Снимка: Архив infostock.bg
Перде оставка пусна министър Порожанов. Предвид многобройните факти и обстоятелства, изнесени в медиите, за нередности около министър Порожанов, най-накрая той подаде оставка, за да "спаси правителството". Един от мотивите да се раздели с поста в земеделското министерство е, че след искане на премиера Борисов, министърът не е отстранил зам.-шефката на фонд "Земеделие" Иванка Багдатова - Мизова.
В 9.23 часа пресслужбата на Министерски съвет разпространи съобщение със следното съдържание: "Министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов подаде оставка пред премиера Бойко Борисов".
В мотивите за решението си Порожанов посочва, че не желае атаката срещу него да влияе на работата на правителството.
Проверка на "Труд" в правилника за работа на фонд "Земеделие" установи, че зам.-шефовете на фонда се назначават и освобождават от Управителния съвет (УС). Председател на УС е министърът на земеделието. Т.е. Румен Порожанов е трябвало да свика заседание на УС, което да освободи от длъжност Иванка Багдатова-Мизова. Самата Мизова от няколко дни е в отпуск.
По-евтини горива за началото на лютото. Надявам се в края на май или началото на юни да видим успокояване на цените на горивата и дори намаление. Това каза председателят на Българската петролна и газова асоциация Живодар Терзиев в рамките на форум по повод 20 години от създаване на асоциацията. През последните 2-3 години няма тенденция за летни поскъпвания на горивата, а дори е имало намаления. Това е така, защото ако няма световно повишаване на цената на горивата, август е по-слаб период, което предполага борба за всеки клиент, обясни той. Но заради въвеждането на тол таксите горивата може да поскъпнат с 3-4 ст. за литър от края на август, заяви Терзиев.
Според него незабавно трябва да бъде обнародвана наредбата към новия закон за горива, за да може да започне регистрацията на фирмите в сектора. Среща за наредбата има днес при министъра на икономиката Емил Караниколов, на която са поканени представители на фирмите в бранша. Загубихме четири месеца в правене на нищо, а по отношение на наредбата искат да се наложат няколко човека, които висят пред прозорците на премиера, каза Терзиев. Целта на закона е да бъдат регистрирани търговците на горива, за да бъде ограничен сивият сектор, като изискванията за банкова гаранция са по-малки от предвидената глоба за некачествени горива.
Има различни оценки за размера на сивия сектор при горивата като те варират от 14-15% до 30% от пазара, каза Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. Според него годишните загуби за бюджета от този сив сектор са 600-700 млн. лв.
Да отпадне изискването върху касовите бележки за горива да бъде изписвана доставната цена, призова Живодар Терзиев. В противен случай всеки търговец на едро ще знае на каква цена е продал горивото негов конкурент, което ще има негативни последици за конкуренцията. КЗК излезе със същото становище.
Всяка седмица по двама нови милионери с влог. Депозитите с над 1 млн. лв. продължават да растат и в края на март те са 924, отчете БНБ. За 3 месеца са с 12 повече, а за година - със 108, което означава, че е имало по двама нови милионери на седмица. Общата сума в тях е 2,34 млрд. лв. Следващите по големина влогове над 500 хил. лв. намаляват с 28, но за година са със 272 броя повече. Така към края на март т.г.в 1640 сметки има суми, които гонят 1 милион. От големите депозити най-голям ръст има при тези, в които има от 200 до 500 хил. лв. За тримесечие те са с 1743 повече, общият им брой е и 10 273. Депозираната в тях обща сума е повече от тази на милионерите - 2,85 млрд. лв.
3350 фирми са поверили над 1 млн. лв. на банките. За три месеца те са намалели с 85, но за година са се увеличили с 317. Общо в тях има 12, 79 млрд. лв. Продължава да намалява броят на малките депозити - и при домакинствата, и при фирмите.
За година при домакинствата те са с 356 248 по-малко, а при фирмите - с 41 597, сочат данните. Това означава, че те или са били закрити, или сумите в тях са нараснали и те вече се отчитат в следващата група. Намаление при по-малките фирмени влогове и при тези на домакинствата влогове има и във всички останали групи - при тези над 1000 лв., от 100 до 2500 лв., както и при сметките с от 2500 до 5000 лв. в тях.
Bloomurg: Кpиcталина Георгиева с големи шансове да оглави ЕК. Правителствените и държавни ръководители на Европейския съюз обмислят все повече възможността българката Кристалина Георгиева, главен изпълнителен директор на Световната банка, да стане следващият председател на Европейската комисия,предава Bloomberg, позовавайки се на двама души, запознати с дискусиите.
Позицията е една от трите най-важни, които трябва да бъдат заети през следващите месеци, наред с тази на гуверньора на Европейската централна банка и председател на Европейския съвет. След като правителствата започнаха консултации, за да запълнят позициите, лидерите са обсъдили потенциални имена на срещата на върха в Сибиу, Румъния, през миналата седмица, като Георгиева се очертава като силен претендент за ролята на председател на ЕК, предаде bloombergtv.bg.
Процесът ще се ускори след изборите за Европейски парламент през следващата седмица, а лидерите ще започнат да ограничават възможните кандидати на друга среща на високо равнище, насрочена за 28 май в Брюксел.
АПИ започва "сухи тренировки" за тол системата с неясни цени и обхват. Три месеца преди 16 август, датата, на която според Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) трябва да бъде въведена тол системата за тежките камиони, подготовката е в пълен хаос. Все още не са поставени всички контролни рамки, няма и карта с обхвата на пътищата, които ще бъдат таксувани. Цената за километър също не е определена. Има само един представен вариант на тол такси, който според министерството не е окончателен.
В същото време от пътната агенция обявиха, че от днес, 15 май, започват „сухи тренировки" за функционалността на системата и как се работи с нея на база тестови тарифи и техническо покритие върху пътищата. Това, според съобщението на агенцията, бил само първият етап. През следващите месеци ще се тестват още 5 базови компонента на системата. "За да са ефикасни тестовете, не е необходимо да има приета тарифа на тол таксите, нито окончателен обхват на покритие от пътища, за които ще се плаща тол" се казва още в съобщението.
Браншови сдружения в секторите "Транспорт" и "Спедиция" обаче настояха на специална пресконференция вчера да бъде спазен задължителният 6-месечен тестови период преди въвеждането на тол системата. Това е на практика невъзможно, тъй като само преди две седмици от регионалното министерство признаха, че повече от половината контролни рамки все още не са поставени.
От бранша отново алармираха за високите тол такси, които МРРБ предложи неотдавна. Макар от министерството да уверяват, че цените у нас ще бъдат най-ниски в Европа, това не отговаря на истината, заяви Димитър Димитров от Камарата на автомобилните превозвачи. По думите му у нас ще се плаща за 65% от пътищата, докато в Европа обхватът е значително по-малък (Германия - 7%, Австрия - 4%, Чехия -1 %).
Транспортният бизнес предлага да бъде взет модела на немската тол система при определяне на таксите, но и да бъде съобразен с БВП на България, който 5.5 пъти по-малък от този на Германия. Сред исканията са още тол системата да обхваща само магистрали и първокласни пътища, които са част от европейските транспортни коридори, както и да бъде облекчен режимът за операторите на вътрешния пазар, посочи Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи.
Средната заплата нараства с 12.2% за година. C 12.2% се е увеличила средната заплата през първото тримесечие на тази година спрямо същия период на миналата, съобщи НСИ. Общо размерът й за първото тримесечие е 1208 лв., като частният сектор и общественият са почти изравнени -1207 за частните служители и 1211 лв. за тези на бюджетна издръжка. През март средната заплата достига 1247 лв.
Най-голямо увеличение има в сектор "Операции с недвижими имоти" - със 17.9%. Увеличението на учителските заплати дава отражение върху сектор "Образование", който също е в челната тройка по ръст с 14.8%. В подредбата по размер на средното възнаграждение няма изненади - на върха остава ИТ секторът, където средната заплата вече е 2930 лв., във "Финансови и застрахователни дейности" получават средно 1994 лв., в "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" -1877 лв. Най-нископлатените сектори остават хотелиерството и ресторантьорството, които все повече разчитат на внос на работна ръка от Украйна (729 лв.), и "Строителство" - 920 лв.
Започва продажба на БТК. Поредната продажба на най-големия телеком в България - БТК, е задвижена с наемането на компанията Lazard за консултант. За това съобщава специализираната медия за корпоративни сделки Mergermarket, като се позовава на източник, близък до процеса, както и на още два информатора, запознати с предприетите действия по подготовка за продажбата. Новината, че Lazard е предпочетена още преди месеци за консултант, съобщиха пред "Капитал" и два местни източника. Според тях обект на продажба ще е 100% от капитала на телекома, а желанието за сделка е дошло през акционера и основен кредитор при предходната сделка - руската банка ВТБ.
По информация на "Капитал" първоначални оферти ще се събират през есента. Тъй като процедурата е в много ранна фаза, шестият подред частен собственик на БТК много вероятно ще е ясен чак догодина. Дотогава почти на финала си е операцията, в която фалиралата КТБ ще си събере малко над 100 млн. евро от по-предишната сделка за БТК. Трябва да приключи и висящият спор с руснака Дмитрий Косарев, който си търси пропуснати ползи от последната препродажба.
Борисов потушава протеста на педиатрите с 1.7 млн. лв. Специализираната детска болница "Професор Иван Митев" ще получи 1.7 млн. лв. за лечение на пациентите и за увеличение на заплатите на работещите там. Това съобщи след среща с лекари и неонатолози от педиатричната болница премиерът Бойко Борисов във фейсбук. Той пое на "ръчно управление" поредния проблем, който ескалира в последните седмици и с който здравното министерство не успяваше да се справи, въпреки че представители на ведомството проведоха множество срещи с недоволните лекари. Педиатрите протестират от средата на миналия месец заради материалния и кадрови недостиг в болницата и липсата на достойно заплащане на труда им.
Миналата седмица те излязоха на третия си голям протест и заплашиха с колективни оставки и спиране на плановия прием, ако не бъдат осигурени средства. На фона на ескалиращото напрежение обаче здравните власти продължаваха да твърдят, че всъщност проблемите идват заради "информационно-комуникационни пречки", че става дума за неразбиране и че ръководството на болницата не си е свършило добре работата в преодоляване на тези недоразумения.
В същото време протестиращите медици обясняваха, че имат сериозни проблеми с приема на деца и че болницата има месечен финансов лимит. Те настояваха за достойно заплащане за труда си, отпадане на лимитите, за да могат да приемат и лекуват болните деца спокойно и изработената от тях работа да се плаща от здравната каса. Поискаха и за специален статут за болницата, който да я отличава от останалите търговски дружества и да позволи по-сериозна подкрепа от държавата за педиатричните грижи. И препратиха към законодателите въпроса как точно да стане това.
Допълнителните средства за болницата, които утре ще бъдат гласувани от кабинета, ще дойдат по линия на програмата "Майчино и детско здравеопазване" на здравното министерство, с която се финансират дейности извън обхвата на здравното осигуряване, уточни здравният министър Кирил Ананиев, който също бе на срещата. Годишният бюджет по програмата е около 2.5 млн. лева, които са за всички болници и детски отделения в страната.
Бръмбари изпушват в ушите на зрелостници. Слушалки тип „бръмбари" изпушват в ушите на зрелостниците при продължителна употреба. За това предупредиха продавачи на този вид шпионска техника, станала много популярна сред ученици и студенти по време матури, изпити и олимпиади. Проверка на „Монитор" показа, че устройствата не са предназначени за голямо натоварване, а от продължително използване кабелите и батериите се нагряват.
Всяка година кандидат-студентите измислят все по-нови начини, за да минат между капките и да си спестят ученето на 94 произведения от 15 различни автори. Не всеки обаче си дава сметка, че джаджите за преписване крият опасност. Един от най-разпространените начини за нелегално написване на отговора на въпросите е използването на слушалки тип „бръмбар", които включват слушалка и микрофон, работещи с блутут връзка, чрез която се достига до верните отговори. Повечето от този вид продукти са с по 2 години гаранция, а в заглавията на офертите може да се види и че са незаглушими. Това, за което почти никой „търговец" в онлайн пространството не предупреждава, е, че от нагряване устройството може да започне да пуши, а поради нискокачествените спойки кабелът да прекъсне.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |