Снимка: Архив infostock.bg
Сериозен провал на социологическите прогнози. Социологическите агенции в България показаха, че прогнозните им резултати масово са кръгла нула. Цял месец в анализите си всички видове социолози обясняваха, че БСП изравнява резултата с ГЕРБ или даже води с между 2 и 4 процента, а в последните дни едва се прокрадна прогноза за 1-2 процента преднина на ГЕРБ.
Тази вечер обаче стана ясно, че управляващата партия води на "Позитано" 20 с между 7 и 10 процента. Така част от изстрадалия български народ за пореден път показа, че социолозите нещо не си разбират от работата.
Резултатите от екзитпол на "Тренд" показаха победа за ГЕРБ с 30, 5 процента. БСП печели 23,5 на сто от гласовете. Следват ДПС -14 процента, ВМРО 7,5 процента, "Демократична България" -6.5 процента. Избирателната активност - 29,5 на сто. Данните показват, че опцията "Не подкрепям никого" са избрали 3 процента от гласувалите.
Според резултатите от прогнозните проучвания към 20 часа на агенция "Алфа рисърч" 17-те места на България в Европейския парламент се разпределят както следва: ГЕРБ - 7 евродепутати, БСП - 5 евродепутати, ДПС - 3 евродепутати, ВМРО - 1 и Демократична България -1.
Само преди няколко дни от "Галъп" прогнозираха 1 евродепутат за партията на Веселин Марешки. А на 23 май от"Афис" обявиха, че БСП води на ГЕРБ с 1,2 процента. Според същото проучване партията на Веселин Марешки според "Афис" водеше на ВМРО.
След края на изборния ден председателят на БСП Корнелия Нинова не направи коментар пред медиите, а вместо нея шефът на предизборния щаб на социалистите Георги Свиленски заяви лаконично, че "първоначалните резултати на социалогическите агенции са твърде разнопосочни".
"За втори път в историята социологията дава предимство на БСП, те успяха да отдалечат хората със своята кампания". Това каза министърът на финансите Владислав Горанов на влизане в централата на ГЕРБ след края на изборния ден. "Има много хора, които не са в България и които пътуват, явно това е причината за ниската избирателна активност", коментира финансовият министър. Горанов допълни, че премиерът е оказал голямо влияние върху крайния резултат от изборите. "Борисов е фактор, който не трябва да се подценява", каза още Горанов. Финансовият министър обяви, че ГЕРБ очакват най-малко шест мандата в Европейския парламент."
Действително, най-фрапиращото от екзитполовете и от първите обработени протоколи бе ниската избирателна активност. Ако за база за сравнение използваме активността на предишните избори за ЕП, то ще видим, че гласувалите са почти с 10 процента по-малко. През 2014 година сме имали 35,5% изборна активност.
Хората по-съвестни от фирмите при заемите. Гражданите са по-съвестни от фирмите при връщането на заемите си. В края на 2018 г. делът на лошите кредити на домакинствата намаля до 8,9%, докато проблемните заеми за нефинансовите предприятия имат дял от 13,3%, сочат данните на БНБ.
Като цяло през 2018 г. продължи тенденцията към подобряване на качеството на активите на банките, които нарастват със 7,8 млрд лв. (+8%) до 105,6 млрд. лв. За година брутният размер на лошите кредити намалява с 1,5 млрд. лв. (-18,1%). С увеличението на доходите и печалбите хората и фирмите изплащат по-редовно заемите си. Наред с това банките приложиха редица мерки за намаляване на проблемните кредити като преструктуриране, отписване на несъбираеми заеми, продажба на кредити и др. Най-голямо намаление на необслужвани кредити е отчетено при тези с просрочие над 1 година, а техният дял в общата сума на лошите заеми намалява до 54,4% (при 57,8% година по-рано).
Успоредно с намаляването на проблемните заеми, общият размер на отпуснатите кредити нарасна със 7,5 млрд. лв. (+9,2%). В резултат в края 2018 г. делът на лошите заеми в общия размер на отпуснатите кредити намалява с 2,6 процентни пункта до 7,6%.
Друга съществена тенденция при банковото кредитиране е по-бързото увеличение на отпуснатите заеми в левове. Във валутната структура на кредитите делът на левовите нарасна до 58,3% (при 53,3% година по-рано), а делът на тези в евро намаля от 42% до 36,5%. Делът на заемите в други валути остава малък - 5,3% (при 4,7% година по-рано).
Любопитно е, че се увеличава делът на заемите, които банките отпускат на чуждестранни граждани и фирми. В края на 2018 г. предоставеното на български граждани и фирми финансиране има дял от 85,3%, а отпуснатите средства на чуждестранни лица имат дял от 14,7%. Година по-рано съотношението е било 86% на 14%, сочат данните на БНБ.
Борисов: Обещавам ви - само работа, работа и пак работа! "Благодаря на всички български граждани, които днес гласуваха! Благодаря и на нашите избиратели,които ни подкрепиха и ни се довериха. Съзнавам, че нашите грешки, макар и осъзнати, може да ги поправим само с много работа."
Това написа министър-председателят Бойко Борисов в профила си във фейсбук, след като ГЕРБ бе обявена за победител с обявяването на първите прогнозни резултати от евроизборите днес.
"Благодаря Ви от сърце за подкрепата в този момент, тя ме мотивира още повече и отговорността ми пред Вас е още по-голяма. Обещавам Ви - само работа, работа и пак работа!", казва още премиерът.
БСП се събира във вторник и решава да се върне в парламента. БСП се връща в парламента. Това се очаква да реши Националният съвет на партията, който се събира във вторник да анализира резултатите от евровота. Пленумът ще бъде тежък за Корнелия Нинова. Очаква се излизането от Народното събрание да бъде посочено като една от основните й грешки, довели до по-ниския от очакваното резултат на вота. Затова част от членовете на НС на БСП ще искат да се вземе решение за връщането на червените в пленарната зала. Още повече че част от соцдепутатите са заявили, че се връщат на работа независимо от решението на ръководството.
Със сигурност на пленума ще бъде поставен и въпросът за отговорността за представянето на БСП, очаква се другари да поискат оставката на лидерката. Вариантите за Нинова са два - или подава оставка, или иска вот на доверие от Националния съвет, коментираха от "Позитано" 20. Никой не можа обаче да уточни каква точно е процедурата по устав, след като той бе променен и лидерът вече се избира с вътрешнопартиен вот, а не от конгреса. По устав правомощията на председателя се прекратяват предсрочно по негово искане, по искане на повече от половината от всички членове на БСП, по решение на конгреса след промени в устава и др.
До оставка на Нинова обаче сега няма да се стигне, прогнозираха приближени до нея и напомниха, че предстоят още едни избори наесен. А избор на лидер в такъв момент допълнително щял да разклати партията.
Всички възможни сценарии са били обсъдени на заседание на червения щаб вчера. Той се събра още в 14 ч, като запознати разкриха, че настроението е било доста тягостно.
Самата Нинова се скри в нощта на вота и не коментира първите прогнозни резултати. Вместо това тя изпрати пред медиите шефа на предизборния щаб Георги Свиленски, който направи кратко изявление и не отговори на репортерски въпроси. Обяви, че БСП си прави паралелно преброяване и ще коментира резултатите от него след заседание на Изпълнителното бюро днес.
Борисов разгроми БСП напук на скандалите. Въпреки серията от тежки корупционни скандали през последния месец ГЕРБ успя категорично да спечели европейските избори с 30.5% и така отбеляза 12-ата си победа. Прогнозите за стабилна преднина на управляващата партия пред БСП се оправдаха - социалистите останаха втори с 25%. ДПС затвърди реномето си на трета политическа сила с малко под 13%, а ВМРО - на основна партия в патриотичната десница със 7.5%. "Демократична България" остана пета с резултат, близък до избирателната бариера от 6.5%, и до последно няма да се знае дали ще има евродепутат.
Въпреки че гласуването в България по закон все още е задължително, избирателната активност вероятно ще отбележи негативен рекорд. Към 19 часа тя бе 28.8%, което е с близо 10% по-ниско от предходните европейски избори, показват данните на "Алфа рисърч". На практика до урните отидоха под 2 млн. души.
Пълен провал претърпяха патриотичните формирования "Атака" и НФСБ, както и "Воля" -всички те останаха далеч под бариерата. От независимите кандидати най-добре се представи осъдената на първа инстанция Десислава Иванчева - бивш кмет на столичния район "Младост". Тя спечели 1.2%. 3.1% от гласовете отидоха за "Не подкрепям никого".
Според последните прогнозни резултати на "Алфа рисърч" ГЕРБ запазва представителността си в ЕП - 7 евродепутати. БСП ще има 5, а ДПС - 3. ВМРО и ДБ пласират по един. "Галъп" смята, че окончателното разпределение ще е 6-5-3-2-1, т.е., че ВМРО печели един мандат за сметка на ГЕРБ.
Над 42% от избирателите са използвали правото си на преференции, което означава, че до последно няма да има яснота за окончателното подреждане на листите.
Социолозите бяха единодушни, че премиерът Бойко Борисов и неговите обиколки из страната, които бяха излъчвани на живо във Фейсбук и обилно отразявани от останалите медии, са основната причина за мобилизацията на избирателите на ГЕРБ. "Борисов остава и ще управлява още дълго. Той винаги изненадва, от 2006-а насам", коментира финансовият министър Владислав Горанов.
БСП не е успяла да се възползва от скандалите около ГЕРБ, като неправилно е заложила на лайтмотива за нуждата от предсрочни избори. Георги Свиленски от БСП обяви пред журналисти, че партията прави паралелно преброяване. Очаква се днес да бъде свикано заседание на ИБ на БСП, което ще излезе с позиция за следващите стъпки на партията.
Властта сее фалшиви новини за тол системата. По кои пътища ще се плащат тол такси, е една от най-големите тайни в държавата ни. Откакто се заговори за въвеждането на система за таксуване на камионите и автобусите за изминат километър, управляващите обясняват, че тя ще обхване дори третокласните шосета, защото трябват много пари за ремонт и поддръжка на републиканската мрежа, дълга общо 20 000 км. Но и в момента липсва карта на шосетата, по които тежките превозни средства ще плащат според преминатото разстояние. А тази информация е критично важна - и за бизнеса, и за потребителите, защото, колкото повече отсечки се таксуват на километър, толкова повече ще поскъпнат превозите на стоки и пътници, а оттам и всички останали услуги. На всичко отгоре се появи необяснимо разминаване между правителствен документ и "разясненията" на министри и чиновници.
"На този етап е планирано 10 800 км, или малко над 50% от републиканските пътища, да бъдат включени в обхвата на тол системата", обяви наскоро регионалният министър Петя Аврамова. Същото говореха предшествениците й Лиляна Павлова и Николай Нанков. Изненадващо обаче се появи опровержение на думите им - при това в сериозен правителствен документ. В средносрочната бюджетна рамка черно на бяло пише, че през 2019 и 2020 г. платени ще са само магистралите и първокласните пътища. В момента в експлоатация са около 800 км магистрали и към 3000 км шосета първи клас, което е под 4000 км и е далеч от спряганите от плеяда министри 10 800 км. Разширяване на обхвата се планира за 2021 г., когато тол системата ще обхване и пътища II клас, пише още в средносрочната рамка. Дори тол мрежата у нас да е само за аутобаните и първокласните шосета, тя ще е с рекорден за Европа обхват - около 25%. В момента най-висок е делът на платените пътища в Словакия -15 на сто. Обичайно тол системата се използва само за много скъпи съоръжения - магистрали, тунели, ключови мостове.
Не е ясно защо МРРБ и пътната агенция си противоречат за обхвата с правителствения документ. Така или иначе заради засечки и забавяне в подготовката правителството отложи с 3 месеца старта на тол системата, планиран за 16 август, като е съмнително, че и този срок ще бъде спазен. За отлагане настояваха и автопревозвачите - на товари и на пътници, защото държавата няма готовност да им съобщи точно кои шосета ще са платени и какви ще са тол таксите. Без тези параметри автокомпаниите няма как да преизчислят разходите си и цените на услугите си.
Кой победи на изборите в Европа? След изборите за Европейски парламент се оказа, че има двама скромни победители - Европейската народна партия и Партията на европейските социалисти. Двете партии спечелиха най-много гласове, но подкрепата за тях падна със средно 20% спрямо 2014 г.
"В ЕНП нямаме усещане за победа, тъй като губим гласове, но сме щастливи да сме първи", каза кандидатите на партията за председател на Европейската комисия Манфред Вебер. В ЕНП членуват ГЕРБ и ДСБ. Кандидатът на ПЕС Франс Тимерманс пък заяви, че неговата формация (член на която е БСП) трябва да да приема резултат на изборите с известна скромност. Особено тежки загуба на гласове десните имаха в Германия, а във Франция на практика се превръщат във второстепенна сила. Социалдемократите също понесоха поражение в Германия, а в Италия вече не са реален играч на политическата сцена.
Големите печеливши са всъщност на трето и четвърто място. Коалицията между либералите, френската "Ренесанс" на Емаюел Макрон и румънският Анти-корупционен алианс, както и Зелените/Европейски свободен алианс увеличават бройката си евродепутати с около 25%. "Тази вечер е историческа, тъй като в Европа вече има нов баланс на силите", каза след приключването на изборния ден лидерът на либералите в Европейския парламент Ги Верхофстад.
По-скоро губещи са националистическите партии (най-общо партиите, които искат сериозно отслабване на правомощията на ЕС за сметка на страните членки), които не успяха да надскочиха тавана си. Въпреки че победата на "Национален сбор" на Марин Льо Пен във Франция беше унизителна за президента Еманюел Макрон, крайнодясната партия, която традиционно печели изборите за Европейски парламент в страната, има малко по-слаб резултат от 2014 г. и вероятно ще има с двама евродепутати по-малко.
Коалиционна аритметика
Изходът от изборите позволява формирането на няколко възможни коалиции. ЕНП сама не може да формира управляваща коалиция, тъй като няма съюзници вдясно. Преди изборите се спекулираше за възможността христиандемократите да обединят усилия с либералите (с които досега де факто бяха в коалиция) и със зелените. Сметката обаче не излиза.
На теория партиите с ляв уклон - ПЕС, либералите, зелените и Европейска обединена левица/Северна зелена левица, както и гръцката СИРИЗА и италианското движение "5 Звезди" могат да съберат необходимите 376 места. Проблемът е, че между тях има сериозни неразбирателства. Например френският президент Еманюел Макрон не иска да работи с френските комунисти, нито с италианските леви популисти от "5 Звезди".
Животът на ЕНП, ПЕС и либералите се усложнява и от факта, че в техните редици може да има бегълци. Християндемократите замразиха членството на унгараската "Фидес" (която печели 15 места в европарламента) и тя заплашва да напусне групата. Социалистите пък имат подобни проблеми със румънската социалдемократическа партия, която на всичкото отгоре иска да сложи и край на кариерата на Тимерманс.
София иска да купи нови 25 трамвая и 30 тролейбуса за 135 млн. лв. Общинското дружество "Столичен електротранспорт" обяви две поръчки за нови превозни средства. Едната е за 25 трамвая и е на стойност 97.4 млн. лв. без ДДС, а другата - за 30 тролея за 38.1 млн. лв. без ДДС. В обявленията на двата търга пише, че покупката ще се осъществи "при наличие на финансиране".
"Търси се финансиране, наближава краят на периода за договаряне на средства по различни европейски програми и трябва да сме готови, тъй като знаете колко време отнема една обществена поръчка", коментира Евгени Ганчев, директор на "Столичен електротранспорт", пред "Капитал". Той не изключи възможността парите да дойдат по линия на държавата, общината или банков заем.
Когато в края на януари Столичният общински съвет прие рекордния бюджет за 2019 г. от 1.75 млрд. лв., над 133 млн. лв. от тях бяха планирани за нови автобуси и трамваи. "Все още има стари икаруси по тролейбусните линии 1, 6 и 7. Имаме и стари трамваи на по 20 години, нормално е да ги подменим с нови", обясни Ганчев.
По-рано тази година общината реши да купи 10 трамвая втора употреба от пражката общинска компания Dopravni podnik hl.m. за около 400 хил. лв. без ДДС, като финансирането беше от Специализирания общински приватизационен фонд. До края на годината трябва да тръгнат и 13 нови трамвая по линия №5.
Условията на търговете
Поръчката за доставка на 25 нови нископодови съчленени трамвая за междурелсие 1009 мм включва и обучение на работниците и служителите на общинското дружество за управление, поддържане, диагностика и ремонт на превозните средства. Трамваите с такова междурелсие са по всички линии в столицата освен номера 20, 22 и 23.
Вотът от плажа решава пъзела за Брюксел. Вотът от чужбина и най-вече гласовете на хората, които избраха да почиват по плажовете в Гърция и да пуснат бюлетина оттам, ще се окажат решаващи за подреждането на изборния пъзел. ГЕРБ бие с внушителна преднина БСП на днешния евровот, като общо 4 партии със сигурност изпращат свои представители в Европейския парламент. Освен формацията на Бойко Борисов и Столетницата, ръководена от Корнелия Нинова, евродепутати ще имат ДПС и ВМРО. Пета формация обаче е на кантар - олигархично обвързаната коалиция „Демократична България", съюзила в едно ДСБ и „Да, България". Дали прескача бариерата, за да прати свой човек в ЕП, или не зависи именно от гласовете от чужбина, коментира пред „Монитор" Даниел Пейчев, член на управителния съвет на Българската асоциация по изборни системи.
По думите му при представителство на четири формации разпределението на мандатите ще е както следва: ГЕРБ - 7, БСП-5, ДПС-3 и ВМРО-1. Ако „Демократична България" успее да мине бариерата от 5,88% за ЕП обаче, мандатите вероятно ще са 6:5:3:2:1, коментира Пейчев. 5 формации в ЕП дават пък екзитполовете на „Алфа рисърч", Галъп и „Тренд", които обаче се разминават сериозно в разпределението на мандатите. Отново заради неяснотата около вота в чужбина.
Големият победител от евровота според всички социолози е ГЕРБ
Партията на премиера Бойко Борисов води на червените с преднина от 5 до 8% според различните агенции и се очаква да увеличи броя на евродепутатите си с един. От 6 в досегашния състав на Европейския парламент, на 7 в новия. Това означава, че в новия състав ще влязат настоящият еврокомисар и водач на евролистата Мария Габриел, а също и четирима от настоящите евродепутати - Андрей Ковачев, Андрей Новаков, Ева Майдел и Асим Адемов, а също кандидатът на СДС Александър Йорданов и бившият регионален министър Лиляна Павлова. Не е сигурно обаче, че няма да има разместване заради преференции. Засега под чертата остава друг настоящ евродепутат на ГЕРБ - Емил Радев, който е осми в листата. Веднага след края на изборния ден ръководството на управляващата партия се събра на заседание в централата на формацията. От партията дадоха първия си анализ на резултатите на пресконференция, но без участието на Борисов (виж карето). Очаква се той самият да коментира чак във вторник. Когато пъзелът трябва да е напълно нареден.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.874300 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |