Снимка: Архив infostock.bg
Натура 2000 глътна хиляди частни имоти по Черноморието. Хиляди собственици на частни имоти по българското Черноморие не могат да ги използват, защото са включени в мрежата от защитени зони Натура 2000, казаха пред „Труд" хора от Бургаско и Варненско.
Както „Труд" е писал в своите разследвания, границите на Натура 2000 са чертани от „екологичните" организации от коалицията „За да остане природа в България" в периода 2005-2007 година.
Сега, заради фалшификациите на „зелените", с нотариалните актове в джоба собствениците могат само да гледат земите си.
„Едно време се пусна слух - партенка, че някой уж видял в морето край Емона бяла акула. Идваха журналисти, търсиха я. Но сега се появи зелената акула. Тя не е измислица. Лапа всичко по пътя си", коментират през плетовете местните в района около Емона.
„Тук съм роден и израснал. Живея в Свети Влас, но не дойда ли на нивите на баща ми и дядо ми поне два пъти в седмицата - като болен съм. Но заради зеления рекет не мога да съм стопанин на земята си", разказва пред „Труд" Апостол Транов, собственик на терени край Емона и Иракли.
Земите на местните са върнати след 1991 година в реални граници. Тогава те получават нотариални актове. Сега, години по-късно, се оказва, че не могат да ги ползват за нищо - включени са в Натура 2000. Това попарва надеждите им да развиват селски туризъм, да строят, да косят, да сеят овошки или лозя.
Токът за индустрията в Швеция по-евтин от нашия. Индустрията в Швеция и Финландия плаща по-ниска цена за електроенергия от българската. Това показва доклад на Европейската комисия за последното тримесечие на 2018 г. У нас промишленият ток струва 82,66 евро за мегаватчас, докато в Швеция и Финландия съответно 77,32 и 72,56 евро за мегаватчас.
По-евтина от нашата е и електроенергията в Румъния - 81,66 евро за мегаватчас.
Не така обаче стои ситуацията при тока за домакинствата. Българите плащат най-ниската цена - 99,88 евро за мегаватчас в ЕС. След нас се нарежда Унгария с цена от 112,30 евро за мегаватчас и Румъния - 131 евро за мегаватчас. Белгия и Дания имат най-високите средни цени на електроенергията за домакинствата с максимум 330 евро за MWh за Дания.
Цените на електроенергията у нас са се повишили през третото тримесечия на 2018 г., показва докладът. Базовата цена в България е била средно 52 евро за MWh през четвъртото тримесечие на 2018 г„ което е ръст спрямо същия период на 2017 г„ когато е била 41 евро за MWh. Подобна тенденция е имало и в другите страни в региона на Югоизточна Европа, в който влизат България, Хърватия, Гърция и Сърбия.
Хърватският и сръбският пазар на едро показват сходни движения на цените в региона на ЮИЕ. Най-малка е промяната на цената за деня за базово натоварване на гръцкия пазар на едро, като варира от 56 евро за MWh до 80 евро MWh.
Нова маркировка по пътищата за 63 млн. лева. Нова маркировка ще се полага по републиканските пътища за 63 млн. лв. Това става ясно от обществена поръчка, обявена от Агенция "Пътна инфраструктура". Тя е обявена за всички шест района на страната -Северозападен, Северен централен, Североизточен, Югоизточен, Южен централен и Югозападен.
Според заданието изпълнителят ще може да използва акрилатна боя, студен спрей пластик; спрей термопластик. Ще се прави и най-скъпата маркировка - т.нар. шумна, която се изработва от структурен пластик.
Изпълнителят ще е задължен да отстранява стари пътни маркировки, да доставя и монтира постоянни светлоотразителни пътни кабари. Според договора ще е необходимо да извършва лабораторни изследвания и изпитвания, както и да отстранява проявени дефекти през експлоатационните срокове.
Ангелкова предупреди концесионерите: Ще късаме договори при нарушения. Ще бъдем безкомпромисни, ако се установи,че наематели и концесионери на плажове не спазват стриктно изискването за 50% свободна зона. При съмнение ще се правят геодезически заснемания на място и при нарушения договорите може да бъдат прекратени". Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова на работна среща с представители на туристическия бранш в Обзор, предава "Дарик".
Заради системни нарушения, 30 договора със стопани на плажове са прекратени през последните 2 години. Само през 2018 г. от неустойки са събрани 480 000 лв., подчерта Ангелкова. И призова при съмнения за нередности на плажа да се пращат сигнали на създадения от ведомството електронен адрес.
При оценката на кандидатите за концесионер сериозно значение оказва цената, на която ще се предлагат чадъри и шезлонги на плажа. Целта е да се постигне максимално ниска цена за плажните съоръжения, но тя не може да се определя административно, а чрез пазарни механизми и в конкуренция.
Банките масово не признават нотариално заверени пълномощни. Повечето банки у нас не приемат нотариално заверени пълномощни и отказват да извършват финансови операции чрез оправомощените лица, показа проверка на в. "Сега" по сигнали на читатели. Банките признават единствено пълномощни, съставени по техен образец и подписани пред техен служител едновременно от титуляря и упълномощеното лице. Някои изискват и периодично подновяване на пълномощни, дори срокът им да не е изтекъл. Така частните финансови институции на практика не признават нотариусите и тяхната функция, възложена им със закон от държавата да удостоверяват истинността на документи, подписи и да прехвърлят имущества.
В боравенето с пълномощни банките са наложили разнородни собствени правила, което обърква граждани и фирми в и без това сложното общуване с тях. В общите условия на някои от финансовите институции, като например Райфайзенбанк, е записано, че приемат подписа на титуляря да бъде заверен от нотариус само "по изключение", без да е ясно какво точно се има предвид. Други, като Пощенска банка, са по-благосклонни - признават пълномощно с нотариална заверка, но само ако тя е направена през последните 12 месеца. Има трезори като ОББ, които изискват клиентът предварително и писмено да ги извести, че от негово име ще се яви пълномощник и ако не го направи, отказват да го обслужат. Единични са трезорите като ДСК, които не поставят по-специални изисквания от това, което е допустимо по закон.
Заради това поведение на банките най-големи проблеми срещат роднините на тежко болни, които не са в състояние лично да потвърждават периодично желанието си някой друг да ги представлява. Обикновено става въпрос за възрастни хора, чиито единствени авоари често са банкови карти, по които получават пенсията си. Картата обаче на всеки две години трябва да се подновява и когато дойде този момент, роднините удрят на камък -банката категорично отказва да им предаде новата пластика и настоява да я връчи лично на титуляря.
Такъв е случаят с А.С., издала преди три години пълномощно на дъщеря си да я представлява пред Райфайзенбанк и от нейно име да извършва надлежно описани финансови операции. Междувременно здравословното състояние на възрастната жена се влошава, тя изпада в деменция и вече не е в състояние да потвърди пред банката пълномощното. Повече от два месеца дъщеря й се опитва да получи подновената банкова карта, на която пристига пенсията. От "Райфайзен" не гледат на случая като "изключение" и не признават безсрочното нотариално заверено пълномощно.
Средната заплата в ИТ сектора вече е почти 3000 лева. Въпреки че все по-трудно намира хора, българският бизнес продължава да създава работни места. Армията на трудещите се у нас за година се е увеличила с 48 500 души. "Данните за развитието на пазара на труда през първото тримесечие на 2019 г. могат да бъдат описани като положителна изненада на фона на неубедителния край на миналата година", коментира анализ на Института за пазарна икономика. Това, че работят повече хора, има реално отражение - икономиката отбеляза добър ръст от 3.4% за първото тримесечие.
Средната брутна заплата за страната вече е 1208 лв. Увеличението се дължи както на доброто състояние на икономиката и на дефицита на кадри, така и на административното повишаване на минималната работна заплата и на максималните осигурителни прагове от началото на годината, посочва Явор Алексиев от ИПИ. Ефектът от второто особено ясно се вижда в сферата на информационните технологии, където средното заплащане само в рамките на година се е покачило от 2584 на 2930 лева.
Икономистите отбелязват още един интересен факт - разликата в средната заплата в частния и в публичния сектор се стопява до символичните 4 лева. Това "настигане" на възнагражденията в частните предприятия е отдавнашна тенденция. То говори, че сивата икономика намалява през годините, коментира Алексиев.
ИПИ откроява интересни числа във възрастовата структура на работещите българи. Заетостта сред 15-29 годишните почти не се променя и е 40.3%, но в "старшата" група на 55-64-годишните има впечатляващо покачване - от 58.8 на 63 процента. Данните за първото тримесечие показват още нещо важно - бизнесът все повече прибягва до недоучили работници (с основно и по-ниско образование). Това до голяма степен се дължи на глада за кадри и на възхода на строителството и на туризма, които по принцип използват по-ниско образован персонал. Строителните фирми например са създали работа на нови 3000 души, а в хотелите и ресторантьорството са назначени с 15 000 повече хора в сравнение с година по-рано.
Разликата в коефициентите за безработица, изчислявани от НСИ (5.0%) и от Агенция по заетостта (5.9% през март 2019 г.), остава около 1 процентен пункт. Така или иначе и двата показателя са рекордно ниски. Това е повод за радост, но и ясен знак, че нуждата на икономиката от повече и по-добре подготвена работна ръка ще продължи да е водещ проблем и през 2019 г., обобщава анализът.
Борисов очаква атака тип "Костинброд". Премиерът Бойко Борисов очаква от политическите си опоненти "атака" от рода на "Костинброд" преди вота за Европейски парламент на 26 май. "Четвъртък и петък ще ни правят "Костинброд". Лъжата, нали си я спомняте, пак същите кандидати са там, когато отидоха и казаха, че в Костинброд се правят фалшиви бюлетини. Това се готвят да напаравят в четвъртък или петък. Там ще гледат да ни ударят, за да няма време да реагираме", каза премиерът на основното предизборно мероприятие на ГЕРБ в столичната зала "Арена Армеец" в неделя.
На него присъстваха всички министри от кабинета, депутати, кметове, областни председатели и активисти на партията. Гост на събитието беше и кандидатът на ЕНП за председател на Европейската комисия Манфред Вебер. Той беше посрещнат с плакати със слогана на кампанията му за шеф на ЕК - "The power of we WEBER", с каквито бяха въоръжени всички присъстващи в залата. Половин час преди това те на няколко пъти репетираха "мексиканската вълна", с която да приветстват госта, когато се появи в залата.
Според Борисов опонентите на ГЕРБ са се уплашили като видели, че "партията се вдигнала" след скандалите около евтините апартаменти и къщите за гости и затова готвят нов "Костинброд". Случаят е от парламентарните избори през 2013 г., когато в деня за размисъл тогавашният изпълнителен директор на бившата TV 7, сега евродепутат Николай Бареков обяви, че ГЕРБ готви фалшификация на вота чрез отпечатването на голямо количество бюлетини в печатницата в Костинброд, а БСП сезира прокуратурата. Сега премиерът използва случая, за да "нахъси" партията си за европейския вот. Той сравни ГЕРБ с боксьора Кубрат Пулев: "Ние сме като Кобрата - продължаваме напред".
В изказването си и финансовият министър Владислав Горанов пък заяви, че след президентските избори "сме изправени пред безпрецедентно политическо генно инженерство, което цели да свали правителството".
Да ни извинят за слабостите
Борисов призова 15-те хиляди активисти в залата да се "помолят" на избирателите да гласуват на изборите. "Помолете се на хората да ни извинят за слабостите, видно е, че сме си взели поуки, много добри неща правим. Имаме много енергия да си изкараме мандата, да си изкараме местните избори, но молете се на хората. Помолете им се да се върнат в неделя да гласуват. Нека да направят този жест към нас", обърна се премиерът към залата. Той се позова на справки, според които 500 000 автомобила се готвят да заминат по празниците.
Думите му напомниха обръщението на почетния лидер на ДПС преди дни към " разсърдените и разочарованите" членове и симпатизанти на движението, с което ги помоли "ако има допуснати грешки в близкото минало - Простете!" и поиска мобилизация за европейските избори, понеже те трасират пътя на ДПС за доброто представяне на следващите местни и парламентарни избори в България.
Борисов обясни, че ако ГЕРБ победи, той ще може да предложи кандидат за български еврокомисар, но "ако сме загубили не е същото".
Вял интерес към държавната кампания българите да почиват в страната. Кампанията на туристическото министерство, чиято цел е да насърчи българите да избират България за своите почивки, получавайки трета бонус нощувка при заплатени две през месеците април и май, е предизвикала сравнително слаб интерес както сред хотелиерите, така и сред туристите. Такъв извод може да се направи от данните на ведомството, предоставени в отговор на запитване на "Капитал", макар оттам да твърдят, че тя е успешна.
Инициативата "Неочаквана ваканция" бе обявена в началото на април и е рекламирана по медиите в рамките на държавната маркетингова кампания за подкрепа на сектора. Но от министерството не дават информация колко е похарчено.
Само 77 хотела харесват това
В началото на април туристическото министерство обяви кампанията "Неочаквана ваканция", чиято цел беше да насърчи повече българи да избират почивки в България през месеците април и май. За целта на създадения сайт на инициативата могат да се регистрират хотели и къщи за гости от цялата страна, които са съгласни на условието да предоставят една безплатна нощувка допълнително при резервация на други две. Туристите от своя страна имат възможност да получат промокод, който впоследствие да предоставят при резервация на избрания хотел и така да получат бонуса. Месец и половина след началото на кампанията и след великденските и майските празници, които са пикови за пътувания, интересът на хотелиерите към инициативата е по-скоро слаб. В сайта на "Неочаквана ваканция" са се регистрирали 77 хотела и къщи за гости. За сравнение - в края на февруари туристическият министър Николина Ангелкова съобщи, че в националния туристически регистър са включени над 18 800 места за настаняване в България.
8 хил. с интерес
В отговор на изпратени въпроси от туристическото министерство съобщиха, че отчитат "сериозен интерес както от страна на бизнеса, така и на потребителите". Анализите на ведомството сочели, че всеки потребител е разгледал средно 7.4 хотела от онлайн платформата, преди да направи своя окончателен избор, като продължителността на престой в сайта била малко над 3 минути.
Връщат часовника за 7707 кандидат-пенсионери. НОИ ще върне часовника за 7707 кандидат-пенсионери. Толкова са хората подали заявление за пенсиониране от началото на годината до 7 май 2019 г., когато стана ясно, че коефициентът, по който се определя размерът на пенсията, може да се определя по старата и по новата методика. Те са и първите, които ще избират между изчисляване на базата на три последователни години с висок доход и осигурителни вноски, или на основата на доходите, които са получавали след 2000 година, коментираха за „Монитор" от НОИ.
До тази ситуация се стигна, след като се прие промяна в Кодекса за социално осигуряване, според която от 1 януари 2019 г. пенсиите се определят само по доходите след 2000 година. Това обаче предизвика протести и в крайна сметка се реши да се даде гратисен период от три години-до края на 2021 г., в който хората ще имат възможността да направят избор на по-благоприятния за тях вариант.
Въпросните 7707 кандидат-пенсионери ще имат възможност да подадат заявления за преизчисляване на пенсията в шестмесечен срок - до 4 ноември.
НОИ отвори мобилни приемни, в които експерти на института консултират кандидат-пенсионерите да могат да направят правилния избор. На експертите се налага да решават много и различни казуси, установи проверка на „Монитор". Често при тях идват бъдещи пенсионери с липсващи документи или с неяснота как да си подредят стажа. Когато заявлението се подаде в съответната териториална дирекция на НОИ, ако има несъответствия, срокът за оправяне на документите за пенсиониране е един месец. Изнесените приемни помагат тези несъответствия да се предвидят и да се отстранят преди подаване на заявлението. Тъй като новият Закон за защита на личните данни не допуска заявлението за пенсиониране да се подава по пощата, а само лично, приемните спестяват и пътуването до областния град.
Опитът от приемните показва, че не са малко хората, на които години от стажа им се губят по различни причини. Най-често това се случва при ликвидиране или приватизация на предприятията. Принципно, ведомостите от закритите дружества се съхраняват в архива на НОИ. При подаване на заявление за пенсиониране те се изискват от териториалната дирекция с протокол. Имало случаи обаче, в които документацията не е водена коректно и в нея има празноти. В някогашните земеделски структури на АПК и ТКЗС например се водели партидни книги, в които са отразени планираните работни дни, но те не винаги са отработени. На места пък били записани само сумите, но не и работните дни. В трети случаи в някогашните предприятия жените в майчинство се записвали в отделна ведомост, която нерядко липсва и няма как да се докажат годините, прекарани в майчинство. Месеци се губят и от това, че парите за майчинство често са изплащани накуп за три месеца.
Експертите са установявали и не малко опити за злоупотреби, в които се представят стари документи с печат и подпис на лице, което не може да носи отговорност. Затова внесените документи за отпускане на пенсия задължително се сравняват с тези в архивите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |