Снимка: Архив infostock.bg
Развод без съдия - мисията възможна по взаимно съгласие. Разводите по взаимно съгласие може да се случват бързо, пред нотариуси, без магистрати и тази практика вече успешно се случва във Франция от 1 януари 2017 година. Това заяви Валери Велин, нотариус от Франция по време на Националния семинар на Нотариалната камара на Република България в хотел "Рила" в Боровец.
По думите е законодателните промени са част от реформата във Франция "Правосъдие 21 век", а времето за процедурата отнема приблизително не повече от 40 дни. Над 300 нотариуси от цялата страна участват във форума, заяви пред "Труд" председателят на Нотариалната камара Красимир Анадолиев.
Голяма част на дискусията бе посветена на имуществените отношения между съпрузите и разводите по взаимно съгласие пред нотариус, но с участие на адвокати на двете страни. Така нотариусите стават гарант за бърз развод, но едновременно с това има строги изисквания за запазване интересите и правата на децата. Така разводите по взаимно съгласие бележат ръст, в сравнение с производствата по исков ред. Най-активната възрастова граница на предпочитащите развод пред нотариус във Франция е 35-45 години.
От друга страна, натовареността на нотариусите се увеличава, защото те стават гарант и носят отговорност както при имуществените сделки. "Обмяната на правен опит с колеги от други държави е изключително полезна за колегите, тъй като в нашето производство се представят все повече документи от други страни, свързани със семейното, наследственото право или установяване на имущества при определени казуси", каза Красимир Анадолиев.
България не е само на жълтите павета. "България не е само на жълтите павета, животът го има и тук", обяви премиерът Бойко Борисов по време на обиколката си из Сливенска област. Борисов направи тур зад волана на джипа си в компанията на двама министри - финансовия Владислав Горанов и просветния Красимир Вълчев. В Сливен те минаха за 30-40 минути и разгледаха по-големите инфраструктурни обекти: новото кръгово движение "Розова градина", за което правителството отпусна 2,3 млн.лева, видяха част от санираните, от общо 51-те одобрени жилищни блока, ремонтите на главната ул. "Раковски", също с пари от държавата, обновяването на една от детските градини в града.
Борисов отказа да дава изявления пред медиите. "Дошъл съм да говоря с хората", каза той. А хората го чакаха в новия парк по поречието на река Асеновска, обновен от общината за 2,2 млн. лева по европейски проект. След стрес теста за кмета, както Борисов нарече визитата си в Сливен, министър-председателят се отправи към община Котел.
После кметът Стефан Радев обясни какво се е случило по време на посещението на премиера. Сливен е получил добра оценка за това, че се е справил с финансовите си проблеми, които бяха наредили общината на първо място за реанимация по размера на наследените задължения. "За да се справим с финансовата катастрофата, от държавата ни бе предоставен безлихвен заем от 5 млн.лева, има внесено искане тези средства да ни бъдат опростени. Министърът на финансите обеща сериозно да помисли върху въпроса. Мисля, че и премиерът е благосклонен. Днес нямаме просрочени задължения, а това е голям успех за общината. Премиерът обеща икономисаните от нас 400 хил. лева за ремонта на "Розова градина" да ни бъдат дадени за ремонт на една детска градина", обобщи Радев.
В Котел Борисов бе посрещнат с погача и цветя. Премиерът и министрите разгледаха новата пречиствателна станция за питейни води, която се изгражда по проект на общината за 3 млн. лева. Повечето от средствата вече са осигурени от МРРБ, остатъкът от 500 хил. лева предстои да бъде преведен.
С 5 до 10 процента ще поскъпне "Гражданска отговорност". Най-малко между пет и десет процента ще поскъпне задължителната застраховка "Гражданска отговорност", прогнозира пред "Хоризонт" Константин Велев - ръководител на една от големите застрахователни компании и член на Бюрото "Зелена карта".
Към оскъпяването ще се добави и цената на общата презастрахователна програма, която секторът трябва да изготви заради поставянето на Бюрото под специален надзор от Брюксел. Тя ще се отрази индивидуално на всяка от компаниите, обясни Велев.
"От 5 до 10% е един нормален ръст през годините на годишна база, който ръст, разбира се, е повлияван от различни фактори през годините. Няма някакви фактори, които тази година да оказват по-сериозно въздействие, освен въпросната презастрахователна програма", каза още Константин Велев.
Страната ни е на стъпка от най-добрите с кредитния си рейтинг. Една от авторитетните агенции -S&P Global Ratings, потвърди рейтинга на България преди ден и той е ВВВ-/А-3' с положителна перспектива Според обобщената оценка на S&P фискалната и външната позиция на страната остават силни, а очакванията за икономическия растеж се оценяват като благоприятни независимо от структурните ограничения в дългосрочен ппан.
Положителната перспектива пред рейтинга отразява значителната вероятност България да се присъедини към валутен механизъм II (чакалнята на еврото - бел. ред.) през следващите 12 месеца.
Потвърдената оценка поставя България само на крачка от най-добрите държави, тъй като следващо повишение означава рейтинг А, който се присъжда на най-стабилните и сигурни икономики. Сегашният рейтинг означава, че във всеки сектор на икономиката можем да очакваме интерес и от големи институционални инвеститори, тъй като някои правителства забраняват, а други не препоръчват на техни компании да инвестират в държави с неинвестиционен рейтинг. Насърчаването на икономическия ръст чрез привличане на инвеститори създава нови работни места, което води до увеличение на доходите.
Оценката е и сигнал към Брюксел, който е особено важен за членството ни във валутния механизъм и за изпълнението на критериите, които ЕК следи, за да допусне държава в еврозоната.
Особено важна е оценката на финансовата стабилност, нивото на кредитиране, нивото на лихви и бюджетните дефицити.
Друго положително следствие е, че колкото по-висок е рейтингът на страната, толкова по-малка ще е рисковата премия. Това означава, че банки и финансови институции ще ползват ресурс, който дава потенциал да намаляват лихвите и по кредитите.
Кредитните рейтинги са оценка за стабилността и възможността за обслужване на дългове. Най-общо те се използват от инвеститорите при съставянето на бизнес плановете им като един от водещите показатели.
По 5 млн. лв. годишно потъват за ремонт на затворите. Близо 25 млн. лв. са потънали за ремонти в затворите в България за 5 години - от 2014 г. до 2018 г. 14.3 млн. лв. от тях са пари от бюджета, а останалите - от Норвежкия финансов механизъм. Това показват данните на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН) към правосъдното министерство, предоставени на "Сега" по закона за достъп до информация. Най-големите инвестиции в сектора са направени през 2016 г., когато от бюджета са отделени над б млн. лв., а по НФМ - над 1.5 млн.
Въпреки това обаче, както "Сега" вече писа, в последните две години в пъти са се увеличили обезщетенията на затворници и арестанти, осъдили държавата заради условията в местата за лишаване от свобода. Докато за 2013 г. са присъдени общо 7312 лв. обезщетения, през 2017 и 2018 г. сметката вече набъбва съответно на над 128 хил. лв. и 120 хил. лв. За периода от 2013 г. до края на 2018 г. сумата е общо 338 027 лв. В справката влизат само платени обезщетения след решения на националните съдилища. Не е ясно колко от обезщетенията не са изплатени. Отделно срещу държавата има и дела в Страсбург по темата, но от Министерството на правосъдието не предоставиха данни за тях, а препратиха топката в полето на ГДИН, където такава информация няма. Най-сериозните обезщетения са платени заради затворите във Варна и Бургас. В същото време за затвора в Бургас са дадени над 6.8 млн. лв. за ремонти, а за този във Варна - над 1.8 млн. лв.
Има фирми, които печелят проекти за огромни суми. Като например дружеството "ТМ Строй", показва справката на ГДИН за изпълнителите. През 2015, 2016 и 2017 г. дружеството е изпълнило проекти в Бургаския затвор за съответно 1 609 166 лв., 836 529 лв. и 1 125 938 лв., платени по Норвежкия финансов механизъм. Според регистъра на обществените поръчки дружеството е спечелило една за "преустройство и смяна на предназначението на бивши сгради на МВР в землището на с. Дебелт в затворническо общежитие "Дебелт" към затвора в Бургас".
Почти цялата сума, предвидена за затвора във Варна, е платена на "Стимекс" ЕООД -1 445 125 лв. Парите са по НФМ. Регистърът на поръчките показва, че "Стимекс" има и други поръчки в района - ремонти на инфраструктура, детска градина. Възложители са им още варненското пристанище, АЕЦ "Козлодуй", държавният резерв. Колкото до затвора, "Стимекс" са се занимавали с обновяване и модернизация на затворническо общежитие в с. Разделна.
Партиите вече наддават с обещания за местния вот. Евроизборите току-що приключиха, а партиите веднага се впуснаха в ново наддаване за любовта и гласовете на избирателите. ДПС изненадващо се обяви за сериозен ремонт на ДДС. ГЕРБ и БСП се заеха с партийно саниране, за да вдъхнат повече доверие на членове и симпатизанти. Бойко Борисов вече даде заявки, че това лято ще е щедър и ще раздава бюджетни средства по-лесно от всякога. Корнелия Нинова върна червените депутати в Народното събрание, за да работят по антикорупционните закони. Подаването и приемането на оставки по върховете на двете големи партии също е част от политическия флирт, който ще става все по-неудържим с наближаването на изборите за кметове и общински съветници наесен.
Само миналата седмица правителството раздаде допълнителни десетки милиони от бюджета - за пътища, за метрото, за църкви, за книжки за училища и детски градини, за стипендии за даровити ученици. През уикенда Бойко Борисов обяви, че вдигането на учителските заплати ще продължи. "За образованието министър Владислав Горанов дава пари, без да се замисля. Това, което сме обещали, го изпълняваме", каза премиерът, който посети гимназия в Стара Загора, реновирана с европари. Думите му подсказаха, че е възможно заплатите на учителите да бъдат увеличени още наесен вместо от Нова година. Това ще е хитър тактически изборен ход, който няма да е труден за изпълнение, като се има предвид, че излишъкът в бюджета в момента е към 3 млрд. лева. Няма съмнение, че до местния вот той ще обиколи няколко пъти България, за да прави първи копки и да реже ленти на пътни отсечки, нови заводи и реновирани болници и училища. Този тип агитация определено се оказа успешна - евровотът го показа.
Премиерът вече заговори и за предоставяне на безплатна храна за детските градини. Преди него обаче ДПС вдигна мизата, обещавайки направо безплатни детски градини. Всъщност големият сюрприз дойде преди дни именно от движението. След две години отсъствие депутатът бизнесмен Делян Пеевски се яви в Народното събрание и не само че дойде на работа, но и направи заявка, че партията му ще сваля ставките на ДДС за хляб, книги и лекарства. Новата визия на движението за данъчната политика е доста странна, като се има предвид, че досега то винаги е било против намаляването на ДДС за определени стоки и услуги. Аргументите са същите, които всички финансови министри без изключение са изтъквали през годините - различните ставки ще затруднят работата на данъчната администрация, ще се увеличат измамите, бюджетните приходи ще паднат, а няма никаква гаранция, че търговците ще свалят цените. Но очевидно ДПС е готово на всякакви лупинги, за да си осигури козове в кампанията за местните избори.
Здравното министерство поправя текст, който породи дефицит на лекарства. Болниците занапред вече ще могат да купуват лекарства, които са на по-висока стойност от записаната в лекарствения списък, подготвен от държавните здравни институции. Това предлага здравното министерство в проектонаредба за условията за регулиране на цените на лекарствата.
Причината е, че заради честите промени в цените на медикаментите се оказва, че доставчиците са купили стока на цена например 100 лв. опаковката, а междувременно Съветът по цените на лекарствата служебно е намалил цената на 90 лв., тъй като е открил такава цена в друга европейска държава.
Наредбата, която вменява задължение на болниците да купуват по най-ниската действаща цена, влезе в сила от 1 април. Сега здравното министерство, което предложи текста с цел да пести от плащания за лекарства, иска да го отмени. Причината е, че е получило множество сигнали от болниците за писмен и устен отказ на дистрибуторите да доставят животоспасяващи медикаменти за лечение на сърдечно-съдови, ендокринни, неврологични, офталмологични заболявания, антимикробни средства, обезболяващи и разтвори, които са неразривна част от лечебния процес.
Текстът на наредбата е предложен за обществено обсъждане в съкратен срок, защото действието й застрашава живота и здравето на пациентите в болниците.
Какво означаваше текстът
По закон България трябва да има най-ниската цена на ниво производител в ЕС, а от 1 април болниците нямат право да пазаруват медикаменти на цена, по-висока от най-ниската в Позитивния лекарствен списък. В него са посочени медикаментите и цените, на които трябва да ги плащат здравната каса, здравното министерство и болниците. Те са най-ниските цени на дадено лекарство, засечени на пазара в дадена европейска държава.
Според Закона за защита на конкуренцията търговците обаче нямат право да продават под цената, на която са придобили един продукт или на загуба.
Освен това намерената най-ниска цена, която плаща здравната каса в Унгария например, не отразява всички разходи на българския доставчик по придобиване, складиране и транспортиране на стоката до крайния клиент.
Тя не отразява и още един много важен елемент - по закон болниците трябва да се разплащат за доставките в срок до 60 дни. Те обаче не го правят, заради което биват съдени или пък сключват анекси и допълнителни анекси към договорите, в които плащат неустойки.
В момента дълговете на клиниките, държавна и общинска собственост, продължават да бъдат около половин милиард лева, като по-голямата част от тях са за лекарства.
Доскоро доставчиците се застраховаха своеобразно срещу това, като продаваха на болниците лекарствата си на максималната продажна цена. Това обаче не успява да компенсира неплащането в период от три години, а дистрибуторите обикновено теглят кредити, за да снабдяват болници и трябва да ги обслужват.
Вероятно това са и причините търговците на едро да са отказвали доставки на медикаменти, необходими на болниците.
Неразумната политика на спестяване
Текстът, който на практика затруднява болниците да купуват множество медикаменти, чиито цени са намалени служебно, е само една част от поредицата рестриктивни регулации, които водят до изтегляне на лекарства от производство и внос в България.
Бюджетният излишък приближава 3 млрд. лв. към май. Бюджетният излишък продължава да гони рекордите от предкризисната 2008 г. Превишението на приходите над разходите вече достига 2.98 млрд. лв. към май или 2.6% от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП) за 2019 г., което е най-високата сума за този период от годината от последното десетилетие. Докато постъпленията се изстрелват нагоре със 17% повишение на годишна база до 18.7 млрд. лв., разходите нарастват далеч по-скромно - с 8% до 15.7 млрд. лв. Това показват предварителните данни на Министерството на финансите, публикувани в петък.
По закон тази година бюджетът е планиран на касов дефицит от 0.5% от БВП, или 600 млн. лв. По подобен начин през последните три години държавните финанси се планират на минус, но в края на годината излизат на плюс. Междувременно правителството преразпределя част от парите към проекти, които не присъстват в първоначалния план на бюджета и не минават през обществено и парламентарно обсъждане. А предвид, че тази есен ще има местни избори, вероятно не малка част от сумата ще отиде като допълнителни траншове за общините. Договарянето на част от парите дори става "на живо" - по време на обиколните на приемиера Борисов из страната, които се излъчват във фейсбук профила му.
Повече покупки и осигуровки
Макар че предварителните данни към края на май не дават много подробности по изпълнението на консолидираната фискална програма, окончателните числа за април, които министерството публикува успоредно, показват повече детайли.
Така например растежът на средните възнаграждения и инфлацията, които отчита националната статистика, са видими и в данните за държавните финанси. Данъчните приходи имат най-голям принос за увеличението на бюджетните постъпления тази година към април, а от тях заслугата е основно на приходите от ДДС. И то предимно от вътреобщностни сделки, където сумата расте с 16.2% до 2.4 млрд. лв., докато ДДС от внос достига 1.4 млрд. лв., което е с 6.6% над миналогодишното ниво към април.
Значително увеличение е видимо и при постъпленията от осигуровки, които се повишават с 11.1% до над 3.3 млрд. лв. Тук фактор вероятно са по-високите средни възнаграждения на работещите, както и по-високите минимални и максимални прагове на осигурителния доход. Приходите от акцизи също нарастват, особено от цигари (15% до 862 млн. лв.) и горива (10% до 744 млн. лв.).
Още два фактора също оказват ефект върху размера на постъпленията тази година. Единият е в неданъчните приходи, които се повишават с над 700 млн. лв. до над 2.4 млрд. към април. Тук плюсът идва от новия източник на приходи - т.нар. цена "задължение към обществото", която се начислява за всеки мегаватчас потребена електроенергия. На тези постъпления обаче трябва да отговаря и аналогична сума в разходната част, като към края на годината ефектът за бюджетното салдо трябва да е нула. Друг фактор са двойно по-големите постъпления от европейски програми, които сега надвишават 760 млн. лв.
20 бона на ден за полицаи по бански. Близо 1000-те полицаи, които са командировани допълнително, за да подпомагат летния сезон по Черноморието, ще струват на бюджета по около 20 000 лева на ден. Това показа справка, предоставена на „Монитор" от МВР.
Според данните на вътрешното ведомство точно регламентираната до момента бройка на униформените от вътрешността на страната, които ще са в помощ на колегите си по цялата плажна ивица и курортите около нея, е 947. Не е изключено обаче цифрата да набъбне, особено след зачестилите случаи на изплували жилетки с по няколко килограма кокаин по плажовете.
„Ситуацията може да наложи командироване на още униформени. Ако това се наложи, ще обявим точната им бройка. До момента обаче са точно около 1000", обясниха от вътрешното ведомство. От там поясниха, че командировъчните за служителите на МВР не се различават по нищо от тези на останалите държавни служители.
Според всички наредби те получават по 20 лева на ден, когато са извън дома и населеното си място. При 1000 изпратени души, това прави по 20 000 на ден. За трите месеца, в които трае сезонът, сумата за изпратените допълнително служители ще достигне до 1 800 000 лева.
Униформените ще продължават да получават основната си заплата, а командировъчните ще бъдат взети като бонус, но само при условие, че не се хранят и не пият вода в поделения и бази на МВР. Такива обаче липсват по Черноморието. Така че основната част от изпратените полицаи ще вземат 20-те си лева за всеки прекаран ден на морето.
Основната идея е да патрулират по плажа и в районите около брега през деня. Те ще правят това от 8,30 сутринта до 17,30 вечерта.
Всеки допълнителен час след това ще им се заплаща по 25 ст. Толкова е предвиденото възнаграждение за извънреден труд.
„Не можем да приемем, че нощната обиколка по заведенията ще ни се заплаща по 25 стотинки. Обещаха парите да са поне двойни, което пак не ни устройва. Не можем да следим дилъри за 25 ст. на час", оплакаха се редови полицаи пред „Монитор". Те дори се ожалиха, че нямат летни униформи като на колегите си от велополицията.
Вместо с къси гащи, те ще трябва да са със зимните си панталони. Единственото, което ще получат, са 1-2 нови тениски с надпис „Полиция".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.874300 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |