Нисък ДДС в Гърция и Румъния удря родния бизнес. Нисък ДДС в Гърция и Румъния удря родния бизнес. Затова българските производители настояват ставката да падне и у нас.. Това от една страна ще доведе до по-ниски цени на продуктите, а от друга ще направи българските производители по-конкурентни на външния пазар.
Преките ни конкуренти - Гърция и Румъния вече намалиха сериозно ставката на ДДС.
Правителството в Букурещ реши да насърчи консумацията на здравословни и традиционни храни, като намали ДДС от 9% на 5%. В съседката ни стандартната ставка е 19%, но се прилагат и две намалени -9% за храни, лекарства и протези, и 5% -за книги и учебници. От тази година
ставката за планински, екологични и традиционни продукти, сертифицирани от Министерството на земеделието, се намалява от 9 на 5 на сто.
Плащаме далаверите в земеделието. Милиони ще платят данъкоплатците за нарушенията с проекти, финансирани по Програмата за развитие на селските райони. Това стана възможно след като Върховният административен съд (ВАС) окончателно обяви за нищожна Методиката за определяне на санкциите след плащането по проекти по програмата. Тя бе приета по времето, когато бившият земеделски министър Румен Порожанов оглавяваше Държавния фонд "Земеделие" (ДФЗ).
Според съда обаче изпълнителният директор на ДФЗ, в случая Порожанов, е нямал право да приема подобни методики, тъй като това е изцяло в правомощията на Министерство на земеделието. Затова и тя е обявена за нищожна. Заради този гаф на Порожанов сега всички далавери с къщи за гости и други проекти ще бъдат узаконени.
След решението на ВАС всички, на които са били наложени корекции по проекти, финансирани от програмата, ще имат една година да си поискат от държавата тези средства. Включително и тези, за които съдът вече се е произнесъл, че санкциите са правомерни.
Наложените глоби, които сега могат да бъдат поискани обратно от бюджета, са в размер на поне 10 млн. лв. Толкова са наложените санкции през 2018 г„ когато са проверени над 120 къщи за гости от общо 750-те субсидирани по програмата. Това сам призна бившият земеделски министър Румен Порожанов малко преди да бъде освободен от поста.
За част от къщите за гости е удържана цялата сума, тъй като те никога не са били ползвани по предназначение.
Борисов: Oпpавете оградите, не може кон да излезе на магистралата. Премиерът Бойко Борисов разпореди на министъра на регионалното развитие Петя Аврамова и на министъра на вътрешните работи Младен Маринов да предприемат спешна проверка на загражденията по магистралите.
"Не може да излезе кон на магистрала. Късмет е, че хората са живи", заяви той на заседанието на правителството в сряда. На 26 май вечерта Бранимира и Калоян Йорданови пътували по "Тракия", когато пред тях излязъл кон. Ударът в дясната страна се разминал без пострадали.
Сигнал за кон на аутобана е бил подаван на тел. 112 няколко пъти. Първоначално животното е било отведено извън магистралата от служителите на пътноподдържащата фирма, но часове по-късно отново излязло на платното. Според пътната агенция това е станало през един от пътните възли.
По повод този инцидент Борисов е категоричен, че трябва да се реагира максимално бързо при сигнал за скъсани или липсващи заграждения. "Там, където са откраднати, веднага да се възстановят, там, където са пробити, да се поправят, а полицаите от Пътна полиция, които са по магистралите, да наблюдават тези пасища", разпорежда премиерът.
По-рано той коментира и ветото на президента Радев върху промените в Закона за държавната собственост. Те предвиждат ускорени процедури за отчуждаване на терени за националните обекти. "Ветото беше отхвърлено, почвате да строите по най-бързия начин", разпорежда премиерът на регионалния министър Петя Аврамова. От "Младост" до "Тракия" тая страховита тапа трябва да се развърже незабавно, казва той. И иска бързо да се строят околовръстното на Пловдив, на Пазарджик, магистрала "Хемус", пътищата Монтана-Видин и Ботевград-Мездра. Имате пълен картбланш тези обекти да тръгнат веднага, казва Борисов.
112 000 лв. глоба за "Графа", вече е готов. 112 000 лв. глоба за некачествено изпълнение и непочистен обект наложи столичният кмет Йорданка Фандъкова на изпълнителя на ремонта на зоната около ул. "Граф Игнатиев".
Тя вече е готова, но комисия е констатирала некачествено изпълнение на места. Става дума за зони в 15 от общо 40 дка. Дефектите са недобро фугиране на настилката край храма "Св. Седмочисленици", пл. "Славейков" и тротоари. Констатирано е некачествено озеленяване и лошо подредена настилка.
"Общият размер на санкциите, които сме наложили за обекта на изпълнител, проектант и строителен надзор, са за 290 000 лв. За 8 г. задържаме и 50% от гаранцията за обекта, която е над 600 000 лв.", каза Фандъкова, която видя как на пл. "Славейков" се монтира реставрираната пейка на Славейкови.
Тя поднесе извинения за причиненото неудобство на хората, но напомни, че "само преди 1 г. площадът не се е виждал заради кашони с банани, имаше стърчащи железа и шумни трамваи".
Задава се ново поскъпване на "Гражданска отговорност". Застрахователни компании предупредиха, че предстои поредно поскъпване на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". През миналата година тя скочи с над 50% и средната й стойност в момента е между 250 и 300 лв. в зависимост от населеното място. Увеличението вероятно ще продължи и в идните месеци.
Една от причините за новото поскъпване са мерките, които трябва да предприемат застрахователите, след като от края на 2018 г. страната ни бе поставена под мониторинг по системата "Зелена карта" заради системно неплащане от страна на определени компании на щети от катастрофи с наши автомобили в чужбина. Българското бюро "Зелена карта" бе наказано да внесе гаранция, както и да сключи презастрахователен договор за целия пазар. Гаранцията е от 5 млн. евро, съобщиха в сряда от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ). Оттам засега отказват да посочат стойността на презастрахователния договор, чието сключване било на финала. Допълнителните разходи, които трябва да направят компаниите заради това презастраховане, неминуемо ще повишат цената на полицата. В началото на 2018 г., когато отново заради неизплатени обезщетения за катастрофи в чужбина международното бюро "Зелена карта" поиска от българските застрахователи извънреден депозит гаранция от 4 млн. евро, "Гражданска отговорност" бе увеличена средно с 12 лв.
Застрахователите се оплакаха и от съдебни решения. Според тях съдилищата продължават да присъждат високи обезщетения от десетки хиляди левове за неимуществени вреди при смърт на пътя. В края на миналата година в Кодекса за застраховане бе фиксирана сума от 5000 лв. за компенсиране на болките и страданията на по-далечните роднини на загиналия - братя, сестри, баби, дядовци и внуци. Съдии обаче не се съобразявали с този лимит и определяли неимуществени обезщетения за по-далечните роднини от порядъка на 20-30 хиляди, дори 80-100 хиляди лева. Подобни решения вече имало и на втора инстанция, като съдиите уважавали аргументите, че такова е европейското законодателство, както и че гледат събития, възникнали преди поправката в застрахователния кодекс. Все още няма решения на последната инстанция - ВКС.
Лимитът от 5000 лв. за компенсиране на по-далечните роднини бе приет като временна мярка до въвеждане на ясна методика за определяне на неимуществените обезщетения към роднините на загиналите при автомобилни катастрофи. Даденият 6-месечен срок вече изтича, но Гаранционният фонд още не е готов с методиката. Фондът е наел консултант, който до дни ще представи доклада си пред работната група, съобщиха от АБЗ.
Омбудсманът оспори новата схема за "сградна инсталация". Обмудсманът Мая Манолова остро разкритикува предложената от енергийното министерство проектонаредба за топлоснабдяването, в която се определят нови правила за плащане на сградната инсталация. Това стана по време на дискусия, организирана от обществения защитник по темата за разпределението на парното и сметките за топло.
В нова наредба за топлоснабдяването от Министерството на енергетиката предлагат клиентите сами да определят дела на топлината, която се плаща за сградна инсталация. Предвидено е това да става в рамките на определен диапазон - от 20% до 40%. Подобна възможност имаше и преди десетина години, но между 10 и 30%, която впоследствие отпадна. Тогава хората масово избираха най-ниския процент, за да плащат по-малко. Това обаче доведе до изкривяване на месечните фактури и до големи сметки при изравняването в края на сезона.
Омбудсманът Мая Манолова обаче смята, че и новата схема няма да доведе до решаване на проблемите. "Проектът е направен под натиск, защото до 16 юни се очаква произнасянето на Върховния административен съд (ВАС) именно по повод на действащата Наредба за топлоснабдяването", заяви тя. Неотдавна тричленен състав на ВАС отмени формулата за сградна инсталация. Решението бе обжалвано от министъра на енергетиката пред петчленен състав на съда, но засега няма окончателно произнасяне. Въпреки това от енергийното министерство побързаха да коригират методиката.
"Това са козметични промени, направени набързо, по принуда, заради предстоящото решение на ВАС, което вече окончателно ще отмени формулата за сградна инсталация. Това са предложения за промени, които реално нищо не променят, те са за отбиване на номера", заяви Мая Манолова.
В момента абонатите са принудени да плащат за услуга, която на практика не са поискали, заяви омбудсманът и подчерта, че няма логика във формулата, по която в момента се определя цената на сградната инсталация. "В много случаи тя е дори 60% от сметката за парно, което не е честно", обобщи омбудсманът.
Държавата направи проблемно декларирането на повече от един реален собственик. Пореден бюрократичен абсурд изникна покрай закона срещу мръсните пари, който само преди месеци изнерви десетки хиляди компании с подаване на ненужен график за обучения в ДАНС. Сега се оказва, че най-същественото изискване на закона - компаниите да декларират реалните си крайни собственици в Търговския регистър, също създава проблем. Недомислието е във формуляра на заявлението на сайта на Агенцията по вписванията, който не дава възможност да се посочи повече от един краен собственик. А естествено, в хиляди случаи фирмите имат двама или повече собственици и това логично е трябвало да бъде предвидено. Крайният срок десетки хиляди компании да подадат информацията изтича буквално след часове - на 31 май.
От отговорната Агенция по вписвания заявиха пред "Капитал", че проблемът идва оттам, че два месеца след създаването на софтуера за подаване на заявлението през октомври м.г. е последвала нова нормативна промяна през декември, с която се предвижда възможност за деклариране на повече от един крайни собственици - дружества и физически лица. От агенцията обаче заявяват, че е създадена организация, която да преодолее този проблем, без да има негативи за заявителите. Това става през методически указания, изготвени в агенцията. Те забраняват да се постановяват откази по заявленията с няколко действителни собственици.
Казусът
Пред "Капитал" адвокати на компании заявиха: "В момента съществува абсолютна техническа невъзможност да подадем вярно заявление Б7 за действителни собственици на юридически лица, защото формулярът е непълен и дава възможност за обявяване само на едно лице като упражняващо пряк и/или непряк контрол. Формулярът не дава възможност за добавяне на допълнителна информация за други лица в графата "пряк контрол" и "непряк контрол". На наш въпрос до регистъра ни отговориха, че проблемът е известен, но няма как да се поправи в момента и до края на кампанията, както и че ще получим отказ, ако попълнената информация в електронното, респ. печатно заявление, не съответства на информацията, съдържаща се в нотариално заверената декларация за установяване на собственост."
"Трелеборг" удвоява производството на силиконови изделия в Перник. "Трелеборг сийлинг солюшънс Перник", която е част от шведската група Trelleborg, ще удвои производството на силиконови изделия тази година с изградения нов цех в града. Инвестицията в проекта е над 4 млн. лв. и е изпълнен за година. Заради растящото търсене на силиконови продукти в световен мащаб компанията вече се подготвя и за следващото си разширение, като е купила допълнителен парцел в съседство.
Разширение
Новият цех ще добави 1200 кв.м производствена и складова площ към съществуващото предприятие, с което производственият капацитет ще се увеличи двойно спрямо края на 2018 г. Освен два цеха за уплътнения заводът има и инструментален цех, където се правят матриците за производството. "Тази инвестиция ще създаде 60 нови работни места над сегашните 160", каза управителят на дружеството Александър Колев. По думите му компанията все по-често успява да си намери необходимите кадри в района въпреки конкуренцията на столицата. Всяка машина се обслужва от екип от 4-ма оператори, както и техници и настройчици, тъй като заводът работи непрекъснато на четири смени.
Причините шведската група да реши да инвестира в разширяване на българското си производство са няколко. "Миксът ни от критерии включва цената на земята и изграждането на базата, местоположението в близост до София, изградената инфраструктура и потенциалът на трудовия пазар в целия регион", посочи Кристиан Брок, президент "Глобални производствени дейности "Еластомери" в Trelleborg.
Растящ пазар
Заводът в Перник е част от звеното за уплътнения на шведската група, като подобни предприятия Trelleborg има още в Швейцария и САЩ. Предприятието произвежда технически изделия от течен силикон, както и двукомпонентни изделия (в комбинация с пластмаса или метал), които се използват в автомобилостроенето, медицинската и санитарна техника и оборудване, домакински електроуреди и др.
Най-големият обем от продукцията обаче е за автоиндустрията. Компанията работи като поддоставчик от второ и трето ниво, като произвежда кабелни уплътнения, които се влагат в електрическата част на автомобилите. "С все по-масовото навлизане на електрическите автомобили перспективите ни за растеж се увеличават значително", каза Колев за "Капитал". По думите му голям потенциал има също в медицината, хранителната и други индустрии, тъй като характеристиките на силикона го правят широко приложим в много сфери, постоянно се откриват и нови приложения. "Това отваря широки врати пред нас и затова се готвим за този ръст", добави той. Компанията вече е купила съседния парцел от 8 дка от общината. Там ще се случи и следващото разширение.
Двуцифрени темпове
И в момента продажбите на "Трелеборг" растат с двуцифрени темпове. Оборотът на компанията за 2018 г. е около 12 млн. лв., което е ръст от 20% спрямо 2017 г., когато също беше отбелязано подобно увеличение. Над 90% от продукцията е за износ, основно в Западна Европа, но също и Китай. В България компанията доставя изделия единствено на "Идеал стандарт - Видима".
Стоян Зайков се е самоубил след престрелка с полицията. Заподозреният за двойното убийство в Костенец Стоян Зайков е намерен в района на Долна баня. Имало е престрелка с полицаи, след което Зайков се е самоубил, предаде Нова ТВ.
Когато полицаите го обградили и опитали да го задържат, той открил огън срещу тях. Те отговорили с предупредителна стрелба. Тогава чули изстрел, с който Зайков най-вероятно се е самоубил. Това съобщи на брифинг на мястото вътрешният министър Младен Маринов. В района пристигна и главният секретар на МВР Ивайло Иванов.
При престрелката униформени не са пострадали. Участвалите в заградителните мероприятия уверили министъра, че изстрелите, произведени от тях, не са били по посока към Зайков, нито с цел да го наранят. Все пак обаче следовател ще проверява дали заподозреният сам се е прострелял фатално или е бил покосен от куршум на полицията.
Няма данни Зайков да е имал помагачи, каза още вътрешният министър. Той благодари на униформените, участвали в 20-дневното издирване на заподозрения за убийствата на бившата си приятелка и братовчед си. "Благодаря на колегите, които не се прибираха и бяха денонощно в гората. Вече и хората в района могат да си отдъхнат. В тази операция бяха използвани абсолютно всички технически средства и нововъведения", каза Маринов.
Стоян Зайков беше в неизвестност от 9 май, когато бе открито тялото на бившата му приятелка, от която има дете.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |