата Агенция за публичните предприятия и инвестициите. Агенцията ще има и право да разсрочва неустойки по приватизационни договори. А Надзорният е съвет ще се избира от парламента.
Новият закон ще дава възможност обособени части от имуществото на дружества с над 50% държавно или общинско участие да се продават чрез електронна платформа. Това обаче няма да е задължително. А приватизиращият орган ще може да прецени в кои случаи да ползва платформата с оглед необходимостта за определени сделки в тръжните договори да залегнат допълнителни задължения за купувача, пише в мотивите към закона.
Бизнесът: Купуваме най-скъпия ток в Европа. Цените на тока в България за последните 2 дни са най-високите в целия ЕС. За това предупреждават работодателските организации - АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, в отворено писмо до премиера Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев и енергийния министър Теменужка Петкова.
Бизнесът е разтревожен, тъй като на борсата цената стигнала 164,40 лв. за мегаватчас на 8 май и 130,56 лв. на 9 май, а предлагането спада рязко. Това "допълнително поставя под риск производството, растежа, инвестициите и конкурентноспособността на индустрията", се казва в писмото.
Според работодателите липсват условия за намаляване на разходите на държавните централи, съществуват и бариери пред вноса на ток. Затова искат смяна на ръководството и преструктуриране на НЕК, да се преодолее изкуственият дефицит на ток и да има реална конкуренция между производителите. Настояват и за преструктуриране на държавната енергетика, пазарна интеграция със съседните страни и задълбочена проверка на НЕК и ЕРП-тата.
Министър Ангелкова призна: Очаква се спад в летния сезон. "Надявам се с инициативите, които сме предприели предимно от двустранен характер, както с туроператори от Германия, така и с Русия, да успеем да достигнем нивата от миналата година. Но в момента прогнозите са за лек спад за летния сезон от около 2-3 процента. Спадът в записванията от руския пазар за летните курорти у нас към момента е с около 7 процента, което е доста повече от прогнозираното в началото на годината." Това коментира при посещението във Варна министърът на туризма Николина Ангелкова. Тя пристигна в морската столица, за да се срещне с представители на туристическия бранш.
За сметка на отрива от немския и руския пазари, се отчита ръст на резервациите на шест други пазара - Великобритания - с 19%, Израел - с 16%, Франция - с 12%, Полша и Чехия - с по 10% и рекордните 50% от Украйна, обясни Ангелкова.
Тази година за първи път министeрството на туризма ще има свои изнесени приемни в морските общини, за да реагира максимално бързо на всякакви сигнали и предложения както от туристи, така и от представители на и на бранша, добави министърът. Пилотно ще бъде реализирана и инициативата "Денят за Вас". Чрез нея във всяка крайморска община туристите ще разглеждат за ден безплатно културно-исторически обекти. Списъкът и графиците щели да бъдат публикувани скоро.
Антикорупционната комисия е редактирала декларацията на Румен Порожанов. Декларацията на земеделския министър Румен Порожанов, качена на сайта на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), няма нищо общо с документа, който той е подал. Това стана ясно, след като "Сега" изиска и получи от земеделското министерство копие на подадената декларация. Интересното е, че то е заверено с печат "Вярно с оригинала", поставен от КПКОНПИ вчера, с което комисията на практика потвърждава, че информацията на сайта е невярна. Това за пореден път поставя под въпрос ефективността на контрола върху имуществото на висшите лица и достоверността на данните, публично предоставяни от антикорупционната комисия.
Скандалът тръгна от "Биволъ", който установи, че през 2017 г. съпругата на Порожанов е получила имоти от две дружества, в които е имала участие, но в които вече не фигурира -"Частни инвестиционни проекти" и "Армар Корпорейшан Дженерал Техникал Ко-оперейшан". От "Армар" Порожанова е взела два апартамента на бул. "Черни връх" с подземен гараж, а от "Частни инвестиционни проекти" - над 13 декара земеделска земя в Банкя. От справката в имотния регистър става ясно, че сделките са сключвани в изпълнение на дълг, а от земеделското министерство обясниха, че това представлява разпореждане с ликвидационни дялове в дружествата. Апартаментите от "Армар" са придобити на цена от 240 000 лв., като единият е продаден още през 2017 г. за 152 554 лв., а вторият - през 2018 г. за 247 412 лв. Материалният интерес по сделката със земеделската земя в Банкя е 2180 лв.
Тези сделки не фигурират в годишната декларация на министър Румен Порожанов, а той е бил длъжен да ги обяви. В декларациите има изрична графа, в която следва да се отбележи прехвърлянето на имоти през съответната година. Съпругата на Порожанов изобщо не се появява и в останалите части на декларацията.
От земеделското министерство твърдят, че сделките на Веска Порожанова от 2017 г. са били отразени в декларацията и не знаят защо те не фигурират в копието, качено на сайта на антикорупционната комисия. В декларацията, с която "Сега" разполага, Порожанова е вписана в графите за налични парични средства, за банкови влогове, за други доходи извън заеманата длъжност и за дялове в дружества.
От антикорупционната комисия отказаха коментар пред "Сега". По закон декларациите се подават на хартиен и електронен носител.
Хората с увреждания се вдигнаха срещу закона на майките. След по-малко от пет месеца работа Законът за личната помощ отново предизвика протести и напрежение сред хората с увреждания. Този път пред сградата на социалното министерство излязоха не майките от инициативата "Системата ни убива", а самите хора с увреждания. В центъра на тяхното недоволство е индивидуалната оценка на потребностите за лична помощ, която ги прави затворници в домовете им.
Протестиращите подчертават, че дори 168 часа месечна чужда помощ не са достатъчни, защото най-тежките случаи от тях имат нужда от денонощна грижа. Протестиращите, организирани от Центъра за независим живот, настояват за адекватен закон за личната помощ, който не слага ограничения на часовете, а работната заплата на личните асистенти е поне две минимални работни заплати.
"Според самооценката ми трябва да ми дадат около 109 часа чужда помощ, но и 168 часа да ми дадат, все тая. Аз живея 30 дни в месеца и имам нужда от 12 часа личен асистент, а не по осем, както предвижда в оптималния вариант законът. Пак ще съм зависим от родителите ми, които са вече в напреднала възраст. Имам сестра, но тя работи срещу 800 лева месечна заплата и също не може да ми стане личен асистент, тъй като ще трябва да получава минималната работна заплата. Абсурдно е!", казва Митко Николов, които все още не е подал заявлението си за лична помощ и се надява, че дефектите на закона ще бъдат поправени.
До 8 май са подадени 30 754 заявления за оценка на потребностите, като от тях само 926 са за определяне на часовете за лична помощ, останалите са за различни права като медицински изделия, помощни средства, целева помощ... От тези 926 лица, поискали личен асистент, децата са едва 62.
Aéroports de Paris и турската ТАV предложиха най-високо концесионно възнаграждение за летище София. Aéroports de Paris Group предложи най-високо концесионно възнаграждение, а Manchester Airports Group - най-висока инвестиция. Това стана ясно по време на отварянето на офертите на кандидатите в четвъртък за концесията на летище София в Министерството на транспорта.
Всичките петима кандидати бяха допуснати до отваряне на офертите, като отговарят на условията на процедурата. Разглеждането на офертите ще продължи поне месец.
Основните изисквания на държавата са да получи минимум 550 млн. лв. без ДДС първоначално концесионно възнаграждение. Концесионното плащане на година да е поне 15 млн. лв., или 10% от общите приходи. А инвестициите - минимум 600 млн. евро. С по-голяма тежест при избора на оператор е концесионното възнаграждение - 55%. Оценката на техническото предложение ще е с относителна тежест 45%.
Какво предлагат кандидатите
Manchester Airports Group
Операторът на летището в Манчестър предложи годишно концесионно възнаграждение от 19.948 млн. евро.
Предложената инвестиция е малко над 1 млрд. евро (1 002 927 412 евро), като 460 млн. от тях ще бъдат вложени през първите 10 години. Инвестицията включва задължителния нов пътнически терминал и реновирането на терминали 1 и 2 до отварянето на терминал 3. Около 390 млн. евро от инвестицията ще е собствен капитал, като над 1 млрд. евро ще бъдат осигурени от финансови институции.
Прогнозите на кандидата е летището да предлага 150 международни дестинации. Изчисленията му показват, че пътниците ще достигнат 22.1 млн. на година в края на концесията, като средният им ръст на година ще е 3.2%.
Компанията притежава и управлява три летища във Великобритания. Това са Манчестър, лондонското "Станстед" и Ийст Мидландс, което е специализирано в превоза на товари. За концесията на летище София MAG ще участва в партньорство с Beijing Construction and Engineering Group International (BCEG).
Летище Мюнхен с фонда Meridiam
Обединението между летище Мюнхен и фонда Meridiam предлагат 24.542 млн. евро концесионно възнаграждение. Първоначално концесионно плащане от 281.2 млн. евро и 608 млн. евро - капиталови инвестиции.
Инвестициите в летищна инфраструктура ще станат на 4 фази, на база нарастването на броя на пътниците. Кандидатът предвижда ремонт на терминали 1 и 2, като до 2030 г. ще се появи и новият терминал 3, който ще замени терминал 1, като на мястото на сегашния стар терминал на летището ще има такъв за товари. Той ще бъде с площ 55 хил. кв. м и на 800 метра от метростанцията.
Прогнозата на кандидата е, че до края на концесията броят на пътниците ще е 23 млн., като операторът ще разшири стимулите за авиокомпаниите, а допълнителните търговски площи ще са 2000 кв. м.
Обектът в Мюнхен е втората по натовареност аерогара в Германия след Франкфурт. Фондът Meridiam е базиран в Париж и е фокусиран към инфраструктурни проекти в Европа, Северна Америка и Африка.
Бордът на директорите на Volkswagen е оглеждал терени в България и Турция. "Тук беше бордът на директорите на някои от най-големите компании в Европа. Правителственият хеликоптер ходи до Раковски, тъй като тези, които дойдоха с частен самолет, искаха да облетят целия район, където евентуално би била инвестицията им - да видят съседите, комуникациите, града". Така министър-председателят Бойко Борисов описа вчера в предаването "Лице в лице" по bTV мистериозен голям инвеститор, който e оглеждал България за свой бъдещ завод.
Две държави на финала
Макар Борисов да не назова името на голямата компания, е ясно, че става дума за германския автогигант Volkswagen Group, който през последните месеци търси терен за бъдещето си мащабно производство в Източна Европа. България е една от проучваните държави, като според германската преса именно страната ни и Турция са останали последните два кандидата за проекта, а преди това са били Румъния, Сърбия, Северна Македония и други страни в региона.
По информация на "Капитал" в България инвеститорът оглежда два терена - индустриална зона Раковски (част от "Тракия икономическа зона") до Пловдив и бившия комбинат "Кремиковци". Решението за инвестицията от 1.4 млрд. евро трябва да бъде взето до средата на май.
Свиването на избора до България и Турция се доказва и от проверка на "Капитал" за полетите на един от корпоративните самолети на Volkswagen Group. Данни от сайта radarbox24.com показват, че Dassault Falcon 7X е излетял от Щутгарт на 5 май за Прага, след което е кацнал в Истанбул на път за Измир, а на следващия ден - 6 май, е летял от турския град до военното летище "Граф Игнатиево" край Пловдив. Там е престоял няколко часа, преди окончателно да отлети към Прага, а оттам и за Волфсбург, където е централата на Volkswagen.
Интересните терени
Eстествено тези данни не показват, че окончателният избор е направен, но посочват къде са интересните за германската компания терени. Край Измир се намира една от най-модерните индустриални зони в Турция с обща площ над 7.5 млн. кв.м, в която работят и много доставчици на автомобилни компоненти. А на 120 км от Истанбул - в Гьолчук пък се намира заводът на Ford за лекотоварни автомобили, където Volkswagen обмисля да произвежда ванове в партньорство с американския производител.
Теренът в Раковски пък е чист за строителство и близо до магистрала, докато този в "Кремиковци" покрива голяма част от предварителните изисквания на инвеститора за индустриален ток, газопреносна мрежа и железопътен транспорт.
Премиерът: След изборите ни чакат тежки конфигурации в ЕП. След изборите ни чакат тежки конфигурации в Европейския парламент. Тази прогноза направи премиерът Бойко Борисов след неформална среща на лидерите на ЕС в Румъния.
По думите му след изборите ще трябва да се правят тежки компромиси, защото отминали времената, когато десни и леви в Европа са споделяли управлението. Какво обаче ни очаква, според Борисов, ще стане ясно в деня след евровота. Премиерът изрази мнение, че на изборите трябва да се подкрепят системните партии. „Винаги съм казвал да се гласува за системните партии, защото те са членове на различните политически семейства в Европа. Ние от ГЕРБ стои зад Манфред Вебер като кандидат за председател на ЕК, а социалистите са зад Франс Тимерманс", посочи премиерът.
Борисов обаче изтъкна, че през следващите месеци лидерите в ЕС, освен да се фокусират върху изграждането на новото ръководство на съюза, трябва да дадат отговори и на други въпроси. За пример той даде създаването на обща европейска армия. По думите му от две години се говори за нея, но реално няма никакви резултати. „Ние ще имаме ли отбранителна способност или не", попита Борисов. Той разкри, че на срещата на върха е говорил за Западните Балкани и конфликтите, които зреели там. Борисов обаче поставил на масата и разликата в доходите в различните страни в ЕС. „Говорим за Африка, но все още разликите в заплатите в Румъния и България са огромни. Много е направено, но в най-важната сфера - увеличаване на доходите, все още сме последни, трябва да се помисли за Балканите", каза Борисов. Пред лидерите на ЕС Борисов бил категоричен, че само обединена и силна Европа може да гарантира мир и справедливост и призовал да запази единството си чрез спазването на европейските ценности и декларирането на отговорност спрямо бъдещето на гражданите.
Премиерът опроверга и изказванията на президента Румен Радев, че с държавни пари се прави предизборна кампания и, че е еднакво отдалечен от всички партии. Борисов коментира, че правителството отпуска пари за важни неща, които нямат нищо общо с изборите. Като пример даде средствата за закупуването на нови автобуси, преместването на ямболската болница в нова сграда и възстановяването на военното училище в Долна Митрополия. „Ако е против да се купят на децата нови автобуси и утре като аварира някой и пази Боже да загинат, да носи той отговорност.
Още от статията на Монитор
https://www.monitor.bg/bg/a/view/premieryt-sled-izborite-ni-chakat-tejki-konfiguracii-v-ep-164737
EUR | 1.955830 |
USD | 1.874300 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |