Снимка: Архив infostock.bg
Димитракис убива циганина след 17 години обири и тормоз. Фермерът Димитракис Пирилис, който прегази и уби циганин крадец с пикапа си, остава в ареста. Това реши Пловдивският окръжен съд. По същото време друг състав на Районния съд постанови „задържане под стража" на двамата съучастници на убития Петър Гаджанов, единият от които е брат му Ангел.
И двамата задържани са рецидивисти, като единият е с 9 присъди за кражби, а другият - с две. Загиналият пък е с 14 присъди.
Както писа „Труд", в нощта на 11 май 60-годишният кипърец Димитракис, който има голяма ферма в село Боярино, спипал циганите да изкарват 5 крави от обора. Подгонил ги с пикапа си „Форд" и в ливада на около 600 метра блъснал Петър Гаджанов.
Продават гръцки череши по 7 лева килото. Първите череши вече са на пазара и са основно гръцки, показа проверка на „Труд". На най-голямата борса в София - Слатинската се предлагат количества само от Гърция, като цената на едро върви от 3,70 до 4,80 лв. за килограм. По пазарите търговците ги продават двойно - 6-7 лева за килограм.
На пазара вече има и родни череши. В Хасково цената се движи от 5 до 8 лева за килограм. На пазара в Кюстендил обаче все още не се предлагат местни череши.
Според производителите, заради нестабилното време в последните месеци реколтата е слаба и се очаква цената да се задържи по-висока в сравнение с други години.
Пораженията при овощните култури не са толкова от градушките, колкото от измръзванията през миналия месец, по време на цъфтежа, коментира директорът на Института по овощарство в Пловдив проф. Аргир Живондов. По думите му в Северна България, където са паднали градушки, има райони с напълно унищожена реколта.
Предупреждение! ЕК иска бърз ръст на доходите и добре работещи държавни фирми. Европейската комисия препоръчва на България по-бърз ръст на доходите и по-ефективно управление на държавните предприятия.
Брюксел настоява също да се държи под контрол инфлацията, както и за по-бързи реформи в социалната политика, здравеопазването и образованието. От ЕК са категорични също, че инвестициите в науката са малко и неефективни.
Това са някои от основните препоръки в доклада на ЕК за макроикономическите дисбаланси, оповестен в сряда.
31 пpоекта получават над 8 млн. евро по втора покана на трансгранична програма. 31 проекта ще получат общо над 8 млн. евро по втората покана на трансграничната програма INTERREG-ИПП България -Сърбия 2014-2020 г. Средствата са за инициативи за създаване на устойчив туризъм, подпомагане на младежите и грижи за околната среда. Това съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Днес в сградата на МРРБ министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова и министърът за европейска интеграция на Република Сърбия Ядранка Йоксимович връчиха 20 от договорите на бенефициентите на субсидията.
Спестяванията за втора пенсия най-после надхвърлиха 3000 лева. Средният размер на натрупаните средства за втора пенсия най-после надхвърли 3000 лв. Към 31 март 2019 г. в партидите на родените след 1959 г. има средно 3147.48 лв., показва статистика на Комисията за финансов надзор. Оптимистичната новина важи обаче само за мъжете, където средният размер на натрупаните средства е почти 3300 лв. (3299.56 лв.). Жените са близо, но все още под границата от 3000 лв. с 2986.02 лв.
Хората, които първи ще се пенсионират с две пенсии - българите на възраст 55-59 г., имат около 4000 лв. в партидите си. Мъжете в тази възрастова категория са натрупали средно 3971.38 лв., а жените - 3884.54 лв. Ясно е обаче каква ще е реакцията бъдещите пенсионери на тези суми. Очакванията на експертите са първите кохорти пенсионери на реформата да са с минимални суми от втория стълб, а наскоро на конференция по темата беше изразена и тревога, че първите години ще са съпроводени с голямо недоволство. Известно е, че много партиди са кухи - направени са някога по някакъв повод, но в тях няма редовни постъпления на средства. Новите форми на работа като непълен работен ден и т.н. също водят до ниски суми.
На този фон социалното министерство все още не е публикувало законопроекта, с който трябва да регламентира фазата на изплащане на втората пенсия. Според представен преди година вариант на промени универсалните фондове ще гарантират минимален размер на втората пенсия. Изплащането ще е възможно пожизнено или разсрочено, като изборът е ограничен според сумата в партидата. С други думи, първите пенсионери едва ли ще имат избор, тъй като за тях събраното няма да стигне за пожизнена пенсия.
След лошата 2018 г., когато имаше и отрицателна доходност, универсалните пенсионни фондове подобряват резултатите си. Всички фондове са успели да постигнат положителна доходност за последните 24 месеца, показват данни към 29 март на годишна база. За периода 31 март 2017 - 29 март 2019 г. среднопретеглената доходност на деветте фонда е 1.36% при 0.96% за предходния период - към края на 2018 г.
Два фонда дори са успели да надскочат 2% доходност, става ясно от данните към края на първото тримесечие на 2019 г. "Съгласие" има 2.27% на годишна база за последните 24 месеца, а "Топлина" постига 2.25%. "Доверие", който държи най-голям дял на пазара, има 1.25%, "ДСК-Родина" -1.73%, "Ен Ен УПФ" -1.39%, "ЦКБ-Сила" и "УПф-Бъдеще" имат по 1.80%. Под 1% са "Алианц България" с 0.24% и УПФ "ПОИ" с 0.32%.
Регионалното министерство призна провала с тол системата. След като седмици наред регионалното министерство и АПИ твърдяха, че всичко върви по график, в четвъртък стана ясно, че стартът на тол системата все пак няма да е на 16 август и ще се отложи поне с три месеца. Новината дойде от спешна среща при премиера Бойко Борисов с представители на транспортния бранш. Бизнесът отдавна предупреждава, че сложната електронна мрежа за таксуване на камионите и автобусите според изминатите километри, трябва да се настройва и тества поне 6 месеца, преди реално да заработи. А пробите започнаха с огромно закъснение - едва оня ден.
"Искането на бранша, с което се съобразихме и съгласихме, е от 16 август да направим тестове в реално време с монтирани бордови устройства на техни камиони, без да плащат такси" обясни премиерът Борисов. Целта е в този период да се наблюдава трафикът -вътрешният и транзитният, което ще помогне и за по-разумно определяне на размера на таксите за различните видове превозни средства.
Регионалният министър Петя Аврамова обяви, че започват срещи с представители на браншовите организации, на които ще бъдат коментирани нови предложения за пътните такси. Превозвачите многократно алармираха, че представената наскоро проектотарифа ще удари жестоко по джоба и бизнеса, и потребителите. Окончателните ставки ще бъдат определени, след като минат 3-месечните тестове.
Обхватът на тол системата също е обект на спорове. Според транспортния сектор таксуване за разстояние трябва да има само магистралите и първокласните пътища, но не и за второкласни и третокласни шосета, както е предвидено. Превозвачите изтъкват, че у нас ще се плаща за 65% от пътната мрежа, докато в цяла Европа обхватът е далеч по-малък (в Германия например е 7%). И по тази тема е възможен "компромис" и предстоят преговори
Само ден по-рано шефът на пътната агенция и регионалният министър Петя Аврамова в един глас уверяваха медиите, че подготовката върви по мед и масло и че няма нужда от дълго тестване на системата. "Сухите тренировки", както ги нарекоха от АПИ, започнаха на 15 май.
"Топлофикация", или защо е трудно да ремонтираш в центъра на София. Да планираш и изпълниш ремонт на улици и подземна комуникация в София са две напълно различни неща. Изглежда сравнително просто - разкопаваш, подменяш, закопаваш, асфалтираш. Но след като първо УНСС щеше за малко да фалира заради намерен стар топлопровод и няколко кабела, сега ремонтът в центъра на София беше отложен с цяла година пак заради тръби.
Отложеният ремонт на улиците "Иван Шишман" и "6-ти септември" демонстрира много добре серията от недоразумения, липса на координация, невъзможност за планиране и накрая - работа на парче, които характеризират всеки ремонт в София.
Първо - без топлопровод
Първоначалният план за завършването и на двата ремонта беше тази година като част от обновяването на Зона 2, която включва ул. "Граф Игнатиев" и площадите "Славейков" и "Гарибалди". Миналата седмица обаче зам.-кметът Дончо Барбалов обясни, че работите на двете улици се замразяват заради наложилата се спешна подмяна на магистрален топлопровод.
Защо смяната на тръбите на парното не е била предвидена по-рано, след като проектът за реконструкцията на улиците се подготвя от години?
От обясненията на Барбалов и Столичната община се разбра, че необходимостта от подмяна на топлопровода е възникнала внезапно и затова не е била съгласувана със сроковете за уличните ремонти. "Оперативен център беше направен още преди две години, имахме срещи със "Софийска вода", ЧЕЗ и "Топлофикация", на които беше заявено, че няма да се правят ремонти", заяви главният архитект Здравко Здравков.
Целият проект за Зона 2 е одобрен още през 2017 г., а началото на самите дейности беше през 2018 г. Тогава "Топлофикация" наистина не са планирали подмяна на топлопровод.
И все пак ще го сменим
Малко след започването на ремонтните дейности в единия край на центъра, обаче се появява кризисна ситуация. От "Топлофикация София" обясниха за "Капитал", че още през юли миналата година са се случили неколкократни пропадания на шахтата им на кръстовището на ул. "Иван Вазов" и Шишман".
Тогава са направили пълно обследване на въпросното трасе, което върви под "Шишман" до кръстовището с "Парчевич", а оттам завива нагоре, заобикаля градинката на "Свети Седмочисленици" и продължава по "6-ти септември". В резултат на това е установено, че не само тръбите, които са полагани през 60-те години на миналия век, са в лошо състояние, но и стоманобетонното корито за тях също е компрометирано. Още тогава Столична община е била уведомена за наложителния ремонт на топлопреносната мрежа, като е поискано и съответното време за изпълнението му.
"Хладилника" - пилотният нов квартал на София. Главният архитект на София Здравко Здравков показва бял макет на зоната на "Хладилника". Изглежда като пъзел от отделни парцели. Идеята е, щом даден инвеститор е готов с проекта си, сградите да се принтират 3D и да се добавят.
Арх. Здравков има поне три причини да показва макета с удоволствие: "Хладилника" илюстрира идеята му, че бившите научно-производствени зони, каквато е тази, крият огромен потенциал да осигурят жилищата и офисите, необходими за нарастващото население на София. И първо следва да се уплътнят тези възможности, а после градът да се развива по периферията. Второ, през идните поне пет години зоната ще бъде от най-горещите строителни площадки на София. Над дузина инвеститори са изкупили и уедрили терени там. Бързат да построят жилища и офиси, докато кривата на имотните цени все още върви нагоре. Трето и най-интересното е, че в този район общината тества нов подход спрямо инвеститорите. Вече на три-четири срещи, започнали преди година при арх. Здравков, Направление "Архитектура и градоустройство", инвеститорите и техните проектанти обсъждат бъдещото развитие на зоната и евентуални съвместните действия. Това дава възможност на общината в по-голяма степен да модерира протичащите процеси.
Инвеститорите също са наясно, че който и да е страхотен проект може да бъде опропастен от средата около него. На "Хладилника" всички те са горе-долу на един етап - пред строеж. Някои сега проектират сгради. Други като "Райфайзен", "Симид", BLD работят подробни устройствени планове. А трети вече строят: "Хъс" - жилища, "Парклейн" - офис сграда, БГ РЕИ - и двете (виж карето). "Имотите и проектите са големи, инвеститорите - също, и това дава възможност да отделят повече ресурси за средата и улицата около комплексите си. Действаме малко пожарно - при започнал инвестиционен процес. Но все пак е положителен опитът да се предвидят проблемите и в някаква степен да се решат", казва арх. Яни Вълканов, един от проектантите на "Симид". На една от срещите той е поел ангажимента да обобщи намеренията, заявени от инвеститорите в "Хладилника". Според анализа бъдещите 470 000 РЗП ще се заселят от 12 000 обитатели, а в планираните 230 000 РЗП офиси, ще работят 15 хиляди души. В резултат населението в "Лозенец", на чиято територия е зоната, ще нарасне с около 30% (до около 90 - 100 хил.) по оценка на районния кмет.
Спонтанен баланс между жилища и офиси
"Хубавото в този квартал е, че пазарът сам постигна баланс между жилищно и обществено обслужване. Регулира се от търсенето и предлагането и благодарение на разбирането на инвеститорите", казва арх. Здравков. Идеята на смесените многофункционални зони, каквато е "Хладилника", обяснява той, е да създават микс от функции - работа, обитаване, забавление. Така могат да функционират 24/7, каквато е и идеята на модерното градоустройство. Когато липсва баланс, се появяват квартали-спални като "Люлин" или "Гоце Делчев" и квартали само с офиси, като например около The Mall. При такива конфигурации големи групи хора всеки ден пътуват по около 30 км до работа и обратно, а движението изток - запад в София е по 2000 автомобила на час. Когато хората живеят до работата, каквато възможност ще дават някои от комплексите в "Хладилника", те ще пътуват по-малко и ще трябват по-малко паркоместа. Здравков обяснява, че българското законодателство допуска в една зона различен тип строителство, но не уточнява задължително съотношение между жилищно и обществено обслужване. Той вижда в това проблем, поправим с изменението на Общия устройствен план на София.
„Постната пица" на Дянков заложила бомбата ЕВН. Първият държавен бюджет на Симеон Дянков като финансов министър и последвалия го антикризисен план, станали известни като „постната пица" всъщност са в дъното на бомбата „ЕВН". Това стана ясно по време на заседание по делото срещу ексминистъра, бившият му колега Трайчо Трайков и олигарха Иво Прокопиев за аферата с продажбата на миноританрия пакет акции на дружеството.
Пред магистратите показания дадоха зам.-министърът на икономиката Лъчезар Борисов, изпълнителният директор на Българската фондова борса Иван Такев и експерти от борсата.
През 2011 г. сегашният зам.-икономически министър Лъчезар Борисов е бил началник отдел „Управление и преструктуриране на държавното участие" в Министерство на икономиката. Като свидетел по делото той разказа как е стартирала процедурата и условията, при които е станало това. След съдебното заседание пред „Монитор" Борисов разказа, че в този период не е бил човек, който взима политически решения, а експерт и изпълнител на министерски нареждания.
„Процедурата стартира с решение на Националния съвет за тристранно сътрудничество, в което участват синдикати, работодатели и правителство.
Аз не съм участвал в това заседание.
След това последва решение на МС от април 2010 г., в което са одобрени т.нар. антикризисни мерки за подкрепа на заетостта и домакинствата и бизнеса, в което е взето решение всички миноритарни дялове на държавата да се продават чрез Българска фондова борса. През юни последва решение на МС №399, че всички министри трябва да предложат своите миноритарни пакети на Министерството на икономиката, които да бъдат апортирани в капитала на Държавната консолидационна комапиня, която по-късно е създадена с тази цел да управлява и впоследствие да приватизира по Закона за приватизация, т.е. чрез Агенцията за приватизация, тези миноринарни дялове. Това е част от пакета антикризисни мерки, одобрени с решението 399 на МС и трябва да бъдат направени тези апортни вноски в капитала на ДКК", разказа Борисов.
Министерство на икономиката само съгласувало метода за продажба на акциите, определен от Агенцията за приватизация. На предишно заседание пък стана ясно, че Агенцията изпълнила указанията на министър Трайков продажбата да стане чрез предлагане на борсата.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.874300 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |